אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שחרזדה והסולטן - חידת הגיון - מחווה ל-ריימונד סמוליאן


רמי נוידרפר's picture

פרופסור ריימונד סמוליאן הוא מהמתמטיקאים והלוגיקנים הידועים בעולם –בצד היותו קוסם, פסנתרן מקצועי ובונה טלסקופים. סומוליאן פרסם ספרים רבים בנושאים שונים, שחלק קטן מהם יצאו גם בעברית.

בחודש מאי יצא בעברית בהוצאת כנרת הספר "מה שמו של ספר זה? תעלומת דרקולה וחידות היגיון אחרות". אינני יודע אם תמצאו שם את החידות שלפניכם, אבל אני משוכנע שעם קצת הגיון , ובלי חיפוש בגוגל, תוכלו לפתור את כולן.

ובכן , כך מספר לנו סמוליאן, שחרזדה, זו מ"אלף לילה ולילה" שבתה את ליבו של הכליף, לא בחמודותיה השופעות, אלא בחידות ההגיון הנפלאות שחדה למלך מדי ערב:

א. היה היה סולטן ולו שתי בנות מה זהמד-הי-מות. יום אחד אמר הסולטן לנסיך החמודות שביקרו בארמונו: "אתה עלם כלבבי ולכן אציב בפניך אתגר: עליך לאמר משפט - אם הוא אמת, אישא לך את בתי הבכורה לאשה, ואם הוא שקר, לא אשיא לך אותה. מה אתה אומר?" הנסיך חשק דווקא בבת הצעירה. חשב וחשב, ואמר למלך משפט שאילץ אותו להשיא לו את הבת הצעירה.

ב. בגרסה השניה של הסיפור, הנסיך היה חרמן ותאוותן, ןחשק בשתי הבנות. הוא אמר משפט שאילץ את המלך להשיא לו את שתיהן. מה הוא אמר?

ג. הגרסה השלישית קצת יותר מורכבת. לסולטן היו שלוש בנות וכה אמר לנסיך: "אם תגיד משפט שהוא אמת, אישא לך אחת מבנותי, או שתיים , או שלוש, אבל אם המשפט יהיה שקר, לא אשיא לך אף אחת."

בגרסה זו היה נסיכנו מאוהב בבת הבכורה וגם בצעירה, אך לא חשק בשנייה בשל היותה כונייפה. מה אמר הנסיך לסולטן שאילץ אותו להשיא לו רק את הבת הבכורה והצעירה??

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.