אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אהוד אולמרט: ההימור המוצלח של חייו


הטרגדיה של ראש הממשלה אריאל שרון נחתה עליו ועלינו הציבור במפתיע. לפתע, ללא התרעה מוקדמת, חדל שרון, שהיה בולדוזר רב עוצמה, לתפקד. מפעילות אינטנסיבית מסביב לשעון, דמם בבת אחת. מנגד, שוב ללא התרעה מוקדמת, מצא עצמו לפתע אהוד כמעט נפלט החוצה, בנעליו הגדולות של קברניט הספינה, בשיא הפופולריות שלו, כראש הממשלה בפועל. למרות היותו פוליטיקאי ותיק ומשופשף, בעל קשרים ענפים ולשון חדה , מצא עצמו בעמדה שיכול היה רק לחלום עליה כל עוד שרון היה בריא. לא לחינם הכריז שכל עוד שרון מתמודד, לא יתמודד מולו.

למרות נסיונו הפוליטי הרב, בבחירות הפנימיות בליכוד כמעט מצא את עצמו מחוץ לרשימה במקום ה 32, אולם מאז בנה את עצמו פוליטית בעיקר כיד ימינו של שרון.למרות זאת, סיכויייו להבחר ביום מן הימים לראשות הממשלה בזכות עצמו, היו תלויים במידה רבה בסיכוייו של מי שהיה מתמודד מולו.למרות הבטחון הרב שלו,הוא מפגין ריחוק שמשתלב היטב עם התדמית המתוחכמת ,השקולה,והחזקה, שהוא מבקש להחצין,אבל אינו מצויד בהשקפת העולם ובאגנדה, הברורה, החדה, כדי להבחר לראשות הממשלה בישראל למודת הנסיון של שנת 2006. זה זמן רב מאז שאולמרט חוסה בצילו של שרון ומקבל בהשלמה את מקומו הלא מוגדר למעשה, בצמרת. הוא הצטרף לשרון הרבה לפני ציפי לבני שכוכבה דרך לאחרונה ובכל זאת מעמדו היה שונה משלה. בעוד ליבני זכתה למעמדה המפלגתי הרם כתוצאה מתמיכה ציבורית רחבה, גם אם הראתה נאמנות לרה"מ, אולמרט קיבל דיוידנד אישי משרון על פועלו למענו. לא פעם, כששרון הסתבך, שכב אולמרט על הגדר בשבילו. כולם התרגלו לראות באהוד אולמרט חבר פוליטי קרוב ואיש סוד של ראש הממשלה, עד כי לא פעם נראה אולמרט מסביב לשולחן הממשלה כצילו וכנושא כליו של שרון. מבחינה זאת נראה ההימור של אולמרט מרתק יותר מכל משחק רולטה: הוא שם את כל עתידו הפוליטי על שרון אישית, הרבה לפני ששרון יצר את "קדימה", ואילו שרון היה נופל פוליטית, היה אולמרטהראשון להתרסק, כבן חסותו האולטימטיבי. אין ספק שהחושים הפוליטיים שלו הוכחו בדיעבד כחדים ביותר בג'ונגל הפוליטי: גם במצב נורמלי,שבו שרון היה ממשיך לכהן, הוא היה זוכה לתפקיד בכיר בממשלה הבאה שאותה היה מרכיב שרון, שכר לנאמנותו. אולם לגורל היו חוקים משלו והגורל חבר הפעם למזלו האישי של אולמרט. במקום לממש את האשראי האישי העצום שצבר בארץ ובעולם, ולהמשיך את תכניותיו, חלה שרון. קריסתו הפתאומית של שרון טרפה את הקלפים. אולמרט היה במקום, כמ"מ ראש הממשלה, ומצא עצמו לא רק בתפקיד רה"מ ,אלא גם בתפקיד מרכיב הרשימה לכנסת, ממליך ומוריד מלכים לפני הבחירות שעל פיו יישק דבר. אין ספק, שהשארותם של נתניהו ,שלום ולבנת בליכוד, הקלו עליו את משימתו. גם כאן שיחק המזל לידיו, שאם לא כן, ספק אם היה מצליח אז להשאר בראשות הרשימה ללא מאבק שותת דם בנתניהו, יריבו המר. מפלגת "קדימה" ממשיכה לעלות בסקרים גם היום, שבוע אחרי אשפוזו של ראש הממשלה שרון, ושלום כבר מאותת לאולמרט על הליכה משותפת לאחר הבחירות. אין ספק שהמשך עלייתה של קדימה בסקרים, היא קודם כל סמפטום ציבורי של געגועים לשרון והבעת משאלה כמוסה לשובו או לפחות תקווה להמשך דרכו.

גם אם תרד "קדימה" בסקרים, כשיעבור זמן ויתבהר מצבו של שרון, שלפי כל הסימנים לא יחזור לפוליטיקה, גם אז מסתמן אולמרט כמי שייבחר במקומו. קדימה מיצבה את עצמה בהצלחה כמפלגת אמצע והציבור ברובו, בבחירה על הנהגת המדינה בין העבודה בראשות פרץ, לליכוד בראשות נתניהו, יעדיף כנראה את הדרך השלישית של "קדימה",בתקווה שתהיה בצלמו ובדמותו של שרון, תחת הנהגתו של אולמרט.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמית עוז

.