אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

המיוחלת / קתלין מקגואן הצאצאית של מרים המגדלית


אלי אשד's picture

המיוחלת / קתלין מקגואן. הוצאת זמורה ביתן. מאנגלית: אינגה מיכאלי.

"המיוחלת" מאת קתלין מקגואן הוא ספר שהיה ברשימת רבי המכר ואמור להציג את סיפורה של אישה שמגלה שהיא הצאצאית הישירה של ישו המשיח ושל מרים המגדלית. אולם הספר זכה לפרסום גדול בהרבה כאשר המחברת החלה לטעון שהסיפור על קונספירציה חובקת דורות הוא אמיתי ומבוסס על חייה שלה.

לאחר שהספר הפך לרב מכר החל סביבו מחול שדים כאשר הופיעה אישה אחרת שהאשימה את המחברת הנ"ל בהתחזות ושהיא היא הצאצאית האמיתית של ישו ומרים המגדלית. ונשאלת השאלה: על מה כל המהומה? והאם הספר שווה בכלל קריאה ללא קשר לטענות הביזאריות סביבו? "המיוחלת" של קתלין מקגואן הוא ספר שהיה עד לאחרונה ברשימת רבי המכר. אם להגדירו בקצרה כי אז מדובר במעין מותחן דתי – מיסטי–פמיניסטי, וקרוב לודאי שזהו ספר שרוכב על גל ההצלחה שיצרו ספרים אחרים כמו "צופן דה וינצ'י". הספר מספר את סיפורה של אישה שמגלה שהיא הצאצאית של משיח עולם הנצרות ישו ושל שליחתו ותלמידתו הראשית מרים המגדלית, ומשום כך היא מושא לשנאה של ארגון חשאי מסוכן. אבל למרות היותו רב מכר ענק שעל פי טענות ההוצאה ראה אור ב15 שפות וב-40 מדינות הוא אחד מאותם ספרים שזה מעניין הרבה יותר לקרוא עליהם ועל הסיפור שמאחוריהם מאשר אותם. ומה אותו סיפור מסקרן? מדובר בסיפור מסובך למדי, אבל כמו בכל מותחן טוב בסוף הכול ( איכשהו ) מתקשר.

הדם המרובינגי

היה היה אדם בצרפת במאה העשרים בשם פייר פלנטרד שטען להיותו צאצא למשפחת המלכים המרובינגים הצרפתית. שושלת המלוכה הראשונה והנשכחת של צרפת מימי הביניים המוקדמים. איש בציבור הרחב לא זכר את המרובינגים חוץ מכמה אקדמאים ספונים בספריות אוניברסיטאות מאובקות עד שבא פלנטרד וזייף שושלת יוחסין שהראתה שהוא הוא האיש הראוי לשבת על כיסא המלוכה של צרפת .

פלנטרד לא הסתפק בכך אלא מסיבות שנשארו מעורפלות עד עצם היום הזה (אבל לדעתי היו לשם הנאת היצירה לשמה ללא כוונה ספציפית עד כמה שהדבר ישמע מדהים בזמנים שלנו המתאפיינים ברדיפת רווחים בלבד), טרח ובנה סיפור שלם מסביב לכומר צרפתי מסתורי במקצת בשם ברנז'ה סאונייר שחי בעיירה קטנה בצרפת בשם רן לה שאטו. אותו סאונייר בנה מבנים שלמים מכספים שעד היום לא ברור לחלוטין כיצד הושגו בידי הכומר הצנוע מהעיירה הענייה (אבל כנראה באמצעים מפוקפקים שונים של מכירת מחילות לכל דורש, דבר האסור לחלוטין על-פי הכנסייה).

