אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בטי פרידן: מה לא בסדר?


קטגוריה: 

בשבת נפטרה בטי פרידן. ביום הולדתה, בגיל 85. פרידן, שחוללה סערה עם צאת ספרה "המיסטיקה הנשית" ואשר הקימה בשנות ה-60את ארגון הנשים הלאומי (now), היתה בחייה האישיים אישה מוכה אשר התקשתה להיפרד מנישואיה האומללים בשל הנורמות השמרניות שהיו נהוגות אז בחברה האמריקאית.

חייה של פרידן היוו את התגלמות הקונפליקט הפמיניסטי. מצד אחד,הרצון הטבעי להצליח ולממש את הפוטנציאלומצד שני, הדחף למלא את התפקידים המסורתיים של אישה ואם.

בצעירותה היתה פעילה בחוגים מרקסיסטיים, ערכה את עיתון הקמפוס, סיימה תואר ראשון בהצטיינות יתרה, תואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטת ברקלי ואחר החלה לעבוד כעיתונאית בעיתוני שמאל. עם נישואיה שינתה כיוון והפכה לאם ולעקרת בית ועבדה באופן חלקי.

המפנה הגיע בעקבות סקר שערכה בקרב בנות מחזורה לקראת כנס המחזור. הסקר גילה שהסטודנטיות המוכשרות הפכו לעקרות בית שניסו ליישם את הדימוי של עקרת הבית המושלמת של החלום האמריקאי. ניסו, אך חשו מועקה ואי שביעות רצון הולכת וגוברת, או במילותיה של פרידן "מה לא בסדר"? בטי הגישה את הסקר לעיתון נשים, אך הוא דחה אותו בטענה שהוא כתוב מנקודת מבט פמיניסטית מדי. פרידן סירבה להכניס בו שינויים והחליטה להרחיבו לכלל ספר שהתפרסם בשם "המיסטיקה הנשית".

"המיסטיקה הנשית" היה לרב מכר ועורר מהומה בחברה האמריקאית השמרנית של שנות ה-60, של שנות החלום האמריקאי בשיאו. בעקבות הספר הקימה פרידן את ארגון הנשים הלאומי והיתה לנשיאתו הראשונה.

אבל פרידן, שפעלה רבות בעניין הפמיניסטי, היתה חוזרת הביתה וחוטפת מכות מבעלה ובטוחה ש"זה מגיע לה משום שהצליחה יותר ממנו". פרידן, שהטיפה לעצמאות ולשחרור, לא הצליחה לשכנע את עצמה ונשארה נשואה משום שאהבה את הסטטוס ואת "טובות ההנאה" הנלוות לו. פרידן הרדיקלית, שחוללהפריצת דרךבשנות ה-60, לא הסכימה לעמוד לצידן של גלוריה סטיינם ובלה אבצוג במאבקן למען הלסביות בשנות ה-70. פרידן, שספרה הראשון התניע את המהפכה הפמיניסטית, כתבה גם ספר העוסק בחזרה לחיזוק המשפחה. פרידן, ´הכוהנת הגדולה של הפמיניזם´, אמרה בסוף חייה שאינה מתעניינת עוד בנשים כקבוצה שצריך להילחם למען זכויותיה.

בטי פרידן, הכוהנת הרדיקלית, היתהלמרות הכלשבויה בנורמות של חברתה. אך בטי פרידן, למרות השבי, הצליחה לפרוץ את המסגרות ולעורר את המאבק הפמיניסטי.

תגיות: 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת