אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תעשיית ההחזרה בתשובה: מניפולציה על צעירים תמימים


התמונה של רבקה שפק ליסק

במדינת ישראל צומחת תעשייה מקיפה של החזרה בתשובה. ארגונים דתיים שונים פועלים בקרב הנוער החילוני כדי להחזירו בתשובה.

לארגונים אלה יש אתר באינטרנט. באתר ניתן לצפות בשיעורים על נושאים דתיים, או לרכוש דיסקטים בהם הרצאות. כמו כן, באתר מופיע מידע על כוללים, בתי כנסת או מקומות מיפגש בהם ניתן לשמוע הרצאות, להשתתף בפורומים בהם מתקיימות שיחות חברים. כמו כן יש שירות אישי בו ניתן להיפגש עם רב לשיחות אישיות.

ארגוני המחזירים בתשובה פותחים כוללים במרכזים של אוכלוסייה חילונית ומקיימים בהם פעילויות שונות, עליהן מדווח באתרים, כדי להחזיר נוער חילוני בתשובה.

אחת השיטות להגיע לנוער חילוני: אורבים לנערים/ נערות בפתחי בתיה"ס התיכוניים ומשכנעים אותם בשיטות מגוונות לבוא לשמוע הרצאות.

אמצעי חשוב לשטיפת מוח לצעירים התמימים, נוסף על ההרצאות, הן השיחות האישיות. במסגרת שיחות אלה הם עושים להם שטיפת מוח.

הצעירים חסרים, בשל גילם הצעיר, את הכישורים האיטלקטואליים לנהל דיון בין שווים על הנושאים המועלים בהרצאות ובשיחות האישיות. בהתמודדות זו בין כוחות לא שווים, לצעירים אין סיכוי ושטיפת המוח זוכה להצלחות.

קבוצת הורים שילדיהם עברו שטיפת מוח והיו לחרדים הקימה עמותה בשם "עמותה לחופש מדת". לעמותה יש אתר בו הם מנהלים את ההסברה הנגדית וגם עוסקים בעזרה ויעוץ להורים שילדיהם נתפשו ע"י מחזירים בתשובה חסרי מצפון.

רב לשעבר שחזר בשאלה פתח אתר בו הוא מביא את השאלות והתשובות בנושאי שטיפת המוח. באתר יש גם מאמרים על נושאים שונים. הבעיה המרכזית בהחזרה בתשובה, עפ"י אתר זה, היא הטענה שיש אלוהים פרסונלי, המשקיף עלינו ומפקח על כל מעשינו. הוא מתערב לא רק בגורל הפרט אלא גם בנעשה בעולם. אין כל אפשרות להתחמק מפיקוחו והדרך היחידה להתקיים היא לציית לפקודותיו, כלומר לצויו. עם ישראל נבחר על ידו מעל כל העמים וחובה למען הצלת העם, לקיים את מצוותיו.

נראה, שהאתר של אותו רב מדאיג את הרבנים העוסקים או תומכים בהחזרה בתשובה. הם מפרסמים "תשובות לקונטרסים" של אתרו של הרב, באתר משלהם ואף מצרפים את האימייל והטלפונים האישיים של הרבנים.

יש גם אתרים שונים המנסים לתת תשובות לטיעונים של שוטפי המוחות. העוסקים בחזרה בתשובה מכונים "סוחרי הדת". הטיעון העיקרי של המתנגדים להחזרה בתשובה הוא ש"החזרה בתשובה מדיחה מדרך חשיבה רציונלית וביקורתית לאמונה עיוורת וציות לאנשי הדת".

בשיחה שהייתה לי עם אדם המתמצא בנעשה בתעשיית ההחזרה בתשובה, הוא העריך שבממוצע מוחזרים בתשובה כ- 2,000 צעירים/ צעירות לשנה.

הנזק לחברה הישראלית

הנזק לחברה הישראלית הוא חמור. צעירים אלה לא ירכשו השכלה או מקצוע. הם יסגרו בתוך החברות החרדיות וייפלו למעמסה על תקציב המדינה שיאלץ לתקצב את הילודה הגבוהה ואת המשפחות חסרות ההכנסה. הגברים המשתלבים במערכת הישיבות אינם משרתים בצבא, וחיים מקצבאות לאברכים.

הנזק לכלכלת המדינה הוא חמור משום שמצד אחד מאבדת המדינה עובדים פרודוקטיביים ומצד שני החוזרים בתשובה נופלים לעמסה על תקציב המדינה.

הטרגדיות המשפחתיות

ומעל לכל הההשלכות השליליות של התופעה על הדור הצעיר של החוזרים בתשובה והצאצאים שלהם, אין להתעלם מהטרגדיות המשפחתיות

התופעה גורמת לטרגדיות משפחתיות משום שבעיני הצעירים שטופי המוח הופכים המסיונרים הללו והרבנים של הקהילה, לסמכות העליונה וההורים מאבדים כל השפעה על ילדיהם. החזרה בתשובה גוררת במקרים לא מעטים נתק מוחלט בין הההורים לילדיהם. מתקבל הרושם שנתק זה זוכה לעידוד מצד הגורמים המחזירים בתשובה, מחשש שההורים יצליחו להשפיע על ילדיהם או נכדיהם.

עתיד המדינה הציונית

עתיד המדינה הציונית בסכנה חמורה מצד "סוחרי הדת". בעשר שנים מאבדת החברה הישראלית 20,00 צעירים/רות. תוך שנים לא מעטות יצליחו החרדים באמצעות הריבוי הטבעי הגבוה שלהם ותעשיית ההחזרה בתשובה, להפוך לקבוצה הגדולה ביותר בחברה. קבוצה כה גדולה של אנשים שאינם עובדים ואינם משרתים בצבא, ונופלים למעמסה על כלכלת המדינה ועל תקציבה, תביא, בסופו של דבר לקריסתה של המדינה שלא תהיה מסוגלת לעמוד במעמסה.

חקיקה בכנסת

הכנסת חייבת להיכנס לעובי הקורה בעניין זה. יש לחוקק חוק האוסר על מחזירים בתשובה לפנות לצעירים החסרים את הכישורים להתמודד על בסיס של שיוויון עם המחזירים בתשובה. יש לקבוע שפעילות מסיונרית יכולה להיעשות רק בקרב בני 30 ומעלה. אנשים מבוגרים מסוגלים להתמודד על בסיס שוויוני עם תעשיית החזרה בתשובה ואם הם יחליטו לחזור בתשובה הם יעשו זאת מתוך הבנה אמיתית ובחירה חופשית ולא כתוצאה משטיפת מוח לצעירים תמימים.

לסיכום, יש לשים קץ לתופעה הבלתי- מוסרית כלפי הצעירים וכלפי משפחותיהם, ולהציל את המדינה מקריסה בשל היווצרות גוש פרזיטי שאינו תורם דבר למדינה, ונצמד לעטיניה בציניות מפליגה.

תגיות נושא: 
שם מחבר: 
ד"ר רבקה שפק ליסק

תגובות

אפליה

המאמר הוא חד צדדי. הוא משחיר אוכלוסיה שלמה בלי אבחנה. ישנם כאלו שחוזרים בתשובה וממשיכים אנשים יצרניים שעובדים. את פשוט לוקחת דעות קדומות והופכת אותן למדע

אני מדברת על תופעה:אתה על מיעוט. זה ההבדל.

הדרך היחידה של המנהיגות החרדית לשלוט בצאן מרעיתם היא ע"י הבטחת תלותם בתקציבים לאברכים, לישיבות וקיצבאות. אדם עובד אינו תלוי בהם. לכן מעודדים לימודים בישיבה עד הפנסיה.

זו תופעה כלל עולמית

"החזרה" לדת זו תופעה כלל עולמית, גם האיסלם והנצרות מנסים לצרף לשורותיהם עוד עוד מאמינים ולא מעט הופכים להיות פאנטיים.

האם זה הוגן לנצל צעירים תמימים ע"י מבוגר שעבר קורס לשטיפת מוח?

אני חושבת זה בלתי הוגן ולא מוסרי

האם הקהילה החרדית מסכנת עתיד הציונות

מדינת ישראל זקוקה לאחוז סביר של מועסקים כדי להבטיח את כלכלתה. אחוז גבוה של לא מועסקים החיים ע"ח תקציב המדינה פוגע בכלכלתה ומסכן את יציבותה הכלכלית. עפ"י הנתונים שמצאתי רק 40% מהחרדים הגברים עובדים ו- 57% מהנשים. אבל, חלק לא מבוטל ממועסקים אלה אינם עובדים בתעסוקה יצרנית אלא משמשים בתפקידי הוראה ושירות בקהילה החרדית. זה מצב לא בריא אומנם יש ירידה מסויימת בילודה במיגזר החרדי, אבל זוהי ירידה לא משמעותית: ממוצע של 7.6 לידות למשפחה לממוצע של 6.5 לידות למשפחה. הריבוי הטבעי עדיין גבוה מאוד ומערכת החינוך העצמאית מקבלת תיקצוב ממשלתי אבל, לא מלמדת מקצועות המכשירים את הלומדים לחיים בחברה מודרנית

שאלה, האם מדובר ב-40% מהגברים

שאלה, האם מדובר ב-40% מהגברים בגיל העבודה או גם מקרב הצעירים והזקנים?
ושאלה נוספת, מהו הנתון ההשוואתי לשאר החברה?
אגב לגבי ענף נותני השירות בציבור החרדי, הוא ענף מרכזי בכלל בארץ, אז ממה נפשך?
והתעשייה די חלשה כאן (בגלל שש"ס לא רוצים להיות "פחחים") אבל זה לא משנה מה בדיוק מלמדים, לכלכלה. העיקר שזה יחזיק את עצמו.
בהחלט מעניין.

ארגונים העוסקים בהחזרה בתשובה בקהילה החרדית

הארגונים הם:ש"ס, חב"ד,ברסלב, המיגזר הליטאי הקים 2 ארגונים: ערכים, לב אחים חסידי בעלז הקימו 2 ארגונים:הידברות, צוער עפ"י סקר מ- 1997 . ברותה שנה חזרו בתשובה 210,00 ישראלים. חלקם הפכו לדתיים, וחלקם הפכו לחרדים. לא הובאו נתונים כמה מהם הצטרפו לקהילה החרדית. דתיים שאינם חרדים הם בד"כ אנשים עובדים וגם משרתים בצה"ל. הבעייה היא עם החרדים.
התמונה של רבקה שפק ליסק

אתר עזרה למשפחות של מוחזרים בתשובה

גברת רבקה,

גברת רבקה,
הנתון של הצלחת ההחזרה בתשובה לישיבות, הוא פחות מהנשירה של החרדים החוצה מהישיבות, והרבה פחות מאחוז היוצאים למעגל העבודה.
אז קודם כל משתמע שאת מצטערת על המצב בארץ, אבל אין סיבה.
אגב, הכל יהיה סבבה כל עוד נחיה בהרמוניה ולא נפר את האיזון, וזה מתחיל בלא להסתכל לחבר בצלחת, ולחיות את החיים שלנו, ואולי יום אחד לקוות שגם לחבר שלנו יש את אותו אור שיש לנו, ובזה לסכם את העיניין.
בברכה

התמונה של רבקה שפק ליסק

אתר "דעת אמת" של רב שחזר בשאלה

באתר מאמרים העוסקים בנושאי שטיפת המוח לצעירים התמימים.ניתנות התשובות שכנגד.
התמונה של רבקה שפק ליסק

הורים בחולון- היזהרו ממחזיר בתשובה בעיר

בחולון הוקם כולל של אחד הארגונים המחזירים בתשובה והם מסכנים את ילדינו בשטיפת מוח ע"י אינדוקטרינציה דתית מנוגדת להיגיון ולשכל הישר.
התמונה של רבקה שפק ליסק

חסידי ברסלב פיתחו תפישת עולם שאין לה שורשים ביהדות

זוהי קבוצה חריגה בנוף היהודי.

מעניין, אם את כל המאמרים שלך את כותבת במידת ידע כזו?

