אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עידן חלילי - סרבנית מצפון פמיניסטית


עידן חלילי עמדה על זכותה להופיע בפני ועדת המצפון, הגוף הצבאי המורשה לאשר לה פטור משירות סדיר מטעמים מצפוניים. במכתבה לרשויות אמרה בין היתר:

"ארגון פטריארכאלי מובהק, כמו צבא, מדגיש את משניות האישה... ואת עליונות ערכים "גבריים"... למעשה, ניתן לומר שאווירה של הטרדה מינית היא בלתי נפרדת מהצבא... משמעות הדרישה להשתלב בצבא, במקרה זה, היא דרישה להתמודדות עם הטרדות מיניות בסביבה שמעודדת את קיומן... מרכזיותו של הצבא בחברה מאפשרת לתרבות של הטרדה מינית להתחזק גם מחוץ לצבא... בחברה האזרחית. כפמיניסטית, אני מרגישה שעליי להימנע משירות צבאי ולפעול למיתון השפעת הצבא על החברה האזרחית... גברים שבתקופת עיצוב אישיותם שוהים בצבא, עלולים לקבל חיזוקים חיוביים להתנהגות כוחנית ואלימה... בארגון שבין ערכיו הבסיסיים מצויים שליטה ועליונות... אני מנועה משירות בארגון שעשוי לעודד, בצורה ישירה או בעקיפין, אלימות כלשהי כלפי נשים... איני יכולה להתכחש בצורה כה בוטה למצפוני."

הפגנה על יד השער הראשי של הבקו"ם.

למעלה מ-50 תומכות ותומכים ליוו את עידן בהפגנה על יד השער הראשי של הבקו"ם, חילקו כרוזים ושוחחו עם עוברים ושבים על הקשר ההכרחי בין הכיבוש לבין המיליטריזם והסקסיזם של החברה בישראל. על השלטים הופיעו אמירות כמו: "פמיניסטיות לא משרתות סקסיזם"; "מסרבות להיות אויבות"; "לא נשרת את הפטריארכיה"; "הצבא – בית ספר לשוביניזם"; "הצבא כולא את המצפון". בין הסיסמאות שצעקו המפגינות והמפגינים: "לא פקידה ולא קרבית, הצבא מטריד מינית"; "לא קפה ולא טייסת, לצבא לא מתגייסת".

ראש מנהל נשים בבקו"ם ראיינה את עידן, היא נשלחה למעצר בבסיס ולמחרת נשפטה ל-14 יום בכלא.

* מתוך מייל שהועבר אלי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אניקה סואץ

.