אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חברות אמריקאיות מסייעות לתעשיית הגרעין האיראנית


תומר ריבל's picture

אימגו

חברת הנפט האמריקאית האליבורטון (halliburton), לשעבר בבעלות סגן הנשיא דיק צ'יני, נתונה לאחרונה להאשמות לפיהן קיימה היא פרויקטים משותפים עם מדעני גרעין איראנים בנושאי אנרגיית גז טבעי ואף מכרה ציוד להפעלת כורים גרעיניים לאיראן. חברת האליבורטון דיווחה על עלייה של 284% בהכנסות הרבעון שלה כתוצאה מחוזים לשיקומה של עיראק ועל פי האשמות היא סייעה באופן פעיל לתעשיית האטום האיראנית.

חברת הנפט halliburton, לשעבר בבעלות סגן הנשיא דיק צ'יני

אין זה ברור לחלוטין עד כמה חברת האליבורטון קשורה קשר ישיר לתוכניות הגרעיניות של אירן אולם לחברה היסטוריה מפוקפקת של שיתוף פעולה עם מדינות בעלות קשר לטרור בינלאומי בניגוד מוחלט לחוקים אמריקאים. כעת היא מואשמת בקשרי עבודה עם סיירוס נאסרי (cyrus nasseri) – סגן הנשיא של חברת oriental oil kish שהיא אחת מחברות הנפט האיראניות הגדולות ביותר. נאסרי הינו גורם מפתח בתוכנית הפיתוח הגרעיני של אירן.

הקשר העסקי בין האליבורטון ל oriental oil kish התגלה בינואר 2005 כאשר הראשונה הודיעה על שיתוף פעולה עם החברה האיראנית בכל הקשור לפרויקט קידוח גז טבעי בטהרן באמצעות חברת בת הממוקמת באיי קיימן.

ב 26 ליולי 2005, ביוזמת הסנאטורית הרפובליקנית ממיין – סוזן קולינס, אישר הסאנט האמריקאי חקיקה שתעניש חברות אמריקאיות המקימות חברות בת בינלאומיות על מנת לעקוף את המגבלותבדבר איקיום עסקים עם מדינות כמו לוב, סוריה ואיראן תחת ה *ieepa. לדבריה של קולינס: 

the bottom line is that if a us company evading sanctions to do business with one of these countries, they are helping to prop up countries that support terrorism – most often aimed against america. 

חודש לפני יוזמת החקיקה של הסנטורית קולינס, הועדה לביטחון ולמסחר האמריקאית (us securities & exchange commission) – הגוף האחראי מטעם הממשל על פיקוח על הפעילות המסחרית של תעשיות הביטחון – שלחה תזכיר לחברות האנרגיה האמריקאיות הדורש מהן לחשוף כל שיתוף פעולה עם מדינות העלולות לסייע לטרור. התזכיר נשלח על ידי ה"משרד לסיכון גלובאלי" הפועל מטעם הועדה והממונה על ישום מגבלות הסחר על חברות אמריקאיות הפועלות באיראן ומדינות סוררות אחרות. ולא בכדי, חברת הנפט האמריקאית devon energy ניהלה עד לאחרונה עסקים בסוריה, חברת conocophillips מחזיקה בחוזה לאספקת סיוע טכני לחברת הנפט הסורית – חוזה שתוקפו אמור לפוג ב 31 לדצמבר 2005.

ieepa* – international emergency economic powers – הינם חוקים שחוקקו ב 1977 שמאשרים לנשיא האמריקאי לאתר איומים בינלאומיים על בטחונה של ארה"ב. סעיף 1702 מאפשר לנשיא האמריקאי לחקור, להסדיר ולאסור על אדם או חברה לייצא, לייבא, להעביר כספים או לסחור עם צד הנתפס כאיום בטחוני על ארה"ב.

מקור:

jeason leopold. earth island journal, vol. 20, iss. 4, winter 2006

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.