אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עסקים בערב הסעודית


תומר ריבל's picture

ה ifc (international finance corporation) הפועל מטעם הבנק העולמי הוציא לאחרונה את הדו"ח השנתי הידוע בשמו "ניהול עסקים ב 2006".

הדוח עוסק בתחרותיות של מדינות העולם והאטרקטיביות להשקעות ולמשקיעים זרים. הדו"ח מעריך את הכדאיות להשקיע בכל מדינה ואת איכותה של הסביבה העסקית בכל אחת מ 155 מדינות ברחבי העולם. מכל המדינות הערביות, ערב הסעודית הגיעה למקום הראשון כשאחריה בעולם הערבי נמצאת כווית הממוקמת במקום ה 47 ביחס לעולם כולו. עמאן הגיעה למקום השלישי וה 51 ברמה הגלובאלית. לגבי שאר מדינות ערב הסיווג היה כדלקמן: תוניס מקום 58 בעולם, האמירויות המאוחדות מקום 69 בעולם, ירדן 74, תימן 90, לבנון 95, מרוקו 102, עיראק 114, סוריה 121, הגדה המערבית ועזה 125, מאוריציה 127, אלג'יריה 128, מצרים 141 וסודן 151. הדירוג העולמי של ערב הסעודית היה מעל מדינות כמו צרפת איטליה ופורטוגל.

הדו"ח התבסס על סוגיות כמו הקמת עסק חדש, מתן רישיונות לבניין עסקים, פיטורין והעסקת עובדים, רישום של רכוש, אשראי, הגנה על משקיעים, תשלומי מיסים, סחר חוצה גבולות ואכיפת חוזים. שנה שעברה הגיעה סעודיה למקום ה 67 מתוך 135 מדינות בעולם. השיפור במעמדה בשנה הנוכחית מהווה ביטוי לניסיונות הנחושים של הממשלה ליצור סיבה תומכת לעסקים בערב הסעודית.

עמאר אל דאבף, יו"ר הרשות הסעודית להשקעות (sagia) העיר בהתייחסות לממצאי הדו"ח כי בערב הסעודית קיימת שביעות רצון מההתקדמות בדירוג העולמי העסקי אך התוצאות רחוקות מלספק את הממשל. ערב הסעודית מתכוונת לנתח את הדו"ח יותר לעומק, להאיץ את המגמות החיוביות ולטפל בכשלים. המטרה הסופית היא לקדם את ערב הסעודית ולדרג אותה בקרב עשרת המדינות המובילות בעולם עד שנת 2010.

sagia הוקמה באפריל 2000 ומטרתה לספק מתקנים ושירותים על מנת לקדם השקעות ופיתוח כלכלי בממלכה הסעודית. sagia אמונה על קידום השקעות דומסטיות, תאום בין המגזר הפרטי לציבורי וגישור בין הקהילה העסקית הבינלאומית והממשלה הסעודית. תפקידה העיקרי הוא ליצור סביבה תומכת לעסקים תוך עידוד ותמיכה במשקיעים עם דגש על תעשיות עתירות ידע. למידע נוסף .sagia.gov.sa

מקור: al bawaba, london. october 4, 2005

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.