אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חיים מזר: חייזרים, עבמים, מונוליטים


אלי אשד's picture

רבים מאיתנו ראו את סרטו המפורסם סטנלי קובריק ע"פ ספרו של ארתור סי קלארק, "2001 - אודיסאה בחלל", העוסק, בין השאר, בגילוי מונוליט (עמוד אבן חלקה, בדר"כ שחורה) חייזרי על הירח ועל אחד מירחי צדק (אם כי בגרסה הספרותית של קלארק מתגלה המונוליט על ירח של שבתאי דווקא ), וזה מתגלה כסוג של "שער אל הכוכבים". אך האם ייתכן מונוליט חייזרי שכזה במציאות, ועוד על ירח של צדק, כמוצג בסרטו של קובריק?

חיים מזר, חוקר העב"מים והחייזרים החשוב ביותר בישראל, חושב שכן. חיים מזר הוא כותב רב תחומי יוצא דופן, אולי יחיד מסוגו בישראל. עד היום פרסם 220 מאמרים בנושאים מגוונים, בהם הוא עוסק בין השאר באסטרונומיה, גיאולוגיה, סוציולוגיה, היסטוריה ,חקר התנ"ך, חקר מדע המדינה, ואף בייעוץ וניהול ארגוני. חוץ מכל אלה הוא עורך ומשכתב ספרות מקצועית טכנית ואקדמאית, סופר ועב"מולוג. הוא כתב ספר העוסק בתוכנית החלל הסובייטית, ספר אסטרונומיה בשם "מערכות מחקר פלנטריות", ספר סוציולוגיה הנקרא "עיונים סוציולוגיים בספרות המדע הבדיוני", וגם קובץ גדול של סיפורי נונסנס. אך למרבית הצער, כל הספרים המעניינים הללו נשארו בכתבי יד, מכיוון שלא נמצאה הוצאה שתוציא אותם לאור. הוא נמנה עם צוות הכותבים הקבוע של ירחון האגודה הישראלית לאסטרונומיה, "כל כוכבי אור", שם הוא מפרסם מאמרים מחקריים מרובים בהם הוא בודק את פני השטח והפרופיל הסביבתי של שלל כוכבי לכת. מלבד זאת הוא גם כותב קבוע בביטאון המרכז הישראלי לחקר העב"מים, שם פרסם עד היום למעלה משלושים מאמרים העוסקים בנושאי עב"מים וחייזרים בזמן העכשווי וב-עת העתיקה. חיים מזר הוא התיאורטיקן החשוב ביותר של תחום העב"מים בישראל ואחד החשובים בעולם. הוא פרסם מספר מאמרים רציניים העוסקים בתופעה, בניסיון לנתח את החייזרים העומדים, אולי, מאחוריה. אנטומיה של חייזרים.מזר, בניגוד למרבית חוקרי העב"מים בישראל, המדווחים על מקרים בהם חזו או עליהם שמעו, שנצפו בארץ, מנסה לתת ביסוס תיאורטי מעניין משלו לאפשרות שחייזרים אכן מבקרים בכדור הארץ. הוא פרסם עד היום שורה של מאמרים חשובים המנתחים בצורה רצינית, מעמיקה ומקורית את האפשרות שאנחנו אכן מבוקרים בידי חייזרים. חיים מזר הוא ככל הנראה האדם היחיד והראשון בהיסטוריה המקיים מחקרים אנטומיים מפורטים אודות החייזרים ומנסה לתאר ולנתח על סמך עדויות רציניות קיימות את מראם, מבנה גופם, מקום מוצאם ואף את אופן חשיבתם ותרבותם של החייזרים. מאמרים כגון "האם להומואידים חייבות להיות 5 אצבעות בכף היד?", "מערכות רביה של חוצנים", "הומואידים בהירים והאקלים על כוכבי המוצא שלהם", "גודל הצוואר אצל הומואידים בעלי ראש גדול", "מדידת הזמן על ידי חוצנים – היפותיזה", "כני נחיתה של עב"מים", "מיקומם של סולמות בעב"מים", "חוצנים בעלי אוזניים גדולות", "משהו על סוציולוגיה של חוצנים", "שאלות לגבי מטלורגיה של עב"מים" ועוד ידו נטויה. למרבית הצער, גם מאמריו אלה של מזר, שהם בין המעולים מסוגם בכל שפה, לא פורסמו עדיין בספר ובשנים האחרונות עוסק מזר גם בסוג חדש עבורו של ניתוח פעילות חייזרית, בו הוא משלב את ידיעותיו המרובות באסטרונומיה ובגיאולוגיה. הוא מאמין כי ניתן לזהות בצילומי נאס"א על עולמות שונים במערכת השמש סימנים למבנים שנוצרו באופן מלאכותי ולא טבעי, מבנים חיזריים שכמה מהם מזכירים יותר מכל דבר אחר את המונוליט מהסרט "2001 - אודיסיאה בחלל".

