אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

CIA - היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית חלק ב


דן לחמן's picture

מורשת של אפר היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית - cia חלק ראשון

מטוס u2 הופל בתחילת ספטמבר בסין. קנדי המבויש דחה את הטיסות הבאות. כמה ימים מאוחר יותר הגיעו הטילים לקובה. נוצר פער צילום גורלי.

ב4 לאוקטובר הגיעו 99 ראש נפץ גרעיני לקובה. מקון דרש טיסה נוספת. יועץ הנשיא אמר שאין שום איום מקובה ואם היה הcia היה האחרון למצוא אותו. כעבור 10 ימים התגלו הטילים. "הנשיא קיבל שירות גרוע מה cia" אמרו יועצי הנשיא.

הנשיא זעם. בוב קנדי אמר שחרושצ'וב רימה אותנו, אבל גם אנחנו רימינו את עצמנו. הנשיא הביט בתמונות בייאוש. אני לא יודע מה לעשות, אמר. אני לא יודע די על ברית המועצות. למה חרושצ'וב צריך להעמיד טילים בקובה, זה כאילו שאנחנו נעמיד טילים בתורכיה, אמר. ומישהו ענה לו, אדוני הנשיא, אנחנו העמדנו טילים בתורכיה.

כשעלה הרעיון להוציא משם את הטילים אמר אחד הגנרלים, זה לא יהיה הסוף, זו תהייה התחלת מלחמת עולם. מקון היה זה שהגה את הסגר הימי המוחלט על קובה. ב22 באוקטובר הודיע הנשיא לעם על נקיטת צעד ההסגר.

משבר הטילים ופתרונו ידוע ומפורסם. הספר עוקב אחרי השלבים מוסיף עוד כמה הארות פנימיות.

ב1961 התחילה להתעורר שאלת וייטנאם. מדינה שהאמריקאים בנו מן ההתחלה. הסוכנות הקימה מפלגות פוליטיות יצרה סרטים פופולאריים והפיצה מגזין אסטרולוגיה שחזה תמיד את מזלו הטוב של הנשיא נגו דים דיים. נשיא קתולי במדינה שרובה הגדול בודהיסטי.

גם כאן טים ויינר עוקב אחרי דברים שלא פורסמו קודם. תהליכים שגויים ואנשים לא מוכשרים שסיבכו את אמריקה במלחמה מגונה. כאלו שלא הבינו את הארץ, מנהגיה, אמונותיה, מבנה החברתי. חבורת קצינים שהתנהגה כאדוני הארץ.וסיבכה את הנשיא של אמריקה במלחמה שהפכה עם הזמן לסמל של שינוי חברתי וכמעט מרד באמריקה עצמה. גל מתנגדים למלחמה לא נראה באמריקה קודם לכן.

ב 22 בנובמבר נרצח הנשיא קנדי, ומיד התחילה עבודת חקירה וטיוח בו בזמן.

כמה דקות אחרי הודיעו ברדיו שהרוצח הוא לי אוסוולד איתרה פקידה את תיק המודיעין עליו. השגרירות הסובייטית במקסיקו סיטי הייתה נתונה למעקב מתמיד. צוטטו לכל השיחות ולכל הדואר היוצא והנכנס. הצטבר כל כך הרבה חומר חסר תועלת עד שלקחו שמונה ימים עד שהתחנה האזינה לביקור של אוסוולד מבקר בשגרירות ומבקש ויזה לברית המועצות. הוא נעקב נכנס לשגרירות קובה לבקש ויזה כדי שיוכל להתחבא שם עד שתגיע ויזה רוסית.

לי אוסוולד בתחנת המשטרה

גם הcia וגם ה fbi ידעו מי הוא אוסוולד וקשריו עם הקונסוליות הקומוניסטיות. שני הממונים על תיק מקסיקו הכשילו אחד את השני ולא העבירו חומר דחוף.

לינדון ג'ונסון הנשיא החדש הפקיד את חקירת רצח קנדי בידי וועדה בראשות השופט וורן. תיזהרו, אמר,הסנט ה fbi ואחרים יעידו שכרושצ'וב או קסטרו הרגו את קנדי. הנשיא הטיל על fbi ו cia לחקור את הרצח לשתף פעולה ביניהם ולהעביר כל בדל מידה לוועדת וורן. דבר שלא קרה.

לינדון ג'ונסון לא התעניין ב cia מבחינתו הספיק לו דו"ח מודיעין כתוב שהוא קרא או לא בהתאם למצב רוחו. הסוכנות חזרה לימי טרומן. מקון התפטר והנשיא לא קיבל את התפטרותו בגלל הבחירות המתקרבות. הוא לא רצה סדקים בחומת הממשל.

בוייטנאם התחממו התקריות. שתי אניות אמריקאיות ירו על ספינות מתקרבות. הספינות המתקרבות היו הצל של עצמן. שום ספינה לא התקרבה, אך השדר הגיע לוושינגטון והצית אש חדשה. התקרית המוכרת כהתקפה במפרץ טונקין הביאה להכרזת מלחמה.

לינדון ג'ונסון מודיע על תקרית מפרץ טונקין

ג'ונסון כמה שנים אחרי שכבר פרש אמר על התקרית "המלחים המטומטמים ירו על דגים מעופפים". 