פייר פלנטרד ושותפו דה קרסי, מחבר תסריטים ומתחן אובססיבי, יצרו סדרה של מסמכים בהם מוסבר שסאונייר הנ"ל מצא אוצר שקשור לשושלת המרובינגית וגם סדרה של מסמכים קדומים שחשפו את סודה הגדול של שושלת יוחסין שמגיעה עד פייר פלנטרד בימינו. סודה של אותה שושלת יוחסין נשמר מכל משמר בידי אירגון חשאי רב-כוח בשם "מסדר ציון". בראשות אותו מסדר עמדו לאורך הדורות אישים מפורסמים שונים מלאונרדו דה וינצ'י דרך ויקטור הוגו ועד לז'אן קוקטו והאחרון שבהם הוא אותו פייר פלנטרד בימינו.

את המסמכים הללו הם הפקידו בספרייה הלאומית של צרפת כדי להוסיף להם אמינות וכדי שיעמדו לרשותם של כל האנשים שיבוא לחקור את "הרמזים" שאותם השאירו במקומות שונים. ולמרבה חיוכיה של ההיסטוריה - ואנשים כאלה אכן נמצאו.

אמנם, הסוד שלו הוא סוד מעניין. אבל כזה שיכול לעניין רק כמה צרפתים שמתמצאים בהיסטוריה הקדומה של צרפת ולא איש אחר מלבדם. פייר פלנטרד עצמו הסתפק בכל זה. הוא נתן לסופר צרפתי בשם דה סדה לכתוב ספר על כל "התעלומה" שהתבסס על המידע שהוא עצמו סיפק והספר הפך לרב מכר בצרפת של שנות השישים והשבעים.

מכאן והלאה נמצאו סוף סוף אנשים אחרים, חוץ מפלנטרד, ששמעו את שמעה של השושלת המרובינגית והבינו את חשיבות הטענות שלו שהוא הצאצא שלה. כל האנשים הללו היו בצרפת אבל מבחינת פלנטרד הצרפתי שונא הזרים זה הספיק בהחלט. כתוצאה כיום שמו של המיסטיקן והמתחן הבלתי ידוע לשעבר פלנטרד ידוע היטב לאלפים ברשת ומחוצה לה. הוא את מטרתו השיג במלואה.

דמו של ישו מנצרת

בשנות השבעים הופיע שחקן ומפיק אנגלי בשם הנרי לינקולן. הוא קרא את הספר של דה סדה ונמשך אליו. אבל החליט שהמסתורין שאותו רקח (כפי שאנו יודעים כיום) פלנטרד בכוחות עצמו ועם עזרה של חבר אחד או שניים אינו מספיק מעניין בפני עצמו בעבור הקהל הרחב שמחוץ לצרפת. בספר רב מכר ענק שפירסם באנגלית עם שני שותפים בשם "הדם הקדוש והגרייל הקדוש" הוא הוסיף עוד גורם למשוואה באמצעותו הסביר שהמרובינגים עצמם שעד אז נחשבו לצאצאי שבט גרמני ברברי ותו לא, היו בעלי ייחוס מפואר בהיותם צאצאים של שני אישים יהודיים מפורסמים, ישו ומרים המגדלית שהיו נשואים, וכמובן שמכאן גם מסתבר רקעם בהיותם נמנים עם צאצאי המלך דוד. פייר פלנטרד עצמו לא אישר את הטענות הללו אם כי ברור שהפתיעו אותו. שכן הוא עצמו עם כל דמיונו העשיר לא חשב עליהם.