רדוד, לא רציני ובעיקר מסולף
התמונה של רבקה שפק ליסק

במקום השמצות אישיות- נא להוכיח ההיפך

השיטה מוכרת- כאשר אין נימוק ענייני עוברים להשמצות על בסיס אישי
התמונה של רבקה שפק ליסק

במקום השמצות אישיות- נא להגיב עניינית

כאשר אין תשובה עניינית פונים להשמצות אישיות- שיטה ידועה

מסכים

שפק היא היסטוריונית רדודה,גנטיקאית לעת מצוא המבססת את התאוריות שלה על סלפנים כמו עודד ישראלי, אבל טובה בכספך אופיום לימניים...
התמונה של רבקה שפק ליסק

השמאל האנטי- ציוני אינו מסוגל להגיב עניינית- רק להשמיץ

השמצות במקום דיון ענייני.
התמונה של רבקה שפק ליסק

מצורפת ביבליוגרפיה למאמר התק' ההלניסטית. מציעה שתקרא ותלמד

1 . האוכלוסייה אביעם, מרדכי, "בית חשמונאי בגליל", בקובץ, ימי בית חשמונאי, בעריכת דוד עמית וחנן אשל, 1995 , עמ' 232 – 260 אושרי אבירם וצבי גל, הגליל התחתון בין תגלת פלאסר הג' וראשית התקופה הפרסית, פירסומי רשות העתיקות. דר , שמעון, "התחום הגאוגרפי של מפגש החשמונאים ם היטורים", קתדרה 59 , 1991 , עמ' זרטל,אדם , "פחוות שמרין בתקופות הפרסית וההלניסטית," בקובץ, מחקרים בהיסטוריה, באפיגרפיה ובמקרא, בעריכת יצחק אבישור ורוברט דויטש, 1969 , עמ' 75 – 98 . כשר, אריה , אדום ערב וישראל:יהודים ועממי הספר בתקופה ההלניסטית והרומית, 332 לפנה"ס - 70 לס', 1988. כשר, אריה , כנען, פלשת, יוון וישראל, 1988 , עמ' 17 - 24. קליין, שמואל, ארץ הגליל, מימי העלייה מבבל עד חתימת התלמוד, 1967 , עמ' 1- 25 . רפפורט, אוריאל, "הערים ההלניסטיות וייהודה של ארץ ישראל בתקופת החשמונאים", בקובץ, התקופה הסילווקית בארץ ישראל, בעריכת בצלאל בר כוכבא, 1980, עמ' 263 , 266 , 270 . 271 - רפפורט, אוריאל, "הגליל בין מרד החשמונאים לכיבוש הרומי", בקובץ, יהודים ויהות בימי הבית השנ, המשנה והתלמוד, בעריכת, אהרון אופנהיימר ושו"ת, 1993 , עמ' 16 – 30 . שטרן, אפרים, האנציקלופדיה החדשה לחפירות בא"י, 1990 ,ערך הגליל. שטרן, מנחם, " א"י בתקופה ההלניסטית(332 – 160 לפנה"ס) בקובץ ההיסטוריה של א"י, התקופה ההלניסטית ומדינת החשמונאים (332 – 37 לפנה"ס ), בעריכת מנחם שטרן, 1981, עמ' 109 – , 132, 2. הקולוניזציה J.Naveh, "The Excavations at Mesad Hashaviahu- Preliminary Report, "Israel Exploration Journal,12,1952, pp.89-99 . .A.H.M..Jones, The Cities of the Eastern Roman Provinces, 1937 A.H.M.Jones, The Greek City, from Alexander to Justinian, 1940. The Eastern Roman Provinces Jones,The Cities of pp.243 – 249. . אבי יונה, מיכאל, גיאוגרפיה היסטורית של ארץ ישראל, 1963, עמ' 35-23, 41. . אפלבאום, שמעון, "ערי ארץ ישראל ההלניסטיות- בחינות חדשות", בצלאל בר- כוכבא, התקופה הסילווקית בארץ ישראל, 1980 , עמ' 277 . ספראי, זאב,"תהליך העיור בא"י בתקופה ההלניסטית, הרומית והביזאנטית", בקובץ, מחקרים בתולדות עם ישראל וא"י, בעריכת זאב ספראי, 1990, 106 – 123 . פוקס, גדעון, "הערים ההלניסטיות של ארץ ישראל בתקופת החשמונאים", ימי בית חשמונאי, בעריכת דוד עמית וחנן אשל, 1995 , עמ' 93 – 95 . צ'ריקובר, אביגדור,היהודים והיוונים בתקופה ההלניסטית, 1973 , עמ' 71 - 94 ). . רפפורט, אוריאל, "הערים ההלניסטיות וייהודה של ארץ ישראל בתקופת החשמונאים",בצלאל בר- כוכבא, עורך, התקופה הסילווקית בארץ ישראל, 1980, עמ' 266 , 268. שטרן, מנחם, "יהדות ויוונות בארץ ישראל במאות השלישית והשנייה לפנה"ס", דניאל שטרן, מחקרים בתולדות ישראל בתקופת בית שני,1996 , עמ' 61- 62, 67). 3. הפקעת אדמות האכרים לטובת ערי הפוליס אבי יונה, מיכאל, גיאוגרפיה היסטורית של ארץ ישראל, 1962, עמ' 41 . צ' ריקובר, אביגדור, היהודים והיוונים בתקופה ההלניסטית, עמ' 48 -51, 87 . רפפורט , אוריאל, "הערים ההלניסטיות", עמ' 266, הערה 13 . שטרן, מנחם, "א"י בתקופה ההלניסטית", עמ' 21 – 23 , 51 , 73 . 3 א'. הקמת אחוזות מלכותיות והפקעת אדמות S.Appelebaum, "Economic Life in Palestine," in S.Safrai and M.Stern, eds,The Jewish People in the First Century, Vol 2, 1976, pp.632- 638. ספראי, שמואל וזאב ,"בית ענת", סיני, כרך ע"ח, 1976, עמ' י"ח – ל"ד. שצמן, ישראל, "היחסים בין היהודים לנוכרים בדורות הראשונים של החשמונאים לפי מקורות בני הזמן", בקובץ, יהודים ונוכרים בא"י בימי הבית השני, המשנה והתלמוד", בעריכת אהרון אופנהיימר ושו"ת, 2003 , עמ' 142 – 158 . 4. מעשי טבח,הגליית שבויים ומכירתם לעבדות כשר, אריה "הגירה והתיישבות יהודית בתפוצות בתקופה ההלניסטית- רומית", בקובץ הגירה והתיישבות בישראל ובעמים, בעריכת אביגדור שנאן, 1992 , עמ' 65 – 68 , שטרן, מנחם, "א"י בתקופה ההלניסטית", עמ' 98, 101 . 5. הגליית ובריחת יהודים מסיבות פוליטיות כשר, אריה , "הגירה והתיישבות יהודית בתפוצות בתקופה ההלניסטית- רומית", בקובץ הגירה והתיישבות בישראל ובעמים, בעריכת אביגדור שנאן, 1992 , עמ' 65 – 68 , 6. הגירה מסיבות כלכליות כשר, אריה , "הגירה והתיישבות יהודית בתפוצות בתקופה ההלניסטית- רומית", בקובץ הגירה והתיישבות בישראל ובעמים, בעריכת אביגדור שנאן, 1992 , עמ' 65 – 68 , 7. הפוליס Bar – Kochva, Bezalel, "Was a Seleucid Military Settlement in Jerusalem," in Bezalel Bar- Kochva, Judeas Maccabaus, 1989, pp. 438 – 444. עמ' 266 . Bickermann, Elias J, Institutions des Seleucids, 1938, p.110, note.6 Jones, A.H.M, The Greek City, 1940. Mittwoch, A, "Tribute and Land –Tax in Seleucud Judea," Biblica, Vol.35, 1955, pp.352- 361. Rostovtzeff, Michael,Social and Economic History of the Hellenistic World, 1941, pp.466 – 467. אבי יונה, מיכאל, היסטוריה גיאוגרפית של א"י, 1962, עמ' 41 . רפפורט, אוריאל, " הערים ההלניסטיות", הערה 25 , עמ' 266 צ'ריקובר, אביגדור, היהודים והיוונים בתקופה ההלניסטית, 1973 , עמ' 71 – 94 שטרן, מנחם, "ארץ ישראל בתקופה ההלניסטית (332 – 160 לפנה"ס ", קובץ, ההיסטוריה של א"י :התקופה ההלניסטית ומדינת החשמונאים, בעריכת מנחם שטרן, 1981, עמ' 21- 23 , 51 - 54, 67,65 , 73 , 102 – 104, 130 – 164. 8. ההתפשטות רפפורט, אוריאל, "בעיית הקרקעות כגורם ביחסים הבינ- אתניים בארץ ישראל בתקופת בית שני", אהרון אופנהיימר ושו"ת, אדם ואדמה בארץ ישראל הקדומה, 1986 , עמ' 80 – 84 ). 9. המסים Mittwoch, A,"Tribute and Land – Tax in Seleucid Judea," Biblica, Vol.35, 1955, pp. 352- 361. שטרן, מנחם, א"י בתקופה ההלניסטית, עמ', 102- 103, 122- 123 10. יחסי יהודים ונוכרים גדעון פוקס, "אשקלון והיהודים", בקובץ יהודים ונוכרים בא"י בימי הבית השני, המשנה והתלמוד, בעריכת, אהרון אופנהיימר ושו"ת, 2003 , עמ' , 95 ,102 – 122 . גדעון פוקס,"סקיתופוליס", קתדרה, 17, 1980 , עמ' 24 – 39 . כשר, אריה, כנען, פלשת, יוון וישראל, 1988 , עמ 28 – 30 רפפורט, אוריאל, "עכו- פטולמאיס והיהודים בתקופה ההלניסטית", קתדרה 19 , עמ' 31 – 48 . שצמן, ישראל, "היחסים בין יהודים לנוכרים בדורות הראשונים של החשמונאים לפי מקורות בני הזמן", בקובץ, יהודים ונוכרים בא"י בימי הבית השני, המשנה והתלמוד, בעריכת אהרון אופנהיימר ושו"ת, 2003 , עמ' 142 – 158 . S. Appelebaum,"Economic Life in Palestine," in S.Safrai and M.Stern, eds., The Jewish People in the First Century, Vol. 2, 1976, pp. 631 – 638. אולי תחכים קצת מ"רדידות " שלי. גס רוח שכמותך

שפק!

ח  אַל-תּוֹכַח לֵץ, פֶּן-יִשְׂנָאֶךָּ;    הוֹכַח לְחָכָם, וְיֶאֱהָבֶךָּ.

אחי גיבורי התהילה -כפרדיגמה

אמצעי חשוב לשטיפת מוח לצעירים התמימים, נוסף על ההרצאות, הן השיחות האישיות. במסגרת שיחות אלה הם עושים להם שטיפת מוח. מעניין מי עושה שטיפת מוח למי ? דוגמא : מפתיע לבדוק ולגלות כי קיימים רק מעט ספרים ידועים, יחסית, שנכתבו אודות סיפור מרד החשמונאים וחג החנוכה. הסיפור המפורסם מכולם (לפחות מאז ספרי החשמונאים המקוריים), הספר שעיצב, אולי יותר מכל ספר אחר, את הדרך בה ראו דורות שלמים של ישראלים ויהודים בגולה את חג החנוכה, הוא "אחי גיבורי התהילה" של אחד מן הסופרים היהודים האמריקניים הווארד פאסט, אחד הסופרים היהודיים האמריקניים המפורסמים ביותר של המאה ה-20. הספר שעיצב, אולי יותר מכל ספר אחר, את הדרך בה ראו דורות שלמים של ישראלים ויהודים בגולה את חג החנוכה - מי כתב זאת ? אמו של הווארד, אידה, הייתה מהגרת בריטית יהודייה, ואביו, בארני, בנם של מהגרים יהודים מאזור אוקראינה של ימינו. כשאמו נפטרה ב-1923 ואביו הפך למובטל, אחיו הצעיר של הווארד, ג'וליוס, עבר להתגורר עם קרובי משפחה בעוד שהווארד ואחיו הגדול ג'רום עבדו בחלוקת עיתונים. פאסט טען מאוחר יותר כי רכש את הסקרנות לספרות כבר בגיל צעיר בזכות עבודתו במשרה חלקית בספרייה העירונית של ניו יורק. הווארד פאסט הצעיר החל לכתוב בגיל מוקדם. הוא כתב תוך כדי שנסע בטרמפים וברכבות ברחבי ארצות הברית כדי למצוא עבודות משונות. הרומן הראשון שכתב, שני עמקים, פורסם כשהיה בן 18 בשנת 1933. פאסט התעניין מאוד בהיסטוריה אמריקנית ועבודתו הפופולרית הראשונה הייתה 'האזרח תום פיין', סיפור בידיוני אודות חייו של אידאולוג מלחמת העצמאות האמריקנית. הוא המשיך עם הרומנים ההיסטוריים הגבול האחרון, על נסיון דמיוני של אינדיאנים לכבוש מחדש את מולדתם ו-נתיב החופש, על חייהם של עבדים משוחררים אחרי מלחמת האזרחים. יצירותיו שחזרו ברגש ובדמיון רב תקופות קשות בהיסטוריה מה כתוב שם ? הוא המשיך עם הרומנים ההיסטוריים יצירותיו שחזרו ברגש ובדמיון רב תקופות קשות בהיסטוריה מה לבית חשמונאי שיצאו נגד המתוינים (ולהתהגות של היהודים כדוגמת יהודה המכבי (שם בספר ) כמתיוון ? הכל פרי דמיון של סופר ??? זה עיוות ההיסטוריה - זה שטיפת מוח רוב החומר המלוקט כאן -מתוך ויקיפדיה
התמונה של רבקה שפק ליסק

קראתי את הספר. הוא נמצא בספרייתי. מה הקשר לברסלבים

אבל, הוא נכתב לפני שנים רבות.

מהם אבני היסוד (מקורות יהודים או נוכריים ) המרכבים את אשיותך ?

