אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלכוהול, סמים ופשיעה


התמונה של אביגיל אגלרוב
אלכוהוליזם וסמים

היות והשימוש באלכוהול חוקי, הוא משמעותי במיוחד מבחינת מערכת היחסים בין פשעים ובעיות חברתיות אחרות.

שימוש מופרז באלכוהול וסמים משפיע לרעה על כל היבטי החיים, כולל המשפחה, חברים וקהילה, ומציב נטל עצום על החברה. אחד התחומים המשמעותיים ביותר של סיכון בשימוש באלכוהול וסמים הוא הקשר בין אלכוהול, סמים ופשע.

השפעות האלכוהול

היות והשימוש באלכוהול חוקי, הוא משמעותי במיוחד מבחינת מערכת היחסים בין פשעים ובעיות חברתיות אחרות. אלכוהול גורם לארבעים אחוזים מכל הפשעים האלימים כיום, וכמעט שני מיליון עבריינים מורשעים ועצורים, מדווחים כי שתו בעת מעצרם.

יותר מכל סם בלתי חוקי אחר, אלכוהול נמצא כקשור באופן הדוק עם עבירות אלימות, כולל רצח, אונס, תקיפה, והתעללות בילדים ובני זוג. כשלושה מיליון פשעים אלימים המתרחשים מידי שנה קשורים לעבריינים ששתו וסטטיסטיקות הקשורות לשימוש באלכוהול על ידי עבריינים אלימים מראות בדרך כלל כי כמחצית מכל מקרי הרצח והתקיפות מתרחשים כשהעבריין, הקורבן, או שניהם, שתו. אלכוהול קשור לעבירות אלימות רבות, למעט מקרי שוד, הרבה יותר מהשפעת סמים אחרים.

נתונים סטטיסטיים בארצות הברית מהשנים האחרונות מראים שאלכוהול נקשר לעיתים קרובות כגורם אלימות במהלכו התוקף והקורבן מכירים זה את זה. שני שלישים מהקורבנות המותקפים, הותקפו על ידי שותף אינטימי, כולל בן זוג נוכחי או לשעבר.

הם דיווחו כי אלכוהול היה מעורב בתקרית, ו-31% בלבד מהמותקפים דיווחו כי נפגעו על ידי זרים, בהקשר של אלכוהול. כמעט חצי מיליון מהתקריות שהתרחשו בין מקורבים, היו כרוכות בעבריינים ששתו. בנוסף, דווחו 118,000 מקרי אלימות במשפחה, ו-744,000 תקריות בין מקרים.

סמים ופשע

מערכת היחסים בין סמים ופשע מורכבת, ואחת השאלות הנפוצות היא האם שימוש בסמים מוביל אנשים לפעילות פלילית, או אם אנשים שמשתמשים בסמים כבר היו בעלי נטייה לפעילות כזו. הסטטיסטיקות בנושא זה אינן חד משמעיות, אך ברמות אינטנסיביות ביותר של שימוש בסמים, סמים ופשע מתואמים באופן ישיר, ושימוש בסמים קשים עשוי להגביר ולהנציח פעילות פלילית.

קיימים בעצם שלושה סוגי עבירות הקשורות לסמים:

שימוש בסמים הקשור לפשעים. אלו הם פשעים הנובעים מאנשים שצורכים סמים, או פשעים שכרוכים בסמים, ואנשים שמצעים פשעים כתוצאה מהשפעת הסם על תהליכי חשיבתם והתנהגותם.

פשיעה כלכלית. אלו הם פשעים אותם מבצע אדם כדי לממן התמכרות לסמים. אלו כוללים גניבה וזנות.

פשעים הקשורים למערכת. אלו הם פשעים הנובעים ממבנה מערכת הסמים. הם כוללים ייצור, תחבורה ומכירת סמים, כמו גם אלימות הקשורה לייצור או מכירת סמים, כגון מלחמה על טריטוריה.

אנשים מכורים לסמים נוטים יותר להיעצר על עבירות רכוש כגון פריצה, גניבה, שוד וטיפול בסחורה גנובה, היות והם נאלצים להזין את התמכרותם. יחד עם זאת, קיימות ראיות לפיהן שימוש בסמים הוא גורם ראשי לניצול מיני ואמצעי להתמודדות עם ניצול מיני.

נהיגה בגילופין

למעלה ממיליון אנשים נעצרים בשנה כתוצאה מנהיגה בגילופין, הנחשבת לפשע השלישי הנפוץ ביותר שדווח בארצות הברית. שתייה ונהיגה תחת השפעת סמים הם הגורמים הראשיים למוות, פציעה ונכות צעירים מתחת לגיל 21.

כמעט ארבעים אחוזים מכלל ההרוגים בתאונות דרכים, נהרגו כתוצאה משתיית אלכוהול. 36 אנשים מתים מידי יום, וכשבע מאות אנשים ביום נפצעים בתאונות דרכים שכרוכות בנהג ששתה אלכוהול. סמים אחרים, למשל מריחואנה וקוקאין מעורבים בכ-18% ממקרי המוות בנהיגה, לעיתים קרובות בשילוב עם אלכוהול.

תרופות מרשם רבות, כולל משככי כאבים אופיואידים שנקבעים להפרעות חרדה או שינה, מגיעות עם אזהרות מפני הפעלת מכונות, כולל כלי רכב, לתקופת זמן קצובה לאחר השימוש. כשאנשים משתמשים באופן שגוי בתרופות מרשם, ונוטלים אותן ללא פיקוח רפואי, הם מועדים יותר לתאונות נהיגה ותגובות מזיקות אחרות.

 

תגיות נושא: 

תגובות

חייבים לשים לב לתוויות האזהרה

הרבה אנשים מזלזלים בתופעות הלוואי הרשומות על התוויות ואחר כך מתפלאים.

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב