אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

4 ספרי פילוסופיה חדשים


לאחרונה יצאו בארץ מספר ספרי פילוסופיה שהקורא המשכיל המעוניין בפילוסופיה רצוי שיהיה מודע אליהם:

1. 17 שיחות עם אסא כשר/ ורד-לוי ברזילי הוצאת כנרת, זמורה ביתן. – פרופסור כשר מהווה את אחת מאבני היסוד של הדיון הפילוסופי בארץ. הוצאה של ספר שיחות איתו על נושאים שונים הנו בעל עניין רב, למי שלא מכיר את הגותו. – לאוהבי הז'אנר.

2. אדם סמית: פילוסוף הנאורות/ אדם חפרי-וינוגרב, הוצאת מפה-דמות. – ספר על הוגה חשוב שמזוהה יותר מכל עם הרעיון של כלכלה חופשית. קריאה והבנה של רעיונותיו של אדם סמית יכולים להזכיר לנו ולגרום לנו להבין את הקסם ואת ההבטחה הגדולה שהיו ברעיון של כלכלה חופשית ו-קפיטליזם. קסם שמעט פג כאשר מושגים אלו הפכו להיות מזוהים לעיתים קרובות מדי עם תאגידים, כוחניות וחוסר שוויון חברתי.

3. הזכות הטבעית וההיסטוריה/ ליאו שטראוס, מאנגלית דוד זינגר, ערך והקדים מבוא אהוד לוז, הוצאת שלם. – מעניין תמיד לקרוא תרגום של כתביו ומאמריו של ליאו שטראוס, מי שנחשב לעתים קרובות כמורה הרוחני של יועציו הניאו-קונסרבטיבים של בוש. יועצים אלו אשר למעשה קובעים את מדיניות ואת החיים בארה"ב ואולי במידה מסוימת את החיים של כולנו.

תומס

תומס אקווינס

4.אהבת אלוהים אהבה נוצרית, תיאולוגיה ופילוסופיה במשנתו של תומס אקווינס/ אביטל וולמן, הוצאת רסלינג. – ספרו של וולמן מציג לקורא העברי את הקדוש והפילוסוף הנוצרי בן המאה ה13 תומס אקווינס. פילוסוף זה הנו יחסית פחות מוכר בארץ כחלק מההדחקה של תקופת ימי הביניים והפילוסופיה הסכולסטית מלימודי הפילוסופיה (לדוגמא באוניברסיטת תל-אביב ישנה קפיצה מ-הפילוסופיה היוונית לפילוסופיה החדשה תוך התעלמות כמעט מוחלטת מפילוסופים של ימי הביניים דוגמתאקווינס, אוגוסטינוס ועוד...'). בעקבות כך ספר מחקרי זה הנו ספר חשוב כדי ליידע וללמד את הקורא המשכיל אודות תפיסת עולמו של פילוסוף חשוב זה

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת איתי אהרה