אמנם כמו מתחן טוב הוא גם לא הכחיש, לפחות בהתחלה, את "הגירסה" הבריטית. אבל האיש שביסודו היה אנטישמי שהיה מקורב למפלגה הפשיסטית הצרפחית של פטן, מעולם לא התלהב לשמוע שהוא הטוען לכתר צרפת יש בו גם קשר לדם יהודי גם אם כזה של ישו הנוצרי. ולבסוף לאחר שהספר של לינקולן ושותפיו הפך לרב מכר בינלאומי הוא הכחיש את כל הסיפור והודה שהייתה זאת המצאה (אמנם לא שלו אלא של אחרים). אבל יציאה זו מהארון הכרוכה בהודאה שכזו כבר איננה משנה את העובדה שהאדונים לינקולן ושותפיו יצרו מיתוס מודרני שלמרות שהופרך בצורה מוחלטת אינספור פעמים, מסתבר כי יותר ויותר אנשים מאמינים בו,מתווכחים עליו ברשת ומחוצה לה בלי סוף ומשתמשים בו ומרחיבים אותו ומוסיפים עליו לצרכים שונים ומשונים. בין השאר הוא שימש כבסיס לרב המכר הגדול של זמננו "צופן דה וינצי" מאת דן בראון, שהפך לסרט מצליח בכיכובו של תום הנקס, בו לסיפור המומצא של פלנטרד על הכומר סאונייר ועל מסדר ציון יש תפקיד מרכזי. כתוצאה מהצלחת הספר והסרט מליוני אנשים שמעולם לא שמעו קודם לכן על פייר פלנטרד מתחן בעל עבר פשיסטי אפל, שמעו על טענותיו השונות והתייחסו לסיפוריו המומצאים כאילו היו אמת לאמיתה, או לפחות כזו שמוליכה לגילוי סודות גדולים עוד יותר, אלה ש"נחשפו" בידי לינקולן ושותפיו על "שושלת של ישו ומרים המגדלית". וכך גם בספר "המיוחלת" של הגברת מקגואן שאמור להיות הראשון בסדרה על "שושלת המגדלית" ובו אנו מוצאים את כל הסיפור של פלנטרד והוא מתרחש בכפר רן לה שאטו וכל הזיופים והמתיחות של פלנטרד מוצגים בו כאמת שאין להרהר אחריה אבל יש לחשוף את "הסודות הנסתרים עוד יותר" שבתוכה.

דמה של מרים המגדלית

מה מחדשת מקגואן בסיפורה לעומת דן בראון?

הספר "המיוחלת" מספר על אישה שמגלה שהיא צאצאית של ישו ומרים המגדלית ולמעשה היא סוג של משיח ממין נקבה שמיועדת לגלות את האבנגליון שאותו כתבה מרים המגדלית. היא אכן מגלה אותו ושם נחשף סיפורה של מרים שהייתה נשואה תחילה ליוחנן המטביל (קודמו של ישו על פי המסורת הנוצרית) שהיה מכה אותה באכזריות , ואחר כך לישו הנוצרי עצמו. משניהם נולדו לה ילדים שהופכים לאורך הדורות לאבות של שושלות אדירות כוח והשפעה ולאויבים בנפש.

על-פי גירסת קתלין מקגואן מתגלה שכלל המשפחות הגדולות של אירופה שייכות לשושלת הזאת של ישו ומרים ויודעות זאת. מכאן שכל ההסתעפויות הופכות כמובן לחלק מההיסטוריה. שכן על פי הישענות על תפישה כזאת המשפחות הגדולות של אירופה הן צאצאיות של ישו, כולל אנשים כמו קרל הגדול יורשם של המרובינגים, או המלך ארתור מבריטניה, המלך הסקוטי ברוס, הקדוש פרנסיסקוס מאסיזי, ז'אן דארק כמובן, וגם הצייר הענק בוטיצ'ילי שצייר את תמונתה הידועה של מרים המגדלית ומשפחת מדיצ'י שהזמינה את הציור הזה ואפילו משפחת בורג'ה שהייתה ידועה בשחיתותה.

כל אלה המה צאצאי ישו הנוצרי. אלא שהדבר המעניין והמטריד ביותר לגבי ספר זה הוא כאמור לא דווקא מה שכתוב בתוכו אלא מה שמתחולל סביבו. שכן הסופרת לא הסתפקה בהצלחת הספר ויצאה במסע פרסום להראות שהספר הוא הרבה יותר מעוד סתם "מותחן דתי –מיסטי".

