אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ממונוגמיה לפוליגמיה - חזון העתיד


תומר ריבל's picture

עד לפני 200 שנה בקירוב מעט מאד אנשים יכלו לחזות את האפשרות של הומוסקסואליות כמערכת יחסים לגיטימית, נישואין פתוחים או אפילו גירושין. אומנות אבסטרקטית או ג'אזלא היו חלק מהרפרטואר התרבותי. הטכנולוגיה משתנה מבעד לעיננו יום יום אולם אנו מסרבים להכיר בעובדה שתפיסות מוסריות או אסתטיות נתונות גם הן לשינוי.

 

מונוגמיה, שאינה אלא סוג של קונבנציה חברתית, סביר להניח שתעלם לה אט אט מהעולם – לא רק במעשה אלא גם כאידיאל. תפיסתם של מושגים כמו אהבה או מערכות יחסים תעבור שינוי רדיקלי. יש לזכור שאין דבר המונע מאדם לאהוב מספר אנשים באותו הזמן. החברה הטילה טאבו על יחסים מסוג זה מסיבות כלכליות וחברתיות. פוליגמיה תקשה על העברת רכוש מסודרת ותפגע בזכויותיהן של הנשים. אולם הצורך להסדיר ירושה והצורך להתחשב בזכויות האישה הולכים ומאבדים את הרלוונטיות שאפיינה אותם לאורך המאה ה 20. גם כאידיאל. תפיסתם של מושגים כמו אהבה או מערכות יחסים תעבור שינוי רדיקלי. יש לזכור שאין דבר המונע מאדם לאהוב מספר אנשים באותו הזמן. החברה הטילה טאבו על יחסים מסוג זה מסיבות כלכליות וחברתיות. פוליגמיה תקשה על העברת רכוש מסודרת ותפגע בזכויותיהן של הנשים. אולם הצורך להסדיר ירושה והצורך להתחשב בזכויות האישה הולכים ומאבדים את הרלוונטיות שאפיינה אותם לאורך המאה ה 20.

הדרישה לשקיפות מוסדית בעולם המפותח, דמוקרטיזציה ושווקים חופשים חודרים לחייהם הפרטיים של כל גבר ואישה. חופש הפרט ילך ויתעצם ואיתו החופש להינשא ליותר מאחת או אחד. נורמות מוסריות ישתנו בהתאם. בנוסף, עלייה משמעותית בתוחלת החיים תקשה על האינדיבידואל לבלות את כל חייו עם אדם אחד.

 

התפתחויות טכנולוגיות יטשטשו את הזיקה בין סקסואליות, אהבה ו-פריון. הגבלות על ילודה שנהוגות במקומות שונים בעולם הסירו זה מכבר את המגבלה על פוליגמיה. כפי שהחברה כיום מקבלת יחסים מתחלפים בין גבר לאישה (כלומר מחזור נישואין נוסף לאחר שהקודם נכשל), כך תלמד החברה לקבל יחסים סימולטאניים בניהם – דהיינו פוליגמיה. לאט לאט נקבל את העובדה שזה רק אנושי לאהוב יותר מאחת או אחד. כמובן השינוי התפיסתי במערכת יחסים בין גבר לאישה לא יהיה חלק ולא יתרחש בין לילה. דתות וכנסיות ינסו להלחם במגמה החדשה, בייחוד בכל המדובר בנשים. יתכן גם שבהתחלה הם יצליחו אבל חופש הפרט לבסוף ינצח – לא משום שהוא ערך עליון אלא משום שהוא ייתמך על ידי שינויים סביבתיים של טכנולוגיה. המהפכה תתרחש תחילה באירופה. אמריקה שמרנית יותר וייקח לה זמן רב יותר להסתגל. ילדים יהיו גם הראשונים שיפגעו. המסגרת המשפחתית המצומצמת מסדירה טוב יותר את כל הקשור בגידולם מבחינה כלכלית. אבל גם לכך ימצא פתרון בהסדרים משפטיים וחוקיים שיחליפו את הקשר המשפחתי המסורתי. העתיד נמצא כבר כאן ונכדנו יחיו בסביבה ערכית שלה אנו נחשפים כיום רק בסרטים וב-ספרי מדע בדיוני.כמה עשרות שנים – זהו טווח השינוי. מעניין יהיה לראות כיצד ישתלבו נישואים פוליגמים עם סוגיית מעמד האישה. האם יהיו אלו נישואין של גבר עם מספר נשים או ההפך. האם יהיו בכלל נישואין? האפשרות ההולכת וגדלה של נשים להשתלב במעגל חיים קרייריסטי תאפשר נישואין של אישה מפרנסת עיקרית אחת עם מספר גברים.

 

מקור: j. attali. foreign policy. september/ october 2005

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.