אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בחזרה לתקופת הברונזה?


אלי אשד's picture

העולם של אמצע שנות האלפיים נמצא בתהפוכות שמעטים העלו אותם על דעתם רק לפני כמה שנים. מתקפות של דתיים פנטיים מדתות כמו האיסלאם, כלי הנשק הגרעיניים "זולגים" מידיהם של מעצמות העל לידיהם של מדינות קטנות ומטורפות כמו צפון קוריאה ו-איראן ואף לידי אירגוני טרור. אוכלוסיות שלמות נודדות מארצות המזרח העניות לארצות המערב העשירות שבו בזמן סובלות מהזדקנות גוברת והולכת של האוכלוסייה. מה שיביא בטווח האורך לשינויים דרסטיים באופי התרבותי של ארצות אלה. ומעל לכל זה יש את השינויים ההולכים וגדלים באקלים העולמי, שינויים שעלולים להשפיע עמוקות על התרבות האנושית כפי שאנו מכירים אותה. היום ברור לחוקרים שמדינת ישראל והאזור כולו נכנסו לשלב של התחממות והתייבשות.

לדברי החוקרים שלב זה ימשך עוד שנים אולי רבות. יש הוכחות אקלימיות והיסטוריות שיש כאן מחזוריות. שילוב אירועים דומה עד להדהים למה שקורה היום אירע לפני 3200 שנה באחת התקופות החשובות ביותר של ההיסטוריה האנושית. במאה ה-12 לפני הספירה היה כל העולם הים תיכוני ובכלל זה ארץ כנען נתון במשבר חסר אח ורע בהיסטוריה שלו. עד אז היו במזרח התיכון שתי מעצמות על, מצרים והממלכה החיטית באנטוליה שניהלו בינהן סוג של מה שהיינו מכנים "מלחמה קרה" והשתמשו באיזורים שונים ב-סוריה, לבנון ו-ארץ ישראל ככלים במשחק השחמט המעצמתי ביניהם. אחת מהסיבות לעוצמתם של שתי מדינות אלה היה סוד יצורכלי הנשק מברזל. בזמן ששאר האומות ידעו רק כיצד ליצור כלי נשק מהברונזה החזקה הרבה פחות, היה זה סוד מדינה בידי החיטים שהקפידו מאוד שלא יגיע לאף אומה אחרת. בסביבות שנת 1200 לפה"ס השתנה המצב באופן פתאומי ובלתי צפוי לחלוטין. האזור הותקף בידי צבאות של עמים נודדים שהגיעו מאזורים מרוחקים כמו הבלקן ו-הים האיגיאי. בין עמים אלה היו הפלישתים שכנראה היו בחלקם ממוצא יווני איגיאי. מצרים והחיתים מצאו את עצמם במשבר חסר תקדים. האימפריה החיתית לשעבר אויבתה הגדולה של המצרים יצאה כעת בקריאות עזרה נואשות למצרים אויביהם לשעבר כדי שיספקו להם מזון וחיטה ומוצרים שהחיתים היו זקוקים לו כעת נואשות. האימפריה החיתית התפרקה לגורמיה השונים וכנראה הובסה בידי שבטי הנודדים. היא ירדה מעל בימת ההיסטוריה.מצד שני סוד יצור הברזל הופץ כעת לכל עבר. מצרים הממלכה האדירה מכל הצליחה לבלום בקושי רב את שבטי העמים הנודדים כמו הפלישתים. אך הממלכה הפכה מעתה ואילך לצל של עוצמתה הקודמת אם כי נשארה תמיד שחקן אזורי חשוב. ומה שהיה אף גרוע יותר מהפלישות: כל האזור סבל מבצורת חסרת תקדים שהביאה לרעב המוני ולהתמוטטות פנימית בממלכות השונות. נראה שהייתה זאת בצורת שהיוותה את הגורם לנדידת העמים ההמונית מהבלקן והים האיגאי למזרח התיכון ושם היא כמובן רק תרמה למשבר הנוראי שממנו סבל המזרח התיכון כולו.

