אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עד כמה העולם המפותח מסייע לעולם המתפתח


תומר ריבל's picture

מכסי צונמי

צווטאייבה נולדה ב- 1892. בשנת 1910 היא מוציאה את ספר השירים הראשון שלה. היא פוגשת את סרגיי, נער יפה תואר בן שבע עשרה הצעיר ממנה בשנה. אחרי שנה הם מתחתנים. היא מוציאה ספר שירים חדש ומתחילה להתפרסם. למרות שצווטאייבה עצמה כותבת על טרגדיות, הטרגדיה שתגיע עוד לא נותנת את אותותיה בימים המוקדמים הללו. סרגיי מתגייס לצבא במלחמת העולם הראשונה והיא מתחילה לפתח רומנים. אולי הם מומצאים, אין יודע. בין השאר התפרסם סיפור אהבתה למשוררת סופיה פרנוק.

סיוע בינלאומי למדינות הצונמי חייב להישפט בפרספקטיבה הראויה. שנה שעברה גייס האוצר האמריקאי סכום של 1.87 מליארד דולר מהכנסות הנובעות ממכסי מגן שהוטלו על ארבעת המדינות שנפגעו הכי הרבה הצונמי – הודו, סרילנקה, אינדונזיה ותאילנד – כפול מסכום הסיוע שייעד הקונגרס (908 מליון דולר) למדינות אלו במאי השנה. אם מדינות העולם המפותח באמת ובתמים רוצות לסייע לנפגעות מהטסונמי, יהא עליהם להקטין עבורם את מכסי המגן ויתר מחסומי הסחר.

הכנסות ארה"ב ממכסי מגן ממדינות הצונמי: 1.87 מליארד

סרילנקה: 262 מליון דולר

תאילנד: 492 מליון דולר

הודו: 522 מליון דולר

אינדונזיה: 591 מליון דולר

יצוא נשק לעולם המתפתח

מכירת נשק למשטרים עריצים מעודדת דיכוי כלפי אוכלוסיה מקומית מבית ומלחמות מן החוץ. יתר על כן, במקום שמדינות מתפתחות יקצו משאבים לקידום רווחת תושביהן, הן מוציאות אותם על כלי הרס. ישנן מדינות עשירות שיכולות להציג דף חלק בכל הקשור ליצוא נשק למשטרים לא דמוקרטים בעולם המתפתח. אולם דווקא המעצמות המובילות מובילות גם בתחום של מכירת נשק. לארה"ב, בריטניה וצרפת יש היסטוריה מפוארת של חימוש המזרח התיכון ודרום אסיה.

סחר בנשק מעודד אי יציבות, מונע השקעות במדינות הזקוקות לכך ביותר וכמובן פוגע בביטחון האזורי. להלן נתונים הממחישים את גודל התופעה:

יצוא נשק בדולרים למדינות לא דמוקרטיות שנחשבות לצרכניות משמעותיות של נשק

2003

2002

2001

1.7 מליארד

2.4 מליארד

2.2 מליארד

ארה"ב

400 מליון

200 מליון

200 מליון

בריטניה

1.4 מליארד

1.1 מליארד

900 מליון

צרפת

מקור: foreign policy, september/october, 2005.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.