אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פעילות פרלמנט נשים בנושא חוק חזקת הגיל הרך


דברים שנישאו בפרלמנט נשים לרגל יום האשה הבינלאומי, גבעתיים, 6/3/06 ■ מספר מילים על רקע, רציונל ומהות המאבק נגד ביטול סעיף 25 לחוק האחריות המשפטית והאפוטרופסות

סעיף 25 לחוק האחריות המשפטית והאפוטרופסות קובע, כי בהעדר הסכמה בין ההורים, ילדים עד גיל 6 ישארו בחזקת אימם.

הסעיף מתייחס לאחוז מבוטל – כ- 3% - של גירושים בקונפליקט מאוד גבוה, שרמת העוינות והאלימות בהם כלפי נשים וילדים, גבוהים במיוחד.

קבוצה קטנה, קולנית, זניחה מספרית ושאינה משקפת את עמדת רוב הגברים והנשים במדינת ישראל, שמה לה למטרה להציב קו שוויון הורי מלאכותי החל ממועד הגרושין, למרות שרובם לא היו אבות שווים קודם לכן ומתוך אג’נדה נקמנית שהם מצהירים עליה בגלוי, וחותרת לבטל את סעיף 25 על מנת להביא ל"משפטיזציה" מוחלטת של הסדרי המשמורת ולקביעת משמורת משותפת שתצמצם את חבות תשלום המזונות עבור ילדיהם. המשמעות של ביטול הסעיף היא העמדת כל הילדים להורים גרושים במוקד העימות המשפטי בין הוריהם, כולל חשיפתם לתהליכי אבחון ובדיקה ע"י מומחים (מעגלים רחבים של מומחים צפויים להתבסס כלכלית ע"ח המצוקות האנושיות שייצור ביטול החוק – ולכן ניתן לזהות מומחים שונים בקבוצת בעלי העניין המנסה, ביחד עם אותן רשויות ש"יהנו" מכך, לקדם את המהלך), חשיפת האמהות למאבק משפטי בו ידן הכלכלית והמעמדית על התחתונה והפיכת המשמורת לאמצעי לסחוט מאמהות ויתורים על זכויות כלכליות.

האמצעים בהם נוקטת קבוצת הגברים הגרושים הם של אלימות מילולית, איומים על מתנגדות ומתנגדים, אלימות פיזית בהפגנות, לובי פרלמנטרי, הטמעת תיאורית הניכור ההורי של גארדנר אל תוך מערכת הרווחה (המשתפת עימם פעולה היות ומשפטיזציה פירושה תקציבים, כ"א וכוח), פעילות יחצ"נית נגטיבית דרך התקשורת, חשיפה רחבה באינטרנט ועוד.

בכל המישורים הללו פועל מולם פרלמנט נשים מזה מספר שנים, במאבק דומה לזה שהתנהל ומתנהל בארה"ב ובאנגליה מול קבוצות דומות, שבסופו הוצאה שם תאורית הניכור ההורי אל מחוץ לחוק, בוטלה המשמורת המשותפת במחיר דורות של ילדים שהוכח שהיו חשופים לסבל נפשי ופיזי רב בגללה, ונקבע מנגנון בחירת "משמורן עיקרי" על פי זהות המטפל העיקרי, שמסתבר שבלמעלה מ- 80% מהגירושין במערב - היא עדיין האם.

ביטול חוק חזקת הגיל הרך יביא לכך שהמצב הקיים יאושרר ויימשך – רק במחיר אישי וחברתי יקר שישולם בעיקר ע"י נשים וילדים מאוכלוסיות מוחלשות. כולנו פועלות מזה שנים לקידומה של הורות שוויונית אולם כבר התברר בעולם הרחב כי לא זו הדרך להגיע אליה. לכן, המאבק נמשך וחלקים ממנו שוב גלשו לתקשורת השבוע דרך סיקור האירוע הטראגי בכנסיית המולד, עליו תפסו הגברים הגרושים "טרמפ".

כולנו נשים, אמהות, אבות ואמהות לאמהות צעירות – התנגדות לביטול חוק חזקת הגיל הרך היא אינטרס מהותי ושוויוני שלנו ושל החברה כולה ואנו מצפות מהפוליטיקאים היושבים באולם ללמוד את הנושא ולעמוד לצידנו ברגע המבחן החקיקתי.

תודה,

חנה בית הלחמי hbh.co.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת חנה בית הלחמי

.