מה קרה שם? מה הייתה הסיבה לבצורת ולפלישות? בשנים האחרונות אחרי מחקרים מסוגים שונים נראה שאנחנו יודעים את התשובה. הסיבה הייתה שינוי אקלימי חריף שהביא להתחממות עזה בכל אזור הים התיכון. זאת לא הייתה הפעם הראשונה ששינוי כזה אירע באזור. לאמיתו של דבר אנו יודעים שהוא אירע לפחות פעם אחת קודמת אלף שנה קודם לכן בסביבות שנת 2200 לפנה"ס. התרבות הכנענית העירונית המפותחת מאוד של תקופת הברונזה הקדומה נחרבה אז כליל וכמוה נחרבו בו זמנית התרבויות של אכד, תרבות מוהנג'ו דארו ב-הודו וכך גם ישובים שלמים באנטוליה, באי כרתים, באירופה ואפילו באמריקה הרחוקה. אפילו מצריים נפגעה אז קשות ולקח לה שנים רבות כדי להתאושש. גם בתקופת הברונזה התיכונה סבלה כנען מבעיות אקלימיות כאלה, אולם אז היו התושבים מוכנים: יש עדויות ארכיאולוגיות לתעלות מים ומערכות השקיה נרחבות שהם חפרו מבעוד מועד ושאפשרו לכנענים של התקופה לשרוד את הבצורת החמורה (שהייתה כנראה לא פחות חמורה מזו של תקופת הברונזה הקדומה) ואף להמשיך לשגשג אם גם בצורה מוגבלת יותר מקודם. ועכשיו בסביבות שנת 1200 לפנה"ס שוב התחמם האקלים של האזור בצורה משמעותית והביא להתייבשות אזורים שלמים. התוצאה: כנען ארץ משגשגת שהייתה נתונה בשליטת האימפריה המצרית העשירה הפכה לארץ חרבה פשוטו כמשמעו. לא כל כך בגלל פלישות של גורמים מבחוץ כמו הפלישתים אם כי כאלה היו כנראה פה ושם. הבעיה האמיתית הייתה ההתמוטטות של מקורות המים והחקלאות שתמכו בתרבות שלהם. וכעת הערים הכנעניות התמוטטו אחת לאחת. ולא בגלל פלישות מבחוץ של שבטים ישראליים, אין שום עדויות לפלישות כאלה ומה שכן ברור הוא שלפולשים מבחוץ גם לא היה למה לפלוש שכן המצב בערים היה חמור מאין כמוהו.

כל המערכת החברתית והכלכלית של הערים התמוטטה כתוצאה מהבצורת ומן הסתם היו בהם מלחמות אזרחים אכזריות בין קבוצות תושבים נואשות במאבק על המשאבים היקרים והמועטים שנשארו. ייתכן שעיר כמו חצור נשרפה דווקא כתוצאה ממלחמת אזרחים כזאת ולא בידי פולש כלשהו מבחוץ. סביר להניח שאת התוהו ובוהו הכללי ניצלו גורמים שבשולי החברה כמו קבוצות "העפירו"- העברים נוודים בעלי מעמד נמוך שהיו מקבילים למה שאנו מכנים כיום "חסרי בית". הם מן הסתם ביצעו פשיטות שונות על מקומות שונים. נראה שהסיבה העיקרית להתמוטטות התרבות העירונית הכנענית הייתה התמוטטה מבפנים. הערים הפכו למלכודות מוות לתושביהם בראש ובראשונה כתוצאה מהמחסור הנואש במשאבים. החפירות הארכיאולוגיות מראות שבתוך דור אחד "נעלמו" חלקים גדולים ביותר מן האוכלוסייה. אבל שוב: זה לא היה פרי מלאכתם של פולשים מבחוץ, אלפים רבים פשוט גוועו ברעב ובצמא.התרבות הכנענית שוב לא התאוששה מהאסון הזה. כתוצאה גורמים שונים בחברה הכנענית שהיו תמיד בשוליים היגרו למקומות אחרים באזור ההר הרחק מהערים הגוועות כדי ליצור לעצמם חיים חדשים בסביבה חדשה. סביר להניח שלמהגרים אלה הצטרפו קבוצות שונות שבאו ממקומות אחרים מהמדבר שלהם היה רקע נוודי ובינהם אולי היו גם כמה קבוצות שברחו ממצרים. הצטרפו אליהם גם קבוצות שהשתייכו במקורם לעמים הפולשים של גויי הים כמו הדנאים. כל ה"ערב רב"הזה הפך למולקולות של מה שאנו מכנים היום ישראל. ייתכן שמה שמסופר בספר שופטים משקף במידה מסוימת אירועים אמיתיים שהתרחשו בקרב הקבוצות השונות האלה. התוצאה הישירה של האירועים האלה הייתה יצירת של תרבויות חדשות בהן התרבות היהודית שצמחה על רקעי סיפורי יציאת מצרים וכיבוש ארץ כנען שהיו אמורים להתרחש בתקופה זאת והתרבות היוונית הקלאסית שצמחה על רקע הסיפורים על כיבוש טרויה שגם הוא היה אמור להתרחש בתקופה זאת. שינויים אקלימיים מעין אלה שאירעו אז מתרחשים גם היום וכמוהם נדידות המונית של קבוצות שונות שרק יתגברו בעתיד.והן מאיימות על התרבות שלנו כפי שאיימה על התרבות הכנענית של אז. אנו יכולים לבחור להתעלם ממנה ולגמור כמו הכנענים של תקופות הברונזה הקדומה והמאוחרת שתרבותם נעלמה מעל פני האדמה או להתכונן אליה כהלכה ולשרוד ולשגשג כפי שאירע בכנען בתקופת הברונזה התיכונה. קישורים התחממות כדור הארץ והשלכותיה על מדינת ישראל. עם אמנון סטופ

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.