אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הדוקטרינה הגרעינית של ממשל בוש


תומר ריבל's picture

נראה כי ממשל בוש חותר לעבר שימוש בנשק גרעיני כמכה מקדימה נגד מדינות לא גרעיניות או על סף חציית המתפתן הגרעיני. כל זאת כחלק מאסטרטגיה צבאית כוללת. במסמך שהוציאו המטות המשולבים במרץ השנה, נראה כי ארה"ב מסירה מעצמה את מגבלות השימוש בנשק להשמדה המונית. המסמך המכונה " doctrine for joint nuclear operation" טעון עדיין את אישורו של מזכיר ההגנה דונאלד רמזפילד.

לטענתם של מומחים מטעם הממשל ומחוצה לו, ההשלכות העיקריות של דוקטרינה זאת הן לראשונה הפיכתם של כלי נשק גרעיניים מכלי נשק הרתעתים לכלי נשק לגיטימיים בשדה הקרב כפריט נוסף בארסנל התחמושת האמריקאי. גישה זאת חופפת את הערכת בעמדה לשימוש בנשק גרעיני (nuclear posture review – npr) משנת 2002. ה npr גורס כי על ארה"ב לפתח אמצעי העברה חדישים לנשק גרעיני ומדינות כמו סין, סוריה או איראן עלולות לשמש מטרה. בוש עצמו טען ב national security strategy document מספטמבר 2002 שארה"ב לא יכולה להרשות לאויביה להכות ראשונים.

באמצע שנת 2004, על פי מומחה לביטחון לאומי בשם וילאם ארקין, רמזפילד אישר תוכנית סודית ביותר שנקראת "פקודת מוכנות להתקפה גלובלית" (interim global strike alert order) המורה לצבא להתכונן לאפשרות להתקיף אויבים אפשריים המפתחים נשק להשמדה המונית, אירן וצפון קוריאה. על פי ארקין "התקפה גלובלית" משמעותה שימוש אפשרי בנשק גרעיני וקונבנציונאלי והוא מחזק את טענתו על פי מסמך ממשלה סודי רשמי מינואר 2003 שנפל לחיקו. המסמך מכיל דירקטיבה נשיאותית המגדירה סיטואציה שתצדיק שימוש אמריקאי בנשק גרעיני למטרות צבאיות:

1) במידה ומדינת אויב מתכוונת להשתמש בנשק להשמדה המונית (wmd) נגד כוחות צבאיים אמריקאים, בעלי ברית אמריקאים או אוכלוסייה אזרחית אמריקאית.

2) במקרה וצפויה התקפה באמצעות כלי נשק ביולוגים על מטרות אמריקאיות וכלי הנשק הביולוגים הנ"ל ניתנים להשמדה מובטחת באמצעות נשק גרעיני.

3) נגד מתקנים לפיתוח נשק להשמדה המונית במדינות אויבות, בכללם בונקרים ומערכת שליטה ובקרה המשמשת את המדינות בשיגור נשק להשמדה המונית לעבר מטרות אמריקאיות.

יש לציין שהדוקטרינה הקודמת מ 1995 שהנחתה את ממשל קלינטון לא הזכירה שימוש בכלי נשק גרעיניים נגד מטרה מכל סוג שהוא. דוקטרינת ממשל בוש מטשטשת את ההבדלה שיצרה המלחמה הקרה בין נשק גרעיני

אסטרטגי לבין נשק גרעיני טקטי ויותר מכך בין תפקידו של נשק גרעיני כנשק הרתעתי בלבד לבין תפקידו כנשק לכל דבר. מומחים חוששים שאופציית השימוש בנשק גרעיני תהיה מפתה יותר ויותר ככל שכוחות צבא אמריקאים קונבנציונאליים יהיו עסוקים בהתחייבויות קיימות במקומות כמו עיראק ואפגניסטן.

העיתונאי, פיליפ גיראלדי ( מי שכיהן גם בעבר כאנליסט מטעם הסי אי אי ועבד עם סוכנות הביון של הצבא האמריקאי) דיווח חודש שעבר שסגן הנשיא, דיק צ'יני, הטיל על הפיקוד האסטרטגי האמריקאי כתיבת תוכנית פעולה למתקפה אווירית בקנה מידה גדול על אירן שתכלול נשק קונבנציונאלי וגרעיני במקרה של הישנות תסריט 11 בספטמבר. מטרות איראניות רבות מוגנות על ידי בונקרים תת קרקעיים וניתנים לנטרול אפקטיבי רק באמצעות נשק גרעיני. למעשה, רבים מטילים ספק אפילו במידת יכולתו של נשק גרעיני לחדור בונקרים תת קרקעיים. מסיבה זאת הפנטגון לוחץ על הקונגרס בשנים האחרונות להקצות משאבים לתוכנית מחקר לפיתוח נשק גרעיני בעל עוצמת חדירת בונקרים מוגברת – מה שמכונה robust nuclear earth penetrator.

ביקורת

מומחים אמריקאים המשתייכים לצד הדמוקרטי של המפה הפוליטית (בנוסף למיעוט רפובליקני) מזהירים שהגברת השימוש בנשק גרעיני כחלק מאסטרטגיה צבאית תחזור לארה"ב כבומרנג. המסר שארה"ב תשדר הוא שנשק גרעיני לגיטימי כמו כל נשק אחר ובמקרה כזה יהיה קשה לאכוף אי הפצתו של נשק לא קונבנציונאלי.

יש לזכור שממשל בוש הנוכחי אינו הממשל הראשון השוקל שימוש בנשק גרעיני כחלק מאסטרטגיה צבאית. הדוקטרינה הצבאית של ממשל אייזנהוור בתחילת המלחמה הקרה שקלה שימוש בנשק אטומי למטרות צבאיות מוגבלות במה שנודע כ"תגובה המסיבית". בתקופת ממשל קנדי ניתנה דחיפה משמעותית לפיתוח נשק גרעיני למטרות טקטיות והאסטרטגיה של נאט"ו כללה את שימושן במידה של התקפה צבאית קונבנציונאלית רוסית באירופה כדרך היחידה להתגבר על העליונות הסובייטים בטנקים נגד כוחות ברית נאט"ו.

קשה לתפוס שימוש אמריקאי בנשק גרעיני למטרות צבאיות מוגבלות לאחר עידן הירושימה ונגסקי. במשך עשרות השנים של המלחמה הקרה התפתח טאבו האוסר על שימוש בנשק אטומי. מצד שני, המציאות הולכת ומשתנה מול עיננו. אף אחד לא חזה את ה 11 בספטמבר וקשה לחזות כיצד יגיב ממשל רפובליקני כמו זה של בוש על 11 בספטמבר נוסף.

מוטב יהיה לו לממשל האמריקאי להקדיש את מרצו למלחמה זעירה בטרור העולמי, בשימוש בכלי נשק כירורגים ובמודיעין מאשר בקילו-טונים ומגה-טונים של טי אן טי.

מוטב יהיה לו לממשל בוש לפתח הגנה ראויה נגד טילים בליסטים כפי שבוש עצמו הבטיח לעשות. בעידן הטכנולוגי של היום, מערכת המגנה מול התקפה בליסטית בקנה מידה קטן כמו זה העלול להגיע ממדינות סוררות דוגמת אירן או צפון קוריאה ישימה בהחלט.

מקור: global information network.new york:sep 13, 2005, jim lobe

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.