ארגוני המחזירים בתשובה פותחים כוללים במרכזים של אוכלוסייה חילונית ומקיימים בהם פעילויות שונות, עליהן מדווח באתרים, כדי להחזיר נוער חילוני בתשובה. אחת השיטות להגיע לנוער חילוני: אורבים לנערים/ נערות בפתחי בתיה"ס התיכוניים ומשכנעים אותם בשיטות מגוונות לבוא לשמוע הרצאות. אמצעי חשוב לשטיפת מוח לצעירים התמימים, נוסף על ההרצאות, הן השיחות האישיות. במסגרת שיחות אלה הם עושים להם שטיפת מוח. הצעירים חסרים, בשל גילם הצעיר, את הכישורים האיטלקטואליים לנהל דיון בין שווים על הנושאים המועלים בהרצאות ובשיחות האישיות. בהתמודדות זו בין כוחות לא שווים, לצעירים אין סיכוי ושטיפת המוח זוכה להצלחות. -------------------------------------------------------------- מי כמוך כהסטוריונית יודעת שבית חשמונאי היו יהודים החרדים לדבר השם ולא יעלה על הדעת שיהודים אילו התנהגו כמתיוונים (כפי שמתואר ב"אחי גיבורי התהילה " -תרגום רות ליבנת - הקטע מתרחש במחנה יהודה המכבי ערב הקרב המכריע נגד אפולוניוס . למחנה מגיעים אישה ובעלה מאזור הנגב . האישה פונת לשמעון ומבקשת להתגרש .... שמעון מסרב לדון בעניינה " עד שבא יהודה ועמד בפניה ....והוא נוטל את שתי ידיה ומצמיד אליהן שפתיו , בכי אמר רכות בכי ......בכי כי אהבתיך -עד כאן ולא אוסיף.----------- זה תאור -זה הגזמה סופר -פראית - כך להגיד על יהודה המכבי -על בית חשמונאי -אם זה לא סילוף -מי צריך רומנים הסטורים שלא היו ולא ניבראו - מה עוד הספר -רב מכר -בזמנו -הספר שעיצב, אולי יותר מכל ספר אחר, את הדרך בה ראו דורות שלמים של ישראלים ויהודים בגולה את חג החנוכה, -אין קשר לברסלבים -אבל יש קשר לעיוות ושטיפת מוח שמקבלים סתם עמך שלא יודעים היסטוריה או תלמוד.כפרדיגמה על בית חשמונאי -נכון היו יהודים מתיוונים , והיו הרבה , אבל לומר על בית חשמונאי שמתנהג כמתיוונים -

המאמר טוב וחשוב - אבל לא הצלחתי להבין מה הקשר לבית חשמונאי?

ד"ר רבקה - אני קראתי מספר רב ממאמרייך באינטרנט - בפרט המאמרים ההיסטוריים המלומדים. הביקורת כאן נגדך היא טפשית - היא לא עניינית וכולה הכפשה אישית. אבל לא ברור לי מדוע דווקא עכשיו ההחזרה בתשובה היא בעייתית - היא מלווה אותנו כבר עשרות שנים - והנזק אותו הנזק. אתרי דעת אמת וחופש הם בהחלט משב רוח מרענן - ואני מקווה שמתקיימת זליגה גדולה של חוזרים בשאלה (למישהו יש מספרים?) ועדיין לא ברור לי מנין צץ הסיפור על בית חשמונאי והיותו הלניסטי או לא - במה זה רלוונטי לדיון?
התמונה של רבקה שפק ליסק

הקשר הוא אישי- מנסים ל"עבוד" על הנכד שלי שעומד להתגייס

אינני אנטי- דתית. אבל, אני נגד הסילוף של היהדות ע"י החרדים והפיכת הדת לרדום לחפור בו. השיטה של שטיפת מוח לצעירים שאין להם הכלים האינטלקטואליים להתמודד עם שטיפת המוח מקוממת אותי.

הוא אשר אמרתי-

את מחזקת את דברי -הצעירים אינם יכולים להתמודד כי עדיין אין להם את הכלים האינטלקטואלים העכורים* (ואני אסביר ) הם עדיין זכים וטהורים במחשבתם -ודאי שאחרי -30 שנה ויותר של לימוד על דרך של גויים (חשיבה לא יהודית הארס מפעפע בתוכם ונהיה חלק מאישיותם {עכורה מבחינה יהודית }+ אי שמירה על כשרות {מחוסר ידיעה } + סילוף התורה בפרשנות ברוח ההשכלה ודומיה ) המטמטמם את ליבם - בפרשת שמיני מונה התורה את בעלי החיים הטהורים ושאינם טהורים. היא מונה את סימני הטהרה בבהמות, בחיות, ובדגים. מפרטת את רשימת העופות הטמאים ואף את סוגי השקצים והרמשים האסורים באכילה. בסופה של פרשת הכשרות מתארת התורה את הנזק הנגרם מן האכילה האסורה וזה לשונה:"אל תשקצו את נפשתיכם בכל השרץ השרץ ולא תטמאו בהם ונטמתם בם:כי אני ה' אלוקיכם והתקדשתם והייתם קדשים כי קדוש אני ולא תטמאו את נפשתיכם בכל השרץ הרמש על הארץ:". ודרשו חז"ל "אל תקרי ונטמתם בם אלא ונטמטם בם" וביאר רבינו בחיי:"לשון טמטום, והטעם שהלב מיטמטם באכילת הדברים האסורים ואין רוח הקדש שורה בו". באזהרתה קובעת התורה כי בסגולתם של מאכלים אסורים לטמטם את האדם. אלא שטימטום זה צריך עיון הוא, האם לטמטום הגוף נתכוונה תורה או לטמטום המחשבה או שמא אינו אלא לטמטום הלב ובכלל מהו טמטום זה? ובכלל מה לה למצוות הכשרות ולטמטום? וכי כל אוכלי הנבלות מטומטמים הם? וכבר לימדונו חז"ל "חכמה בגויים תאמין" וזאת על אף שאוכלי נבלות וטרפות הם. וכי בשל אכילתם פחותה חכמתם מחכמתנו? וכי לא הצמיחה אדמת אומות העולם חכמים ופילוסופים, אנשי מדע ורפואה, יוצרים ומלחינים מופלאים וכו'?. בביאורו לתורה מבאר הרמב"ן את טעמה של מצות הכשרות. הוא קובע כי אין לו לטמטום זה כל קשר למציאות החומרית אלא לזו הרוחנית. לדבריו אפשר ויעברו על האדם שנים רבות של אכילת שקצים ורמשים ולהרגשת הטמטום לא יגיע וזאת על שום שלא נכנס מעולם בשערי המימד הרוחני ועל אף שהיו מחכמי אומתנו שניסו להלך בדרך זו דוחה הרמב"ן את דבריהם מכל וכל. וזה לשון הרמב"ן:"ואמנם סיבת איסור המאכלים האלה ותיעובם - כבר חשבו רבים מחכמי אומתנו שהיא לעניין בריאות הגוף ורפואתו. וחלילה לי מהיות מאמין בדבר הזה. שאם היה כן, יהיה ספר תורת האלוקים כדמות ספר קטן מספרי הרפואות הקצרים בדבריהם וטעמיהם ותתמעט מדרגת התורה האלוקית וסידור עומק טעמיה. אבל כוונתה באמת לבקש בריאות הנפש ולבקש רפואת תחלואיה. ולכן אסרה המאכלים האלה הטמאים, לפי שהיו מתעבים ומשקצים ומזיקים אל הנפש המשכלת הטהורה. ומולידים בה האטימות והקלקול. ומפני זה אמר בסיום פרשת המאכלות: 'אל תשקצו את נפשותיכם'. ולא קראם הכתוב מזיקים ולא מחליאים כי אם טמאים". מדבריו עולה כי כדי להבין את סודו של טמטום הלב, אל מחוזות הרוח יש לנו לנדוד, אל מקום הקדושה והטהרה, הנבואה ורוח הקודש. רק במרחבים אלו יתגלו תוצאותיו. אין לה לאטימות התורנית כל קשר לגוף ולנספחיו החומריים שהרי תורתנו אלוקית היא ושם תוצאותיה. לסיכום ----------------------------- נו - מה יהיה בגורלו של אדם בוגר זה -האור האלוקי שבו נחלש וכבה לא סופית הוא בבחינת ניצוץ וחס ושלום אם הוא יכבה על ידי המים הזידונים (תרבות הגוי ) -כלומר אין תקומה ליהודי זה - אבל רחמיו על כל מעשיו -והיו דברים מעולם -כל עוד הנר דולק (הניצוץ היהודי )אפשר לתקן. ---------------------------------------------------------------------------------- עכורים* - תורת האבולוציה הדארוינסטית -מוצא האדם מן הקוף -החוליה החסרה שבין ה"אדם הקדמון " להומו ספיאנס תורת המפץ הגדול - שמאנרגיה טהורה ???? בלתי ניתנת לשיעור בטמפרטורות של 10 בחזקת 34 לא היה חומר בכבידה עצומה ???? צפיפות בלתי מוסברת -נוצרו חליקי החומר הראשון והרכיבו את האטום בחומר ואנטי חומר ופיצוץ ועוד מני תאוריות ....... וכל זאת שלא היה מרחב ולא היה זמן ??. - נו מתחילים להגיע למסקנה שהיש נברא מאין . הבן אדם סקרן -רותה לדעת -זה מעל לשכל אנושי להבין מעל חכמת האדם -אבל המדענים בכוח המה קרה ? (חכ =כח -מה ) = חכמה רוצים לדעת . איך נוצרו החיים - החומר נהיה חי (יצור חד תאי -עד רב תאי והלאה ....-וקיבל שכל ???????

מאמר לא מכובד ולא תרבותי לא מצופה מכותבת במעמדך

גברת שפק ליסק שלום העברת ביקורת גם אם חמורה אינה השמצה, הרי גם את הכתוב במאמר הנ"ל ניתן לסווג כהשמצה לאור הדברים החמורים שכתבת. למעשה רק בתגובה חשפת בפנינו את המניע לכתיבת המאמר והוא העובדה שנכדך מגלה עניין רב בדת ומושפע ע"י גורמים דתיים. ברצוני להעלות נקודה אחת למחשבה בהקשר הכתוב: את הגדרת את פעילות ההחזרה בתשובה כשלילית לאור העובדה שבני נוער חסרים את " הכלים האינטלקטואלים ועוברים שטיפת מוח". אם נרצה לראות את הדברים בצורה יותר אובייקטיבית נבין שבעצם בני הנוער חסרים את הכלים האינטלקטואלים הנחוצים לבצע שיפוט נכון לגבי כל מה שמשפיע עליהם בצורה ישירה או עקיפה בסביבתם.כלומר הנער חסר את הכלים המתאימים לשפוט כל דבר,לדוגמא אני יכול להגדיר שגם השתתפות נוער בעצרות ובתנועות נוער פוליטיות, הסברה שצה"ל עושה בבתי ספר, תוכניות טלויזיה וכו כולם תחת ההגדרה של "שטיפת מוח". ולכן המסקנה המתבקשת היא שהסיבה היחידה שאת מגדירה פעילות דתית כשטיפת מוח היא העובדה הפשוטה שאת לא מסכימה עם מה שהם עושים ולא מראייה אובייקטיבית. נושא נוסף שברצוני להעלות לשיקולך ולשיקול קהל הקוראים היא העובדה שאת לעניות דעתי בוחרת כמו רבים טובים אחרים בעולם ה"חילוני" שגם אני חלק ממנו להתעלם מהשאלה החשובה ביותר בהקשר של נער המגלה עניין רב ומושפע מהדת. השאלה היא מה חלקנו שלנו כהורים,כמחנכים וכחברה בהקשר זה. מה אנחנו עושים לא בסדר ומה חסר אצלנו שגורם לרבים לחפש תשובות בדת. לא ראיתי אותך מביטה פנימה בלב שלם ובכנות ומעלה לפני השטח את האפשרות שנכדך פשוט לא מקבל מספיק תמיכה,הכוונה ודרך מהוריו ומחנכיו. הוא מבולבל והוריו המבולבלים כמוהו פשוט לא יודעים מה לעשות ואיך להתמודד. במילים אחרות אתם לא מציבים לו חלופות בתחום האמונה,צדקת הדרך ומספיק בטחון עצמי להתמודד עם העולם. בברכה רואי
התמונה של רבקה שפק ליסק

הערות אישיות עלי: חוסר תרבות. ביקורת- בבקשה

נא לא לחלק לי ציונים. צה"ל עוסק בהסברה. הסברה איננה שטיפת מוח. אם אינך מבין את ההבדל- הבעיה היא שלך

מטרת ההערות הינה דיון תרבותי ,לא צריך להתחמק מתשובות

מרת שפק ליסק שלום כנראה לא קראת לעומק את תוכן הערותי, אני לא מכיר אותך באופן אישי ואין לי היכולת להעביר הערות אישיות לגביך. מטרת ההערות הינה לפתח דיון בנקודות מסויימות, אני טוען שהמאמר שלך לא אובייקטיבי ,שיטחי ולא מכובד ומביא הסברים ברורים לדעתי כמו שדרשת באחד ההערות מהקוראים ומצפה להתייחסותך-זו ההגדרה של ביקורת גם אם היא לא נעימה לאוזן אך את פותרת את דברי בכך שאם אינני מבין מה את אומרת -זו הבעיה שלי, את לא מתייסחת כלל לנקודות שהעליתי ולא מסבירה לי מה ההבדל בין הסברה דתית להסברה ע"י צה"ל או תנועת נוער פוליטית או תוכנית טלויזיה. כמו כן לא הגבת להערתי השניה- לידיעתך, מי שמרשה לעצמו לכתוב מאמר דעה ולחלק ציונים לאחרים -ראוי שיהיה מסוגל לקבל את העובדה שאחרים יחלקו גם לו ציונים ויבקרו את מאמרו בברכה רואי
התמונה של רבקה שפק ליסק

מי שמגיב בחוסר תרבות אל יצפה לתשובה

איני עונה על עלבונות אישיים

חוסר תרבות? עלבונות אישיים?