המתיחה

הסופרת קתלין מקגואן (כותבת יחצנית לשעבר של חברת וולט דיסני ) הודיעה חגיגית בראיונות לתקשורת שהיא עצמה צאצאית של ישו ומרים המגדלית והסיפור מבוסס על סיפורה האמיתי. היא עצמה אכן "ילדת הגרייל " שתפקידה להביא גאולה לעולם. על ידי חשיפת סיפורה האמיתי של מרים המגדלית. היא סיפרה שבמקור התכוונה לפרסם את הסיפור על אגודות סתר חובקות עולם ושולטות בעולם שאנשיהם רוצחים זה את זה כספר עיון רגיל, אך לא רצתה לחשוף את המקורות שלה ולכן החליטה לפרסם אותו כמותחן חלק ראשון בטרילוגיה.

קתלין מקגואן סופרת ומתחנית?

כאשר התבקשה הגברת לספק הוכחות לטענה דרמטית זאת, הצביעה על כך שהיו לה חזיונות של מרים המגדלית כמו אלה המתוארים בספר ושיש לה רשומות גנאולוגיות המגיעות עד לפני 2000 שנה המוכיחות את טענותיה. כאשר התבקשה להמציא את הרשומות הנ"ל לבדיקה, הסבירה הגברת שכרגע אינה יכולה לעשות זאת אבל זאת האמת "שלה" כנגד זאת של העולם הגברי המדכא.

להגביר את הצד המשעשע היא טרחה והביאה כעדים מבין כל האנשים את העורך שלה ואת הסוכן הספרותי שלה שהודיעו בנימוס שהם מאמינים לה (או בכל אופן לא מוציאים את טענותיה מכלל אפשרות), משום שהיא בבירור מאמינה בכל מילה שהיא אומרת כלומר, אם אדם מספיק פנאטי ונראה משוכנע בטענותיו די בכך עבורם לחשוב שיש משהו בדבריו. (וחוץ מזה היא משלמת להם חלק מהמשכנתה והם יהיו טיפשים להגיד שהיא משקרת, שכן לא מכחישים את דבריו של הלקוח). מעניין שהיא לא הביאה את ההורים כעדים, ומעניין למה.

ישו

בסופו של דבר נראה שכל "האינפורמציה" של מקגואן על חייהם של ישו ומרים המגדלית וצאצאיהם מבוססת על חזיונות והזיות ותו לא. בדומה לכל אותם ספרי "מתקשרים" שמופיעים בשוק מידי יום ביומו ומחבריהם טוענים שהם מתקשרים באופן קבוע עם מגוון ישויות וחייזרים ודמויות מהעבר הרחוק כלה באלוהים בכבודו ובעצמו. אלא שהגברת מקגואן טענה שבידיה יש גם הוכחות מוחשיות יותר. אלה עד כמה שידוע לי לא הוצגו לבדיקה מקצועית עד עצם יום כתיבת רשימה זאת .

