אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דינוזאורים, הכחדה המונית וערעור על תפישה מדעית


פרשיית טבח מחרידה, רוצח אלמוני ומטיל אימה, וכמה בלשים שהתחקו על עקבותיו.

בשנת 1994 ישבנו בבית קפה באתונה, פליאונטולוג לא מקומי ואנוכי, ופטפטנו על הדינוזאורים. לאחר שעה ארוכה אמרתי לו את דעתי כי הדינוזאורים כלל לא נכחדו בגלל פגיעת מטאוריט. הוא הביט בי בעין בוחנת ואז הפטיר: התזה של פגיעת מטאוריט סגורה ומסוגרת. למעשה, כך אמר, מכל התיאוריות המדעיות היא המוכחת ביותר ומכל ההיבטים האפשריים. שתקתי לרגע ואז המשכתי: משום כך אני מתקשה לקבל אותה. במשקל הפוך לדברי איינשטיין קבעתי שהיא יפה מדי מכדי שתהא נכונה

ואכן, זהו הסיפור המדעי המרשים ביותר שנכתב מעולם. יש בו פרשיית טבח מחרידה, רוצח אלמוני ומטיל אימה, וכמה בלשים שהתחקו על עקבותיו. הם שבו לזירת הפשע לאחר עידן שלם, ומצאו שם את הראיות המפלילות. כך פוצחה התעלומה הגדולה של מות הדינוזאורים והמסתורין הכבד הוסר לעד. אלא שאז צצו אנשים כמותי, כאלה שהסיפור המרתק נשמע להם דמיוני מדי.

מאז ראשית החיים במים לפני כ-3.8 מיליארד שנים, התרחשו על פני כדור הארץ מספר הכחדות המוניות. לפי ממצאי המאובנים רק חמש מהן ידועות לנו בבטחה, וכולן התרחשו ב-430 מיליוני השנים האחרונות - פרק הזמן שבו החלו החיים ביבשה. ההכחדה ההמונית הנודעת ביותר היא זו האחרונה שהתרחשה לפני 65 מיליוני שנים. אז נעלמו הדינוזאורים ועימם מרבית היצורים החיים. מעת שנתגלו מאובני הדינוזאורים במאה ה-19, הקסימו הזוחלים האימתניים את הבריות. חקר היעלמותם משך אליו רבבות חוקרים מקצווי תבל, וכמעט כולם הגיעו למסקנה שהם נכחדו בגלל פגיעתו של מטאוריט על הארץ.

בין השכבות הגיאולוגיות מעידן המזוזואיקון לעידן הקנוזואיקון שבא אחריו, מצויה שכבה הקרויה kt ומתוארכת לגיל של 65 מיליון שנים. בשנת 1980 נתגלה בשכבה זו ריכוז גבוה של אירידיום. הואיל ויסוד זה נדיר ביותר בכדור הארץ, ומצוי בעיקר באסטרואידים ובכוכבי שביט, הסיקו החוקרים על סמך הכמות הרבה, שמטאוריט בקוטר עשרה ק"מ נפל בעת ההיא על פני הפלנטה שלנו. כמו כן, התברר כי מאובנים של יצורים רבים שהתקיימו בתור הקרטיקון ובכללם הדינוזאורים, לא נמצאו עוד מעל שכבת האירידיום. לא נותר אלא להסיק שפגיעת המטאוריט גרמה ככל הנראה להכחדתם.