א.א. : למה אתה מתעניין בעולמות אחרים?

חיים מזר : אני מתעניין בעולמות אחרים כי הם לא פה, כי הם כל כך שונים מכל מה שאנו מכירים.

אני רוצה לדעת איך הם נראים? ממה עשויה הקרקע? איך נראים הנופים על פניהם? והכול אצלי מתחיל באסטרונומיה. אני מתעניין בזה כבר מילדות. אני חבר באגודה לאסטרונומיה, אליה הצטרפתי ב-1983, כשהייתי בשנות העשרים לחיי והתחלתי לכתוב עבורם מאמרים. בשלב מאוחר יותר ראיתי את אחד הסרטים שצילמה החללית האמריקנית אפולו על הירח. אלה היו צילומים מדהימים והם עוררו בי את העניין בגיאולוגיה פלנטארית, היבנות של שטח אטמוספרות, סוגי קרקע. אלה הדברים שמעניינים אותי באותה מידה שמישהו אחר מתעניין, נניח, בבולים או בספרי ילדים או ב-קומיקסים. יש לי בבית כמות עצומה של חומרים מקצועיים, אטלסים ומפות של כוכבים, ואני חוקר בתחומים האלה בלי סוף. עד היום פרסמתי כחמישים או שישים מאמרים באסטרונומיה, רובם במגזין לחובבי האסטרונומיה וגם במגזין של חובבי חקר החלל, "מעבר לאופק". שם אני מטפל הרבה בגיאולוגיה ובאטמוספרות ובהנדסת חלל.

א.א. : איזה מחקרים אתה מבצע באסטרונומיה?

חיים מזר : לרוב בגיאולוגיה פלנטארית של כוכבי לכת. למשל, כשהגיעו צילומי המאדים של החלליות האמריקניות, גיליתי שם הרי געש ואז הלכתי ובדקתי את נפיצות הרי הגעש על כוכבי הלכת. פתחתי מפות ותמונות, ופשוט התחלתי לספור ולהסיק מסקנות על פעילות טקטונית. אחרי זה התעניינתי בזמני ההתרחשות היחסיים של תופעות גיאולוגיות. בכוכב שבתאי למשל, בעזרת כלי הגיאולוגיה, בדקתי מה קדם למה ונתתי הערכות - מה קרה לפני 200 מיליון שנה ומה לפני 500 מליון שנה. איזה מכתש מסוים קדם לאיזה שקע מסוים ולהפך. וזה חשוב, כי דרך זה אתה יכול ללמוד הרבה גם על כדור הארץ והאטמוספרה שלו. דרך כל זה אפשר ללמוד על מהירות רוחות, בלייה והיווצרות צורות על פני השטח, ואלה דברים שמעניינים אותי.

א.א. : ואיך הגעת לנושא חקר העב"מים? זה לא נושא שהאסטרונומים המקצועיים רוחשים לו הערכה מיוחדת, בלשון המעטה.