הלמס הוותיק הועלה בדרגה מראש השירות החשאי לראש הביון המרכזי. שנים אחרי גם הוא הבין שלא היה להם מושג נגד מי הם נלחמים. "לא יכולנו לדעת איך נקבעת המדיניות. הכישלון היה תוצאה של הבורות הלאומית שלנו בהיסטוריה, בחברה ובשפה בוייטנאם".

לווייטקונג היה מודיעין מדויק. הם העבירו את המלחמה בשדות האורז והיערות לתוך סייגון.

מקון הזהיר את הנשיא מפני לחץ הולך וגובר מהחברה באמריקה. לחץ שיגיע מכל שדרות הציבור. העיתונות,הצעירים, מהאו"מ. אנחנו מתנתקים מן המציאות אמר. הפעם התפטרותו התקבלה. ג'ונסון קיבל את הערכת המודיעין רק אם תאמה את רצונו הוא.

כשהנשיא חיפש מחליף למקון יעצו למנות מישהו מתוך הארגון המכיר אותו לפני ולפנים. ג'ונסון בחר ב-רד רבורן. איש חביב עם ג'וב נחמד בתעשייה האווירית ועם אחוזה נחמדה. ג'ונסון הרגיש חייב לו טובה מימי הבחירות. היועצים אמרו לו שמוטב לסגור את הסוכנות. הנשיא הבטיח לרבורן חיים קלים. יש מי שיעשה את העבודה השחורה. אתה תוכל לחטוף תנומה אחרי הצהרים.

הנשיא טעה. ביום השבעתו של רבורן פרץ מרד חדש ברפובליקה הדומיניקאנית. לא הייתה לו מנוחה.

מלחמת וייטנאם התפשטה ללאוס. איזנהאור ייעץ לג'ונסון להסתמך על מודיעין טוב כדי לנצח. את דעתו של ג'ונסון על מודיעין אנו יודעים. בדבר אחד ג'ונסון השתכנע מהר, חוסר יעילותו של רבורן. סוף סוף מינה את ריצ'רד הלמס. מישהו מתוך המוסד שהיה סגן כל כך הרבה שנים .

באותו זמן כבר היו רבע מליון חיילים אמריקאים באסיה. ו3000 אנליסטים שרובם ניבאו מפלה. שום דבר לא יביס את האויב, כתבו אנליסטים בדוחות.

כשמקנמרה, שר ההגנה התחיל להבין את גודל השבר ולקבל את דעת הסוכנות הגנרלים בשטח הבטיחו לו שהם לפני ניצחון. הפעם למודיעין היה מידע רב ומדויק, אך לא היה מי שיקשיב. מעולם קודם לא היה מודיעין רב כל כך וחסר השפעה כל כך.

בפברואר 1967 התפוצצה שערורייה חדשה כשכתב עת קטן פרסם שה cia מזרים קצבאות גדולות לאגודות סטודנטים. דבר שהיה נגד החוק. לסוכנות היה אסורה כל פעילות בתוך ארה"ב ובוודאי לא ניסיון להשפיע על "צעירים תמים".

וכשנפרץ הסוד נפרץ המידע על רדיו אירופה החופשית שהוחזק בכספי הסוכנות, קבוצות מקבוצות שונות וכל כתבי העת באירופה שתוחזקו גם הם על ידי הסוכנות. בכל אותו זמן המשיכה הסוכנות לבחוש בארצות אמריקה הלטינית. ניצחונה הגדול היה תפיסתו ורציחתו של צ'ה גוארה.

ג'ונסון התחיל לפחד שהתנועה נגד מלחמת וייטנאם תפיל אותו. הוא הורה להלמס לפעול בניגוד לחוק ולרגל אחרי מנהיגי הקבוצות במטרה לגלות מימון או ארגון קומוניסטי. תוך זמן קצר היו לסוכנות 300.00 שמות של אזרחים וארגונים. ו7200 תיקים על אזרחים. כל ארגון שלום היה במעקב. הנשיא רצה שימצאו הוכחה שהקומוניסטים עומדים מאחרי תנועות השלום ובין המהומות הגזעיות שעלו במקביל.

הסוכנות לא הצליחה למצוא שום הוכחה שהקומוניסטים או הקובנים עומדים מאחרי הכוח השחור או תנועות השלום.

הצעירים לא היו צריכים עידוד מבחוץ. הטלוויזיה הביאה את המלחמה לכל בית, כל ערב.

ב31 בינואר 1968 פתחו כוחות האנוי במתקפה הגדולה. ג'ונסון הבין שלא יוכל לנצח במלחמה והודיע שלא יתמודד בבחירות על כהונה שנייה.

שני מתמודדים לנשיאות הפחידו את הלמס. רוברט קנדי שכבר תפעל וניצל את הסוכנות בעבר וריצ'רד ניקסון ששנא את הסוכנות כי האמין שתמכה בג'ון קנדי והדליפה לו חומרים על ניקסון. הוא ראה בסוכנות חבורת אליטיסטים ורכלני ושינגטון. כשבוב קנדי נרצח הלמס הזדעזע אך לא היה עצוב באמת.

למרות המלצתו של ג'ונסון ניקסון לא האמין בהלמס. ניקסון לא האמין באיש.

על הטייסים המפציצים בוייטנאם אמר שאינם יכולים להגיע עם ידם לתחת של עצמם. משרד החוץ איננו אלא אוסף לובשי חליפות פסים לוגמי קוקטילים והסוכנות לא באה עם רעיון טוב אחד.

