אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איראן והפרוייקט הגרעיני


תומר ריבל's picture

באוגוסט האחרון, בעיר novovoronezh ברוסיה, החלה ההכשרה של קבוצת המומחים האחרונה של איראניים המיועדת לעבוד בכור הגרעיני האירני בבושייר. ההכשרה היא מטעם rosenergoatom (סוכנות האטום הממשלתית הרוסית שהוקמה בשנת 1992). מנהל מרכז ההכשרה, אלכסנדר איבנצ'נקו, מסר שבסוף התוכנית, מיועדים המומחים האיראניים לתחזק בעצמם את הכור בארצם.

איבנצ'נקו הוסיף שעד סוף 2005, תכשיר רוסיה 700 מהנדסים איראניים. המהנדסים לוקחים חלק בלימודים תיאורטיים ומעשיים באמצעות הפעלת סימולאטורים של כורים רוסיים. בנוסף, המהנדסים יפעילו כור רוסי עם ריאקטור מסוג vver-1000 הזהה לריאקטור שעתיד להפעיל את הכור בבושייר ושנבנה על ידי מומחים רוסיים.

הכור האיראני בבושייר עתיד להתחיל את פעילותו ביוני 2006. עוד ביוני 2004, העביר הפרלמנט האיראני החלטה הקוראת לממשלה לצייד את המדינה בטכנולוגיה גרעינית למטרות שלום בכפיפה להסכם אי הפצתו של הנשק הגרעיני (אירן חתומה על האמנה לאי הפצתו של נשק גרעיני, עם זאת, בשנים האחרונות היא סרבה לחתום על פרוטוקולים האוסרים על מדינה לפתח נשק גרעיני). על פי השגריר האיראני במוסקבה, gholamreza ansari, תוכנית הגרעין האיראנית מיועדת להגיע להספק ייצור חשמל אופטימאלי של 20,000 מגה ואט.

הכור בבושייר החל להבנות ב 1974 על ידי חברה גרמנית בשם סימנס. הפרויקט הופסק בעקבות המהפכה ב 1979. במהלך שנות ה 80 ניזוק הכור כתוצאה מהפצצות עיראקיות. איראן חיפשה אחר מדינה שתסייע לה להשלים את בניית הכור אך נתקלה בקשיים שנבעו מלחץ בינ"ל אמריקאי. בינואר 1995 חתמו אירן ורוסיה על חוזה ל 10 שנים בסך של 780 מליון דולרים שכלל השלמת שלב ראשון של הכור על ידי התקנת ריאקטור מיים קלים מסוג vver-1000 בהספק של 1,000 מגה ואט. ההסכם האירני-רוסי כולל גם שליחתם לרוסיה של מוטות דלק מהכור לעיבוד על מנת להפיק מהם פלוטוניום. ההסכם כלל גם אפשרות לאספקת ריאקטורים נוספים לאירן מסוג vver-440 בהספק של 465 מגה ואט בנוסף לצנטרפוגות להעשרת אורניום, משלוח של 2000 טונות אורניום טבעי והדרכה טכנית רוסית. אספקת הצנטרפוגות בוטלה ב 1997 הודות ללחץ אמריקאי.

לטענת רוסיה, הסיוע הגרעיני לאיראן כולל מתקני מים קלים מהסוג שארה"ב סיפקה לצפון קוריאה, מתקנים שלא ניתן להשתמש בהם על מנת להפיק פלוטוניום לשימושים צבאיים. ארה"ב לעומת זאת מעלה את השאלה מדוע מדינה כמו איראן שהיא עשירה בנפט ובגז טבעי זקוקה לאנרגיה אטומית למטרות ייצור חשמל.

מקורות:

bbc monitoring former soviet union.london:aug 3, 2005

bbc monitoring former soviet union.london:aug 3, 2005

<p style="text-align: right;

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.