כדי לאשש את ההיפותזה מוטל היה על החוקרים לאתר את מקום הפגיעה. כל עוד לא מצאו אותו, יכלו רבים להעלות ספקות לגבי ההשערה המהפכנית. לאחר עיון מעמיק במפות גיאולוגיות, נמצא בשנת 1991 מכתש בקוטר 180 ק"מ בחצי האי יוקטן, סמוך לכפר מכסיקני בשם צ'יקסולוב (chicxulub). לרוע המזל, התברר שהמכתש קבור מאות מטרים מתחת לאדמה. על המדענים היה אם כך לחפש במקום אחר. במרחק כאלף ק"מ מן המכתש הקבור נמצאו סלעים הקדומים לפליאוגן. מתחת לריכוז האירידיום נחשפה שכבה של אבן חול, שעד אותה עת לא ידעו על קיומה. עד תור השלישון היה האזור כולו שקוע מתחת למי האוקיינוס, ולכן תהו תחילה על מקור החול. את החול אפשר למצוא בחופי הים אך לא בקרקעיתו העמוקה. לפיכך, הובעה ההשערה שגלי צונאמי ענקיים גרמו להבאתו. קרי, כשפגע המטאוריט בכדור הארץ נוצרו גלים בגובה עצום, ואלה נעו במהירות של מאות קמ"ש אל החוף, וסחפו משם מיליוני טונות של חול אל קרקעית האוקיינוס. אבן החול התגבשה בתוך ימים מספר ונחשפה לאחר נסיגת הים.

לאחר עיון מעמיק במפות גיאולוגיות, נמצא בשנת 1991 מכתש בקוטר 180 ק"מ בחצי האי יוקטן, סמוך לכפר מכסיקני בשם צ'יקסולוב (chicxulub). לרוע המזל, התברר שהמכתש קבור מאות מטרים מתחת לאדמה.

מתחת לשכבת אבן החול נתגלתה שכבה דקה של פיח, ומתחת לה שכבה של כדורוני סלע קטנים. לאחר שנערכו הבדיקות נמצא שהכדורונים נוצרו בטמפרטורה גבוהה ביותר. החוקרים העריכו כי לאחר פגיעת המטאוריט התרחשה התפוצצות אדירה על הקרקע, ובמהלכה התאדו מיליארדי טונות של סלע. הגזים הלוהטים התרוממו מעלה, והתעבו רק בשכבות הגבוהות של האטמוספרה, לאחר שאיבדו אנרגיה והתקררו בטמפרטורה הנמוכה. כשנעשו כבדים דיים החלו ליפול בחזרה לכדור הארץ. עתה יכלו המדענים להסביר את נוכחות הפיח. מטר הכדורונים העז שנמשך ימים מספר, העלה את הטמפרטורה למאות מעלות צלזיוס בשל החיכוך העצום. החום הרב גרם להצתת היערות בעולם כולו ולהשמדתם. ברם, לא רק הפיח העיד על התלקחות הצמחייה, אלא גם נבגי השרכים. אלה נתגלו בריכוז גבוה מעל שכבת האירידיום. נוכחותם מעידה היטב כי אסון אדיר התרחש על פני כדור הארץ, משום ששרכים מופיעים בהמוניהם רק לאחר שהצמחייה המקומית נעלמה פתאום.

הממצאים הללו חיזקו עד מאד את התמיכה בתיאורית מפץ המטאוריט. סיפור הכחדת הדינוזאורים נחשף במלוא עוצמתו: מטאוריט שנפל על פני כדור הארץ גרם תחילה לגל הדף אדיר בשל ההתפוצצות, והשמיד את כל החי והצומח במרחק של מאות קילומטרים ממקום הפגיעה. אז הגיעו גלי צונאמי בגובה מאות מטרים ששטפו את היבשה. לאחר מכן, ניתך על הארץ מטר עצום של כדורוני סלע שהעלה את טמפרטורת הסביבה למאות מעלות, הביא להצתת יערות בעולם כולו ולרתיחת מקווי מים קטנים. המפץ והאש שבעקבותיו זיהמו את האוויר בכימיקלים רבים, והגשם נעשה חומצי ביותר. טיפות המים שהגיעו ארצה הפכו כל מקור שתייה למורעל, ועלוות הצמחים הושמדה כליל בשל החומצה החזקה. לאחר כל שורת האסונות הזו לא יכלו החיים על פני כדור הארץ להתאושש. ענני אבק סמיכים ביותר ריחפו מעל היבשה והסתירו מפניה את אור השמש. כתוצאה מכך השתררה חשכה כמעט מוחלטת במשך חודשים אחדים. צמחים הזקוקים לאור לא יכלו עוד להתקיים.

