אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האח הטוב - אלברט גרינג


רמי נוידרפר's picture

רייכס מרשל הרמן גרינג היה ממנהיגי גרמניה הנאצית. יורשו המיועד של היטלר היה מראשי הפושעים הנאצים, ומן האחראים הראשיים לשואת יהודי אירופה. היה זה גרינג שהורה, ב1941 לריינהרדט היידריך, מראשי האס.אס להתחיל בביצוע הפיתרון הסופי.גרינג היה בכיר הפושעים הנאציים שעמדו לדין במשפטי נירנברג, ונדון למוות על חלקו בפשעי הנאצים. כה אמר בית הדין הבינלאומי בנירנברג על הנאשם גרינג:

" there is nothing to be said in mitigation. for goering was often,indeedalmost always, the moving force, second only to his leader. he was theleading war aggressor, both as political andas military leader; he was thedirector of the slave labourprogramme and the creator of the oppressiveprogramme againstthe jews and other races, at home and abroad."

גרינג הצליח "להימלט" מהוצאה להורג על ידי התאבדותו בכלא בנירנברג. כפי שספרנו לכםבמאמר מאת אריה קיזללפני מספר ימים, לא הביע גרינג חרטה על פשעיו ונשאר נאצי גאה ונאמן לפיהרר עד רגעיו האחרונים.

לכן אולי יפליא אתכם לדעת שלגרינג היה אח, אויב המשטר הנאצי, שלא רק שעשה כל שביכולתו כדי להציל יהודים ואויבי המשטר ולהבריח אל מחוץ לגרמניה, אלא אף השתתף בפעולת מחתרתיות ופעולות חבלה נגד מכנת המלחמה הגרמנית. אלברט גרינג היה במעקב של הגסטאפו, והיה ידוע כאנטי נאצי, אך הקף פעולותיו נודע רק שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה.

אלברט היה אחיו הצעיר של הרמן גרינג. הוא נולד בשנת 1900 ליד מאוטנדורף, להוריו היינריך ארנסט גרינג ואשתו פרנציסקה. משפחת גרינג התגוררה יחד עם סנדקם של הילדים, האביר הרמן פון אפנשטיין, באחוזותיו של האציל.על פי עדויות בני המשפחה, החל האציל פון אפנשטיין ברומן ארוך עם פרנציסקה גרינג כשנה לפני הולדתו של אלברט. ייתכן אפוא, שגרינג היה בנו של האציל אפנשטיין. אביו של אפנשטיין היה יהודי.

אלברט גרינג, כסבו, אהב את החיים הטובים, ועסק בהפקת סרטים, אך עם עלות הנאצים לשלטון בגרמניה ב1933 , חייו השתנו. בניגוד לאחיו שהיה מראשי המשטר הנאצי, אלברט תעב את המשטר החדש. מספרים כי באחת ההזדמנויות בהן הוכרחו יהודים לקרצף את המדרכות , ירד אלברט על ברכיו והצטרף ליהודים המושפלים. קצין הssשהיה אחראי על ההשפלה, לא רצה לראות את אחיו של גרינג במצב כזה, והורה על הפסקת האירוע. אלברט עבר להתגורר בווינה שם בלט בפעילותו האנטי-נאצית. לאחר סיפוח אוסטריה על ידי גרמניה, הגן עליו אחיו הבכור מפני מאסר על ידי הגסטאפו.

כשהתעצמו פשעי הנאצים נגד היהודים, החליט אלברט לפעול ולעשות כל שביכולתו כדי להציל יהודים. הוא ניצל את שמו ואת קשריו המשפחתיים כדי לעזור ליהודים רבים ככל האפשר לברוח מאוסטריה. בין היתר עזר למלחין הידוע פרנץ להר (lehar) ואשתו היהודייה, ולמנהלו אוסקר פילצר שלו עזר להשתחרר ממאסר ואחר כך לברוח מגרמניה. פרנץ להר חיבר יצירה מוזיקלית לכבודו של גרינג לאות תודה.

פרופסור גידו קנופ, מחבר הספר "השואה של היטלר" מספר כי גרינג עזר פעמים רבות למשפחות יהודיות. באחת ההזדמנויות הוא פעל אצל היידריך לשחרר ממרתפי הגסטאפו לוחמי מחתרת צ'כיים שנאסרו. ב1943 אף חתם אישית על דרכונים שאפשרו למשפחה יהודית לעזוב את גרמניה. הוא נהג לזייף את חתימתו של אחיו ולחקות את קולו וכך הצליח להציל מאות, ויש אומרים אלפי יהודים ואחרים.

איך התאפשר הדבר הזה? תשובה נקבל אולי מעדותו של ריצ'רד זוננפלדט, המתורגמן הראשי והחבר הצעיר ביותר בתביעה האמריקנית בנירנברג. הוא מעיד כי הרמן גרינג נהנה להראות לאחיו הצעיר את כוחו ועוצמתו במשטר הנאצי בכך ששחרר ממחנות ריכוז יהודים לבקשתו של אחיו. אלברט, מעיד זוננפלד, היה משוחח ואומר משהו בסגנון : "הרמן, אתה כל כך גדול וחזק, ובוודאי אתה יכול לשחרר את היהודי... שמקומו לא במחנה ריכוז, האם תוכל לחתום על מסמך שחרור?" גרינג היה חותם ומצהיר שזוהי הפעם האחרונה בה יסייע לאחיו. כעבור זמן מה היה חוזר אלברט אל אחיו. "מצאנו למעלה מ100 שמות של יהודים, שאלברט הציל בדרך זו" מעיד זוננפלדט.