עכשיו כנשיא יהיה אחראי על כל הפעולות המיוחדות. הוא מצא שותף נאמן בקיסינג'ר שהפך להית ראש מדינה בפועל בענייני ביטחון לאומי. לא רק שיקבל מידע מידי קיסינג'ר החליט גם לנהל את המבצעים החסויים.

דו"ח שקיבלו ניקסון וקיסינג'ר אמר שמבצעים חסויים יכולים רק לעתים נדירות להשיג מטרה חשובה לבדם. אינדיבידואל או מפלגה פוליטית יכולה להיהרס אם יתגלה שקיבלה סיוע מ cia חשיפה כזו רק מוכיחה את הזלזול שלנו בזכויות אדם וחוסר יעילותנו כי נתפסנו.ניקסון וקיסינג'ר התעלמו.

קיסינג'ר הורה להפסיק לשלוח דוחות מודיעין לניקסון, שממילא לא יקרא אותם ולהעביר אותם ישירות אליו. אף אחד מבכירי הcia לא יפגוש את ניקסון לבדו.

קיסינג'ר התחיל להשתמש בסוכנות לריגול אחרי אמריקאים שעמדו בראש ההפגנות נגד המלחמה.

ניקסון האמין שכל מה שהנשיא עושה הוא חוקי. אם הנשיא עושה את זה, זה לא בלתי חוקי. הנשיא רתח כשקיבל הערכה שלסובייטים אין לא כוונה ולא יכולת להנחית מהלומה גרעינית על אמריקה. מצד שני הסוכנות מודרה לחלוטין ולא ידעה על המגעים שניהל קיסינג'ר עם הרוסים והסינים.

הלמס התחיל לכתוב דוחות שיספקו את רצונו של ניקסון. הנשיא הורה להלמס להכות בסובייטים בכוח בל פינה בעולם. אך הcia לא ידעה ולא הייתה מעורבת במגעים עם סין.

בכל אותו זמן המשיך הארגון להמטיר גשם של כסף על פוליטיקאים בכל מזרח אסיה אך גם באיטליה למשל, שם נקנה השלטון במזומן. ומיד אחרי זה הורה ניקסון לשנות משטר בצ'ילה.

הסיפור זכור ומוכר. ניקסון החליט להפיל את איינדה, מתמודד שמאלני שנבחר אחר כך לנשיא. את מקומו תפס פינושה. 17 שנות שלטון עקובות מדם. עד היום תלויות בצ'ילה תביעות משפטיות נגד קיסינג'ר על ידי משפחות חללים.

בימי ניקסון גדל הריגול אחרי אנשי ממשל לממדים מפלצתיים. ניקסון השתיל מיקרופונים מתוחכמים בבית הלבן, וקמפ דיויד. הוא וקיסינג'ר עקבו אחרי עוזריהם האישיים, אחרי כתבים ועיתונאים. שר ההגנה ציטט מקרוב לקיסינג'ר.

למרות זאת לא הצליחו למנוע מדניאל אלסברד להדליף לניו יורק טיימס את החומר שלימים יכונה "מסמכי הפנטגון". ב17 ביוני 1972 הגיעה להלמס הידיעה הראשונה על הפריצה למשרדי המפלגה הדמוקרטית בווטרגייט. מרגע זה התחילה להתגלגל הפרשה שתפיל את ניקסון בקלון שלא היה כמוהו בארה"ב.

הנשיא פיטר את הלמס ומינה במקומו את שלזינגר, איש עליו סמך. אך גם שלזינגר נסחף למערבולת ווטרגייט עם הסוכנות. זה לא היה זמן למהפכות. שלזינגר החזיק בתפקיד 17 שבועות.

לתוך מהומת ווטרגיט פרצה מלחמה במזרח התיכון. ב1973 יום כיפור וצום הרמדן חלו באותו זמן. איש לא שיער ש התרגיל הצבאי שמקיימת מצרים ייהפך למלחמה.

ביוון השתלטה החונטה הצבאית על המדינה והקימה משטר פשיסטי למהדרין. קציני החונטה היו קשורים ל cia . אמריקה הייתה המדינה היחידה ששמרה עם יוון קשר ממשי. כשהתבססו הקצינים, תכננו להפיל את נשיא קפריסין ארכיבישוף מקריוס. אמריקה פחדה שהתורכים יפלשו לאי. המהפכה קרתה ושני צבאות נאטו שאומנו וחומשו על ידי ארה"ב עמדו להלחם אחד בשני.

הcia בעל הקשרים הטובים ביוון לא ידע כל התכנית לכיבוש קפריסין. ב8 באוגוסט 1974 התפטר ניקסון.

ניקסון מתפטר

לנשיא הבא, ג'רלד פורד קיבל בשורה, העיתונות גילתה את רשימת הרכש שישראל ביקשה לקנות. פורד רצה למנוע את הפרסום וחיפש דרך לחוקק חוק "חוק הסודות השמורים" האווירה לא התאימה לחוק כזה.

ב22 בדצמבר פרסם הניו יורק טימס כתבה גדולה על הריגול הפנימי של הcia בתוך אמריקה. הסוכנות עמדה בפני סערה חדשה.

באפריל 1975 נפלה וויטנאם.