אני לא זוכר שקראתי לך בשמות גנאי ועדיין את בוחרת להתעלם מביקורת לגיטימית ,ביקשת שהתגובות יהיו מנומקות ואכן רשמתי לך בפירוט את דעתי ובצורה מנומקת. את טוענת שזהו עלבון אישי להעביר עליך ביקורת וחוסר תרבות. מצד שני , את לקחת ציבור מסויים בישראל(שאינני נמנה עליו) ופשוט השמצת אותו בכללותו וכל אחד מהם באופן אישי בצורה מאוד מקוממת- אין שום ביסוס עובדתי לכתוב במאמר,אני לא יודע מהיכן את שואבת את הנתונים שלך ומיהו המקור המלומד שממנו אני למדים שבכל שנה יש 2000 חוזרים בתשובה. גרוע מכך, בחרת להשתמש במילים וביטויים שבד"כ אננו רגילים לשמוע משונאי ישראל ואנטישמיים-מוצצי דם ופרזיטים לגבי ציבור יהודי בישראל ! זהו עלבון אישי לכל אדם דתי הבוחר ללמוד תורה כדרך חיים. חטאת בחוסר אובייקטיביות משווע כאשר את לא מראה את התמונה בכללותה- מה מספר החוזרים בשאלה בכל שנה? למה את לא מזכירה את העובדה שהציבור החרדי יוצא יותר ויותר לשוק העבודה בתחומים רביo ומגוונים ולא רק בתחום הציבור החרדי? ובכלל, מאין מגיע הקביעה שרוב החוזרים בתשובה מגיעים לישיבה ולא מתפרנסים? על איזה נתונים זה מסתמך ? רוב המחזירים בתשובה כגון אמנון יצחק ודומיו אינם באים כלל מעולם הישיבות ! ולאחר שעשית זאת לציבור שלם בעצמך, את בוחרת לראות את הביקורת שלי כעלבון אישי בדיוק כמו שדתיים מסויימים יראו כעלבון את מאמרך ומסרבת לענות לשאלה הכי כואבת- מה חלקך שלך ושל הורים רבים בציבור החילוני בתופעה. ראוי להדגיש, אני ממש לא בעד השיטות שבהן נוקטים מחזירי בתשובה ולא מסכים עם דרכם אך ראוי גם שנזכור שאנו חיים במדינה דמוקרטית שבה לכל אדם יש זכות להביע את דעתו בצורה חוקית,את רוצה להפסיק את התופעה? אנא הציבי לנוער אלטרנטיבות,נא חנכי את נכדך שיראה אותך כדמות לחיקוי ומודל לעשייה-אל תאשימי את מי שעושה את העבודה יותר טוב ממך ובעיקר אל תאשימי אותי על חוסר תרבות וחוצפה לאור הדרך שבא בחרת לכתוב את מאמרך תודה. רואי

שלמה ושוש אינם מסכימים אתך וגם אני

הכותרת של תגובתך הייתה מעליבה

מעניין מאוד

כותרת תגובתי הייתה" מאמר לא מכובד ולא תרבותי לא מצופה מכותבת במעמדך". אין כאן שום פנייה לא מעליבה גם אם זה לא נעים לשמוע. לא השתמשתי בביטויי גנאי כמו מגיבים אחרים ונימקתי בצורה עניינית את דעותי, הייתי כותב אותו הדבר בין אם המחבר היה גבר ולא אשה. מעניין מאוד שאתם בוחרים לראות את כותרת התגובה כמעליבה ואת הכתוב במאמר המעליב ציבור שלם אתם מקבלים

על רבקה נאמר  אַל-תּוֹכַח לֵץ, פֶּן-יִשְׂנָאֶךָּ;    

ובכלל היכן המיטטור?

החרדים גם עושים הסברה

אגב היהודים מארצות המזרח בקום המדינה היו כולם חרדים, תלויים בחסדי המדינה שהמירה את דתם לא בשטיפת מח אלא באונס. גזיזת פאות במעברות היה ספורט ציוני, הציונות בעצם קיימת על אותם מזרחיים שכפו עליהם כפיה חילונית. מכאן שזכותם ההיסטורית של החרדים לכפות על החילונים כפיה חרדית, אבל בשביל שהחילוני יהיה חרדי לא יצרני משתמט נסביר לו בדרכי נעם מה זה חרדי. ולמי שלא מוצ"ח יכול ללכת לגרמניה שמה כולם יצרניים ומתורבתיים הרכבות אף פעם לא מאחרות .... הארץ שייך ליהודים ולהבדיל גרמניה שייכת ל יצרניים ולמתורבתיים

תגובה לא מכובדת ולא תרבותית

תתבייש לך- כך לא מגיבים.

מסכימה עם שלמה. יש גברים שמעיזים להעליב כשמדובר בנשים

האדם שהתבטא נגד ליסק חייב התנצלות.אי אפשר לצפות לדיון רציני עם עלבונות אישיים

בס"ד

בס"ד
וזה שבבתי ספר חילוניים שוטפים לילדים את המוח בשטויות זה בסדר שגורמים להם לכפור בקב"ה ולהתבייש בזה שהם יהודים
תתביישי לך!!!
וחוץ מזה אלפי אנשים מבוגרים חוזרים בתשובה אפילו מפורסמים כמו שולי רנד או הרב אורי זוהר או הרב אמנון יצחק שחזר בתשובה(תתפלאי) צבי יחזקאלי ופרופסור אליהו ריפס אז מרשעת שטן ערב רב לא כל החוזרים בתשובה הם ילדים תמימים ואם ההורים לא יכולים לקבל את זה שילדיהם חוזרים בתשובה אז זה תוצאה של אך ורק חינוך חילוני רקוב שכל כולו מושתת כנגד דת משה וישראל
אני מאחל גם לך ב"ה לחזור בתשובה ושניזכה שדעות מטופשות כמו שלך שחסרות כל שחר ועלובות במחילה ממך יעלמו ושיצאו מעם ישראל וילכו לאיזה מקום ליברלי כמו ברלין או ארה"ב
ודרך אגב אם המדינה הייתה מכבדת את החרדים אולי באמת הם היו מתגייסים וגם לא כל החרדים בטלנים חוצפנית שכמותך בושה להכליל מגזר שלם

התמונה של רבקה שפק ליסק

החרדים אינם החשמונאים והחילונים אינם המתיוונים

העמדת הדברים בצורה זו היא סילוף של העבר וההווה. החילונים או הציונים מנסים לבנות בית לאומי לעם היהודי תוך זיקה לעבר ההיסטורי ולמורשת התרבותית. החרדים בונים גטו של ימי הביניים בתוך ישראל ומנצלים את הפינה החמה שיש לכל יהודי ליהדותו לסחטנות ופרזיטיות. בתורה כתוב:"בזיעת אפיך תאכל לחם"- לא מסחטנות פוליטית. הרמב"ם היה אדם עובד ובכל זאת מצא זמן ללימוד תורה ולכתיבת ספרים שהפכו לנכסי צאן ברזל של היהדות. הוא התנגד לבטלה ולהפיכת הדת לקרדום לחפור בו.

בזעת אפיך -70 פנים לתורה

" בזעת אפך תאכל לחם ".הפסוק הזה ניתפס בעולם שלנו לעבודה קשה כדיי להרוויח ומי שלא מוכן לעבוד ולהזיע הריי שדן עצמו כחסר ערך. וכך ממשיכים בעצם את " עבדות מיצריים ".אמר ר' ישראל מסלנט זצ"ל: אדם שעובד שעות נוספות רודף הוא אחר הקללה האמורה בתורה "בזיעת אפיך תאכל לחם". אנשים רבים חושבים שזה ציווי ולא מבינים שזו קללה וכך ממשיכים בעצם את " עבדות מיצרים 'האדם לא ניברא כדיי להזיע ולהרוויח כסף אך מאחר שאין הרבה או בכלל בדרגת " אדם ",וכלנו ניקראים " האנושות" ובניי אנוש אנחנו חולים במצב אנוש ולעמל נולדנו ועבדות כאבן ריחיים על הצוואר שזה המצב היום שמי שאין לו עבודה ואין לו מספיק כסף לא נחשב,כך יצרו מעגליי מעמדות לפי עושרו החומרי של האנושות ומי שיותר עני נהייה עבד לעשיר ובסך הכול הכללי כולם עבדים של כולם וכול החיים עוברים כהישרדות והכול מותר בדרך ליותר כסף ומעמד ושמשיגים את הרכוש והמעמד מיד אנחנו משתעבדים למה שהישגנו ואלו הם " חיי גהנם על פניי האדמה ". ובכן נכון שהאדם נולד לעמל ללחם ,אך לחם זה התורה,על כן לעמל בתורה נולד האדם לכשייפול כמו שנפלנו מדרגת אדם לבניי אנוש אנו צריכים ללכת נגד הזרם ויש לנו אמצאי שהיא התורה. "לכו לחמו את לחמי" דבר ה'. (ספר משלי ) ומי שעמל בתורה מיתעלה וזעתו מרפאת אותו ומוריד שפע לעולם הזה ושולח את לחמו [ מה שלמד ] על פניי המים שהם מים חיים ושותה מהמים של התורה וזעתו מפרידה ומוציאה את המים המרים ונישאר טהור ועולה לדרגת אדם ומראה לכולם את אורחות החיים -עבודת השם -זאת עבודת הביטול העצמי שלך כנגד רצון הבורא - לא כולם יכולים ליישם זאת ועל כן המושג "דרך ארץ" הוא המעשים הנוגעים לארציות ולעולם, ולכן במושג זה נכללים הפרנסה, אך לא רק היא, אלא כל המעשים שנראים כלא שייכים לתורה נכללים גם הם מה שמכונה חיי חולין או דברי הרשות, כל הדברים האלו נכללים כאמור בכלל המושג דרך ארץ, ומכאן שגם המושג ההפוך הכתוב כאן "וכל תורה שאין עמה מלאכה" סופה בטלה וגוררת עוון גם כאן הכוונה לכל עשיות הרשות.וכמו שכותב הרמב"ן באיגרתו וכאשר תקום מן הספר תחשוב מה למדת ממנו שתוכל ליישמו בחיי היום יום, וכך תורה שכזו היא תורת אמת כי כאשר מסתכל האדם על התורה במבט של מה זה נוגע לי, חלילה. אין התורה הזו תורת אמת וסופה בטלה וגוררת עוון כי התורה שלומד בתיאוריה עוד תביא לו התירים וקולות שאינם נכונות כלל - ומי שרוצה לבוא ולאכל את לחם התורה ולהרוות את צימאונו שיבוא.

הקשר הוא שקוף

בטוחני , שהבנת יפה יפה מה הקשר ומספיק להתמם----------------------------------- זוהי שטיפת השכל הגדולה של התרבות החילונית מאז קום המדינה (ממשיכי דרך של המשכילים בגרמניה במאות הקודמות ) שמפיצים שקרים יותר נכון תיזות של גויים (דארוינסטי)ופרשנות מסולפת על התנך (קאסוטו ,גורדון וכו' ) -וזה מה בית ישראל לומד בחינוך החילוני שלו -חילוני =זר , ומכאן בא שטיפת המוח הגדולה על מוחו של היהודי שאבני היסוד של הבנתו השיכלית מורכבים מאבני בניין של תפישות זרות ליהדות (שביהדות עברו דור אחר דור במורשת ) ולכן החילוני אינו מבין מה בכלל רוצים ממנו כך הוא חונך כך הוא עוצב וגדל כך הוא מבין (שבועות =ביכורים = זמן חקלאי -היכן מתן תורה ?) מה שידוע לו זה זמן חקלאי , פסח -יצאנו ממצרים -אז יצאנו ותו לא , וכדו' לאלפי דוגמאות , והביא הכותב ישראל, כפרדיגמה את "אחי גיבורי התהילה " בית חשמונאים -התקופה ההלינסטית בו מתמחה כותבת המאמר שהיא הסטרוינית וממוחית לתקופה.------------------------ אמנם זה רומן היסטורי ולא ספר היסטוריה - אבל כשספר זה (כדוגמא "אחי גיבורי התהילה " ) שעיצב, אולי יותר מכל ספר אחר, את הדרך בה ראו דורות שלמים של ישראלים ויהודים בגולה את חג החנוכה אז תבין מה יודע חילוני על מלחמת היהודים הקדושים כנגד המתיוונים היהודים ובעלי בריתם העם היווני הנוכרי. --------------------------- מה לחילונים להלין -הרי מי כמוה כהיסטוריונית יודעת שהמציאות ששם בספר להד"ם. (לא היו הדברים מעולם ). והדברים מוסברים פשוטים ונכונים ואין מקום להכחיש.