בשלב מסויים צצה לפתע משום מקום אישה בשם סוזן אולסון שהחלה לתקוף את מקגואן ברשת וטענה שהיא שקרנית מאחר שהיא היא הצאצאית האמיתית של ישו ומרים המגדלית שאמנם היגרה לא לצרפת כפי שטוענת מקגואן אלא להודו ביחד עם ישו עצמו שלא מת בצליבה ונפטר במחוז קשמיר ששם הפך למנהיג דתי. לטענתה יש לה שושלת יוחסין שמגיעה עד המאה השלישית לספירה וביכולתה להוכיח זאת. היא טענה שמקגואן שוחחה עימה וגנבה ממנה את הרעיונות לספרה ומחומרים נוספים שפרסמה באתרה ברשת. למרבה המהומה העליזה המתפתחת בשובבות, צצו גם אנשים אחרים שכולם טענו שמקגואן שאבה מהם רעיונות.יכול להיות. אם כי כמובן אין כאן פלגיאט ממש, יותר נכון שמן הסתם מקגואן לקחה רעיונות גם מהם כמו ממגוון מקורות אחרים. (כפי שעשה דן בראון בעצמו לפניה ) בכך אין כל רע. נראה שמקגואן קפצה על העגלה של "צופן דה וינצ'י" כדי למצוא את ששת דקות הפרסום והתהילה שלה. כמובן שזכותה המלאה של מקגואן ליצור סיפור כזה וברור שהאישה מהודו קפצה על העגלה של מקגואן כדי לזכות בנתח הפרסום שלה. (ולי כל הפרשייה הזאת מזכירה משום מה את סיפורו של שבתי צבי שטען שהוא הוא המשיח המיועד בן דוד, והתקבל על ידי המונים עד שצץ משום מקום מתחרה מקנא שהסביר לצבי שהוא המשיח בן יוסף והכיצד זה ששבתאי צבי כמשיח בן דוד מהין לצאת לאור הזרקורים לפני שהמשיח בן יוסף יופיע לפניו? המתחרה רץ והלשין לשלטונות המוסלמיים על צבי שהוא שקרן מתחזה ומסוכן והביא בכך לנפילתו של שבתאי צבי). כל הסיפור של מקגואן מדיף עד למרחקים ריח רע של יחצנות אפלה. המילה מתיחה זועקת ממש מכל פינה כאשר אתה קורא את הטענות של הסופרת אתה נדהם מהעליבות של ערימת השקרים. מה יטען איפה הסופר של רב המכר הבא: שהוא ישו הנוצרי שקם לתחייה בעצמו בכדי לספר את סיפורו האישי? ולמרבית הצער זה פגע גם בהנאה מספרה של מקגואן. בעיני לפחות סופר יוצר הוא לא שקרן. בדיקה יסודית גילתה שבעברה של מקגואן ישנה קופה של שרצים. כל מיני טענות שלה הוכחו בבית המשפט כשקריות. למשל, שהיא כתבה את ספרה האחרון של האסטרולוגית הידועה לינדה גודמן ( מחברת ספרים רבי מכר שתורגמו לעברית כמו "סימני שמש" וסימני אהבה ") וכל הזכויות עליו שייכות לה בלבד בעוד שבמציאות היא רק נשכרה על ידי מישהי אחרת שמונתה לכך על ידי גודמן לפני מותה לעזור לה. ישנה גם פרשה עם ספר "חשיפה" שפרסמה על חברת וולט דיסני שבה עבדה וממנה סולקה ואחר כך הכחישה שכתבה אותו. היא המציאה סיפורים שונים על כך שעבדה ואחר כך רואיינה בעיתונות האירית, סיפורים שהתגלו כלא נכונים. ובכל זאת פרשת מקגואן אולסון מלמדת אותנו משהו על כוחו של הפרסום המודרני. צמד החמד בהתקפות שלהן אחת על השנייה רק מחזקות אחת את השנייה ותורמות לפרסום אחת של השנייה עם כל זה שהן הופכות את כל הטענות שלהם למגוחכות יותר ויותר.