אין פלא אם כך, שמרבית היצורים הוכחדו כליל. מי ששרד את גל ההדף, הצונאמי, שריפת היערות והגשם החומצי לא יכול היה לשרוד את הקור העז שהשתרר על פני הארץ. אם הדינוזאורים הם בעלי דם קר כשאר הזוחלים, לא יכלו עוד לחמם את גופם הגדול ללא קרני השמש, ולכן נותרו משותקים במקומם. אוכלי הצמחים מתו כולם כי בתנאי אפלה וקרקע קפואה לא גדלה הצמחייה. לאוכלי הבשר לא נותר אם כך את מי לטרוף והם גוועו ברעב.

הסיפור על הכחדת הדינוזאורים כתוצאה מהתפוצצות אדירה שבה את לב שומעיו. סופרי המדע הבדיוני החלו לחבר עלילות על קטסטרופות דומות, ומפיקי קולנוע גרפו רווחי ענק על התסריטים. גם הקהילייה המדעית הוקסמה כליל מתיאורית מפץ המטאוריט, וממשיכה לתמוך בכל עיקריה עד עצם היום הזה. למען האמת, אם לא הייתי נולד עם מוח משונה, אפשר שהייתי מבין אותם, אולם זה כבר היה מאוחר מדי. בעוד הקהילייה המדעית נותרה מאוחדת באמונתה, המשכתי לפתח תיאוריה חלופית, וקיוויתי כי יהרהרו בה ברצינות רבה.

התכתובת עם אנשי מדע מצפון אמריקה מעידה אלפי מונים על ספקותיי. את הרהוריי השמעתי בפני כל ברייה בממסד המדעי שאיתרע מזלה להכירני. הרוב סברו כי אני משמיע דעה חריגה מתוך כוונה לזכות בתשומת לב יתרה והתייחסו בביטול לדבריי. היו שהשתכנעו כי הנני כסיל גמור. אולי אפשר היה להבין אותם; הרי הנחתי לא התיישבה עם התפישה המקובלת במדע. הם הסתמכו על אינספור הוכחות, ולי לא היתה אפילו אחת. בסופו של דבר הודעתי לכל מי שרק רצה לשמוע, כי התיאוריה שאני מחזיק בה סגורה ומסוגרת. כל שנותר הוא להמתין להתפתחויות נוספות במחקר הגיאולוגי.

רק בתחילת המאה ה-21 נערך קידוח ראשון ביוקטן שמדענים יכלו לחקור את תוצאותיו. בשכבה התחתונה של אבן החול נמצאו מחילות של תולעים הניזונות מן הסחופת. מעליה נמצאה שכבה ובה תבניות התחפרות של סרטנים. כלומר מדובר בשתי שכבות שונות זו מזו בתכלית. משמעות הדבר שאבן החול התגבשה במשך שנים רבות, ולא בתוך ימים מספר כפי שנטען. אישוש נוסף לכך היוו הגרגירים הדקים של סלע בוצי שנמצאו באבן החול, כי ידוע שהם מתגבשים לאט על קרקעית הים. לפיכך, התיאורים של צונאמי אדיר מימדים מופרכים מיסודם.

אז גם נתגלתה מתחת לאירידיום שכבה של אבן גיר בעלת גרגירים דקיקים ביותר. הגיר נוצר בתנאים שלווים ביותר במשך אלפי שנים. בתוך אבן הגיר נתגלה המינרל גלוקונייט שמתגבש בתהליך בן רבבות שנים. כמו כן, נמצאו באבן הגיר מאובנים מיקרוסקופיים של יצורים זעירים שנעלמו מן העולם ביחד עם הדינוזאורים. הווה אומר, שבעת ההיא עדיין לא תמה ההכחדה ההמונית.