החברה הפרזיתית

במה תורם הספורט (אלפי שחקנים מהכדור-רגל הכדור סל כדור יד האתלתיקה הטניס והג'ודו המרוץ אופניים, השחייה וכדו' ) למה הם תורמים -תשובה בסוף במה תורמים האמנים (הזמרים , חברי הפילהרמונית מקצה אחד ,עד השירה המזרחית בקצה שני ) , תעשיית הבידור - הקולנוע התיאטרון הספרות והשירה במה תורמים חלק מהמדעניים (אני מדגיש חלק ) בנושא האסטרונמיה ,בנושא חקר חיות הבר ב-אפריקה או באנטרקטיקה . במה תורמים הכלכלנים - (וידוע שעשיית ממון בדרכים עקלקלות נעשת ע"י מוניפולציות , ותאגידים וכל מני שמות ליצירת כספים ע"י בעלי הון " העשיר ניהיה יותר עשיר והעני יותר עני " הבועות המנפחות שמשאירות משקיעים -ללא אגורה (סיכונים בהשקעות ??) כל אלה שהזכרתי כאן מספקים - כבוד , תרבות . יצוג ,"אנחנו על המפה הבינלומית ", כמה כסף זורם שם -וכל זה עבור כבוד מדומה , תרבות של עם -פורקן של יצרים (חייתיים ) -לראות גלידטורים מודרנים , "כיאלו יש דם " -בוא נראה סרט -נשנה את מצב הרוח , בוא לקונצרט נרוממם את הנפש ביצירה קלאסית מהמאה ה-17 , אולי נראה שקספייר -איזה יופי של שירים חרוזים -ממש גאוניות - מה זה מוליד אני שואל ? נראה תחרות ריצה . אולי כדור-סל , כוח -כוח והרבה כסף. תרבות להמונים -זה מתאים לגויים שאין להם תכלית -לא ליהודים -אז הוא מקום ראשון , הביא גביע , יש מדליה נו .....סבבה .. אנני מדבר על החברה היצרנית :(משואבי המים וחוטבי העצים - כך אמרו פעם ) מסוללי הכבישים ובוני הבתים , האדריכלים , הנדסאים הרופאים וגם ההסטוריונים והארכיולוגים (הם רק מאמתים לעולם את מה שכבר ידוע לנו ) מה אם אנשי הרדיו והטלוויזיה העתונות ושאר מגזני האופנה - כסף כסף ושום דבר יצרני אין -מילים באויר - "אנחנו בשידור" -בתרגום לאנגלית . פעם קראו לזה עיסקי אוויר . בתרגום לאיידיש. (אני לא מכליל את כולם -כי יש דברים נצרכים הן בעתונאות ואין הרדיו )
התמונה של רבקה שפק ליסק

חילונים וחרדים חיים על פלנטות ניפרדות והעדר הנחת יסוד משותפת

כאשר אין בסיס משותף כל דיון הופך לדו- שיח של חרשים. חבל על הזמן

ומה עם שטיפת המח של הטלויזיה המגזינים פרסומות

שמצוות קנה כזה תעשה היום תתלבשי כך תגדילי את החזה תעשו דיאטות תיהיה כך או כך ???????? זה עדיף להיות חברה של צרכנות עודפת ואוגרת זבל בבית ובראש מה שלא תקנה ומה שלא תעשה אף פעם זה לא מספיק תמיד יהיה צריך לשדרג ולהחליף עד מתי????????

אין אפשרויות נוספות?או או? פשטני

לחרדים יש מושג מעוות על החילונים. יש כמה סוגים של חילונים שהחרדים אינם מודעים להם או מעדיפים לראות רק מה שהם רוצים לראות.

החילוני העיוור

אני לא יודע אם ההגדרה חילוני תופסת לגבי, אני לא חובש כיפה ושטריימל ולא שומר מצוות. אמנם יש לי זקן אני בטח לא חרדי למרות שיש לא מעט דברים שאני "חרד" מפניהם... ואחד הדברים שהכי מחרידים אותי זו התופעה של כותבי מאמרי דעות למיניהם המלבים שנאה ופירוד ללא תועלת, המציגים את דעותיהם כעובדות גמורות ,משליכים את הבעייה על הצד השני ובעיקר תוקפים את הצד האחר בחוסר אחריות בסיסית. המאמר הנ"ל הוא לדעתי מאמר תוקפני עד אלים, בוטה ביותר. יש בוא אפילו הצעה מרחיקת לכת לפגיעה מרחיקת לכת בזכות יסוד דמוקרתית של הבעה עצמית- להגביל פעילות דתית לאנשים מעל גיל 30 ! מעניין מה היו התגובות אם הייתי מציע להגביל את הגישה לאינטרנט לאנשים מעל גיל 30 כיוון שמתחת לזה אנשים חסרים את הכלים האינטלקטואלים לנתח נכון תכנים מסויימים ברשת(ואתם יודעים לאיזה תכנים אני מתכוון...לדעתי אנשים חסרים את הכלים הנכונים להתמודד עם פורנו גם בגיל 60) או לא להרשות לבני נוער להשתתף בפעילות של תנועת הצופים או בית"ר כיוון שיש להן אוריינטציה פוליטית שנער לא מסוגל להתמודד איתה. מופיעות במאמר כותרות משנה כגון " טרגדיות משפחתיות" ו " עתיד המדינה הציונית". אם ננסה להתעלות על עצמנו נבין שהטרגדיה הגדולה ביותר של מי שמכונים חילוניים היא העובדה שהורים אינם מסוגלים לשלוט בילדיהם שלהם, אין כבוד לא להורים ולא למורים, החינוך שלנו כושל מהבית והנוער שלנו מבולבל וללא כיוון בעיקר בגללנו- למה אנחנו משליכים את האשמה על מישהו אחר? אז מה ההבדל בעצם בין מאמר כזה לבין פשקוויל במאה שערים המשמיץ את החילונים ? אותה הגברת בשינוי אדרת...

אני חושבת שבעידן שבו שום דבר

אני חושבת שבעידן שבו שום דבר אינו בטוח, דת שליוותה את האנושות כל-כך הרבה שנים והיא יציבה ועמוקה, יכולה מעט לעזור להתייצב, שלא נצא כולנו מגידרנו מחוסר המעש ומהשאיפה אל הכלום הרוחני. ובכך אני מתכוונת למרדף האינסופי וחסר המעצורים אחרי הכסף. דת לא מזיקה, אם היא לא גורמת לאדם לאבד את שפיותו. אם היא מסדירה חיים ונותנת להם משמעות אחרת. וזה כבר דיון אחר.

למה לא לשאול את עצמנו למה ילדנו נמשכים כל כך לדת?

אולי יש בעיה בנו. בכישלון של מערכת החינוך להעביר תוכן רוחני. בבורות שהיא מייצרת לגבי הזהות היהודית המסורתית. וברדידות כללית של החברה שבה אנחנו חיים. הנוער צמא לקצת עומק שלא מצא אותו במציאות שסביבו.

מסכימה, הגישה שלך מעניינת, וכנראה גם נכונה.

מערכת החינוך על סף קריסה. אין פחד אין מורא מכלום, והמערכת אובדת עצות. גם מי שחשקה נפשו בלימודים, מופרע ע"י אחרים! ספציפית בנושא המסורת היהודית על כל מרכיביה, ישנה בורות איומה ונוראה. וכי איך יכולים מורים\ות שבעצמם אינם יודעים כלום, ללמד את תלמידיהם? הנוער צמא לתוכן, לערכים, ומעל לכל לזהות. ילד שיודע שהוא יהודי יבקש לדעת מה זה יהודי ובמה מתבטאת יהדותו, ואם מערכת החינוך מוכרת לו תותים, והילד הוא בעל נפש הומיה, משכילה ודעתנית, הוא לא יחדל מלחפש את יהדותו אצל יהודים שנאמנים יותר למצוות יהדותם.

הבעיה אינה הדת אלא הממסד החרדי המסלף מהות היהדות

היהדות האמיתית משתקפת מכתבי הרמב"ם - לא מהתנהגות המנהיגות החרדית שהפכה את השת לאמצעי לסחטנות ולפרזיטיות על חשבון הזולת

מי שמסלף

את סתם מקשקשת דברים -דברייך חסרי בסיס לחלוטין בהם לשון הרע היהדות החרדית היא דבר מורכב יש יהדות חרדית ספרדית ויש מנהיגות חרדית חסידית ויש מנהיגות חרדית ליטאית ויש מנהיגות חרדית תימנית ויש מנהיגות חרדית של חב"ד ויש מנהיגות חרדית של ברסלב ויש מנהיגות חרדית בארצות הברית וכן באנגליה ,בקנדה ,בצרפת ,בבלגיה ,במקסיקו ,ברוסיה בדרום אפריקה ,באוסטרליה , בפנמה , ובעוד מקומות בעולם אז לא להכליל המנהיגות שהפכה את הדת ל... זה רק לשון הרע והכפשה לשמה.

לא הבנת דבר:מדובר בחרדים האשכנזים שגפני מייצג

הם רק לוקחים ודבר לא נותנים. יש נוער חרדי שנפלט מהישיבות והידרדר לסמים ופשע והמשפחות זרקו אותם מהבית. המדינה כעת מנסה לשקמם. והנוער החרדי שהתגייס לצה"ל עושה חייל. הם לומדים לבגרות על חשבון הצבא ויהיו אזרחים מועילים. הגיוס החרדי כבר עולה ל-2,400 בנח"ל החרדי.

לאחר העמדת דברים על דיוקם אז ...

בהמשך לתגובתך -את מתייחסת רק לחרדים האשכנזים שגפני -מ-דגל התורה מייצג -כלומר הפלג הליטאי . (לא להכליל את כל ההנהגה החרדית ) -ומה לדעתך שוש קורה אם "החוזרים בשאלה האילו" -כן -נוער החרדי הליטאי שנפלט ונזרק מהבית (כך את כתבת וכך משתמע מדבריך ) המדינה מנסה לשקמם -אז למה שלא יהיו חילים ??? -זה מובן מאליו שמי שלא ממשיך ללמוד -חייב לשרת בצבא. אז מה השאלה -תנסחי את שוב .......

סימטריה-תעשיית ההחזרה בשאלה: מניפולציה על צעירים תמימים

גברת ליסק בואי נעשה שיקוף וסימטריה לטענותיך בכוון ההפוך: אם לטענתך אורבים לצעירים המסכנים מחזירי בתשובה בשער בית הספר הרי לבנותי הדתיות ( ולא חרדיות) אורבים בכל מקום ובכל רגע סוכני המחזירים בשאלה. הבנות ההולכות ברחוב בלבוש חושפני ההערות והדיבור של הבנים, תוכניות הטלויזיה, הפרסומות, האינטרנט המאמרים כגון אלו ועוד. הן צריכות להתמודד מול המחזירים בשאלה הללו במישורים רבים: לבוש, דיבור, התנהגות, חשיבה ופילוסופיה. מעבר שלהם לעולם החילוני הורס משפחות, ופוגע בהורים פגיעה אנושה. החברה בישראל נפגעת אף היא מכך, התחברות הצעיר לעולם החילוני גורמת לפגיעה בחינוך החברתי והערכי שהוא קבל והחברה כולה נפגעת מכך. במקרים חמורים תופעות של שימוש בסמים הרווחות בעולם החילוני משפיע על הצעיר החוזר באשלה וגם כאן החברה נפגעת . אז גברת ליסק את מי צריך להגביל במסיונריות את הדתיים או את החילוניים וסוכניהם ?

אין תעשיית החזרה בשאלה

הארגון העוזר לחוזרים בשאלה אינו עוסק בהחזרה בשאלה אלא עוזר לחוזרים בשאלה הפונים אליו ביוזמתם

אם טרם קראתם, ממליץ לכולם על הספר "ציידי הנפשות ..."

"ציידי הנפשות - תשובה ל"תשובה"" של צופיה ודן מלר, הספר מתאר בצורה מפורטת את הדרכים והשיטות של המחזירים בתשובה ומנסה לספק דרך להבנתם ולעמוד מולם. כמו כן, מצטרף להמלצה של אחד המגיבים פה על אתר דעת אמת של ירון ידען. מומלץ גם לצפות בהרצאה המרתקת שלו כדי להבין עד כמה המצב אבסורדי: http://www.youtube.com/watch?v=26C5FK5ejR4&feature=related

רבקה, עם כל הכבוד לכתיבתך, הנושא עמוק בהרבה ממה שאת חושבת.

