אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפצצה הגרעינית האיסלמית / גילה גת–טילמן


אלי אשד's picture

עסקי לחימה מוסלמית באוניברסיטה: כולל הפצצה הגרעינית האיסלמית / גילה גת - טילמן. הוצאת ירון גולן

אני אספן ענק של ספרים שקשורים בעולם הריגול והביון העולמי וגם ובעיקר הישראלי. לדעתי יש לי את אחד האוספים הגדולים בנושא זה הן בתחום הספרות היפה והן בתחום ספרות "העיון" שכוללת הן מחקרים על השירותים החשאיים היסטוריות שלהם ותיאורי מבצעים שונים שהשתיקה יפה להם. גם זיכרונות של סוכנים חשאיים ושל מנהלי שירותים חשאיים. האוסף כולל גם כל רומן ריגול שנכתב בידי מישהו שידוע שהיה קשור לשירותים החשאיים. ולעיתים קרובות קשה מאוד להבדיל בין הספרים שמוצגים כזיכרונות עובדתיים ובין הספרים שמוצגים כרומנים בדיוניים ותו לא. ישנו גם ז'אנר נדיר במיוחד של זיכרונות, של אנשים שלא היו סוכני ריגול מיומנים או מנהלים בשירותים, אלא מצאו את עצמם כרעם ביום בהיר לכודים ומסובכים בפרשת ריגול מסוכנת.

אחד הספרים הבודדים בז'אנר הזה הוא ספר עם השם המוזר "עסקי לחימה מוסלמית באוניברסיטה: כולל הפצצה הגרעינית האיסלמית". ספר שהפרשה המתוארת בתוכו היא מוזרה עוד יותר מהשם והיא מביאה תיאור אמיתי (עד כמה שניתן לברר) של סיפורה של דוקטורנטית ישראלית שהסתבכה בשנות השבעים בפרשת ריגול וניסיון להעביר ידע גרעיני לגורמים איסלמיים בלונדון. נושא הפצת הנשק הלא קונבנציונאלי הגרעיני הכימי והביולוגי עומד כיום במרכז תשומת הלב העולמית. ובמיוחד גדולים החששות שהוא ייפול לידי מעצמה בעלת הנהגה אידיאולוגית קיצונית, כפי שכבר קרה עם צפון קוריאה וכפי שעומד לקרות אולי עם איראן. אבל החששות הם גדולים מכך. ידוע שהנשק הגרעיני נמצא בידי מדינות איסלמיות כביכול מתונות כמו פקיסטן.מה יקרה עם המשטר שם ייפול ויעלה לשלטון ארגון קיצוני מסוגו של הטליבאן? מה יקרה עם נשק גרעיני יוברח למדינות חסרות שלטון כמו סומליה לידי ארגוני הטרור והפיראטים שם ?במקרה כזה ניחוש: הם לא יהססו להשתמש בו ובוודאי ובוודאי לא ימנעו לאיים משימוש בו בסחיטה גרעינית מסוג חדש. וכדאי לדעת שיש פוסקי הלכה מוסלמיים קיצוניים במיוחד שהתירו שימוש בכלי נשק גרעיניים למלחמה בכופרים.