הנשיא החליט לשנות את כל הצוות סביבו. דיק צ'ייני הפך לראש צוות הבית הלבן. דון רמספלד לשר ההגנה. ו-ג'ורג בוש לראש הביון המרכזי. בוש לא היה האיש המתאים ביותר. מועמד שלא נבחר להיות סגן נשיא, שגריר לשעבר. בוש, פחד שהמינוי הוא בית קברות פוליטי אך קיבל אותו, והתאהב בתפקיד. רמספלד הצר את תפקידי הסוכנות וסמכויותיו של בוש.

מי שגילה עניין רב בסוכנות היה ג'ימי קרטר, שעדיין לא נבחר להיות מועמד לנשיאות אך החל בשיעורי בית. הוא הקציב למנהליי הסוכנות שש שעות לשיחה מקיפת עולם. קרטר היה מהנדס גרעין בצי. הוא הבין את חשיבות המודיעין.

כשנבחר הציג בפניו בוש את רשימת המנהיגים הנתמכים בכספי הסוכנות. חוסין מלך ירדן, מובוטו בקונגו, נורייגה בפנמה. קרטר התחלחל. קבוצת רפובליקאים ימניים כתבו דו"ח על החימוש הרוסי בו הכפילו כל מספר שהופיע בדו"ח הסוכנות. הדליפו את הדו"ח לעיתונאים משתפי פעולה. הרעש שגרמו העלה את רונלד רייגן לנשיאות, בהמשך.

קרטר המשיך לאשר פעולות חסויות לא פחות מנשיאים לפניו, אך הוא אישר כאלו שלדעתו לא פגעו בזכויות האדם.

שנת 1979 התחילה באסון. צבא השאח התמוטט באירן ובמקומו עלה לשלטון אייתולה קנאי.

הcia לא דיווח שהשאח בצרות. להיפך חשבו ששלטונו בטוח. 25 שנים דווחו כך. כשהשגריר שלח דו"ח על המצב האמיתי בבית הלבן זרקו אותו לפח. כדרכם. שוב חזרה אי הבנה גדולה. לא התענינו ולא הבינו מיהו חומיני. אף אמריקאי לא היה יכול להבין שדת עשויה להיות כוח פוליטי חזק כל כך במאה העשרים.

כמה ימים אחר כך נחטף ונהרג שגריר ארה"ב באפגניסטן. סימן ראשון לשינוי מוסלמי.

הרוסים פחדו מהשינוי הפונדמנטליסטי. היו להם 50 מליון מוסלמים משלהם. הפוליטביורו החליט שאסור לאבד את אפגניסטן למוסלמים קנאים.

ושוב ב cia לא הבינו את מטרות הרוסים. בדיווח לנשיא על פרישת כוחו סובייטים לא נשמעה המלה פלישה.

ב2באוקטובר 1980 נסעו ראשי הסוכנות לפגוש את המועמד הרפובליקני לנשיאות. רונלד ריגן. הוא הקציב להם שעה. אנשיו של ריגן נכנסו ויצאו לחדר בענייני הבחירות. לא ניתן זמן נוסף.

כשרייגן נבחר מינה את ויליאם קיסי לראש הסוכנות ונתן לאיש הגס הזה יד חופשית, מחוסר עניין. הcia היה רק עוד משהו שהוא ראה בסרטים.

איש מלבד רייגן לא חשב שקייסי מתאים לתפקיד. היה לו חזון כמו לניקסון, הוא האמין שמה שסודי גם חוקי, הcia מגלמת את מיטב הערכים האמריקאיים, זכותו לשקר ולרמות. כשקיסי הגיש דוחות אמר שזה מה שהcia חושבת אך הוא שינה דוחות שיתאימו לדעתו שלו. ולמעשה כאילו אמר זה מה שאני חושב.

קייסי הלך לשחק במגרש של אמריקה הלטינית. הסנדיניסטים השמאלנים של ניקרגואה שהחליפו את הרודן סומוזה. אל סלוודור שקיבלה משלוחי נשק מהשמאל בניקרגואה, ארגנטינה,הונדורס גואטמלה וכמובן להמשיך לחתור בקובה.

למנהל התחנה של מרכז אמריקה מינה ידיד שלא ביקר קודם לכן באזור, מעולם לא התעניין בו ולא דיבר כלל ספרדית. הוצאות הביון הגיעו בתקופת קייסי לשלושים מיליארד דולר. קייסי שכר כאלפיים עובדים חדשים שלא היו מטובי המוחות, אך דאגו לחשבון ההוצאות ולפנסיה שלהם.

הקונגרס הקים שתי ועדות לפיקוח על מעשי הcia. קייסי וריגן שיקרו בלי הרף לוועדות.

ב1981 רצה הנשיא "לעשות משהו" בעניין לוב. קדאפי העביר נשק לקבוצות רדיקליות באפריקה ואירופה. קייסי החליט להיכנס לצ'אד משם יהיה לו קל יותר לפקח על לוב.

חיסאן האברה שר הגנה לשעבר של צ'אד נבחר להיות המנהיג הבא. הוא קיבל נשק רב, כולל טילי סטינגר. הממונה על האזור היה קצין צעיר. קולונל אוליבר נורת. הם לא ידעו שסדאם חוסין מעיראק בוחש בקלחת וכנראה קיבל מהאברה 12 טילי סטנגר.

נשק רב החל לזרום למוג'הידין באפגניסטן, שלחמו בסובייטים. איש לא חשב באמת שהמואג'דין ינצחו, אך הרעיון להרוג עוד ועוד קומוניסטים היה משכר.