דוגמא קטנה - ירון ידען ואתר "דעת אמת" נחזים כמבינים ובקיאים בתלמוד עבור מי שאינו מומחה בתחום. והאמת, שהטיעונים שלו הם לא יותר מאשר "פסבדו תלמודיים". גם הטיעון של ירון שהוא ראש ישיבה לשעבר, אינו מחזיק מים. הוא אפילו אינו מציין את שם ה"כולל" שבו כיהן. תשובה ברורה על התקיימות תוכחות התורה לא קיבלנו עד עצם היום הזה. ממש כך - כמעט כל הציבור החילוני לא יודע שהדתיים טוענים שתוכחות התורה התקיימו. הם גם לא יודעים שבכלל יש תוכחות בתורה, והיכן הן כתובות. מעניין האם אתר e mago, יתן לי לכתוב מאמר על תיאולוגיה.... כמובן שלא, כי ניאורות ופתיחות זה רק כלפי ערכים חילוניים.

המאמר אינו מתיימר להיות מעמיק. הוא תגובה רגשית לנכדי שהפך לדתי

יש לי יחס חיובי ליהדות כתפישת עולם. אני גאה להיות יהודיה.אני רואה בתפישה הפילוסופית של היהדות חלק מהציביליזציה היהודית. אני סולדת מהתנהגות האנוכית של החרדים שאינם מוכנים לשאת בעול החובות ודורשים רק זכויות. זה מנוגד לרוח היהדותכפי שהרב גורן הוכיח המאמר שפירסם בנושא זה.

אדם חיב להיות מוסרי והגון כלפי החברה בה הוא חי מתוך פנימיותו

לא צריך סנרציה דתית כדי להיות בן אדם. זה צריך לבוא מתוכו ולא מפחד האל שיעניש אותו.

דוקטור?! מורה?!? מנהלת בית ספר?!?!?

פעילות מיסיונרית לא בקרב בני פחות משלושים? אם אינך מתנגדת לתת לבגירים צעירים נשק ורשיונות נהיגה, למכור להם אלכוהול וחומר פורנוגרפי, לאפשר וגם לעודד אותם להצביע בבחירות - החשיבה שלך לא קוהרנטית או אולי פשוט אינך כנה עם קוראייך ואת מנסה לצבור קוראים/קהל/חסידים על ידי חפירה בקרדום ההתנגדות לדת. חבל שכמוך מצליחים לטפס למעלה, ומדאיג שמגיעים לעמדות כשל מנהלי בתי ספר.

הפעילות המסיונרית בנוייה על שטיפת מוח - לא למידה רעיונית

מי אמר שאני תומכת במכירת אלכוהול או בהפצת פורנוגרפיה? אני מתנגדת לפעילות המסיונרית כי היא איננה מהווה ניסיון לתת לצעירים להכיר את התרבות היהודית. הפעילות המסיונרית בנוייה על שטיפת מוח.

עתידו של העם היהודי תלוי בהעברת הדגש לתרבות היהודית, לא לדת

הדת היא חלק מהתרבות היהודית. בתפוצות הולך וגדל מספר הצעירים החילוניים אשר מחפשים דרך להישאר יהודים ע"י אימוץ היהדות כציביליזציה. גם בארץ יש התפתחות בכיוון זה. התורה היא חלק מתרבותנו ויש דרכים לא חרדיות להכיר אותה. אני חילונית הגאה ביהדות כתרבות.

את באמת דוקטור?!?!?!?

צורת מחשבה של ילד בן 12 שבחיים לא שמע על חופש הביטוי. טוב, זאת רמתם של הדוקטורים בימינו...

חוצפה

מאיפה באו לנו המפגרים הנהנים מאפסיותם

דמיינו

יש בהחלט מקום להגביל את פעילותם של אירגוני החזרה בתשובה שמטרתם להרבות ולחזק את הפאראזיטיות בארץ. אפשר להסתכל על דתות מכמה זויות הנה אחת מהן הדת היא מכשיר שנוצר בידי גברים למען גברים כדי לדכא נשים בשום מוסד כלשהוא בו נוצרו הדתות המונותאיסטיות לא היה ייצוג לנשים. מכאן מעמדן הנחות לעומת הגברים. בארץ הבעייה כפולה החזרה בתשובה גם מחלישה את המגדר הנשי וגם מחלישה את המדינה בזה שהיא מוסיפה על המגזר הפארזיטי שלא עובד ולא משרת בצבא.עכשו אלך לשמוע דיסק גון לנון שר דמיינו עולם ללא דתות. הלוואי אם הייתי דתי הייתי אומר אמן

הסיבה למעמדן הנחות של נשים

הסיבה למעמדן הנחות של נשים בדתות המונותיאיסטיות נעוצה בעידן בו הן נוצרו, כלומר באופייה של החברה.הבעייה היא שהמנהיגות הדתית אינה מבחינה בין מרכיבים דתיים לרקע החברתי של התקופה בה נוצרו הדתות.

מעמד הנשים

המנהיגות הדתית לא עושה ולא תעשה אבחנה כזאת כי היא לא תעשה דבר שיפגע באינטרס הבסיסי של יוצרי הדתות שלטון של גברים על הנשים . כך למשל גברים יגדירו לנשים מה זאת צניעות והנשים מתבקשות לציית בהכנעה

תגובה לגיורא

בס"ד
גיורא היקר.
בזמן שנכתבה תגובתך זו, עדיין לא הייתי חבר באימגו.
כיום, שזכיתי להכירך כאדם חכם, אני מניח שתשמח לשמוע ממני הסבר על הנושא שהעלית, והוא הצניעות אצל הנשים.
סליחה אם אפשוט את מחלצותי האקדמיות והדתיות-אורטודוקסיות, ואדבר כאחד הנקלים.
בהיותי נער, גדלתי בעיר חוף חילונית (חיפה). נסעתי פעם באוטובוס, והנה לאשה חילונית התפוצץ הרוכסן מאחורה. האשה הנבוכה כמובן שלא ידעה מה לעשות עם עצמה, ומספר נשים (חילוניות) רצו אליה מיד ועזרו לה לסדר זאת.
לא עבר זמן רב וביתה או נכדתה (הוירטואלית) עלתה לאוטובוס כשכל גבה חשוף.
אז חלפו למעלה מארבעים שנה, וכבר זכינו לראות נשים ההולכות לים עם ביקיני מהבית, ולבושות עם שורטס וחולצת בטן, ופוסטרים של סרטים חינוכיים כמו "עמנואל" "דקמרון" "סיפורי קנטרברי" ו"אסקימו לימון" (תוצרת ישראל), מוצגים ברחובה של עיר, לא בבתי קולנוע לסרטי פורנו, אלא בבתי קולנוע מכובדים בהם הסדרן לא מרשה לגלגל בקבוקים או לעשן סיגריות (הדור הצעיר בטח כבר לא מכיר את זה).
והנה בא היהודי האורטודוקסי החשוך, וטוען: "מה נשתנה"?
מה קרה לבת של האמא או לנכדה של הסבתא?
למה כל סוטה (היום הוא כבר מוכר כאדם נורמטיבי), צריך לשזוף את עיניו באשתי ובנותי, כדי שיוכל אחר כך לבצע את מעשי זימתו?
למה אשה חושפת את גופה ברחוב?
אספר סיפור אמיתי: קצין משטרה ש"חזר בתשובה" (אני משתמש במינוח הזה רק לצורך הענין), ישב במשרדו. והנה שותפתו לעבודה הופיעה במשרד בלבוש עלה תאנה של חוה אחרי החטא.
היסב השוטר את כסאו ושולחנו עם גבו לקצינה הנכבדה.
שאלה אותו חברתו לעבודה: "מה קרה היום"?
ענה לה השוטר: "את זוכרת לפני כחמש עשרה שנה, היינו שוטרים צעירים, ועשינו מקוף (סיור). מה היה קורה אם היינו פוגשים אחת שלבושה כמוך"?
ענתה השוטרת: "הינו עוצרים אותה בעוון שוטטות" (מילה יפה לזנות).
שאל השוטר: "ומה קרה היום"?
ענתה השוטרת: "העולם התקדם".
ענה השוטר: "יופי, אז התקדמת לרמה של משוטטת".
אז באה האשה הנורמלית, ומבינה שלא בא לה שכל אחד ישטוף את עיניו בה, ומתלבשת כמו שכל אשה נורמלית התלבשה לפני חמישים שנה. ולזה קוראים "כפייה של הבעל וכניעה של האשה"? אתמהה!

תגובה לדבריה של ד"ר שפק ליסק

בס"ד
לצערי הרב, הנני חבר באימגו זמן קצר מדי כדי להכיר את כתיבתה הנפלאה של הד"ר הנכבדה (כמדומני ד"ר להסטוריה של עם ישראל).
זכיתי רק לקרוא את דבריה המעמיקים בכתבתה המונומנטלית על החרדים היוצאים למלחמה, והגבתי שם על דבריה ודברי עוד מספר מגיבים אחרים.
והנה עתה זיכה אותי האלקים הפרסונלי לכתבה נוספת מפרי עטה של הד"ר הנכבדה, שהאירה את עיני בנושא החזרה בתשובה.
ואני מחרה מחזיק אחריה: ההחזרה בתשובה הינה אקט של שטיפת מוח לילדים גויים דוברי עברית מסכנים, האמורה לגרום להם להיות יהודים. זה דבר חמור מאד שבמדינת ישראל, קרי: מדינת הגויים דוברי העברית, ייעשה דבר שכזה.
הילדים הגויים דוברי העברית, שאין להם את הכלים הנפשיים והשכליים להתמודד מול שטיפת המוח של ההחזרה בתשובה, צריכים אכן להנצל ממנה על ידי חקיקה בכנסת.
אבל החקיקה שדוקטור הנכבדה מציעה אינה מספיקה. לדעתי צריך להוציא את דת ישראל מחוץ לחוק. דהיינו: לתת ארכה של תקופה (בא נאמר שנה), שבה כל מי שמצהיר שהוא יהודי (קרי: שומר תורה ומצוות בלי דילוגים וזגזגים בנוסח הדתי-לאומי), וקבל תעודה מזהה שבה כתובה דתו, ואזרחותו הישראלית תבוטל. לאחר מכן ייחשב כל מי שאין לו תעודה כזו כממזר, ויהיה אסור לבוא בקהל היהודים.
צריך לבטל את הרבנות הראשית, לבטל את רבני הערים והשכונות, לבטל את הכשר הרבנות, וכו'.
אסור לתת למוסדות החינוך של היהודים אף פרוטה. הכל יופנה כדי לחזק את המוטיבציה של העם הגויי דובר העברית. לשם כך עלינו להביא לארץ אומנים כמו ריהנה ביונסה פמלה אנדרסון ומדונה, לבקש מבועז דוידסון שיפיק כל חצי שנה סרט "אסקימו לימון", כדי שהנוער הישראלי יידע אכן כיצד עליו להתנהג, וכדומה.
לדעתי גם צריכים לאסור עליהם להופיע בלבושם המזכיר את ימי הביניים ברחובות הערים של הגויים דוברי העברית. נשותיהם צריכות להתלבש כמו שהולכות נשות הגויים דוברי העברית.
צריכים להכניס אותם לתחום המושב, כפי שעשתה הצארית יקטרינה השניה (הד"ר לתולדות עם ישראל בודאי שמעה עליה), כדי שהגויים דוברי העברית לא תשזופנה עיניהם במראה יהודי אוטנטי, כי הם אינם מסוגלים להתמודד נפשית ושכלית עם המראה הזה, המזכיר להם את צור מחצבתם שאותו הם מעוניינים לשכוח.
אפשר להוסיף עוד הרבה, אך אם הד"ר הנכבדה מעוניינת בהצעות נוספות, אשמח לענות לה במייל האישי שלי. אולי בסוף ביחד נצליח כבר לעצור את ההתייהדות של עם ישראל הגויי דובר העברית שמעוניין לחזור לצור מחצבתו.
(את הנושא של הפאראזיטיות החרדית בנושא העבודה כבר ביארתי בהרחבה בכתבה על החרדים היוצאים למלחמה).
דרך אגב: האם הד"ר הנכבדה בקיאה בתלמוד והלכה יהודית, כך שהיא יכולה לשפוט בין דברי "הרב" שחזר בשאלה (מה זה?), לבין המשיבים לו על טענותיו? אם כן אשמח להתכתב איתה על רקע זה, ולהחכים בינה שכנראה חסרה לי בתור יהודי (קרי: אורטודוקסי שומר תורה ומצוות, שאצלו לימוד התורה הוא דרך חיים, ולא חיפוש חומר על מנת לקנטר), כדי להבין את מה שלא ידעתי עד היום.
נ.ב. כמובן שאין כאן שום נימה של פגיעה אישית בכותבת הנכבדה. הכל ברוח של טענות תגובה ברמה של הכתבה, אלא שהיא מתייחסת לד"ר הנכבדה ברמה האקדמית ולא הפרטית חלילה!