שכבת הכדורונים של מפץ צ'יקסולוב נמצאה מתחת לכל השכבות הללו. שלוש מאות אלף שנים מפרידות בין היווצרות שכבה זו לשכבת האירידיום. אין ספק שפגיעת מטאוריט יצרה את שכבת הכדורונים ואת שכבת האירידיום, אולם לא היה זה אותו מטאוריט. בשכבת kt נתגלו עדויות מוחלטות לפגיעתם של שני מטאוריטים. אחרי מפץ צ'יקסולוב נמצאו מאובנים של דינוזאורים. רק לאחר מפץ האירידיום הם נעלמו מן העולם. עד כה, טרם נתגלה המכתש של המטאוריט השני. אפשר שיהיו חוקרים מעטים שיטענו כי ההכחדה ההמונית התרחשה אם כך לאחר מפץ האירידיום. ברם, אם מפץ צ'יקסולוב לא גרם להכחדה שכזו, מדוע שמפץ אחר יגרום לכך? משום כך ממאנת הקהילייה המדעית לקבל את תיאוריית שני המפצים. מבחינתם הקידוח ביוקטן לא התקיים מעולם.

החוקרים המורדים לא ויתרו. אם אכן נשרפו היערות על פני כדור הארץ כפי שגורסת התיאוריה, מחויבות אם כך להימצא שכבות פחם מתקופה זו. למרות מאמצים קדחתניים לא נתגלתה אף שכבת פחם מן העת ההיא בצפון אמריקה - היבשת שבה פגע המטאוריט. כל החיפושים אחר שכבה שכזו עלו בתוהו. היא פשוט אינה קיימת. אם כך, אין שום עדות היסטורית להתרחשותה של שריפה עולמית. היתה זו עוד הנחה בלתי מבוססת בתיאוריה היפה.

התמזל מזלי והשתלמתי במדע הטקסונומיה. לפיכך שאלתי עצמי כי אם אכן ירד גשם חומצי שפגע במקווי המים השונים והשמיד את כל החי בהם, אז איך מרבית היצורים המימיים שרדו את ההכחדה ההמונית, ובהם רוב הדו חיים, הדגים, הצבים והתנינים. אם המים היו חומציים מדי נגזר גורלם למות בייסורים, ואם בימים הראשונים לאחר ההתפוצצות רתחו המים, כי אז היה על כולם להיצלות. אך לא רק זאת, כי אם אכן הוסתר אור השמש והטמפרטורה על פני כדור הארץ צנחה, אזי בלתי אפשרי שחולייתנים אלה, שהם בעלי דם קר והסתגלו למים חמימים, ישרדו ברובם המכריע את אותה תקופה איומה. תיאוריית מפץ המטאוריט הרי גורסת שמקווי המים קפאו למשך חודשים.

הממצא שניפץ לרסיסים את תיאוריית המטאוריט היה קיני הדינוזאורים. ברחבי העולם החלו להתגלות קינים ובהם ביצים מאובנות. אם הדינוזאור אינו בעל דם חם, מדוע שידגור על ביציו? אם אינו בעל דם קר, אזי אין סיבה ממשית שלא שרד את התקופה הקרה. הרי היונקים בעלי הדם החם שרדו אותה ברובם המכריע, ואחרי כן השתלטו על העולם. אגב, לא כל הדינוזאורים נכחדו ולמעשה, צאצאיהם חיים עימנו עד עצם היום הזה. אכן, הציפורים נמנות על שושלת הדינוזאורים.