סעודיה, מצרים, ואנגליה השתתפו במשלוחי נשק לאפגניסטן. הנשק עבר דרך פקיסטן, ופקיסטן השאירה לעצמה לא מעט ממנו.

אלו שקיבלו את מירב הנשק היו הפלגים המוסלמיים . איש לא חשב שהלוחמים הדתיים הקדושים הללו יפנו את הנשק נגד אמריקה.

בפסגה כלכלית באוטווה העביר הנשיא מיטראן לידי סגן הנשיא בוש מידע ותיק על חפרפרת חשובה בקרמלין. נדרשו שישה חודשים עד שהcia קלט את משמעות החומר. בינתיים השתגע הרוסי, רצח חבר לעבודה בkgb והוצא להורג. תיק פרוול שהעביר וטרוב הרוסי הכיל 4000 מסמכים שפרשו את החומר שהרוסים ניסו להשיג. בעיקר טכנולוגיה מערבית, ותוכנות מחשב

האמריקאים התחילו להעביר תוכנות גרועות טכנולוגיה שכבר עבר זמנה, מחשבים עתיקים..

נתנו לרוסים לגנוב תכנה שהייתה אמורה לווסת לחץ בצינור נפט שבנו הרוסים מסיביר למזרח אירופה. הצינור התפוצץ וגרם נזק עצום לרוסיה שלא יכלה לעמוד בהוצאה. כמו כן הדליפו לרוסים שמות של קציני ביון ברחבי אירופה שלכאורה שיתפו פעולה עם ה cia. הרוסים החזירו אותם הביתה ורשת אחרי רשת נפלה. זו הייתה תקופת ההצלחות הגדולות של אמריקה והסוכנות.

כשהתחיל גל חטיפת מטוסים ורצח שגרירים אמריקאים מצאה הסוכנות מקור מידע חדש.

עלי חסן סלאמה היה ענף הזית שהציע ערפת לאמריקאים. הם הגיעו להבנה שאשף לא תתקוף אמריקאים. אך צינור המידע הזה נבלם כשישראל הרגה את סלאמה שהיה אחראי על רצח הספורטאים במינכן.

בין הסוכנים המוחזקים של הסוכנות היה באשיר ג'ומייל. האמריקאים רצו אותו בשלטון, אך ביוני 1982 ישראל פלשה ללבנון והפכה את היוצרות מלחמת הכל בכל התחוללה בלבנון. ישראל ואמריקה שיתפו פעולה שהעלאתה את ג'ומייל לשלטון. הרוב בלבנון שנא את המרונים, דבר שלא ידעו או לא לקחו בחשבון.

בספטמבר נרצח ג'ומייל. ישראל עזרה למרונים לנקום.

הכוח החדש, הבלתי צפוי שעלה בלבנון היה עימד מורנייה. רוצח שיצא משורות החיזבאללה. הוא הצליח לשתק את ארצות הברית בסדרה של אירועי טרור על אדמתה. מורנייה היה שליח האייתולה מטהרן. למרות שבעולם שמו נשכח אחרי שנעלם, בזמנו נחשב למה שבן לאדן נחשב היום. ארכי טרוריסט. הפצצת השגרירות האמריקאית בבירות ומותם של עובדי תחנת הסוכנות גרם לנתק מודיעיני שנמשך שנים.

האמריקאים פתחו במלחמה נגד לבנון, הפגיזו והפציצו מהאוויר בלי לדעת איפה ובמי פוגעות הפצצות. ב23 באוגוסט 1983 טרוריסטים בפיקוד מורנייה פוצצו את מפקדת הנחתים בנמל התעופה בבירות.

כשהגיע מנהל תחנה חדש לבירות, הוא נחטף אחרי כמה ימים. קודם לכן נחטף מנהל אחר ואחריו כומר. 14 בני ערובה אמריקאים היו בידי הטרוריסטים.

רייגן לא הבין איך הcia אינה יודעת היכן נמצאים החטופים. איזו מין סוכנות אתם מפעילים אם אינכם יכולים למצוא ולהציל אמריקאים, אמר.

בינואר 1985 קיבל קייסי מהנשיא שתי הוראות. להציל את הקונטרס בניקרגואה שלא הצליחו במאבקם, ולשחרר את בני הערובה האמריקאיים בלבנון עם כל ההגבלות שהטיל על קייסי הקונגרס הוא חיפש דרך עקיפה. דרך שכמעט והרסה את הנשיא רייגן, סגנו בוש, והסוכנות.

ביוני 1985 נחטף מטוס twa . הטרוריסטים ירו בראשו של צוללן שהיה בין הנוסעים והשליכו אותו על המסלול.

הטרוריסטים דרשו שחרור שבויים. ריגן לחץ על ישראל שהסכימה לשחרר 300. רפסנג'ני האירני עזר במשא ומתן. אירן ביקשה נשק . מתווך איראני מפוקפק היה המתווך. רייגן נתן אישור לעסקה. קייסי הבין שהנשיא מוכן לעשות עסקאות עם טרוריסטים.

ישראל העבירה טילים לטהרן ואחד החטופים שוחרר. המתווך הביא הודעה שאפשר לשחרר את השאר במחיר כמה אלפי טילי נ"מ קייסי חשב שהישראלים ימסרו את הנשק שישמש גם למלחמה נגד חומייני. הוא טעה. גם האיראני וגם הישראלים עמדו להרוויח מיליונים מהעסקה.