אמנם הם בגדר מיעוט מזערי, אבל מיעוטים כאלו הראו שיש להם את היכולת להשתלט על מדינות. מנהיג בעל אידיאולוגיה קיצונית (כפי שהיה מאו בזמנו שבעיניו לא הייתה מניעה מוסרית להשתמש בנשק גרעיני, מאחר שלדעתו סין תשרוד גם מלחמה אטומית בניגוד לאויביה) וארגון טרור בעל אידיאולוגיה קיצונית עם יגיע לידיהם נשק גרעיני עלולים להשתמש בו ובכך להביא חורבן שלא היה כמוהו .המאבק נגד הפצת כלי הנשק הגרעיני נמשך מזה עשרות של שנים וידוע שגם השירותים החשאיים הישראלים פעלו ופועלים במבצעים שונים למנוע הגעת ידע גרעיני לידי גורמים איסלאמיים קיצוניים. רוב המבצעים האלו הוא מטבע הדברים חסוי. חלקם אנו יודעים הצליחו. אולם כמה מהם כנראה לא.עובדה מידע גרעיני נזל לאורך השנים וגם ממשיך לנזול למדינות כמו פקיסטאן עיראק ואיראן שכיום ישראל מנהלת עימה מלחמה חשאית מזה שנים בניסיון למנוע ממנה אפשרות להגיע לנשק גרעיני. המלחמה הזאת היא וותיקה יותר ממה שרובנו חושבים. היא מתקיימת מאז שנות השבעים ואולי גם מאז שנות השישים.פרטים על השלבים הראשונים במאבק הזה ניתן למצוא בספרה המעניין של גילה גת –טילמן - "עיסקי לחימה מוסלמית באוניברסיטה: כולל הפצצה הגרעינית האיסלאמית" סיפורה של דוקטורנטית בלונדון (הוצאת ירון גולן ,2002). ספר שהופיע -2004 ב- גם באנגלית בשם islamic intrigue at the university בהוצאת mazo.ספרה של גילה גת טילמן חוקרת בתחומי הביולוגיה, נקרא כמו ספר מתח או סרט של היצ'קוק.החלק הראשון של הספר מתאר את חוויותיה של הדוקטורנטית הצעירה גילה טילמן (גת כיום) באנגליה ובעולם האקדמיה הבריטי, עולם המלא וגדוש בתככים זעירים, וגם בידידים ובני זוג מוצלחים יותר ופחות. עד כאן סיפור שגרתי המקביל לזה של כל סטודנט באוניברסיטה זרה או ישראלית. ככזה לא היה מזיק שהספר יערך טוב יותר על מנת לקצר את הדרך אל הנקודה העיקרית בסיפור.

גת- טילמן מתארת את חייה כדוקטורנטית לביולוגיה בלונדון באוניברסיטה שאליה נכנסו תלמידים מוסלמיים רבים, ומאידך שהתלמידים יהודיים וישראליים נטשו אותה בהמוניהם גם בעקבות התעמולה הקשה שמופעלת שם ללא הרף נגד מדינת ישראל. רק גילה טילמן התמימה והאמיצה נשארת. הסיפור מקבל תפנית מצמררת מאין כמוה כאשר הגיבורה גילה גת הבינה שהיא נמצאת באוניברסיטה בקשרים עם סטודנטים מוסלמיים החברים בקבוצות עוינות לישראל. פקיסטניים בעיקר אבל גם אחרים שלומדים סודות גרעיניים כימיים וביולוגיים שונים בתחומים שונים שעלולים להזיק לישראל ולעולם שאותם הם מעבירים לארצם לשם יצירת כלי נשק כנגד ישראל. וגרוע מכך הסטודנטים האלו חוששים שתבין את זה. הם חושדים בה שהיא סוכנת ישראלית העוקבת אחריהם (חושד סביר יש להודות לאור קריאת פרטים שונים בספר שאכן הופך למציאות) ומנסים לפגוע בה ולפי תיאורה אף מנסים לסמם אותה.הספר מתאר היטב את תחושת האימה וחוסר הוודאות של המחברת. שאינה יודעת למה לעשות עם המידע המצמרר. האם להעבירו לידי השירותים החשאיים של ישראל? או שמה לשמור זאת ולעצמה ולהמשיך בחייה כמקודם כדוקטורנטית ולא להסתבך עם חבריה באוניברסיטה והרשויות שם.ואכן הברירה היא מצמררת. שכן הסטודנטים הערביים שהיו מודעים לעניינה של גת –טילמן בעבודתה החלו לחבל בעבודתה ובפרויקטים מדעיים שונים שביצעה. גת טילמן דנה במהלך הספר בשאלה מדוע לא נמלטה פשוטו כמשמעו מהאוניברסיטה שבה חייה הפכו להדרגה לגיהנום ומסבירה שזה היה בגלל ואולי גם בגלל שבאוניברסיטה ניתנו לה תנאים טובים.ובגלל עקשנות, סירוב לעזוב ויהי מה והמנטליות שהייתה קיימת אז שישראלים לא בורחים מסכנות ושישראלים מנצחים תמיד במאבקיהם וגילה טילמן פטריוטית ישראלית נאמנה בהחלט הפנימה את המנטליות הזאת.