חיים מזר: לדעתי יש חיים מחוץ לכדור הארץ, והם היו כאן בתקופות היסטוריות שונות. יש על כך עדויות במיתולוגיות ואצל כותבים קדומים שונים. דוגמאות דרמטיות: בספרים החיצוניים בספר ברוך, בפרק 2, יש פסוק ב' - "ויראני רכב ש ארבעה אפנים לו ואש יוצאת מתחתיו וברכב יושב איש נושא עטרת וארבעים מלאכים נוהגים את הרכב". ארבעים איש נוהגים בו והכוהן הגדול. זה תיאור מאוד תמציתי וטכני של מכשיר הנעה רקטית. ארבעים איש נוהגים בו, זה גודל הצוות, והכהן הגדול זה מפקד הצוות. וזאת רק דוגמה אחת מני רבות. אני מסכים בזה עם הטענה הבסיסית של אריך פון דניקן (מחבר "מרכבות האלים"), אבל יש הרבה מה להתווכח איתו ואני לא מסכים עם השיטות שלו. אין ספק, הוא גרם נזק ארוך טווח לאמינות המדעית של הרעיונות האלה עם כל מיני טענות מגוחכות ולעיתים גם שקריות. אבל מצד שני לזכותו יש לאמור שהוא גם פתח מודעות בציבור לרעיונות אלה, כאשף יחסי ציבור.לדעתי יש לקבל ברצינות לא מעט עדויות של אנשים שמדווחים על היתקלויות בחייזרים שונים. לדעתי הם לא משקרים וגם לא הוזים, אלא מתארים דברים שהם ראו באמת ויש לחקור אותם. משך שנים שכב אצלי מאמר על הומואידים, דמויי אדם, שנצפו בידי אנשים שונים ובין השאר היו שם כל מיני תצלומים של חייזרים עם קרומים בין האצבעות. התמונות האלו הובילו אותי למסקנה שהם חיים מתחת למים, בסביבה מימית. פיתחתי את זה למאמר, התברר לי שיש כתב עת לעב"מים, והצטרפתי למרכז לחקר העב"מים.

א.א. : מדוע, לדעתך, האקדמיה ובכלל זה עמיתיך הוותיקים באגודת האסטרונומים, מסתייגים כל כך מנושא העב"מים ומן הדיווחים בדבר תצפיות חייזרים?

חיים מזר : הסתייגויות אלו נובעות לדעתי משתי סיבות. מאחר ומדובר בתופעות מזדמנות, אין אפשרות להתכונן להופעת עב"מים ולהכין מבעוד מועד כלי תצפית ומכשירי מחקר, או לבצע מעקב מסודר אחר התרחשותן. הסיבה השנייה היא הטענה שהתופעה אינה קיימת, משום שאין זה מעשי מבחינה טכנולוגית לבנות כלי טייס המסוגלים לנוע במהירות הגבוהה ממהירות האור. ואולם נראה לי כי במשך השנים הולכות ומצטברות עדויות לאין ספור שפשוט אי אפשר לדחות אותן כלאחר יד, המאששות את קיום התופעה. הידע המצטבר מאפשר לפנות לשלבי מחקר מתקדמים יותר. נכון שאת ההתנגדויות הקשות ביותר לעב"מים אני מקבל דווקא מחברי ועמיתי האסטרונומים. וההסבר שלי לכך הוא שמי שמציץ במרחבי החלל לא אוהב שמציצים אצלו בבית. פרט לכך, נראה לי שהאדם, שתופס את עצמו כיצור החכם ביותר ביקום, לא מוכן באמת לקבל את הרעיון שיש חכמים ממנו.

מזר פרסם את אחד מן המאמרים המעולים ביותר בנושא העב"מים בעברית, שהתפרסם לראשונה בגיליון ביטאון המרכז באוקטובר 2000, בו הוא מתאר את שיטות המחקר הנהוגות בחקר העב"מים. את העדויות בנושא העב"מים מחלק מזר לארבעה חלקים: מפגשים מן הסוג הראשון, בהם נצפה העב"מ במעופו על ידי העד. מפגשים מן הסוג השני, בהם נצפה העב"מ על הקרקע לאחר נחיתתו, מפגשים מן הסוג השלישי, עם החייזרים מטיסי העב"מים, ומפגשים מן הסוג הרביעי, עם החייזרים בכלי הטיס שלהם (לאלה אפשר להוסיף מפגשים מן הסוג החמישי, יחסים אינטימיים עם החייזרים, עליהם דיווחו מספר עדים, גברים ונשים כאחד - א.א.)