מרים המגדלית ואנחנו

למרות כל התמיהות האלה עובדה היא ש"המיוחלת" הפך לרב מכר גדול גם בישראל (כמעט ללא פרסום ויחסי ציבור), ונשאלת השאלה, מדוע ? מה גרם ל"מיוחלת" (כמו ל"צופן דה וינצ'י" לפניו) לזכות בהצלחה גדולה כזאת ? נראה שיש לכך קשר לאלמנטים הפמיניסטיים-מיסטיים החזקים מאוד שיש בו, והם רלבנטיים עד מאד בתקופתנו, ולמרכזיות שניתנה בו לדמותה של מרים המגדלית, האישה הראשית בסיפורי הברית החדשה לצד מרים הבתולה אימו של ישו. בדורות מאוחרים יותר זיהו אותה עם דמות של זונה, כנראה בטעות, אולם זה גרם פיחות בדמותה. תומכיה המרובים של מרים המגדלית היום (שהפכה לדמות פופולארית מאוד בתרבות הפופולארית הדתית בארה"ב בשנים האחרונות גם הודות לספרים כמו זה) טוענים שהייתה זאת קונספירציה של הכנסייה שהייתה מעוניינת להשתמש בפגיעה זו בדמותה של מרים המגדלית ובהשלכה של הפיחות הזה על המין הנשי כולו. פרשה זו אולי מראה משהו מהתשוקה למצוא דמות נשית אלוהית, כזו שתנחה אותנו בעולם של דתות מונותיאיסטיות גבריות בעידן שבו יש העצמה גוברת והולכת של האישה בחברה המערבית. הצרה עם מרים המגדלית היא שכל קיומה ופרסומה לעתיד באו מכך שהיא הייתה תלמידתו ושליחתו או בת זוגו של ישו. עד כמה שאפשר לקבוע היא לא ילדה מתוכה שום רעיון מקורי אחד משלה, וכל הרעיונות שמיחסים לה כיום בדבר עוצמה נשית וכו', אינם ייחודיים לה כלל וכלל. אפשר למצוא אותם באותה המידה אצל כל דת פגאנית כמו זאת של מצרים העתיקה. ואותו שליח פאולוס שמתואר בספר של מקגואן כשונא הגדול של מרים המגדלית והמין הנשי בכלל, לכל הפחות הביא עימו כמה רעיונות משלו על מלכות השמיים שלא היו קיימים לפניו. ומשום כך זכתה הנצרות של פאולוס בהצלחה גדולה כל כך בעולם הפגאני הקדמון, משום שנראתה כמציעה משהו חדש שלא היה קיים קודם לכן. ומה המקוריות שמייחסים מקגואן ושות' למרים המגדלית? שהיא הייתה עוד גלגול אחד מני רבים של האלה האם הקדומה? ושהיא נציגת הסובלנות הנשית ו"הכוח הנשי " וכו' וכו' ? בשביל הרעיונות הללו אין כלל צורך במרים המגדלית. או אם כבר בישו עצמו. אלא אם כן אתה מונותאיסט נוצרי שמחפש דרך לשמור על האמונה בה גדלת ועם דמויות שאותן אתה מכיר. הספר הבא בסדרה אמור לפרסם את סיפורו של ישו. ניתן לתמוה מי יככב בספר השלישי בטרילוגיה אלוהים בכבודה ובעצמה ?