בשלב מסויים גילה נתפסה בידי הסטודנטים שכשהיא מבצעת נגדם מעקבים. על פי תיאורה טילמן מצאה את עצמה מסובכת במאבק פנימי בין גורמים בריטיים שתמכו בישראל וכאלה שתמכו בטרוריסטים הערביים. היא העבירה ידיעות על דברים שראתה לשירותי הביטחון של ישראל מתוך הנחה ששתיקה בנושאים כאלו תהיה בגדר בגידה במולדת.לפי תיאורה גורמים בשירותי הביטחון הבריטיים שהיו עויינים לישראל ולדעתה לא מן הנמנע שהיו בקשרים עם מרצים שונים באוניברסיטה,עוינים ביותר לישראל שתמכו בארגוני הטרור סיממו אותה ואף חקרו אותה במשך כמה ימים בסצינה שנקראת כמו משהו מסרט מתח היצ'קוקי מבעית במיוחד.אך לבסוף הצליחה להשתחרר עזבה את האוניברסיטה ולחזור לישראל והעבירה את המידע שצברה לשירותים החשאיים כאן. מה עשו עם מידע זה אם בכלל אין לדעת. לפי טענתה, המסתמכת על אירועים שונים שקרו לה בארץ , הם ייחסו חשיבות לידיעות אלו, מן הסתם השתמשו בו במבצעים חשאיים שונים שאיננו יודעים עליהם.האירועים שאותם גת –טילמן מתארת התרחשו ב-1973 .מאז כידוע פקיסטן השיגה נשק גרעיני וייתכן בהחלט ולמעשה סביר שהיה זה דרך מידע שהושג באוניברסיטאות כמו האוניברסיטה האנגלית שאותה מתארת גת –טילמן. או מוסדות אחרים מסוג זה כמה מוסדות כאלו היום הם אבן שואבת לפעילים של ארגוני טרור ושל האיסלאם הקיצוני והם עומדים כיום בראש הקריאות להטיל חרם על ישראל.למרבית הצער הרבה בספר הוא כמו שרוי בערפל, ברור לקורא שישנם פרטים. חשובים שחסרים על מנת להשלים את הפאזל שנמצא בליבו של הסיפור. ואולי העירפול הוא מכוון.

לא מן הנמנע (אם כי זוהי השערה בלבד שהמחברת מכחישה) שבניגוד לטענותיה של המחברת היא אכן הייתה קשורה בדרך זאת או אחרת לשירותים החשאיים של ישראל והספר יצא לאור כחלק ממאמציהם של השירותים החשאיים להפיץ בעולם את התודעה לאיום המוסלמי של שימוש בנשק הלא קונבנציונאלי. לאחר 'קריאת הספר המצמרר נשאלת השאלה האם היום בעולם שבו הכל פתוח לכל דרך האינטרנט אפשר עוד להסתיר מידע מסוכן כל כך כמו המידע הגרעיני?התשובה היא כנראה שלצערנו לא . גם ארגוני טרור עלולים להשיג בעתיד אם לא השיגו כבר מידע חיוני על כלי נשק גרעיניים מוגבלים לפחות כמו פצצה גרעינית מלוכלכת. ספרה של גת-טילמן בהחלט ספר מעניין ומעורר מחשבה על הזמינות של מידע מסוכן בעולמנו וגם מעלה את השאלה מה יעשה אדם שנתקל בפרשה כזאת כיצד ינהג :האם יעדיף לעצום עיניים בפני הנעשה סביבו ?או שמה ינסה לבצע פעולת בילוש ובכך לסכן את עצמו כמו בסרט של אלפרד היצ'קוק?שאלה שלי אין עליה תשובה. מספרה של גת –טילמן לפחות מתברר שבמקרה שלה התשובה היא חיובית . היא לא עצמה עיניים. ולא היססה לסכן את עצמה. את ספריה של גילה גת –טילמן אפשר להשיג דרכה בת"ד 3165 באר שבע 84131 עסקי לחימה הספר באנגלית המדע והפסאודו מדע –ערכים מוסריים באנגליתגילה על ניסויים בבעלי חיים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.