תגובה לע. העצני

אני נהנה לקרוא תגובותיך שכן אתה מיטיב להציג את זוית הראיייה החרדית. ברצוני להביע מישאלה שבקרוב תכתוב באימגו
מאמר שיוקדש להסברת הרקע ההיווצרות והערכים של החברה החרדית ואו אז ייקל להגיב - מזוית הראייה החילונית- על הדברים
אני מייחל ןמקוה ל שיח פחות אמוציונלי בנושא חרדים- מדינה - ויותר לדיאלוג בונה אך לשם כך יש להבין את האידיאולוגיה
של החרדים ומצד שני - לא אתה אישית-יש בורות נוראה בקרב חלק מהחרדים לגבי ערכים לא דתיים אותם מייצגים החילוניים
התגובות בנושא קצת "מתברברות" בין שתי הכתבות ואשמח אם תכתוב מאמר עדכני בעניין

תגובה לגיורא: על החברה החרדית

בס"ד
לגיורא היקר!
אני שמח מאד לפגוש אדם שניגש לנושא כלשהו מתוך זוית ראייה לא אמוציונלית. אני אישית, למרות הנימה הסרקסטית של תגובותי (לפעמים), מנסה להציג את הדברים באור עד כמה שאפשר ריאלי ושכלי ונטול רגשות.
אני יכול לכתוב מאמר בנושא, אך מסופקני אם אפילו מגזין כה פלורליסטי כאימגו ייתן לו במה, היות והשאלות והטענות שיובעו בו נוקבות מאד, וחוששני שהן תפורשנה כקריאה לחזרה המונית בתשובה, דבר שכלל איני מתכוון לעשותו.
על כן אסתפק לעת עתה בתגובה זו.
יש כאן לדעתי בורות מדהימה בהסטוריה של עם ישראל, ובמיוחד בהסטוריוזופיה שלו.
אין בעם ישראל מושג של "חרדים", "חצי חרדים", ו"חילונים".
עם ישראל אינו עונה להגדרה הנורמלית של "עם", או "לאום". ואסביר:
ההגדרה של עם (עיין בספרו של אוטו באואר, "השאלה הלאומית") הינה שפה טריטוריה ותרבות או דת משותפים.
אביא מספר דוגמאות: אנגליה מורכבת משרידים של הבריטים, משבטים גרמנים (אנגלים, סכסונים, ויוטים) ונורמנים. השפה היא גרמנית מעורבת בצרפתית.
צרפת מורכבת מעמים גליים, ועמים גרמנים (פרנקים). הם והגרמנים הינם אחים לגזע.
וכן הלאה.
מה קורה כאשר צרפתי בא לפני מאתיים שנה לגור בלואיזיאנה? האם הוא צרפתי או אמריקני? כנ"ל אנגלי, גרמני, סקוטי, וכו'.
מה קורה כאשר אדון סרקוזי עזב את הונגריה, הגיע לצרפת, נולד לו בן בשם ניקולא, והבן נהיה נשיא צרפת? הוא הונגרי או צרפתי? (למעשה הוא יהודי כי אמו יהודיה).
ומה קורה כאשר אבות אבותיו של פרנסואה הולנד הגיעו לצרפת? האם הוא נשאר הולנדי?
האם תושבי נורמנדיה הם סקנדינבים?
והנה יש עם שחלקים ממנו הגיעו למרוקו, תימן, צרפת, אנגליה, פרס, וכו', והוא נשאר יהודי. איך זה?
זו אנומליה הסטורית!
יתירה מזו: בניגוד לעמים אחרים, הוא שומר בקנאות על גזעו, ואינו מתבולל, הן בארצות האיסלם והן בארצות הנצרות. איך זה?
התשובה היא: עם ישראל הוא עם רק בזכות דתו!
ברגע שהוא עוזב אותה, הוא ככל עם אחר!
אבל הוא לא עזב אותה, עד כדי כך ששאף תמיד, ואף הכניס זאת לטקסט התפילה, לחזור לארצו המקורית.
בא נאמר שלא היו לו סיבות לעזוב את דתו? הרי הסטוריה היהודית מלאה בדם של יהודים שנהרגו על קידוש דתם, ולא אבו להמיר אותה בשום אופן.
אז אין כאן ויכוח תיאולוגי, אלא עובדה הסטורית. עם ישראל התקיים רק כי החשיב עצמו לדת, שעליו לשמור עליה בכל מחיר.
והנה הומצא לפני קצת למעלה ממאה שנה פטנט: הלאום היהודי. חסל סדר דת, מהיום אנו עם ככל העמים, עם טריטוריה (פלסטינה), שפה (עברית), ומה עוד? כלום.
אין לנו תרבות מקורית, אין לנו דת, אנו בעצם חבירו (משהו עוקף אברהם אבינו), אין לנו ייעוד הסטורי כאבי הדתות המונותיאסטיות בעולם, אין לנו חלק ונחלה בהנחלת מוסר התנ"ך לעולם הברברי. כלום!
אנחנו כנענים (או לא יודע בדיוק מה) וזהו!
ונשארה קבוצה קטנה של מפגרים פרימיטיבים, שרואים לעצמם ייעוד להחזיק את עם ישראל בצורתו המקורית (בלי זיגזג ובלי מריחות), מוהם נלחמים על זה בחירוף נפש. מכנים אותם "חרדים".
אני קורא להם: יהודים.
כי אדם שפרק מעל עצמו את כל תרבותו העתיקה, ופתאום קם בבקר ומחליט כי הוא עם ומתחיל ללכת לאבדון - אינו יהודי. הוא יציר גנטי, שיש לו גנים מאמא יהודיה, שההלכה היהודית החליטה עבורו שזה הקובע את עובדת היותו יהודי.
אדם השומר את תרבותו (אני בכוונה משתמש בביטוי זה, ולא בביטוי הצורמני "דת", כי אין מגמתי, כפי שאמרתי, לנהל ויכוח תיאולוגי) - ראוי להקרא בן התרבות הזאת. אדם המבזה את כל התרבות שהונחלה לו מדורי דורות של מדורות אש ונהרות דם - אינו ראוי לשאת את שם התרבות הזאת עליו. הוא מקסימום תלכיד מלאכותי של קבוצת אנשים בעלי שפה משותפת שנמצאת בטריטוריה מסויימת (שכלל לא בטוח שיש לו רשות חוקית או מוסרית לגור בה ולהקים בה ריבונות), ללא שום תרבות המייחדת אותם.
אבל כאן נוצר תסביך. העם החילוני הרי יודע שהוא בעצם יהודי. והעם החרדי יודע שבעצם הוא האח של העם החילוני. וזה יוצר אנומליה נוספת.
כי אם מדינת ישראל אינה יהודית, באיזה זכות היא קיימת? כי עצרת האו"ם החליטה שהרגו את היהודים באירופה, ולכן ליהודי ממרוקו מגיעה מדינה? ואם לא הייתה שואה? האם היה מעניין מישהו לבוא לגור פה, חוץ מכמה תמהונים? למה התחילו העליות ממזרח אירופה? לא בגלל פוגרומים? אז מה? אנחנו רק אוסף פליטים? אז צריך ליצור איזשהו מיתוס המצדיק את עובדת קיומנו כאן. אבל מאידך אנחנו לא רוצים להיות יהודים. אז מה עושים? נמציא מושג של "יהודי חילוני". זה בערך כמו: "נוצרי מוסלמי", או "אתיאיסט קלריקלי". זה נשמע נורמלי?
ויש כאן קבוצה שמייצגת את ערכי העם היהודי המקוריים, שצריך לשנוא אותה, כי היא מזכירה לנו כל הזמן שאנחנו לא בסדר, שיש כאן טנומליה זועקת לשמיים. אז כבר בן גוריון שונא החרדים והדת היהודית בכללה, עמד על המדוכה, והבין שאין לו ברירה אלא לתת למדינת ישראל צביון יהודי כלשהו. לכן הוקם המושג "סטאטוס קוו", זאת אומרת: בא נמשיך להיות חילונים, אבל ניתן לחרדים גם כן משהו, כדי שניקרא יהודים. נישואין לפי ההלכה, שמירת שבת ציבורית מינימלית, כיפה בטקסים ממלכתיים, וכדומה.
אבל הרי אנו לא באמת רוצים את החרדים כאזרחים נורמליים. כי אז הם יתרבו ויחסלו אותנו (אנו מפחדים מהם יותר מחנין זועבי, כי למרות שעל פי חוק מדינת ישראל הדמוקרטית, ראש ממשלת ישראל אפילו לא חייב להיות ממוצא יהודי, המיעוט הערבי אף אינו חותר לכך). אולי מחר אריה דרעי יהווה משקל נגד לביבי נתניהו ודומיו, ויצליח לזכות בראשות הממשלה. ובכלל, הם מתרבים כל כך! (גם על כך מתלוננת הד"ר הנכבדה שכתבה כתבה זו).
האם אנו אכן מעוניינים בהם בצבא? האם אנו מעוניינים בצבא שיש בו אחוז ניכר של חרדים? או שזה רק ניסיון למנוע תקציבים מהציבור החרדי, ולהחזיק אותו תחת לחץ.
איני בא כרגע לסנגר אוטומטית על החברה החרדית. אני רק טוען שהרבה מהאנומליה השוררת כאן נובעת ממלחמת התרבות בין שני חלקי העם, המלובה על ידי קומץ אינטרסנטים (כמו למשל הד"ר הנכבדה שכתבה כתבה זו), ומנצלת את שונותם של החרדים כאמצעי שיסוי.
בארה"ב למשל, הציבור החרדי הרבה יותר פתוח להרבה דברים שכאן הוא נסגר כצדפה בתוך קונכייתה בהתקרב אויב.
הסיבה: שם הוא יודע שהחילוני הוא גוי, אם הוא אינו מזדהה ישירות כיהודי, מה ההבדל בינו לבין הגוי? אבל כאן הוא יודע שהגוי הוא אחיו, שעליו לאוהבו, ומצד שני להלחם בו.
ניתן להרחיב יותר את הדיבור בנושא, אבל חושבני גיורא יקירי, שהסברתי אותו בצורה די ברורה עד עתה.
אשמח תמיד להוסיף הבהרות אם אתבקש.

תוספת לתגובה לגיורא:

בס"ד
סליחה גיורא על הבורות, אבל אולי אתה מוכן בהזדמנות זו להסביר לי מה זה "ערכים לא דתיים", שאותם ציינת בתגובתך?

ע. העצני- חרדים

אני מאוד מקוה שתשקול שנית את החלטתך שלא לכתוב מאמר בנושא.ניחנת ביכולת מעולה להציג את העמדה החרדית ובכך
ביכולתך למתן את השיח המתלהם לצערי בין חילוניים לחרדים. הדבר יאפשר גם דיון רציני ופורה יותר בסוגייה
ולשאלתך:אני מדבר על סט ערכים אוניברסאלי אותו חולקים המשייכים עצמם לתרבות המערבית: הומניזם דמוקרטיה ליברלית
ראיית המדע וההשכלה כעוגן הכרחי.להלן ציטוט מדברי שבא סלחוב-מומחית בפילוסופיה יהודית- שצמחה בבית דתי או חרדי(אינני זוככר בדיוק) " הדתיות המציאה בעבור האשה את הסד הנורא שנקרא כבוד בת מלך פנימה סד שנעל אותה בחדרי חדרים ןמחק אותה למעשה מכל קיום ממשי בשדה של הההיסטוריה היהודית ושל התרבות היהודית האשה הייתה כמו צל רפאים נטולת קול נטולת כל" סוף ציטוט . רציתי בעצם לחזק את בקשתי שתכתוב מאמר בנושא זה. אנחנו מתכתבים בנושא זה דרך מאמר שכתבה רבקה בשעתו מאמר מעניין ומעורר למחשבה אלא שהוא כבר גדוש בתגובות . הגבתי הפעם רק בגלל הכבוד והערכה שאני רוכש לך ואשמח לפתח את נושא גם בעתיד אבל אנא:כתוב מאמר! אתה תשכיל לנסח אותו גם מבלי שיתפרש כקריאה גורפת לחזרה בתשובה( החרדים האמיתיים בקהילותיהם הותיקות נמנעים מכך! פרט אולי לחוגי חבד) כאשר התגובות למאמר יהיו-כך אני מקוה-
ענייניות שאינם מתכוונות להחזירך בשאלה.