א.א. : מה אתה חושב על חוקרי וחובבי העב"מים בארץ?

חיים מזר : יש בינם סוגים שונים - יש כאלה שגישתם היא בהחלט רצינית ומדעית, ויש כאלה שאותם אפשר רק להגדיר כמיסטיים המנסים למצוא את הישועה הפרטית שלהם אצל מישהו שבמקרה בא מחוץ לכדור הארץ. תראה, בכל פעם שמחברים בין עב"מים ומיסטיקה אני עושה אחורה פנה, משום שהדבר גורם נזק כבד לרעיון ולמחקר. אני מחפש עדויות מוצקות, לא תיקשורים ערטילאיים ומסעות ליליים למערכות שמש אחרות. בכל אופן, הנחת העבודה שלי היא שמוסרי העדויות מדברים אמת ולא משקרים סתם, ושהדיווחים שלהם הם אמיתיים, כי יש הרבה עדויות שמאשרות אחת את השנייה. לכן אני בודק אותם אחד לאחד, פרט אחרי פרט. אני מנסה לראות מה אפשר להסיק מהדיווחים האלה. אני מנסה למצוא מכנים משותפים בסממנים האנטומיים עליהם מדווחים עדי הראיה. לבסוף אני מנסה להסיק על הסביבה הגיאולוגית והאקולוגית של כוכבי הלכת שמהם הגיעו החייזרים הנ"ל. (מזר מכנה את תחום המחקר החדשני הזה, בבדיחות הדעת, "האנטומיה של האי.טי").

א.א. : מצאת מאפיינים גופניים קבועים אצל החייזרים שעליהם דיווחו?

חיים מזר : בהרבה עדויות חוזר נושא הקרומים בין האצבעות, וזה פרט קטן מאוד. כמו שתסתכל על אדם ותגיד שיש לו עגיל באוזן. וכשהעדות הזאת חוזרת שוב ושוב אני יכול להגיע לאיזו מסקנה. למשל, שהחייזרים כאמור מגיעים מסביבה מימית. לגבי האצבעות, הרוב מספרים על שלוש אצבעות או ארבע. הייתה עדה שסיפרה על אצבע אחת מוארכת. בדרך כלל מבנה הפנים משוך לאחור. את המבנה הזה אתה רואה בדרך כלל דווקא אצל עופות. מדובר בראיה חדה מאוד למרחק גדול מאד, אבל מפרטים אלה קשה להסיק לגבי המקום ממנו בא החייזר. אני מסיק מכל הפרטים הקטנים האלה שבגוף החייזרים קיים איזה שהוא מנגנון המווסת את שינויי הלחץ האטמוספריים הפנים גופיים. אני גם מניח כי התקשורת בינם לא נעשית באמצעות דיבור, לפחות אצל אלה בינם שבאים מסביבה מימית. וזה אומר שהתקשורת התת-מימית בינם היא כנראה לא מילולית אלא אולי טלפטית.

א.א. : איך הם נושמים בכדור הארץ ?

חיים מזר : קשה להגיד. נגיד ככה - אם יש עדויות שנמצאו אמינות שדיברו על החייזרים שעל כדור הארץ ללא חליפת חלל, אנחנו יכולים להסיק שלפחות לתקופות קצרות הם יכולים לנשום חמצן ולשאת את האטמוספרה של כדור הארץ.

א.א. : ידוע לך על עוד אנשים שמקיימים מחקרים אנטומיים כאלה, כמוך?

חיים מזר : לא ידוע לי. כולם מתמקדים רק במי ראה איפה, בהפנוט אנשים לצורך גביית עדויות. אני מנסה ללכת כמה צעדים קדימה, כי הנושא מסקרן אותי ויש כמות ענקית של מידע שאני מנסה לנתח ולפרש. אני עוסק בניתוח האנטומיה של החייזרים ובהנדסת עב"מים, בניסיון ללמוד איך הם בנויים מתיאוריהם של הנחטפים השונים. כל השאר עדיין מלקטים חומר ברמת ההוכחה וככה זה בכל העולם. במאמר החשוב שלי בנושא זה, "שיטות מחקר בחקר העב"מים", אני חוקר מטאורולוגיה של עב"מים ועוד תחומים שונים הקשורים בהם.

