אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בשאר אסד, קרב על הישרדות פוליטית


תומר ריבל's picture

הנשיא בוש הגדיר את משטרו של אסד שבוע שעבר כשותף של אירן ל'ברית של נוחות לטרור'. משטרים ערבים במזרח התיכון מתנתקים מסוריה. נוסיף לזה את הקושי הכלכלי שאיתו מתמודדת סוריה בעקבות הנסיגה מלבנון ואת הקושי האסטרטגי של נוכחות צבאית אמריקאית במזרח, משטרו של אסד נלחם על חייו. 

האיום המרכזי בימים אלו למשטרו של אסד מתגלם בועידת החקירה המיוחדת של האו"ם לחקר ההתקשות בנשיא הלבנוני רפיק חרירי. הועידה אמורה להציג את מסקנותיה ב 25 לאוקטובר ועל פי דיפלומטים אירופאים, יש בידי הועידה עד מרכזי מהדרגים הגבוהים ביותר במשטר הסורי. הדו"ח המיוחל עלול להיות לא כל כך מיוחל. מתחת לפני השטח קיים בוושינגטון החשש שמצד אחד הוא יקל על אסד ומצד שני אם יחמיר, הסתלקותו של אסד מהשלטון עלולה להביא ליורש קיצוני יותר כחלק ממאבקי העוצמה בתוך סוריה. מה עוד, מאבקי שלטון בתוך מדינה רב אתנית כמו סוריה עלולים להוביל לאנרכיה בדומה לזאת הקיימת כיום בעיראק או אפגניסטן.

עלייתו של הרופא בן ה 40, בשאר אסד, לשלטון בסוריה לפני 5 שנים עוררה גל של ציפיות לרפורמה. תקוות רבות נתלו בבשאר בעיקר הודות לחינוך המערבי לו זכה. אולם השנים שבאו הוכיחו שהאחרון מנהיג חלש המתקיים בחסד שירותי הביטחון הסורים. פקיד בממשל בוש הגדיר לא מזמן את סוריה כ' אוליגרכיה של בריונים ', הדרך הטובה ביותר להבין את המתרחש בתוך סוריה תהיה לצפות בפרק בסדרת המאפיה סופרנוס.

מזכ"ל האו"ם הסכים למנות לראש ועידת החקירה לרצח חרירי כתובע את דטלב מהילס (detlev mehlis) הגרמני הידוע בעמדותיו הקשוחות והבלתי מתפשרות ובניסיונו הרב בתחום הטרור. מהילס ביקר בלבנון מספר פעמים, ראיין אישים בכירים במנגנון הביטחון ובדק את אתר ההתנקשות בחרירי. מהילס ביקר פעמיים בסוריה ועל פי מקורות שונים יש בידיו עדויות של שני עריקים ממנגנון הביטחון הסורי שיש בהם ראיות של ממש נגד המשטר הסורי. פקיד אמריקאי העיר בנושא כשהוא טען שמזה זמן רב לא הואשם מנהיג של מדינה בהתנקשות פוליטית, לפחות מאז שנות ה 70 או ה 80. בימים אלו יושב מהילס בוינה ומנסח את הדו"ח הסופי שלו. הריחוק מלבנון ומסוריה והבידוד בעיר אירופאית עלולים לסייע לו להגיע למסקנות אובייקטיביות. אמצעי תקשורת אמריקאים דיווחו שמהילס ביקש מארצות הברית צילומי לווין של אזורים מסוימים בלבנון בימים של ההתנקשות בחרירי.

עם זאת, עדיין גדול החשש בבית הלבן שהדו"ח עלול להיות לא חד משמעי, מה שיאפשר לאסד להתחמק מאחריות ולשרוד פוליטית. אסד עלול אף לצאת כשידו על העליונה מהמשבר הנוכחי. אסד שורד יהיה אסד אחר לגמרי. הוא יהיה חסין הרבה יותר ללחצים אמריקאים עתידיים. הוא עלול גם להיהפך לסמל בעולם הערבי כמנהיג שעמד מול הפרץ של הקהילה הבינלאומית.

סוריה טוענת להגנתה שארה"ב מנסה בכוח להפיל את המשטר כחלק מתוכנית על למזרח תיכון תחת השפעה אמריקאית. הטענה הרשמית הסורית היא שלא משנה מה היא תעשה, ארה"ב לעולם לא תהיה מרוצה. לראייה, המשטר הסורי טוען שלאחרונה הוא עצר 2000 לוחמי ג'יהאד בדרכם להסתנן לעיראק מהמדבר הסורי. בנוסף, יתכן כי סוריה מעוניינת לעצור מסתננים וגורמים אנטי אמריקאים אך המשטר העלווי החילוני מתקשה לשלוט על הרוב הסוני במדינה.

התמוטטות משטרו של אסד עלולה לגרור משטר סוני דתי אנטי אמריקאי. האופוזיציה הנוכחית מוחלשת ולא רלוונטית ברחוב הסורי. האופוזיציה בסוריה כרגע מונה קבוצה של ליברלים אינטלקטואלים שאינם מקור כוח רלוונטי. ישנה גם מפלגת רפורמה סורית בראשותו של סורי אמריקאי בשם farid ghadry. אך גם אופציה זאת אינה משמעותית. הבא ברשימה הוא ריפעת אסד, אחיו של אסד האב אשר לאחרונה חזר לסוריה משנות גלות. ריפעת מואשם בטבח בסונים בחמת לפני 2 עשורים ולפיכך אינו נהנה מאהדה בקרב הרוב הסוני. כוחות האופוזיציה הנותרים נמנים מקרב האחים המוסלמים – מפלגה איסלמית קיצונית מאורגנת היטב. כמו כן קיימת קבוצה בסוריה שנקראת "הצבא של סוריה הגדולה". קבוצה זאת קשורה לאל קעידה. האיום הפנימי הגדול ביותר על אסד, עם זאת, מגיע מקרב כוחות הביטחון הפנימיים. קבוצה זאת לא תתייחס באהדה להסגרתם של אישים מקרבה האחראים לרצח חרירי.

מקור:

j.e. barnes, t. omestad & k. whitelaw, us news & report, washington: october 2005

.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.