הישראלים ארזו 800 טילי הוק במטוס 747 שהיה אמור לנחות בליסבון, שם יעבירו את הטילים המיושנים למטוס ניגרי שיעביר את הטילים לטהרן. איש לא דאג לאישורי נחיתה בליסבון. נמצא מטוס 707 בפרנקפורט עליו הועמסו רק 18 טילים. האיראנים לא שמחו לא מהכמות ולא מהכיתוב העברי. הנשיא חתם על הוראה להחלפת אנשים בנשק, בניגוד לחוק.

אוליבר נורת תכנן עסקה סיבובית שבה הכסף שיצטבר מעסקת הטילים יועבר לידי הקונטרס 12 מליון דולר היו אמורים להגיע לניקרגואה. אלא שהתיאבון האיראני גדל, הם חטפו עוד שישה אמריקאים והעלו את המחיר.

הנשק לקונטרס היה אמור לעבור דרך מסלול נחיתה שבנתה הסוכנות בקוסטה ריקה. נשיא קוסטה ריקה שהבין במה מדובר אסר להשתמש במסלול. חיל ניקרגואי ירה והפיל מטוס עמוס נשק. הניצול היחידי הודה שהוא שכיר הסוכנות. נורת היה בגרמניה לסגור עוד עסקה.

האיראנים שקיבלו נשק גילו שרומו במחיר. המתווך ניסה להימלט ואיים שיסגיר את הסיפור אם יפגעו בו.

רייגן נאם לאומה, אמר שהוא מפתח תכנית נגד הטרור אך לא מחליף אנשים בנשק. שקר שהתגלה מהר ועורר סערה ציבורית. קייסי קיבל שבץ מוחי בזמן ראיון עם עיתונאי בו היה אמור לתקן את תדמית הסוכנות. שוב הגיע זמן לסיבוב של מנהלים חדשים.

בסופו של דבר התמנה ויליאם ובסטר, איש לא פוליטי, ולא קשור לביון, איש ישר, לראש הביון הבא. תוך זמן קצר החלו חוקרים של fbi להסתובב בפרוזדורים, לפתוח כספות עם הוראות מבצעים סודיים. הכל נחקר. נדרשו לו חודשים להבין מי עשה מה למי. קייסי השאיר אחריו בלגן.

הקונגרס דרש פיקוח צמוד יותר על הפעולות ומכיוון שהצ'קים היו שלו ובסטר הרים דגל לבן. ובסטר פיטר עשרות קצינים מנוסים.

גורבצ'וב שלט ברוסיה. שוב הסתבר עד כמה הסוכנות לא יודעת כלום. לא ידעו שגורבצ'וב אמר בפגישת ברית ורשה שברית המועצות לא יפלשו יותר למזרח כדי לתמוך באימפריה. לא ידעו שהוא הכין את צבאו ליציאה מאפגניסטן. כשהגיע אמריקה ב1987 עמדו המונים ברחובות והריעו לגורבצ'וב. הציבור ראה בו את זה שיסיים את המלחמה הקרה.

שני מבצעים חשובים כן הביאו פירות. קצין טיוואני הביא לאמריקה הוכחות שטייוואן עומדת ליצר נשק גרעיני. ריגן הצליח ללחוץ אותם להפסיק. הצלחה אחרת הייתה פירוק ארגונו של אבו נידל שאיים על אירופה. אש"ף סוריה ירדן המודיעין הישראלי והאמריקאי שיתפו פעולה ופוררו את הארגון.

המבצע בלוב נכשל. רק המוג'הידין באפגניסטן הצליחו במלחמתם. הם לחמו בטילים אמריקאים נגד הצבא הרוסי. השבעתו של בוש האב לנשיא שמחה את הארגון. הוא היה משלהם פעם. בוש דרש דוחות מדויקים ולא מעובדים.

ב1990 דיקטטור חדש נראה מאיים. סדאם חוסין. רייגן אישר בזמנו להעביר לו מידע וטכנולוגיה מתקדמת שהוא הפך אותה לכלי נשק להשמדה המונית.סדאם היה ידוע כדיקטטור אך אמריקה חשבה שהוא יהיה רצועת מגן נגד אירן.

לcia לא היה מידע פנימי על הנעשה בעירק. סאדם הצליח לחסום את המדינה. הוא מלמל כמה משפטים על תמיכה בשלום ישראלי ערבי מה שנתן לאמריקאים תקווה. למרות ניתוח שאמר שעירק מותשת אחרי המלחמה באיראן ולא תתכנן שום פעולה נוספת, גילו הלוויינים כוחות רבים נעים לעבר כווית. לא סביר שתהייה פלישה סברו בסוכנות.

בוש התייעץ טלפונית עם נשיא מצרים, מלך ערב הסעודית ואמיר כווית. כולם הרגיעו אותו והוא הלך לישון. כעבור כמה שעות פרצו הגדודים הראשונים לכווית. המלחמה הסתיימה אחרי שבעה שבועות בהם הופצצו תל אביב וריאד. בתום המלחמה סדאם נשאר בשלטון. ה cia נחלשה.