אלברט נעצר פעמים רבות על ידי הגסטאפו, אולם תמיד שוחרר בהתערבותו של אחיו.כך למשל מעיד גנרל חיל האוויר קארל בודנשץ, בחקירתו בנירנברג "גרינג מעולם לא ביקר במחנה ריכוז... זה גרם לו לבחילה... אולי בגלל שכמה מבני משפחתו היו אנטי נאצים.. אחיו בחבל הריין היו בונים חופשיים ואילו אחיו אלברט היה אויב ניצח של המשטר. פעמים רבות היו להם בעיות עם הגסטאפו, ופעם אחת כשנעצרו נשלחתי לטפל בעניין".

טטיאנה אוטזופ גולאייף, צ'כית שגרינג היה סנדקה , הייתה בת 6 כשראתה את אלברט בפעם האחרונה. מעידה שרק כתוצאה מידידותם של הוריה עם סנדקה אלברט, הצליחו להמלט מווינה בעזרת ניירות מזויפים. טטיאנה מספרת אנקדוטה משעשעת:

"בכל פעם שהיינו נכנסים עם אלברט לחנות והמצרכים היו נמצאים , היה מברך בברכה grüss gott– יבורך האל, (ברכה מקובלת באוסטריה ובדרום גרמניה) ואילו אם המוצר היה חסר, היה נפרד בברכה 'הייל היטלר!!' "

בתקופת המלחמה התמנה גרינג לממונה על היצוא במפעלי הנשק הגדולים של שקודה, בצ'כיה לשעבר. בתפקידו זה , שיתף פעולה עם המחתרת הצ'כית ואף ביצע מעשי חבלה קטנים ביצור וביצוא. הוא נהג לשלוח משאיות למחנות הריכוז עם דרישה לעובדי כפיה. בדרך חזרה היו המשאיות עוצרות ומשחררות לחופשי את האסירים.

קַארֶל סובוטה, צ'כי שהיה במשך מספר שנים עוזרו של גרינג במחלקת היצוא של שקודה, ושגם הוא סיכן את חייו בסיוע למחתרת, סיפר כיצד סרב אלברט גרינג להחזיר הצדעה נאצית במועל יד לקצינים שבקרו במפעל. באותם ימים, סירוב כזה היה גורם מספיק למעצרו של אדם או אף גרוע מזה, אך גרינג ניצל תמיד בזכות אחיו. סובוטה העיד עוד על מקרים נוספים בהם התייחס בבוז לקציני אס. אס. ואף השפיל אותם בפרהסיה.

סובוטה מספר כיצד העלים גרינג עין ממעשי החבלה של העובדים הצ'כיים ובעלי הלאומיות האחרת – תרגום לא נכון של מסמכים וקטלוגים, עבודה איטית שנמשכה זמן ארוך בהרבה מהנדרש, אבדן של מסמכים והתרשלות מכוונת בביצוע המטלות שלהם. עובד כפיה שהיה נתפס במעשים כאלה היה מוצא להורג מיידית, אולם גרינג ידע והעלים עין או אפילו עודד מעשים אלה.

גרינג עשה מעשי חסד רבים של עזרה לעובדיו , שבגללם זכה להוקרה ולאהבה.

הרופא לסלו קובאץ' שהיה רופאו האישי של גרינג, מספר ששמע את גרינג אומר: "אני ממרה את פי היטלר, אחי, וכל הנאציונל סוציאליסטים" גרינג נתן לרופאו סכומי כסף, סיפק לו היתר מעבר לשוויץ והורה לו הפקיד כסף בבנק שוויצרי ולהשתמש בו להצלת יהודים ולסיוע לפליטים יהודים להגיע לליסבון.

מאוחר יותר הוצב גרינג בבוקרסט. שני קצינים נאציים העידו כי זיהו אותו והצדיעו בהצדעת "הייל היטלר!!" אולם גרינג רק ענה להם :"אתם יכולים לשקת לי בתחת"

המלחמה תמה. הרמן גרינג הסגיר עצמו לאמריקנים, הועמד לדין ונדון למוות. זמן קצר לפני שהתאבד, ביקש הרמן גרינג הבטחה מאחיו אלברט, כי יגן על אשתו אמי ובתו אדה.

לאחר תום המלחמה, נעצר אלברט גרינג לתקופה ארוכה , הוא נחקר בנירנברג אולם לא הועמד לדין. אולם כאשר שוחרר לא היו חייו קלים. הוא זכה לבוז ולשנאה בגלל שם משפחתו ונאלץ לחיות בארגנטינה מספר שנים. מי שתמך בו בכסף היו הניצולים שעזר להם, ששלחו מכתבי עדות לטובתו. באמצע שנות ה50 פורסם בעיתון הקהילה היהודית בסן פרנציסקו מאמר שבו ספרו הניצולים על מעשיו. הוא עבד כמעצב, נשא מספר נשים, ונפטר בשנת 1966. כאקט אחרון של חסד, על ערש דווי, נשא את סוכנת הבית שלו על מנת שתקבל את הקצבה שלו.

מקורות

אלברט גרינג בויקיפדיה

אלברט גרינג – האח הטוב , מאתר אינטרנט דני העוסק בשואה.

ביוגרפיה של גרינג, מאת ליאונרד מוסלי : leonard mosley, the reich marshal: a biography of hermann göring, doubleday, 1974

the goering who saved jews, by vida goldgar, 10 march 2000, jewish times (atlanta) – בקישור מאמר לזכר העיתונאית וכתבתה על אלברט גרינג.

עדותו של גנרל הלופטוואפה קרל בודנשץ בעת חקירתו בנירנברג

הצלם מקס וולף , יהודי תושב אוסטריה, יהודי שגרינג עזר לו להימלט, תעד בצילום את בריחתו לארצות הברית

seduced by hitler: the choices of a nation and the ethics of survival (paperback) by roger boyes. adam lebor.sourcebooks inc. 2001

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.