אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שבירה - קובי הראתי


רמי נוידרפר's picture

זוהי הפעם השלישית שצילומיו של קובי הראתי מופיעים באתר "תמונת השבוע". אין מה לעשות, צילומיו המיוחדים כל כך של קובי מפליאים להאיר את המציאות הישראלית מזוויות מיוחדות במינן. קובי הראתי, צלם צעיר , בן 25 מירושלים, שומר מצוות, מצליח שוב להדהים אותי בצילום מעולה, שאני חוזר להתבונן בו שוב ושוב

התמונה הזו מהפנטת בעיני, היא משרה במתבונן אויירה של יופי רב הוד מחד, ובדידות מצמיתה מאידך. אתה נזכר בקשיים הפיזיים, והנפשיים שלהשמירה, לבד באיזה אתרבודד, זר, וקר, בגעגועים המציפים אותך ברגעים אלה, ובשאיפהשאינה ברת כיבוש - לישון, לעצום את העיניים, רק לרגע קט.בי עולים גם הרהורים , מוזרים, של התמונה הזו כסימבול לנוכחות העברית בארץ ישראל, לבד מול עולם קר ואכזר.התמונה הזו, שלא כרוב תמונותיו של קובי, מבוימת . (14 בפנים אם זה לא היה ככה...)

מספר קובי:"מאז שהתחלתי לעשות מילואים אני תמיד לוקח איתי את המצלמה ומנסה להעביר את האוירה האמיתית, הישראלית - לא זו שמוצגת בצילומים הלעוסים של חיילים בכותל, אלא דוקא את מה שלא רגילים לראות.הצילום הזה, שלא כהרגלי - מבויים, אבל אני חושב שיש בו משהו מיוחד ו"אותנטי" בכל זאת.רציתי להעביר את החויה שעוברת על כל חייל כמעט - השמירה. יש בה סוג של התמודדות אחד על אחד - החייל מול עצמו, בשעות הארוכות שבה הוא נדרש לשמור על עירנות, לבד, בקור... כותרת התמונה משחקת עם האימרה הידועה בצבא - "שבור את השמירה או שהשמירה תשבור אותך", דוקא בצילום אני חושב שאפשר להגיד שיש כאן את 2 ה"שבירות" במקביל."קובי גם מגלה לנו סוד טכני קטן: (לצלמים שביניכם) "הפנס שמעל לעמדה היה כבה כל 20 דקות בערך ל-30 שניות כשהוא דלק הוא סנוור את המצלמה ולא איפשר חשיפה של יותר מ-8 שניות כשהוא כבה הייתי יכול לבצע חשיפה ארוכה יותר, כך שיראו את השמיים והכוכבים. מה שעשיתי הוא שילוב של חשיפה של 8 שניות של החלק התחתון עם חשיפה של 20 שניות של החלק העליון"

הצילום הראשון של קובי באתר אימגו - חלומות אזרחיים

הצילום השני - חורף ישראלי - סוף סוף שלג

צילומים נוספים של קובי תוכלו למצוא באתר של קבוצת הצילום של שלומי, ובעיר בגלריה שלו

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.