א.א. : מה תעשה עם תפגוש חייזר?

חיים מזר : אני לא אפחד מזה. זה יסקרן אותי. מעניין אותי לדעת מה המבנה האנטומי שלו, מהי תפיסת העולם שלו, במה הוא מאמין. הייתי מבקש שייתן לי ספר אחד שלו בפילוסופיה, שיסביר לי את המבנה הטכני של החללית. שייתן לי חתך סוציולוגי ודמוגראפי של האוכלוסייה בכוכב שלו.חיים מזר פוגש את אדריאן דביר (מתקשר עם חייזרים)

אדריאן דביר לחוצנים : האם יש קשר בין חיים מזר שנמצא כאן אתנו ובין הפעילות שלנו? חוצנים לאדריאן דביר : חיים מזר הוא אדם צנוע שאין כמוהו. הידע הרב שהוא צבר עומד ומתבקש לצאת החוצה בצורה מלאה וללא כל מעצורים. נשמתו מתפתחת ומתקיימת כרגע ב-18 פיצולים בממדים מקבילים. אנו רואים שברוב ההיבטים אמור להיות עמו שתוף פעולה. (מתוך תקשור שביצע אדריאן דביר)

חיים מזר, למרות עיסוקיו המשונים, הוא אדם הגיוני מאוד. וכך הוא גרם להפתעה גדולה אצל מקורביו כאשר ב-29.4.2000 בעת שעבר "טיפול" אצל המרפא המפורסם ביותר בארץ מטעם החייזרים, אדריאן דביר, וטען שם שהוא רואה דמויות של חייזרים ומתקשר איתם. בעת הטיפול הוא מסר לדביר מידע מפורט ומגוון אותו קיבל מהחייזרים לגבי עצמם ולגבי עולם מוצאם. מזר גם העלה על הכתב את חוויותיו, וניתן למצוא אותן הן במאמר שפרסם בביטאון המרכז לעב"מים והן בספרו של דביר "לרפא עם חוצנים".

א.א. : מה דעתך על אדריאן דביר?

חיים מזר : אני לא יודע מה לחשוב עליו. עברתי אצלו התנסות מאוד מוזרה, הייתי אצלו בטיפול מתוך סקרנות פשוטה, כל הטענות של דביר על הקשר המתמשך שלו עם צוות רפואי של חוצנים תמיד נראו לי דמיוניות. הייתי שם פעם אחת כצופה מהצד והוא התחיל לאמור לאנשים ממה הם סובלים ומה עליהם לעשות כדי לטפל בעצמם. עד שלבסוף גברה עלי סקרנותי וביקשתי להתנסות בעצמי בטיפול בידי החוצנים. ופתאום שמתי לב לכול מיני דברים מוזרים. הרגשתי שחוצנים מבצעים בי טיפולים עם מכשירים שונים, והתחלתי לדבר איתו עליהם ולתאר אותם בפרטי פרטים אם כי לא ראיתי אותם כלל. התחלתי לתת תיאורים מפורטים של ציוד מתוחכם, תיאור הנדסי, טכני. באתי לעוד טיפול אצלו ושוב עברתי את זה וכעבור כמה ימים היו לי פלאש בקים של מה שראיתי למשך כמה ימים. עד היום אינני יודע איך "לאכול את זה".

א.א. : אתה הרי מבין שהסיפור המוזר הזה עומד בניגוד מוחלט לכל מה שאתה עצמך טוען תמיד על הצורך בבדיקה הגיונית ומדעית של עדויות. האם אתה מצפה שנקבל אותו כפי שהוא? יכול להיות שהייתה כאן היפנוזה שלך בידי דביר או סוג של אוטוסוגסטיה, תוצאה של האווירה במקום?

