אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

Wishful Thinking


אחרי שנים שחונות - שלטונית, מוסרית וכלכלית - לא נותר אלא לקוות שהדם החדש שזורם בעורקיה של הפוליטיקה הישראלית יביא לשינוי מבורך. לא נדע, עד אחרי הבחירות, אם הדיבורים על אג'נדה חברתית הם אמת או מס שפתיים. עד שתתברר המציאות, כל שנבקש - לו יהי...

או-טו-טו מגיעה ובאה לה שנה אזרחית חדשה. היה לנו לא קל בשנים שקדמו לה – מיתון, קיצוצים, עוני גובר, מעמד ביניים שנושל מנכסיו, שכבות מוחלשות, נשים מוחלשות, כנסת בעייתית, חקיקה עוינת, קיטוב רעיוני, אלימות אזרחית קשה בין פלגים רעיוניים, קיטוב כלכלי, 'פשיטת רגל' של מערכת החינוך, דוח דברת, פיטורים המוניים של נשים, פערי שכר, מה-לא?

כולנו הכברנו מילים על כל המהלכים הללו, כמעט ולא נשאר מה לחדש. רק לבקש. אז הנה החלומות הפרטיים שלי לשנה החדשה, שבה תהיה כנסת חדשה, שבה תישוב אולי רוח אנושית שתשרוק במסדרונות השלטון גם אחרי שיידומו תשדירי הבחירות. שנה שבה נצליח אולי ליצור הבדל, בעזרת הכוח הדמוקרטי הבסיסי ביותר: ההצבעה בקלפי.

אז מי ייתן, שבשנת 2006:

שיעור הנשים בכל רשימה בכנסת הבאה יעמוד על 50%יתוקן חוק "שכר שווה" כך שיגדיר "גמול שווה" ויוקם מנגנון אכיפה על עבריינים (בראשם: המגזר הציבורי, המדינה)ייחקק חוק המגדיר מהו מינימום הייצוג של נשים ושל קבוצות אחרות, שמתחתיו לא מקבלות המפלגות תקציב בחירות כלשהויוגדרו סייגים לועדות המוקמות למטרות הכנת הצעות חקיקה, המחייבים פרסום ונציגות רחבה של קבוצות בעלי עניין בהרכבים השונים. תבוטל ועדת שניט לנושא חוק חזק חזקת הגיל הרך.האבטלה תצטמצם משמעותית.תוחזרנה קצבאות הזקנה והקצבאות לנשים מעוטות הכנסה למתכונתן הראשונית.ביטוח לאומי יפסיק לשלול אבטחת הכנסה מנשים מוחלשות הלומדות מקצוע ותיפסק המגמה של השארתן במעגל העוני, הנכשלות והמצוקה.בג"צ יגדיר סוף סוף מהו קיום בכבוד.המדינה תתחייב לספק לכל תושביה את רף המינימום של קיום בכבוד.יווצרו מקומות עבודה בפריפריה.ישופרו תנאי העסקתם של עובדי קבלן (רובן - עובדות) ע"י חקיקה.יוחזרו מנגנוני ותקציבי הסיוע של התמ"ת לעסקים קטנים ויצואנים קטנים ומתחילים, לעידוד התפתחות כלכלית ויצוא. יבוטל דוח דברת באופן גורף ויוגדרו שינויים רלוונטיים (בלבד!) להבראת מערכת החינוך.רשימת הליכוד תקבל מנדטים עד למיקום אחד לפני לימור לבנת – הגיע הזמן שהבוחרים יענישו בקלפי את מי שהסב/ה להם נזק כה רב.אישה תעמוד בראש הסתדרות המורות בישראל.מורות תפנמנה, שבחירה לאורך עשרות שנים ברציפות בגבר כמועמד יחיד לראשות הסתדרות המורות, היא כשל אתי המעמיד סימן שאלה גדול לגבי מסוגלותן לחנך לשוויון ולדמוקרטיה. העיסוק בהוראה יהיה כפוף לעמידה בתנאי הכשרה והתעדכנות מקצועית מתמדת לכל אורך שנות ההוראה, ובעיקר בנושאים הקשורים לכישורי הנחייה, טיפול באלימות, תקשורת עם תלמידים, טיפול בליקויי למידה ושאר הנושאים המציבים את ההיבט האנושי של תלמידים ומורים כאחד במרכז. המדינה תשלם פנסיה לגמלאי ביקור חולים.עצמאים יקבלו דמי אבטלה.יפסיקו לעשות מאיתנו צחוק עם "רפורמה במס" המיועדת לעשירים בלבד – ייושם מס הכנסה שלילי ויעלה רף הפטור ממס לשכירים ועצמאים.יחוקק וייאכף חוק פנסיה חובה.יחוקק וייאכף חוק אשפוז סיעודי.יקוצץ תקציבו של צה"ל בשיעור משמעותי ויועבר לחינוך, להקמת מערך שירות לאומי אזרחי לבני ובנות 18 שאינם רוצים להתגייס לצבא ולתשתיות. יפתח מחדש המו"מ עם הפלשתינאים ויוגדר מועד לנסיגה משטחי יהודה ושומרון.יושקעו כספים בתשתיות מים, ביוב וחשמל בישובים הערביים והבדואים. ישולם שכרם של כל עובדי הרשויות שאינם מקבלים שכר.יונמך שכר הלימוד לאוניברסיטאות ויוגדר מבחן סף חלופי המאפשר לשכבות מוחלשות, בעלי ליקויי למידה ומתקשים, לרכוש השכלה אקדמאית (שכן השכלה היא ה-מפתח ארוך הטווח ליציאתה של המדינה ממעגל העוני).יוחרף נוסח הגדרתה של הטרדה מינית בחוק נגד הטרדה מינית כך שיכלול התבטאויות סקסיסטיות של נציגי ציבור, המהוות הטרדה והפחתה ממעמדן של כלל ציבור הנשים בישראל (ראו התבטאויות ח"כים לגבי פנינה רוזנבלום, או לגבי תנועת מועמדים בין המפלגות). יוטל עונש מינימום גבוה ומרתיע במיוחד, קבוע בחוק, לסוחרי נשים ולמבצעי עבירות מין.

אם אשב רגע בשקט ואחפור אל תוך העוולות שנעשו בשנים האחרונות לתושבי ישראל בשמה של "מדיניות כלכלית", "מדיניות ביטחונית" או "צרכי השעה", אמצא ודאי סעיפים נוספים. אולם, גם כך, אם תתגשם מחצית מרשימת המשאלות הזו בשנה הקרובה, אדע שאנחנו צועדים לכיוון כינונה מחדש של חברה אנושית, צודקת, מכבדת ומוסרית יותר. הקיום בכבוד' שייגזר ממילויה של שא?ת המשאלות הזו, יחזיר לנו כעם את הניצוץ לעיניים, את הורוד ללחיים ואת הגאווה הלאומית שאבדה לנו בתורים ללחם ובייאוש הקיומי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת חנה בית הלחמי

.