תגובה לגיורא

בס"ד
גיורא היקר
אשמח לכתוב מאמר, אבל ישנם כבר שלשה מאמרים שלי שמשום מה המערכת אינה מפרסמת. אני מוכן לשלוח את המאמר, אבל לא יכול לוודא שהוא אכן יפורסם, לעומת תגובות שבודאי מתפרסמות.
ובנוגע לדברים שכתבה הגברת הנ"ל, המומחית לפילוסופיה יהודית (היא מציגה את עצמה ככזאת, או שיש לה איזה אסמכתא לכך?): מזמן לא קראתי כזה גיבוב של שטויות. נראה שמדובר באשה שמעולם לא חייתה בציבור החרדי.
בנוגע לסט הערכים האוניברסלי שעליו אתה מדבר: האם הוא חילוני? הוא אוניברסלי. אין לו קשר לדת או לחוסר דת. ובנוגע לנקודות הספציפיות שציינת, הרי איני יודע אם למדת פילוסופיה ומדעי המדינה, אבל כל הערכים שהיצגת אינם אוניברסליים, למי שהתמחה בכתבי אפלטון ואריסטו מחד (עיין בשיחה "גורגיאס", כתבי אפלטון ח"א בהוצאה בעברית (שוקן), וספר המידות לניקומכוס של אריסטו בפרקים הראשונים), או בכתבי הובס, מרקס, היגל, ניטשה, ועוד רבים אחרים. איני טוען שדעותיהם צודקות, אבל הן אינן אוניברסליות. גם לגבי המדע, עיין בכתבי יום מחד, וקאנט ("ביקורת התבונה הטהורה") מאידך. זה נושא ארוך, שמי שאינו אמון על פילוסופיה, קשה לו להתמודד עימו מבלי הכשרה מוקדמת. אני ממליץ על הספר "מבוא לתורת ההגיון" של פרופסור שמואל הוגו ברגמן.
במידה ולא ראית מאמר ממני בנושא בשבועות הקרובים - אל תתאכזב. תוכל תמיד להשיג אותי ישירות במייל שלי.

תוספת לתגובה לגיורא

בס"ד
אני קצת מתקשה בהבנת הנקרא: מה זה "לחזור בשאלה"?

לנהל דיון בתקשורת בין חוקרי מקצועות היהדות לחרדים- לא עם ילדים

השיטה של ציד נפשות של צעירים שתפישת עולמם עדיין אינה מגובשת היא שיטה לא מוסרית ומכוערת.

המקום להתווכח על יהדות וחילוניות הוא בין אנשי אקדיה לרבנים חרדים בתקשורת על כל סוגיה

תגובה לרבקה

בס"ד
רבקה יקירתי!
לאור מגמת הפייסנות והאחווה השוררת אצלי באחרונה (כנראה בהשפעת הימים הנוראים, שבהם ניסיתי לחזור בתשובה על התנהגויות שליליות שלי בעבר, כולל השמצות אישיות במגזין המכובד, גם אישית כלפייך), הריני להציע לך הצעה:
איני מגדיר עצמי כרב, אלא כלומד תורה, ומאידך איני אקדמאי, אלא אוטודידקט.
הייתי שמח לנהל איתך דיון (אני לא נוהג להתווכח, אלא להחליף דעות) באופן פרטי. כתובת האימייל שלי מופיעה בדף המשתמש שלי, וניתן לנהל בינינו דיון פורה, היות ואת אשת אקדמיה, ואני לומד תורה, ומאידך מתעסק גם בנושאים אקדמיים. כך שאני מניח שנוכל למצוא בינינו שפה משותפת.
עם זאת, איני מסכים להגדרה "ציד נפשות", כי אני סובר שאדם שהוא מספיק בוגר כדי לקבל רישיון רכב, ולהפוך לרוצח בפוטנציה אם אינו נוהג כשורה, או לשאת נשק, או לשתות אלכוהול, או להתחתן, או ללמוד לימודים אקדמאיים, או להצביע בבחירות - יכול גם לבחור אם ללמוד יהדות או נצרות או איסלם או בודהיזם וכדומה.

באשר לפסקה האחרונה: צעיר בגיל תיכון אינו אדם בוגר בעיצוב השקפתיו

אני מכבדת מאוד את רצונך להתפייס. הימים הנוראים אכן השפיעו עליך.
לצערי, אני עסוקה מאוד בבעיות בריאות, נוסף על עבודת המחקר ולכן תסלח לי על שאין לי זמן לדיונים אתך.
אני בת 80
באשר ל"ציד נפשות" : הייתי מורה ומנהלת 17 שנים במערכת החינוך התיכון ו-30 שנה כמרצה באוניברסיטה ואני מרשה לעצמי לומר שאני מכירה את הנוער שלנו ואתה טועה מאוד בדבריך.

תלמיד תיכון- שם מתנהל ציד הנפשות העיקרי אינו בשלב שתפישת עולמו מגובשת.

לכבוד רבקה

בס"ד
ראשית: אני מאחל לך רפואה שלמה ובריאות טובה ואריכות ימים ושנים טובות.
שנית: אני חושב שאם גיל שמונה עשרה נחשב כגיל הבגרות - הוא בגרות לכל.
מבחינתי, אני בכלל נגד שום השפעה על שום אדם בשום נושא. צריך לתת לאדם את אפשרות הבחירה והבדיקה. אני איני מפחד למשל ללמוד שפינוזה, למרות שדעותיו נוגדות את היהדות.
אבל בכך את צודקת, שאולי באמת יש דברים שצריך להיות יותר בוגר.
אני חושב שצריך להעלות את גיל הבגרות ל-21, או 22.
אני רואה אצל ילדי, שאז הם באמת בוגרים.
מצד שני, אם מישהו עושה משהו שאינו מזיר לחברה - מה איכפת לי שהוא עושה זאת? שיהיה בודהיסט! למי זה מפריע?

לד"ר רבקה שפק-ליסק

בס"ד
גברת שפק-ליסק היקרה!
היות ולא ידעתי את גילך עד היום, ייתכן והרשיתי לעצמי חופשיות יתר בתגובותי. אני מיצר ומתנצל על כך.
רציתי רק להוסיף נקודה אחת, שאני מניח שלאשה בגילך קשה להבין.
את שייכת לדור של הורי.
הורי שייכים לדור שבו הייתה דיסציפלינה (משמעת), כבוד, מערכת ערכים מוצקת. כיליד בית הונגרי אריסטוקרטי, ידעתי שמקצוע מכובד זה רופא, מהנדס, מדען. לעומת זאת נגר, בנאי, ואפילו סוחר, זה "לופט געשעפטן" במקרה טוב, או: "ציגאנערישע זאכען" במקרה הרע. (למי שלא מבין יידיש מבין הקוראים: "עסקי אויר", או "דברים המתאימים לצוענים".
נער הייתי וגם התבגרתי, ולמדתי שיש מערכת ערכים שונה, יותר נכון: אין מערכת. תעשה מה בא לך.
זה רע?!
כשהייתי בחור בישיבה ידעתי שעל כל פיפס קטן מעיפים אותי. הבן שלי חי היום בדמוקרטיה גמורה. זה רע?!
פעם היה "אינסטלטור" (זאת אומרת: מסכן עם תעודה). היום יש: "קבלן אינסטלציה" (זאת אומרת: גובה מחיר מפולפל כי יש לו תעודה).
פעם חינכו אותי שאני חייב להביא כבוד למשפחה, להתאים את עצמי בדיוק למה שההורים שלי רוצים, לנשום בקצב שהחברה מכתיבה.
זה טוב?!
אז ילד החליט קצת להשתולל, ולהיות חרדי (או ההיפך). אז מה?! הוא אדם בפני עצמו. אנחנו לא מכתיבים לו מה לעשות! עברנו את התקופה הזאת. אם הוא לא מזיק לעצמו (סמים) או לחברה (פשיעה) - מה איכפת לי מה הוא עושה? זה אחריות שלי?
אני מדבר כאן משני הצדדים. גם אדם חרדי שבנו החליט מסיבות שלו להיות חילוני - זו אחריות פרטית שלו!
אני לא האדון של ילדי, והוא לא רכוש. אני צריך להקנות לו ערכים. אם הוא החליט לבחור לעצמו דרך משלו - זה בהחלט עסק שלו!
אני מבין שלבני דורי, ובודאי לדור הורי - קשה לעכל דיבורים מעין אלו.
אבל אביא דוגמא מעצמי:
כאשר הייתי תלמיד בבית הספר, היו לי קשיים מוטוריים, ודיסקלקוליה (מילה שלמדתי רק כאשר התברר לי שיש גם לבת שלי את אותה הבעיה). איך קראו לזה אז? "עצלן"! אז לא עזרו לי ידיעותי בעל פה בכל המקצועות ההומניים (התקשיתי לכתוב!). היה תמיד כתם שחור בתעודה בחשבון, הנדסה, ושקידה בלימודים!
האם זה פלא שאני היום שונא את המושג: "בית ספר"?
הבנות שלי חזרו מבית הספר, והנה יש מושגים חדשים! לא עוד "עצלן" אלא "קשיי קשב וריכוז", "דיסלקציה", "דיסקלקוליה".
מה קרה?
כשהייתי ילד סיפרו לי שערבי הוא פחדן, ויהודי הוא גיבור, וכך שכנעו אותי לקבל זריקה כואבת!
ולילדים שלי נותנים מתנה אצל רופא השיניים, והנכדות מספרות לסבתא בשמחה על הכייף שהיה בעקירת השן!
זה רע?
אז ילד רוצה להיות דתי! אז מה? כי למדנו שצריך להיות טרומפלדור גיבור ולמות בעד ארצנו? כי ספרו לנו סיפורים על בר כוכבא שניצח אריה? (מי המציא את הפנטזיה הזו?) כי ספרו לנו על היהודים הגלותיים שהלכו לשואה כצאן לטבח, ושנית מצדה לא תיפול? (אני מדגיש: איני מה שמכונה: בעל תשובה. אבל אני חיפאי, וזאת הייתה האוירה ברחוב).
אודה: לקח לי הרבה זמן להתפכח, ולכן אנשים חושבים אותי כיום לנון-קונפורמיסט. איני נון-קונפורמיסט, ולא פוסט-ציוני, ולא ניהיליסט, ולא אנרכיסט, או שאר מרעין בישין מסוג זה. אני ילד ישראלי קטן, שגדל, ופתאום גילה שאפשר גם לחיות בחרות מחשבתית אמיתית. אז למרות שאני חרדי, איני מפחד ללמוד על בודהא, כי אולי אוכל למצוא שם משהו שיעניין אותי. וכן הלאה.
אז אולי נפסיק כבר להציק לעצמנו ולילדינו בדוקטרינות שאבד עליהן הכלח? אולי אדם כמו ע. העצני יוכל להוציא תואר אוניברסיטאי בלי לשבת שנים ולפרנס את האוניברסיטה מכספו, לשמוע דברים שמשעממים אותו, ולכן הוא לא מתרכז (וסתם כך קשה לו להתרכז בשמיעה, אלא בקריאה או בחברותא, בצורה של דיון)? אולי לא כל אחד חייב לדעת אלגברה כדי לקבל תואר במדעי המדינה, הסטוריה, יחסים בינלאומיים, וכן הלאה?
אולי בעידן המחשב לא חייבים לכתוב, אלא להקליד?
מי יענה לי על כך, ואמצא מזור לכאבי?

אכילת שסק מרובה מפרה את הדעת

ללא ספק הכותבת הנכבדה יודעת שאכילת שסק היא דבר חשוב ומפרה מאד שמסייע להבחין בין גושים פארזיטיים לגושים פרודוקטיביים. יחי השסק!

אינני יודעת אם המאמר הוא יותר משעשע או יותר מזעזע

אפשר היה לחשוב שבמגזין נכבד ומוערך כמו אימאגו נמצא מאמרים קצת יותר איכותיים
במקום זה אנחנו פוגשים מאמרים שמשלבים בין עובדות ובין דעות, לעתים קיצוניות ביותר, והכל נעטף באיצטלאה פסבדו מדעית
אתן כמה ציטוטים לדוגמה:
"הבעיה המרכזית בהחזרה בתשובה, עפ"י אתר זה, היא הטענה שיש אלוהים פרסונלי, המשקיף עלינו ומפקח על כל מעשינו."
אכן ממש "בעיה חמורה", רק שמדינת ישראל הוקמה על ידי צאצאיהם של אנשים שהביאו את האמונה לעולם וזעקת שמע ישראל ליוותה אותם בפוגרומים ובתאי ההשמדה...
והמשפט האחרון של המאמר שדומה כי לא ניתן להפליג בקיצוניותו ונראה כאילו נלקח מקולמוסיהם ומקלדותיהם של אי אלו גויים נודעים לשימצה:
"להציל את המדינה מקריסה בשל היווצרות גוש פרזיטי שאינו תורם דבר למדינה, ונצמד לעטיניה בציניות מפליגה."
ובכן ייאמר ברורות כי משפחה חרדית עובדת לא פחות מחילונית. אצל החילונים הגבר עובד והאשה מטפלת בילדים, ואצל החרדים האשה עובדת בנוסף לטיפול בילדים, וזאת למען הערך החשוב של לימוד תורה. אצל רוב החרדים הגבר מצטרף לעבודה בגיל מסויים. רוב החרדים מכניסים למדינה סכומים גבוהים מאד במטבע זר, בזכות התרמות גדולות לישיבות ולכוללים.
הערה לסיום: במדינה דמוקרטית לא נהוג להעניש בני אדם שבחרו במקצוע מכניס פחות כמו למשל במספר תחומים מדעיים ופבדו מדעיים המאומצים בהערכה ע"י התקשורת אך לא בדיוק מכניסים כסף למדינה. זכותו של הפרט לעבוד בכל עבודה שיבחר וזכותה של כל משפחה לבחור את התנהלותה ואת עקרונות חייה, כשהמדינה היא שתחליט למי לסייע, וביטויים כמו "גוש טפילי" צריכים להיות אסורים וגוררים ענישה כדין התבטאויות גזעניות.

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק