אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האמריקנים רכשו מידע על לוחמה ביולוגית יפנית


רמי נוידרפר's picture

השנה היא 1942, בכפר המזרח סיני ששמו ז'איקיאן, נסוג הצבא הקיסרי היפני, אחד המקרים הבודדים בו גברו עלי חיילי הצבא הלאומני הסיני. הלאומנים חזרו לכפר , וזמן קצר לאחר מכן, החלו הכפריים לפתח מורסות , חום גבוה ובחילה. תוך זמן קצר, מתו מאות. קופסאות פח חשודות נמצאו בנהרות , ומטוסים יפניים התיזו על האזור פרעושים וחומר דמוי כותנה.

עדויות כאלה החלו להאסף בסין בשנות ה90 של המאה הקודמת, על ידי צוותי מחקר משותפים של חוקרים יפניים וסיניים, אולם היפנים , בתחילה, הכחישו את קיומם של פשעי לוחמה ביולוגית. הנושאנחקר ותועד מאז רבותאולם בחודשים האחרונים נחשפו מסמכים חדשים השופכים אור על מערבותה של ארצות הברית בחיפוי על מבצעי הפשע.

אחד האתרים בהם נחגג יום הזיכרון לציון 60 שנה לסיום מלחמת העולם השניה וכניעתה של יפן הקיסרית היה העיר חרבין שבסין. בעיר זו ייסד הצבא הקיסרי היפני, בשנת 1936, את יחידה 731 שעסקה בפיתוח לוחמה ביולוגית, תוך שימוש בחידקי דבר, אנתרקס ובקטריות אחרות.

בשבוע שעבר דווח באמצעי תקשורת רבים, לדוגמה,אתר רשות השידור האוסטרלית, כי ארה"ב שלמה, לאחר המלחמה, בכסף ובהטבות רבות עבור תוצאות הניסויים בבני אדם שערכה היחידה, ולא זו בלבד שלא העמידה לדין את פושעי המלחמה אלא אף דאגה לטיהורם וקידומם.

המפקדה של יחידת הלוחמה הביולוגית שכנה בפרברי חרבין, בחבל היילונגג'יאן שבסין, ועסקה בלוחמה ביולוגית באיזורים שונים בסין,והשתמשה בשבויים ואסירים סינים, רוסים,אמריקנים, בריטים קוריאנים ואחרים כשפני

ניסויים אנושיים.

שפני הניסוי נקראו בפי היפנים בשם "מרוטה" - שפירושו "בולי עץ" (הסבר בפסקה הבאה) . לשבויי המלחמה הוזרקו חיידקי דבר, סיפיליס, טיפוס, כולרה ואחרים ובוצעו בהם נתיחות, בעודם בחיים, ללא הרדמה, כדי לברר את השפעת החיידקים על גופם.

כך לדוגמה, הובאו 1500 שבויי מלחמה אמריניים שנתפסו בפיליפינים לעיר מוקדן שבמנצ'וריה, שם קדמו את פניהם יפנים לבושי מסכות והתיזו עליהם נוזלים לא ידועים. 250 משבויים מתו במגפה. גופותיהם נשארו חקפוא בחוץ ועם בוא האביב נדרשו חבריהם לסייע ליפנים לערוך ניסויים על הגופות המופשרות למחצה.

עם כניעת יפן השמידו אנשי היחידה את המידע המפליל ונמלטו לארצם. האזור נתפס בידי ברית המועצות, אולם חלפו חודשים רבים עד שהסובייטים גילו את טיבו האמיתי של המתקן שתפסו.

שלטונות הכיבוש האמריקני ביפן הציעו לקציני היחידה פטור מהעמדה לדין על פשעי מלחמה בבית הדין שהוקם לצורך זה, בתמורה לתוצאות הניסויים

שני מסמכים של ממשלת ארצות הברית שסיווגם הורד לאחרונה מגלים , כי לא זו בלבד שקציני היחידה לא הועמדו לדין, אלא שממשלת ארצות הברית אף הציעה תשלומים כספיים לפושעים, בניסיון להשיג את הסובייטים בפיתוח אמצעי לחימה להשמדה המונית.

היסטוריונים מאמינים כי כ 3000 איש מתו בניסויים שנערכו בסין על ידי היחידה , בפיקודו של הרופא הצבאי שירו אישיי, לפני המלחמה ואחריה. בלוחמה ביולוגית עצמה נהרגו כנראה למעלה מ200,000 בני דם. היפנים השמשו באמצעים כגון חלוקת ממתקים ספוגים באנתרקס לילדים או פיזור עכברים וציפורים נגועים בערים סיניות. הסכום הכולל ששולם לפושעים היה כ 200,000 ין שהם במונחי היום בין 2.37 ל4.74 מיליון דולר.

שני המסמכים שסיווגם הורד נתגלו בארכיון הלאומי של ארצות הברית על ידי קייצ'י טסוניישי, פרופסור באוניברסיטת קנגאווה ומומחה ללוחמה כימית וביולוגית.

אחד המסמכים שסווג בשעתו כ"סודי ביותר" נקרא "דו"ח על לוחמה בקטריולוגית" ומוען אל ראש מטה ועדת במזרח הרחוק, ב17 ליולי 1947. המסמך נכתב על ידי בריגדיר גנרל צ'רלס ו'ילובי , ראש יחידת ה g2 (מודיעין) בכוחות הכיבוש האמריקניים ביפן.

המסמך השני נכתב על ידי הגנרל ו'ילובי למייג'ור ג'נרל אס ג'יי צ'מברליין, ממטה משרד המחמה האמריקני, ונועד לסביר את הצורך בהמשך מימון איסוף המידע הזה מקרנות חשאיות ללא הפרעה.

במסמכים מתאר ו'ילובי את השגי יחדתו ואומר כי המידע שנאסף יהיה רב ערך לפיתוח עתידי של תוכנית הל"ב ( לוחמה ביולוגית) של ארצות הברית.

בצטטו מומחה של משרד המלחמה, כותב הגנרל ו'ילובי כי "נתונים על ניסויים בבני אדם יכולים להיות יקרי ערך ביותר" וכי "המידע ניתן להשגה רק על ידי גישה מתוחכמת ופסיכולוגית לפתולוגים בכירים" שהיו מעורבים בניסויים הנפשעים.

האמריקנים נתנו לחברי היחידה כסף, מזון, מתנות ו"בידור", על פי הדו"ח סך כל ערך המתנות הגיע ל 150,000 עד 200,00 ין אומר הדו"ח , ובכך ניתן היה "להניח את היד" על תוצאות של עשרים שנות ניסויים בבני אדם.

בריגדיר גנרל ו'ילובי תאר את הסכום כ"פעוט" במכתבו לגנרל צ'מברליין.

פרופסור צוניישי אמר כי עד כה היה מקובל לחשוב כי ארצות הברית כפתה על חברי יחידת הלוחמה הביולוגית שיתוף פעולה באיום של העמדה לדין, אולם כעת נתברר כי הדבר נעשה על ישי כסף ומתנות

המטה הכללי ghq של כוחות הכיבוש ביפן החל בחקירתם של קצינים בכירים ביחידה 731 זמן קצר לאחר תום מלחמת העולם אולם אלה הכחישו כי בצעו ניסויים בבני אדם, ולא הוגשו נגדם אישומים.

האמת נתגלתה רק במחצית השניה של 1946 שעה שקצינים יפניים שהוחזקו בשבי בברית המועצות התוודו על הניסויים שערכו בבני אדם. ב1947, החל המטה הכללי של כוחות הכיבוש לאסוף מידע על הלוחמה הביולוגית, אולם, מכיוון שכתבי האישום בוטלו. נאלצו האמריקנים להציע מענקים כספיים תמורת המידע. באפריל 1947 הוציא מטהו של הגנרל דוגלס מקארתור, מפקד כוחות הכיבוש האמריקניים ביפן את הפקודה הבאה: "כל צעד, חקירה או מגע חייב להיות מתואם עם היחידה יש לשמור על סודיות עליונה כדי להגן על האינטרסים של ארצות הברית ולמנוע ממנה מבוכה"

קציני הביון האמריקניים דאגו גם לקדם את אנשי יחידת הלוחמה הביולוגית ולדאוג להם למשרות בכירות ומכניסות. כך הפכו חלק מהם למנהלי אוניברסיטאות, וחוקרים בכירים . סגן אלוף ריוצ'י נייטו, סגן מפקד היחידה הקים את "הצלב הירוק" - חברת תרופות יפנית גדולה, ורבים מחבריו ליחידה עבדו עמו שם.

היסטוריה אמריקאית: קריאה נוספת - אימגו

המהפכה האמריקאית חלק א'

המהפכה האמריקאית חלק ב'

מגלים את אמריקה

חמש פעמים טקסס

דדווד: זהב בגבעות השחורות

ז'אן לאפיט: הפיראט מביצות לואיזיאנה

הביטול של דרום קרוליינה

שובו של הבאפלו

בלדה לחמור: פיירפליי קולורדו

משפט המכשפות מסיילם

משפט וויאט ארפ - הולידיי

המשפט של צ'רלס מנסון

נאום גטיסבורג - אברהם לינקולן

מלחמת העולם השניה באוקיאנוס השקט

מדוע הוטלו פצצות האטום על יפן?

נפט - שמן הסלע

משבר חברת הרכבות האמריקאית

הגברת באדום של וול סטריט

המדיניות הניאו ליברלית בממשל רייגן

הפרטה, הלאמה או החמצה

משבר הטילים בקובה

ג'ון דיר: טרקטורים ושוויון

תומס דייבנפורט

ההגמוניה האמריקאית

ממשל קנדי וג'ונסון

התפתחות ממשל ניקסון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.