אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דרכו של לוחם - נדב דב בורצקי


רמי נוידרפר's picture

שוב אנו מתלבטים כאן בשאלת הגבול בין דמיון ומציאות, כאשר אנו מתבוניים בתמונה הקסומה הזו. האם זוהי תפאורה של האופרה החדשה במשכן האמנויות? קטע מסרט סיני מרהיב? משהו שנוצר בדמיונו של האמן? דמיון או מציאות?

לי ברור שהשאלה אינה חשובה במיוחד - אם נבחן את מה שאנו קוראים "מציאות" נגלה חיש מהר שזו אינה קיימץ אלא במכונה המופלאה שיצר מוחנו, שמספק לנו צבעים וצלילים, ריחות וטעמים שכולם קיימים אך ורק בתודעתנו ומהווים ייצוג סימבולי של העולם האמיתי, שאולי גם אותו יצר האדם בתודעתו.

מספיק עם הפילוסופיה. התמונה המוצגת כאן השבוע אינה "אמיתית" במובן שהיא נוצרה על ידי האמן נדב דב בורצקי, באמצעות מניפולציה מכוונת של משהו שראה בבניין המשרדים שלו. מספר נדב:

"התמונה צולמה בבניין שבו אני עובד.פתחו קומה חדשה ושם הקימו קיר גבס מיוחד מאוד המתפתל לו לאורך הקיר. לפני שאתם שואלים היכן קיים מקום כזה אני חייב לעצור אתכם מכיוון שהמקום שעליו אתם צופים לא קיים במציאות במאת האחוזים אלא רק כ- 50% ממנו, בהמשך ההסבר אתם תבינו את כוונתי. ברמה הטכנית התמונה היא פשוטה מאוד.צילמתי צד אחד של קיר הגבס עם דוגמנית x ואת אותו הצד מאותו המקום ואותה הזוית עם דוגמנית y.לאחר מכן הפכתי תמונה אחת בפוטושופ וחיברתי את שתי התמונות לפריים אחד כך שיווצר לו המבנה הזה שאותו דמיינתי,ועליו יופיעו שתי הדוגמניות הנראות בפוזיציה שמתאימה לרעיון הראשוני שלי ולקונספט שאותו ראיתי במוחי. שיניתי מעט צד אחד כך שהמקום כולו יראה אותנטי ואמיתי. זה הכל, פשוט וקל."

נדב הואיל בטובו להמציא לי צילום מאותו יום צילומים על מנת שתראו את חצי הקיר המדובר:

מספר נדב על עצמו:

שמי נדב דב בורצקי, בן 25 מראשוןלציון. אני מצלם כ-10 שנים החל מתקופת התיכון שם למדתי במגמת הצילום של בי " ס . לתחום אומנות הצילום נחשפתי ב-3 השנים האחרונות, לאחר שחרורי מצה " ל כשהכרתי את קבוצת הצילום של שלומי . הודות לשלומי ולחברים הנהדרים בקבוצה טיילתי המון בארץ, נחשפתי לתרבויות חדשות, מקומות שונים ואנשים מעניינים שדרכם למדתי על עצמי ועל מה שאני מחפש בתחום הצילום ואת אשר אני רוצה להעביר לצופים שלי .

עם השנים התפתחתי בתחום, רכשתי ציוד מתאים והמשכתי להעמיק ולחפש את האומנות שלי ולנסות להגיע לגבהים חדשים . אינני מגובש בדעתי בנושאי הצילום שלי ומי שיסתכל על הגלריה שלי יראה כי אני מצלם כל נושא וסביר להניח שכך גם יקרה בעתיד.

הדבר החשוב ביותר בשבילי הוא להראות מצב מסויים של קונספט אישי, סביבתי או חברתי באופן ויזואלי ישיר או עקיף . השאיפה שלי היא ליצור משהו שהצופה יוכל להתחבר אליו, משהו שהוא יוכל להבין, להרגיש, לחוש, לחלום , הכלמפרי דמיוני לפי איך שאני רואה ומרגיש את המצולם, את הנושא, את הנוף .

האומנות שלי כוללת שימוש בפילטרים מיוחדים, עיבוד תמונה ולעיתים מניפולציות המשרתות את פרי דמיוני כפי שרציתי להעביר לצופה .

התמונה " דרכו של לוחם " היא דוגמא נהדרת לכל הנאמר מעלה .

ראיתי את הקיר המדהים הזה ובכל פעם שעברתי לידו עצרתי, חיפשתי זויות מעניינות, בחנתי את האור והרגשתי שיש בו פוטנציאל צילומי מעבר ליופי הויזואלי . יום אחד זה הכה בי וכשזה קרה כל השאר הפך להיסטוריה .

הגלריה של נדב דוב

כאן, בפורום הצילום של הקבוצה של שלומי, תוכלו לראות את התמונה באיכות טובה יותר.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.