כפי שאפשר להיווכח, תיאוריית מפץ המטאוריט מחוררת כמו גבינה מרקיבה, אולם הקהילייה המדעית דוחה את כל הטענות החדשות. אמנם יכלה לדרוש את ביצועם של קידוחים נוספים, או לטעון שהממצאים נאספו שלא לפי הקריטריונים המתאימים. במקום זאת, היא בוחרת להתעלם מהם לחלוטין. רבבות מדענים נשלחים לחקור את הסביבה הקדומה לפי היפותזה זו, וגם בתוכניות הלימודים של האוניברסיטאות עדיין מלמדים אותה. לפי המסופר, אחד המדענים שקיבל לידיו מאמר הסותר את התגבשות החול בשבוע ימים, פשוט קרע את הדף לגזרים! אכן, מניסיוני האישי למדתי שהבריות אינן מחבבות הרצאות על תולעים וסרטנים.

את התיאוריה החלופית שלי התחלתי לפתח בשנים 1988-9. שבוע לאחר עלפוני הרגעי, זיכו אותי רופאי הצבא בפרופיל 24 למשך שלושה חודשים. בזמן ששכבתי חולה במיטה בשל ליקויים בתפקודי כבד, התחלתי להגות בשאלה כיצד נכחדים בני אדם ושאר יצורים. האנשים שקיבלו את מכתביי בנוגע לתיאוריה החדשה שלי, היו בטוחים שמצבי הבריאותי כל כך גרוע, עד שהתחלתי להרהר אודות המוות. במקום להתעכב על הדינוזאורים, כולם התעניינו בשלומי.

ההיפותזה שלי לגבי הכחדות המוניות מניחה שלא מעורבים בהתרחשותן אף גורמים קוסמולוגיים. סבורני שבכוחו של כדור הארץ לייצר אסונות טבע למכביר, שיוכלו להכחיד את החיים מעל פני האדמה ללא כל סיוע מן החוץ. למדע אין נתונים מהימנים על מספר ההתפרצויות הוולקניות מאז נוצר כדור הארץ לפני 4650 מיליוני שנים, אולם מניחים שמדובר במאות מיליארדי פעמים. אם כך, שוו בנפשכם תקופות שבהן אלה התרחשו לאורך זמן, בצפיפות רבה במיוחד ובעוצמה חזקה. אם תטילו קוביה חמשת אלפים פעמים, תגדל ההסתברות שתיפול זו בחמש הטלות רצופות על הספרה חמש. אני ניסיתי זאת בזמן שמירת מאהל. מצאתי כי פעמיים נפלה הקוביה על הספרה ארבע בחמש הטלות רצופות. תיאורטית היא יכלה ליפול עוד שלוש פעמים שכאלה. מכאן, שאם בחמישה מיליארדי שנים היו חמש תקופות בנות חמישה מיליוני שנים, שבהן רעשה הארץ ובעבעה, די בכך כדי להסביר את חמש ההכחדות ההמוניות שידועות לנו.

לפי הנחתי שפורסמה ברבים לפני כעשור, הכחדה המונית לא התרחשה בבת אחת, אלא במשך כמה מיליוני שנים, שבהן כוסו בלבה אזורים נרחבים וצמצמו את שטחי המחיה. גזים לוהטים ורעילים בקעו מן הקרקע והחריבו סביבות חיים שלמות. בתקופות הללו העולם נעשה חם עד מאד. בניגוד לדעה הרווחת בקרב המדענים, אני סבור שהדינוזאורים מתו כתוצאה מן החום, בעוד הם סבורים שאלה מתו מן הקור. תקופות הקרח לא הביאו מעולם להכחדה המונית, ואלה אירעו רק כאשר עלתה טמפרטורת הסביבה של כדור הארץ.