המיוחלת

עד כאן הסיפור שמסביב ל"מיוחלת" ואיך הספר עצמו ? לא משהו בכלל . כל ההיסטוריה המועברת בספר היא עלובה. המחברת מעוותת פרטים על כל צעד ושעל. הספר מלא טעויות ושגיאות שהן מדהימות ממש כאשר זוכרים שמחברת הספר טוענת שהיא "חקרה" את הנושא במשך 20 שנה. בתור דוגמה אחת מני רבות: היא מתנצלת לפני הקוראים על שהיא מכניסה את הגיבורה לקבר מסתורי "שקיים מזה מאות שנים" ואשר נהרס ב-1988. היא רק שכחה או שמעולם לא ידעה שהקבר הנ"ל נבנה רק ב-1933 ולא היה קיים מאות שנים. בספר ישנם גם כל מיני חורים עלילתיים חסרי היגיון, הזועקים ממש לעיני הקורא. למשל, בשביל מה היה צורך לשמור בסוד את האבנגליון של מרים לאורך אלפיים שנה, ולהעניק במה פתוחה ליריבים שלה, הלא הם אנשי הכנסייה הקתולית הרשמית? מדוע ואיך הצליחה הכנסייה לאורך ההיסטוריה לשמור את כל העניין הסתום של המשפחה המורחבת והענקית של צאצאיו של ישו הנוצרי בסוד, מה עוד שרוב ראשי הכנסייה לפי הסיפור הזה הם צאצאי ישו בעצמם? לפי גרסת הספר לישו ומרים יש כמיליון צאצאים וכל אחד ברחוב יכול להיות צאצא שלהם דבר שהוא אגב נכן בהחלט (ונכון גם לגבי כל אדם אחר שחי אי פעם). בשביל מה להתאמץ לשמור על "סוד" שידוע לכל? מעניין שמאז פרסום הספרים של בראון ומקגואן כל מיני אנשים שטוענים שגם הם עצמם נחשבים צאצאי ישו ומרים, יוצאים כעת בהמוניהם לאינטרנט ומפרסמים שושלות יוחסין לאורך 2000 שנה וכו'. מסתבר שהיום זה אופנתי להיות צאצא של ישו הנוצרי. בכל זאת הספר מצליח לשמור על עניין מסויים של הקורא עד לחלק השני שהוא סיפורה של מרים המגדלית וכיצד נישאה תחילה ליוחנן המטביל ואחר כך לעיסא" (ישו) והוא נעשה ממש מיגע ומשעמם ולא באמת רלבנטי לשאר העלילה. עורך טוב היה משמיט את כולו. ההנחה הבסיסית היא שהספר הפך לרב מכר כנראה משום שככלות הכול הוא יותר טוב משאר הספרים המרובים בז'אנר זה. אבל לצערנו זה כלל לא כך ואי-אפשר להתחמק מהעובדה המצערת שהספר נקרא כמו היומן של מגלומניקית שקועה בהזיות גדלות. העלילה אם אפשר לקרוא לה כך היא מגוחכת ומשעממת. אין כמעט מתח דרמטי. הדמויות צפויות לחלוטין ובראשן האציל סינקלייר, גיבור רומנטי רודף נשים עשיר סקסי ומסתורי שכמובן מתאהב בגיבורה..זה לא כל כך ברור למה הדמות הראשית של "המיוחלת", שכאמור נוצרה בדמותה של הסופרת "המשיחה לעתיד". כמעט שאינה עושה דבר ביוזמתה. הכל קורה לה ואנשים אומרים לה דברים והיא מגיבה בצורה אוטומטית משל הייתה נתונה עדיין באיזה חיזיון שמשתק אותה והופך אותה לפאסיבית. זאת גיבורה ? זאת "משיחה" לעתיד ? בסולם שלי הממקם מותחני קונספירציה נמצא אומברטו אקו עומד בראש עם "מטוטלת פוקו " שמקבלת ציון 100, פרז ריברה מחבר "מועדון דיומא" עםציון 85 , ודן בראון עם 75-80.

קתלין מקגואן נמצאת אי-שם מתחת לציון 60. בהחלט לא מומלץ. אל תבזבזו את זמנכם על "עלילותיה" המגוחכות של המיוחלת. עשו לעצמכם טובה ולכו לקרוא את "המטוטלת של פוקו" שכתב אומברטו אקו, אם אתם נחושים בדעתכם לקרוא רומן קונספירציה דתית בקיץ הזה.

"המיוחלת"תיאור המתיחהמקגוון טוענתהאתר של מקגואן הפורום הביזארי של מקגואן עוד ראיון

אתר של ראיונות עם מקגואן סוזן אולסון צאצאית מתחרה של מרים המגדלית מכתב לקטרין מקגואן מסוזן אולסוןעוד על סוזן אולסון ישו בקשמיר ספר של סוזן אולסוןדיון סקפטי בטענותיה של מקגואן אירלנד תמהה על קתרין מגואן דיון סוער על טענותיה של מקגואן"המיוחלת" באמזון דיון מעניין על מקגואן באמזון פרטים על חייה של קתלין מקגואןהצופן של דן בראון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.