אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תמונת השבוע - חלומות אזרחיים


קטגוריה: 

בחרתי השבוע בתמונתו של קובי הראתי "חלומות אזרחיים" ממספר טעמים:

- לדעתי לפנינו אמנות הצילום במיטבה: הניגוד בין דמותו של החייל, הלא כל כך מגולח (או אולי שומר ספירת העומר..), וסביבה הכל כך צבעונית, מוקפדת ומטופחת, הסיטואציה בה החייל ישן ומסביב מתרחש לו החלום במלוא צבעוניתו המרהיבה, החלום כמייצג אידיאל של בריחה אל מציאות תבעונית יותר, פשוטה יותר ואולי הפלגה אל מחוזות הפנטזיה. יש משהו מאד ישראלי בצילום הזה, משהו שכל אחד מאיתנו, ששרת בצבא, חווה אותו.

- התמונה מעולה מבחינה טכנית - צבעים נפלאים, קומפוזיציה מתוכננת היטב, וחשיפה מושלמת.

לחץ על התמונה להגדלתה

שוחחתי עם קובי וכך הוא אמר לנו:

"אני, בן 24, ירושלמי מלידה, מתעסק בצילום כתחביב ומקוה לפתח כעיסוק בעתיד. לפרנסתי עורך וידאו.

את ההתמכרות לצילום פיתחתי בשנתיים האחרונות, לאחר כ-5 שנים בהם צילמתי במצלמה אנלוגית ידנית לחלוטין, דבר שהקנה לי את הכלים הבסיסייםלהבנת עקרונות הצילום והשימוש באור הסובב אותנו.

אני נהנה לאתר את הסיטואציות הכביכול יומיומיות, את משחקי התאורה הטבעיים שהסביבה יוצרת, את הרגע שהופך מחיבור כמה אלמנטים מקריים למשהו סמלי ומונצח.

אני מאמין שבכוחה של המצלמה ליצור מודעות ולהעצים רעיונות בצורה שרק היא יכולה, וזו השאיפה שלי - להגיע לרמה של צילום תיעודי שמסוגל להזיז משהו בלב ואולי גם במעשים.

כאדם מאמין אני רואה בזה מטרה חשובה מאין כמותה..

"חלומות אזרחיים" צולם בשירות המילואים האחרון שלי. הגענו לכיתת לימוד בבית-ספר השדה של הר גילה, וברגע שהבחנתי בציור הקיר החלומי הזה התחלתי לחפש את האקט שיבטא בצורה הויזואלית ביותר את הניגוד בינו לבין החיילים שחיים לידו.

ערימת המזרונים סיפקה לחייל רגע של מנוחה בין שעור לשעור, ולי - הזדמנות פז .כחייל משוחרר לא זמן רב מדיאני עדייןזוכר את הכיסופים לשחרור, לחופש ולמנוחה אמיתית, והחיבור הסוריאליסטיהזה בין החייל המנמנם לציור הקיר נותן את ההרגשה כאילו אנחנו ממש זוכים להצצה אל תוך החלומות שלו"

מוזמנים לבקר באתר של קובי: kobyharati.com

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.