אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון


דן לחמן's picture

ההרפתקאות

ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון. הוצאת עם עובד

שני דודנים נפגשים לראשונה ב-ניו יורק. האחד, פליט צ'כי מ-פראג שבא להינצל אצל דודתו בניו יורק. השני, בנה של אותה דודה. הפרק הראשון מוקדש לבריחתו של יוזף, הוא הדודן הצ'כי מפראג. מעורבים בזה חיפושים נואשים אחרי הגולם מפראג ודמויות מצחיקות של יהודים שעוד לא לגמרי מבינים המה הולך לקרות להם בקרוב. השנה 1939, הנאצים כבר יושבים בצ'כיה אך היהודים החיים עדיין חיים. קסמים מלווים את הפרק הראשון ומהווים אווירת מעשי קסמים מצחיקה. יוזף לומד בפראג להיות עושה להטים. הוא שואף להיות הודיני חדש. כזה שמצליח לברוח מכל מקום ומכל מנעול.

לכשיפגשו אהבתם המשותפת לקומיקס של שני בני הדוד תיתן להם מכנה משותף מידי ובידי הסופר ניתן לסיפור היסטורי קצר של התפתחות הצורה המצוירת. מעניין כל מי שאוהב קומיקס ובלי קשר נותן רקע לתופעה תרבותית רחבת היקף. בעתיד הקרוב יהפכו יחד לזוג יוצרי קומיקס מפורסמים.

אחרי חזרה לסאגה המקוצרת של משפחתו של סמי הופכים סוף סוף סמי ויוזף (ג'ו בהמשך) לציירי קומיקס ונולד בראשם גיבור המיוחד להם. "האסקפיסט". שהוא תערובת של הקוסם הודיני, רובין הוד וקצת אלברט שוויצר.

וכך הופכות שורות הקומיקס לחלק מהסיפור. כל משאלות לבם, דברים שראו בחייהם אנשים שפגשו הופכים להיות דמויות מצוירות ואת תקוותם להצלת העולם מבצע בשבילם האסקפיסט, זה שיכול להימלט מכל מנעול וכל תעלול אחר נגדו. זה הגיבור המצויר שלהם, כשבין הפיכת הציור למלה כתובה בספר, מתערבבים להם חייהם האישיים ומערכת היחסים בין החדש לבוא ובין האמריקאי. ולאט לאט נכנסות דמויות חדשות. חברים, ציירים אחרים.

בפרק הבא הם כבר בדרך להצלחה הגדולה. החוברות שלהם נמכרות במאות אלפים. אלא שאת הבטחתו למשפחתו ג'ו איננו יכול לקיים. הוא לא מצליח לקבל אישור בשגרירות הגרמנית להוציא אותם מפראג. ושם גם נודע לו על מותו של אביו. סיפור קורע לב בתוך עולמם של שני נערים על סף ההצלחה הגדולה.

ג'ו מתחיל לשנוא את הגרמנים יותר ופתאום ניו יורק נראית לו כעיר מלאה גרמנים להם הוא מתנכל. מעניין הקטע בו הוא מבין שציוריו הם תמונת ראי של הנאציזם, הגיבור הטוב שלו הוא בעצם גבר נאצי אלים אלא שהכל מחופש דרך רעיון צודק לכאורה, הוא מתחיל להבין את עצמו דרך הציורים.

הסתבכותו עם נאצים באמריקה הופכת את חייו לקומיקס בפני עצמו, עם פצצות דמה ומלחמה ברעים בעלי שמות שנלקח מפיסות הקומיקס. הוא תופס שלמרות טוב לבו של האסקפיסט הכוח שבידו הוא למעשה דימוי פשיסטי.

נוגעים ללב הקטעים בהם ג'ו נלחם להגיע לשלמות גדולה יותר, ולמרות שזה "רק" קומיקס הרי שרוחו האומנותית והניסיון שלו להגיע להבעה יצירתית איננה פחותה מסיפור מלחמתם של כוח האמנים הגדולים באמנות הרצינית.

הספר ארוך ומלא תפניות סיפוריות כך שאין טעם לקצר ולספר. הסיפור מרתק, התיאורים נפלאים וממש קשה לעזוב את הספר מהיד. הרגעים בהם הזליגה של הקומיקס לחיים ושל החיים לקומיקס כתובים להפליא. לאט לאט מסתבר שהספר כתוב כולו כקומיקס. כל המאורעות והתיאורים לקוחים מציורי קומיקס.

לא יתכן הרי שבעולם דחוס בגברים צעירים, ילדותיים ושופעי הורמונים לא יצוץ גם מוטיב הומוסקסואלי. הרי הספר מתרחש בניו יורק עיר החטאים. השראת האמנים ונאצים מחופשים. אז כן, סמי שלא מזהה את רגשותיו כלפי ג'ו מפותה על ידי שחקן המשחק את דמותו של האסקפיסט ברדיו. דרך שהייתה מקובלת בזמנו, הרבה לפני הקולנוע, עיבוד של הצלחות ספרותיות לתסכיתי רדיו. וכוכב הסדרה מפתה את סמי ומגלה לו את עצמו.

ככל כמה הספר שהוא בדיוני לחלוטין הוא מכיל כתוצאה של מחקר מעמיק הן בתולדות התפתחות הקומיקס והן בחיי היום יום של ניו יורק בשנות 1939-40 ואילך פרטים מדויקים מעולם הקומיקס עד שקשה לדעת לרגעים. בדיון והמציאות המתערבבים עד בלי יכולת להפריד. יש מקומות בהערות בעיקר המנסות לרמוז שאכן היו אנשים אלו וקומיקס כאלה. יתכן, בשנים 1939-42 הייתה הצפה של חוברות קומיקס ויתכן שהסופר משתמש בעובדות ויתכן שהפיקציה כל כך מושלמת שהיא נראית אמיתית. הסיפור מסופר בצורה מושכת לב והקורא צולל לתוך עולם חדש. אני חייב להודות שמלבד חוברותmad אין לי תרבות קומיקס. את היכרותי עשיתי רק משהתחילו להסריט את גיבורי הסטריפים המצוירים והעלו אותם על צוללויד. סופרמן, באטמן. בקולנוע נסחפתי אל הדמיון העשיר שהתגלה בציור. בעת בעזרת הספר המופלא הבה נסחפתי אל עולם הקומיקס.

עלה בדעתי שקל מאוד להעביר חובבי קומיקס לאמנות לגיטימית. הם רגילים לנתח כל ציור, לבדוק כל פרט שמופיע בסטריפ של הקומיקס, עם אימון קל של העין ולימוד כמה מילים הנוגעות לציור הם יכולים להיות מבקרי אמנות טובים.

הספר שהוא לכאורה ספר התבגרות והרפתקאות ילדותי. אלא שבכתיבה המנסה להפוך פיסות קומיקס למלים כתובות מרתקת הספרותיות תהיה מובנת למבוגרים בלבד, לא שצעירים לא ייהנו ההפך. הם ייהנו כמו שנהנים מחוברת קומיקס טובה מלאת הרפתקאות. התוצאה קסומה לחלוטין. אם אגיד שהספר קסום אולי יצפו ממנו לדבר שאין בו. הספר עוסק בציור ובקסמים ובשני בני דוד עם יחסים אישיים מרתקים. אז אומר שהספר מלא להטוטים במקום קסם והוא ספר מקסים ללא ספק. מזמן לא נתקלתי בספר שהעביר לי זמן במהירות ובהנאה גדולה יותר.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.