חיים מזר : אדריאן דביר לא נגע בי בכלל ולא שאל שום שאלות מכוונות. ואינני חושב שהייתה כאן היפנוזה מצידו. זאת הייתה חוויה מאוד מוזרה שאינני יכול להסביר אותה. לא נכנסתי למצב אקסטטי ולא הרגשתי תחושה של התעלות, פשוט דיברתי באופן רגיל על כל מיני דברים מוזרים וטכנולוגיות שאפילו לא ראיתי ותיארתי אותם בפרטי פרטים. אין לי צל של מושג למה אמרתי את הדברים האלה. אפילו הכנתי שרטוטים, את כל היצורים והמכשירים שלא ראיתי. אני יכול להגיד לך שאחרי שדביר פרסם את הספר השני שלו, בו הוא מספר על ההתנסות שלי, לפחות עשרה אנשים התקשרו אלי בבקשה שאטפל בהם. דחיתי אותם על הסף. אני לא רופא, אין לי שום ידע רפואי ואיני רוצה לקחת על עצמי אחריות לבריאות האנשים.

א.א. : מצב הבריאות שלך השתנה, השתפר אחרי ההתנסות?

חיים מזר : המצב הבריאותי שלי לא השתנה ולא השתפר כתוצאה מההתנסות.

מונוליט על קליסטו

נושא נוסף שמעסיק מאד את חיים מזר הוא הראיות אותן גילה, לדעתו, לקיומם של מבנים חייזריים בכוכבי לכת אחרים במערכת השמש.

א.א. : לדעתך יתכנו חיים על המאדים?

חיים מזר : היום גם נאס"א מאשרת שיש סבירות גבוהה שיתכנו שם חיים מסוג כלשהו, או שהיו שם בעבר. בכל אופן, כפי שאנחנו יודעים היום, חיים מהסוג המוכר לנו הם בלתי אפשריים. האטמוספירה שם היא דלילה מאוד והאזור מכיל ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני. אבל בהנחה שאנחנו מקבלים שחלק מפני השטח נבנו באופן מלאכותי בידי מישהו, אולי גזע קדום, יכול להיות שקיימים שם חיים בתוך מתקנים סגורים המאפשרים חיים. ואולי אחד מן המתקנים האלה הוא אחת מאותן תצורות שגילו על פני המאדים, שלדעתי ייתכן בהחלט שהן מלאכותיות. על מאדים יש הרבה דברים שנראים כמו מבנים מלאכותיים. היה את הפרצוף המפורסם שטענו בשנים האחרונות שהוא ספינקס ענק, בדומה לזה שבמצרים, ושהוא פיסול של פני אדם או חייזר, אבל כשאתה בודק את זה ביסודיות אתה רואה שאין שם פנים. ועדיין, הגיאומטריה של המבנה, חצי אליפסה, מעוררת שאלות. אבל לעומת זאת ישנן במקומות שונים על המאדים צורות גיאומטריות שנראות מלאכותיות. מצאתי עשר כאלו באתרים שונים של צילומי נאס"א. תופעה שנמצאת בסמוך לקוטב הדרומי של מאדים מזכירה צמחיה. יש צורה מישורית של מאות מטרים שמזכירה בלטה, ומעליה עוד תצורה של בלטה מסובבת ב-90 מעלות, ובאמצע כתם שחור שנראה כמו חור. אין לי מושג למה זה יכול לשמש אבל ברור שאלו צורות ישרות שלא תמצאו כמותן בטבע .בכל אופן, זה מעורר שאלות לגבי מקור היווצרותן ויש סבירות שהן מלאכותיות. יכול להיות שבעבר התקיימו חיים במבנים האלה. אולי אם יום אחד תגיע לשם משלחת ארכיאולוגית ואפשר יהיה לברר את מקורן. גם במרקורי זיהיתי בצילומים באטלס הכוכב צורה של כיפה בתוך כיפה כתומה. ובטבעות של שבתאי, בטבעת חיצונית, בתצלום שפורסם בימים האחרונים, משני צידי התמונה יש משהו כמו מקורות אור חזקים מאוד משני הצדדים, כאילו ממקרן אור חזק שמישהו מקרין באמצעותו על הטבעת.