הכחדה המונית לא התרחשה בבת אחת, אלא במשך כמה מיליוני שנים, שבהן כוסו בלבה אזורים נרחבים וצמצמו את שטחי המחיה. גזים לוהטים ורעילים בקעו מן הקרקע והחריבו סביבות חיים שלמות

קיימת אפשרות שההיפותזה שאני מחזיק בה אינה נכונה, אולם התיאוריה בדבר המטאוריט מופרכת מיסודה. כל עוד לא הצליחו להפריך את השערתי, היא שרירה וקיימת, והדורות הבאים לא יוכלו להתעלם ממנה. אני משער שבעשורים הקרובים תתקדם הטכנולוגיה ולוויינים יוכלו לאתר את מיקומם של אלפי מכתשי מטאוריטים הקבורים מתחת לפני הארץ. תהא זו ראיה מספקת כדי להוכיח שמטאוריטים, למרות נזקם הרב, אינם משמידים המוני יצורים חיים. כבר ידוע לנו כי לא התרחשו מאות הכחדות המוניות אלא ספורות בלבד. לפי חישוביי יצטרכו לגלות מיליוני מכתשי מטאוריטים, על מנת למצוא אישוש סטטיסטי לעצם היותם גורם מכריע בהכחדה המונית. כמו כן, אני מניח שהגיאולוגים יגלו עדויות להתפרצויות וולקניות מרובות ביותר, שהתרחשו במיליוני השנים שקדמו לתום ההכחדה ההמונית. דומני שככל שירבו ממצאי המאובנים, כך יתברר שההכחדה היתה מדורגת. בתהליך ההכחדה נעלם שיעור מסוים של יצורים בכל פרק זמן נתון, והם לעולם לא נכחדים בו זמנית.

אחת הסוגיות המרתקות שהצלחתי לפתור קשורה בפיסיקת עננים. אם טמפרטורת הקרקע גבוהה, מתאדים מקווי המים, וחלקיקי הפיח שנפלטים מהרי הגעש מסייעים להתעבות העננים. לכאורה, עננות סמיכה מסתירה את קרני השמש וגורמת להתקררות הסביבה, אולם לא כשזרמי לבה ממשיכים לפרוץ החוצה. העננים הכהים והפיח הרב באוויר חוסמים את אור השמש ומחשיכים את הארץ. די בתנאים אלה כדי להסביר את היעלמות הצמחייה ואת הופעת השרכים. ברם, לאחר שניתחתי מחקרים של התפרצויות בודדות כמו במקרה של פינטובו, אני טוען בתוקף שבסיטואציה של התפרצויות חוזרות ונשנות בסמיכות רבה, השמיים דווקא יהיו בהירים במקומות רבים. יכולתי להתפתות ולא לטעון זאת על מנת להעניק להיפותזה שלי נופך נוסף של אישוש. ברם, אין זה מתפקידי להפיץ סיפורים יפים. כל מטרתי היא לחשוף את חוקי הטבע ותו לא. לפיכך, הצמחייה נעלמה מחמת הלבה והגזים הלוהטים ולא בשל מחסור באור. התירוץ של חשכה מוחלטת, שיכולתי להתאים בנקל גם לתיאוריה שלי, אינו מקובל עליי.

מודל ההכחדה שתואר בקצרה הינו מקורי, ובחלקו סותר כמה עקרונות מדעיים מקובלים. יש לומר כי ההשערה שהדינוזאורים נכחדו בשל התפרצויות וולקניות, היתה ידועה מאד בטרם נתגלתה שכבת האירידיום. ברם, בשנת 1991 הייתי, ככל הנראה, האדם היחיד בעולם שסבר כך. כיום, לאחר שלטעמי הופרכה תיאוריית המטאוריט, יש לקוות כי כך תחשוב גם הקהילייה המדעית, ואז תשוב ההשערה הקודמת להיות ההסבר היחיד להכחדה ההמונית. גם אלמלא נפלו שני המטאוריטים או אפילו אחד - כמו שאותם עקשנים טוענים - עדיין היו הדינוזאורים נכחדים.

Comments

דינוזאורים

זה לא נכון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.