הסוכנות פרסמה דו"ח שאמר שהגורמים הבסיסיים בשלטון הסובייטי לא השתנו. כעבור שישה ימים עמד גורבצ'וב על במת האו"מ והציע קיצוץ של 500 אלף חילים. כלכלת ברית המועצות עמדה בפני משבר ענק.

האויב גסס והסוכנות דיברה כאלו אינה קוראת אפילו עיתונים, שלא לדבר על מידע ממשי. על נפילת החומה בברלין שמעו בסוכנות בחדשות cnn שהייתה לה רשת מודיעין טובה יותר. השאלה מה לעשות אם החומה תיפול לא עלתה כל על הדעת. נפילת ברית המועצות עקרה את הליבה של הcia בלי אויב גדול מה נותר לעשות. קצינים מצוינים עזבו. בכל פעם שפרץ משבר חדש לסוכנות כבר לא היה את מי לשלוח.

אך ב1991 כשהמהפכה נגד גורבצ'וב התחילה, כבר היו ל cia מקומות טובים באולם. הם ראו הכל ודיווחו הכל. יש שם עולם חדש. כעת היה יכול הממשל האמריקאי להגדיר מה הוא רוצה מהסוכנות בחמש עשרה השנים הבאות.

האויב עכשיו היו דברים כמו שינוי האקלים, פשעים באינטרנט.ה cia הפכה קטנה יותר. מתוחכמת יותר. נעשו קיצוצים ענקיים בתקציב. כעת עושים את האנליזה צעירים בני 19 שעובדים מקסימום שנתיים.

קלינטון היה נשיא מזן חדש. הוא התחנך על ברכי ההתנגדות למלחמת ויטנאם. הוא נבחר כי הבטיח להבריא את הכלכלה. לא היה לו היבט מוקדם על מדיניות חוץ, אינטרסים אסטרטגיים. הוא רצה להביא רגע גדול לדמוקרטיה וליזמות. הוא יצר משוואה בין סחר חופשי לחופש.

הטרור ירד מסדר היום עד 25 בינואר 1993 שבו יצא צעיר פקיסטאני מרכבו וריסס ברובה קלצ'ניקוב את נהגי המכוניות שעמדו ברמזור בוושינגטון. ב26 לפברואר התפוצצה פצצה במרתף מרכז הסחר בניו יורק.

חקירת ה fbi גילתה ששייך מצרי עיוור שחי בברוקלין עמד מאחרי הפיגוע. עומר אבו רחמן היה שם מוכר ב cia הוא גייס מאות מתנדבים למלחמה בסובייטים באפגניסטן. נשפט, וזוכה, ברצח הנשיא סאדאת. איך נכנס לאמריקה איש שהיה אחראי לרציחתם של אמריקאים רבים.

באפריל הגיעו בוש ובני משפחתו לכווית לציון את ניצחון מלחמת המפרץ. 17 איש נעצרו רגע לפני שהתנקשו בחייו. הם הודו שנשלחו על ידי עירק. חודש אחרי קלינטון הורה להפציץ את מתחם המודיעין בבגדד. 23 טילים נחתו על המתחם.בסומליה הופלו 2 מסוקים ואמריקה הוצפה בתמונות החיילים נגררים ברחובות.

קלינטון שלא התעניין בביון מינה מנהל חדש לסוכנות, ג'ורג' טנט, וגם וועדה שתבדוק את הצרכים. הוועדה הייתה עיוורת חרשת. התקפת גז רעיל ברכבת תחתית בטוקיו לא הזעיקה אותה, גם הפיגוע בבית הממשל באוקלהומה ולא גילוי מזימה של מוסלמים לפוצץ תריסר מטוסי נוסעים, לא תכנון חטיפת מטוס ולהתרסק אתו על מטה cia לא על העובדה שרק שלושה אנשים בסוכנות היו יכולים להבין מה ערבים מוסלמים אומרים אחד לשני.

ה cia לא למד כלום מהעבר. שלושה שבועות התגלגלו על שולחנותיו תמונות לווין של חילים חמושים שומרים על שבויים בסרברניצה, בוסניה. איש לא הסתכל למרות שהעיתונות העולמית דיברה על הרג המוני.

צילומים של אותו מקום שצולמו על ידי מטוס 2u שבהם נראים קברי אחים חדשים הועברו על ידי בלדר שהגיע שלושה ימים אחרי הצילום ועוד שלושה ימים עברו עד לפענוח. 8000 איש נהרגו והסוכנות פספסה את הרצח הגדול ביותר מאז היטלר.

השם בן לאדן היה מוכר בסוכנות עוד מימי המלחמה באפגניסטן. היו עליו פיסות מידע שאיש לא טרח לחבר אותן, עד שהופיע בסודן ועורר את ענינו של ראש התחנה, אך לחוסר מזלו נסגרה תחנת סודאן והועברה לקניה. בן לאדן עבר לאפגניסטן.

בינתיים עלה מחדש שם אחר על הכוונת. סדאם חוסין. הנשיא נתן הוראה להפיל את שלטונו. איש לא שאל את מי נקבל במקום ואיך זה יראה. תעשו משהו. הדחוף הזה סתם את דרכי המחשבה האחרת.

המרדף אחרי בן לאדן נמשך כל הזמן, המעקב אחרי מדינות היה קל אך קשה לפגוע בהן. להרוג אדם אחד קל מאוד אם רק היה אפשר לגלות היכן הוא. בן לאדן עבר ממחנה למחנה באפגניסטן ולא נשאר מספיק זמן בשום מקום. נכון שהיו שתיים שלוש ידיעות איפה הוא נמצא אך דווקא שם אי אפשר היה להפציץ את המקום בגלל האנשים שהיו בו.