פרצופים על המאדים. על מאדים יש הרבה דברים שנראים כמו מבנים מלאכותיים. היה את הפרצוף המפורסם שטענו בשנים האחרונות שהוא ספינקס ענק, בדומה לזה שבמצרים, ושהוא פיסול של פני אדם או חייזר, אבל כשאתה בודק את זה ביסודיות אתה רואה שאין שם פנים. ועדיין, הגיאומטריה של המבנה, חצי אליפסה, מעוררת שאלות.

אבל התיאוריה המדהימה ביותר של מזר עוסקת בכוכב לכת מרוחק יותר ממאדים, קליסטו, ירח של צדק. מזר טוען שצילומים שונים של נאס"א מראים סימנים שמקורם יכול להיות רק מבנה מלאכותי, מבנים שמזכירים בכמה מקרים את המונוליט מהסרט "2001 - אודיסיאה בחלל".

צילום של נאס"א מפני הירח קליסטו עם תצורה דמויית מונוליט.

צילום של נאס"א מפני הירח קליסטו עם תצורה דמויית מונוליט.

חיים מזר : על ירח של צדק שנקרא קליסטו יש משהו שדומה למונוליט. משהו שניצב על הקרקע בצורה מלבנית בתוך מכתש. קווי הצורה הזאת מאוד ישרים והפאות ניצבות אחת לשנייה. אפשר להבחין בהבדלים של אור על הפאות כתוצאה מאור השמש. מבחינת הגיאומטריה זה בהחלט דומה למונוליט ב"2001".

א.א. : למה אתה חושב שזה מלאכותי?

חיים מזר : כי הטבע לא עובד בקווים ישרים. אין נהרות בקווים ישרים. אפשר למצוא אולי במקטעים קטנים מאוד אבל לא יותר מזה. והמבנה הזה פשוט ניצב על הקרקע, עומד מעל השטח בתוך מכתש "האר" בקליסטו. גיליתי את זה די במקרה. הכנתי מאמר על ירח של שבתאי שנקרא אנסלטוס, שעסק בסיכום ממצאים של חללית של קסיני, ויש שם מכתש עם תופעה גיאולוגית מעניינת שדומה לו נמצא בקליסטו. כשבדקתי את המכתש בקליסטו פתאום צץ לי משהו שנראה דומה בצורה מדהימה למונוליט בסרט של קובריק. הוא צריך להיות בגובה ארבעה וחצי קילומטר, משהו ענק. גם על טריטון, הירח של נפטון, יש על פי התצלומים תצורה שבאופן הקשרי לפחות מזכירה מאוד מבצר. צורה גיאומטרית, כמו חומות נטויות, המעלה אפשרות למחשבה שמדובר במשהו מלאכותי, אם כי קשה לקבוע חד משמעית. יש הרבה ויכוחים על זה וכמובן הקהילה האקדמאית מסויגת מאוד. הייתי רוצה להגיע כארכיאולוג למאדים או אפילו לקליסטו ולהיות בין החוקרים של התצורות המוזרות האלו.

א.א. : לדעתך המונוליט בקליסטו יכול להיות "שער כוכבים" כמו ב-"2001 אודיסאה בחלל", שממנו אפשר להגיע למערכות כוכבים אחרות?

חיים מזר : אם זה שער לכוכבים אני לא יכול להגיד, צריך להגיע לקליסטו ולבדוק. בינתיים אני לא רוצה להפליג בפנטזיות.

הכתובת של חיים מזר למשלוח מכתבים: ת"ז 44 כפר הנוער בן שמן.

"שא עיניך השמיימה" - סקירה על תופעת העב"מיםעב"מים בארץ הקודשהמדור של חיים מזרחיים מזר על ההתיישבות העתידית במאדיםחיים מזר על כיצד נספק אנרגיה למושבות המאדיםחיים מזר על חקר נפטוןהאגודה הישראלית לאסטרונומיהחיים מזר על הסכנות במיסטיקהחיים מזר ואדריאן דביר אתר המרכז לחקר העב"מים, בו חבר חיים מזרעבמ"ים בשמי ישראל

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.