אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תמונת השבוע - בוקר כחול - שמואל בינשטוק


רמי נוידרפר's picture

כשאנו מביטים בצילום ואומרים לעצמנו "זה יפה" , מתחוללים בנו (בנפשנו...על פי המוסכמה המקובלת) תהליכים מורכבים שאיננו מודעים אליהם. צילום "יפה" כמו כל משהו "יפה " אחר ניחן כנראה באיזושהי סימטריה מחד, ובאיזוהי חריגה ושונות מן הממוצע , מצד שני, שהרי יפה הוא תמיד ביחס ל"רגיל"

אין ספק כי מי שמתבונן בצילום שלפנינו יאמר, "איזה יופי", והשאלה - למה?

 

לחץ על התמונה להגדלתה

לכאורה זהו צילום פשוט של חוף.ברור כי הביצוע הטכני המושלם של שמואל בינשטוק, זווית הצילום, החשיפה, אינם נותנים מענה לשאלה. אנסה לתאר במילים מדוע בעיני הצילום הוא יפה, למרות היותו מינימליסטי כל כך.

ראשית, שעת הצילום, צילום בשעת בוקר כה מוקדמת, והגוון הכחלחל של הצילום, יוצרים אצלנו אווירה של מסתורין, משהו מכושף, ואולי גם תחושה של בדידות וגעגוע.

שנית - הולכת העין אל האופק של המעקה מובילה , והפנס הבודד , יוצרים אצלנו תחושה דומה.

שלישית - דווקא העדרה של דמות אנושיות בתמונה היפה הזו, מעצימה את התחושה.

תשאלו - האם התמונה הזו - אמיתית? למרות שהיא צולמה דרך עדשת מצלמה, במידה מסוימת התשובה היא כמובן שלילית. ראשית, הצלם השתמש ב איזון צבעמסוג טונגסטן, בכוונה, על מנת ליצור את הצבעים הכחולים. (לו היה הצילום מצולם בצבע "אמיתי" התוצאה היתה פחות "יפה", אולי, כי היתה יותר "רגילה") שנית - הצלם בוחר לעצמו תמיד מה יכלל ב"מסגרת" כאשר כל השאר נעלם מן העולם המצולם בלחית כפתור.

קצת על הצלם:

שמואל בינשטוק נולד בפולין , עלה לארץ ב 1957 בגיל 12 וכאן עשה את המסלול ה"רגיל" של רובנולימודים צבא לימודים /עבודה. לאחר 37 שנה בחברת בזק בתפקיד טכני/ניהולי , פרש לא מזמן בפרישה מוקדמת לגמלאות.

מספר שמואל: "הצילום כתחביב תמיד תפס חלק חשוב בחיי במידה כזו או אחרת .התחביב תפס תנופה אצלי עם הופעת מצלמות הרפלקס הרוסיות דוגמת זניט, אז עשיתי כמה סדנאות (אצל יעקב בורשטיין לפני 28 שנה) ופיתחתי את התמונות במעבדה מאולתרת בבית. בהמשך הצילום שימש אצלי בעיקר ככלי תיעודי בנסיעות בחו"ל, היות והייתי עסוק בקריירה בתקופה מסויימת גלשתי לצילומי טבע / פרחים (גם זה עבר). עם פרישתי וכניסה לצילום הדיגיטלי חזרתי בתנופה מלאה לעולם הצילום , וכדי לרענן את עצמי השתתפתי ועדיין עושה זאת בסדנאות צילום שונות:

אצל מיקי קרצמן - צילומי עיתונות.

אבא ריצ'מן - פיתוח ראייה צילומית.

דובי רומן - "צילום ציורי" שימוש בחשיפות מרבות בצילומי פילם .

יואל שטרוג - צילומי עירום .

מתכוון להתעמק בנושא ירושליים עם ברוך גיאן , ועוד.

כפי שאתה רואה לא התמקדתי בתחום אחד והיות ומרגיש שהפסדתי הרבה שנים ללא צילום אני מנסה כיוונים שונים : צילום חברתי/אורבאני . צילומי נוף , אבסטרקטי וכו' . יש לציין שאני נהנה מכולם.

אחד הדברים החשובים שלמדתי שהכלי החשוב ביותר ליצירת צילום מוצלח הנו הצלם ולא המצלמה .וזו תובנה שהיה לי קשה לתפוס בתור חובב טכנולוגיה מובהק"

עוד מתמונותיו של שמואל תוכלו לראות בגלריה שלו כאן.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.