הסוכנות מנתה 17000 איש. כמעט כולם עובדי משרד. לא היו סוכני שטח שיכלו לישון על הקרקע. כולם גרו בפרברים הנעימים ובילו את יום עבודתם מול צגי מחשב. מידע רב, אם כי לא מאומת זרם בעניין כוונותיו של בן לאדן. טנט הזהיר את בוש מהתקפה אפשרית על ידי בן לאדן. את בוש וקונדוליסה רייס עניינו יותר מקסיקו והמזרח התיכון.

ב7 בספטמבר נשלח מזל"ט ריגול מזוין לטיסה מעל אפגניסטן. טנט התלבט מי צריך ללחוץ על ההדק. הוא לא היה בטוח בסמכות שיש לו להרוג. ב6 באוגוסט קיבל בוש תדריך שהזהיר מפני התקפה בתוך אמריקה, אך התדריך לא היה תקיף דיו. בוש יצא לחופשת קיץ בלי להתייחס.

ב4 בספטמבר אחרי החופשה נשאלה רייס אם היא יכולה לדמיין גופות אמריקאים מתגלגלים ברחובות. אנחנו סומכים מדי שמדינות אחרות יעצרו את בן לאדן. אנחנו יושבים בהמתנה להתקפה הגדולה.

ה11 בספטמבר היה הכישלון הקטסטרופלי של הממשל. הבית הלבן, המועצה לביטחון, הfbi, מנהל התעופה, שירותי ההגירה. אך בעיקר כשלון הכרת האויב. זה היה הפרל הרבור שכדי למנוע אותו הוקמה הcia.

ב17 בספטמבר חתם הנשיא על הוראה סודית לסוכנות, לרדוף, לתפוס, לאסור ולחקור חשודים ברחבי העולם. לא צוינו גבולות. התובע הכללי חשב לנפק תעודות זהות. תעודה שתכלול טביעת אצבעות,תמונת סריקת רשתית,הדפס קול, ועוד מני מזהים. הפרנויה צמחה לממדים שסטלין לא חלם עליה. התעודה לא נופקה, אך לסוכנות הותר לבלוש ולרגל אחרי אנשים בתוך ארצות הברית. המרכז לסיכול טרור, מחלקה קטנה בסוכנות הפכה ללב הסוכנות.

ידיעות אמרו שבן לאדן מתחבא בהרים באפגניסטן. הסוכנות הוציאה מיליוני דולרים לקנות ראשי שבטים וכל פיסת מידע. ב5 בדצמבר הופצץ הר ליד טורה בורה. אך כדי לתפוס אותו היה צריך מצור ולא הפצצה. ל cia לא היו כוחות גדולים מספיק לקיים מצור.

ב2002 קיבלה הסוכנות המצולקת והמתוסכלת הוראה לעזוב את בן לאדן ולהתרכז בעירק. בדוח שהגיש ה cia לנשיא על התחמשות גרעינית וביולוגית לא הייתה מלת אמת אחת. ש ר החוץ פאוול איש צבא בעברו אמר המודיעין הוא המפתח להצלחה. ומודיעין אמיתי לא היה.

אחרי המלחמה הבין טנט שזמנו להתפטר הגיע. המלים שאמר לנשיא "ברור כשמש" שיש לעיראקים נשק לא ישכחו לו ולא חשוב כמה טוב יעשה.

הcia הגיעה למצב שאיש לא האמין לה יותר. אמריקה גרמה למותם של אלפים ובזבזה מליארדי דולרים בעירק. עדיין מבזבזת. אי אפשר להסביר את הכישלון. אחריו הסוכנות קרעה את עצמה לגזרים. הcia הייתה פצועה אנושות.

הcia חייבת ליצור דור חדש של מרגלים. כאלו שידעו לדבר ערבית, סינית

אודו. סוכנים שלא יהיו מפונקים ויחיו שנים במקומות רחוקים ולא במשרדים ממוזגים מול מחשבים. מד ובר בריגול של ממש. הדרך היחידה להבין ולדעת מה חושב ומתכנן האויב. אמריקה זקוקה למודיעין שאפשר לסמוך עליו.

לפי הספר קשה להאמין שלא הייתה ל cia שום הצלחה אלא רק שרשרת בלתי פוסקת של כישלונות אוויליים. לא ברור איך נשיא אחרי נשיא לא ראה את מה שקורה לעיניו, איך לא העבירו במשך שנים את דלאס מתפקידו. כל אלו שבאו אחריהם. כל בחירת ראשי הסוכנות הלא מוצלחים. נראה שטום וינר נהנה לבעוט בסוכנות בכל כוחו ולהציג את אנשיה כחבורת נהנתנים מטומטמים וחסרי כל הבנה. אלמלא לא היה הספר מגובה בתחקיר אפשר היה לקרוא אותו כפארסה קומית של חבורת שרלטנים שלומיאלים.

אין ספק שהספר מוליך לקראת הבנה שהנשיאים לא למדו מהעבר. אותן טעויות חזרו על עצמן בעירק,באפגניסטן. ובאותן סיבות טיפשיות ובלי הבנה מינימאלית של המקום ואלו שיהפכו להיות אויבים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.