אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

Sic Transit Gloria Mundi – עשר אימפריות נשכחות


רמי נוידרפר's picture

לפני מספר שבועות פרסמתי כאן חידה היסטורית, שעסקה באימפריות. כולנו מכירים את האימפריה הבבלית, האימפריה הרומית, האימפריה הבריטית, ואולי את אימפריית האינקה, אך בתולדות הציוויליזציה היו, ויהיו, עוד אימפריות רבות, שעל חלקן לא שמעתם מעולם ושעליהן אספר לכן כאן, בפתרון כתב החידה.1. תוארו של העומד בראש האימפריה הזו היה זהה לזה של השאה הפרסי, אולם גבולותיה, אם ניתן בגלל לתאר כאלה, השתרעו על פני מרחבים גדולים לאין שיעור. איש מכם לא זיהה שמדובר כאן באימפריה דמיונית, עתידית אולי – אימפריית הפאדישאה של סדרת ספרי חולית. פאדי-שאה – "מלך המלכים" בפרסית היה תוארם של מלכי פרס, של המוגולים שליטי הודו, אולם האימפריה שלפנינו השתרעה, כך יודע מחבר "חולית" לספר לנו, על פני כל "היקום הידוע". בסדרת המד"ב הידועה "חולית" מופיעים שמות ומנהגים רבים שמקורם בתרבות האיסלאם ומדבריות ערב. התואר "פאדי-שאה" הוא אחד מהם. סדרת חולית מתארת היסטוריה בדיונית שלמה של האימפריה הזו והקיסרים שעמדו בראשה. ראו כאן.

2. մեծ հայք – כך נקראת האימפריה הזו, בשפתה שהשתרעה על פני שטחים נרחבים, מאיבריה בצפון ועד.... מלך המלכים, כך כונה ראש האימפריה בשיאה. ארמניה, כיום מדינה זעירה בגבול טורקיה, הייתה במאה הראשונה לפני הספירה מעצמה אזורית והשתרעה על שטח שכלל את מזרח טורקיה, חלקים מעיראק, סוריה ולבנון של ימינו. טיגרָנֶס שכונה "הגדול" הביא את הממלכה הזו לשיא שגשוגה, אולם בסוף תקופתו נפלה האימפריה הארמנית לתחום ההשפעה הרומאי ולא שבה עוד לימי תפארתה.

3. בירתה של אימפריה זו נמצאה אולי כ50 ק"מ מבירת המדינה כיום, אולם שרידיה לא נמצאו מעולם. למרות זו הייתה זו אחת המעצמות החשובות בעולם לפני למעלה מ4000 שנה. שמו של מייסד האימפריה זהה לשמו של מלכה של אימפריה אחרת, מאוחרת הרבה יותר שנודע לשמצה בתנ"ך שלנו.ידעתם שמדובר באכד. האימפריה האכדית השתרעה על שטחי עיראק, סוריה וצפון ארץ ישראל של היום והייתה מן האימפריות הראשונות שקמו במסופוטמיה. האכדים הביסו את השומרים והשתלטו על האזור בערך בשנת 2700 לפני הספירה. תוך 100 שנה התמוטטה גם האימפריה הזו, בכושלה מול פלישה של ברברים מהזגרוס הידועים כ"גוּטים" התמוטטות האימפריה האכדית הביאה ל"עידן חושך" ארוך של כ500 שנה באזור ומעט מאד ידוע לנו על ההיסטוריה של מסופוטמיה עד לשנת 2100 בערך.סבורים כי העיר אכד הייתה ממוקמת כ50 ק"מ מדרום מערב לבגדד, אולם שרידיה לא נמצאו מעולם, למרות חיפושים ממושכים של משלחות ארכיאולוגיות.4. קשה לתאר בדיוק את האימפריה הזו. היא התהדרה בשמה של אימפריה אחרת, קדומה הרבה יותר. גבולותיה לא היו ברורים, סמכות העומד בראשה הוטלה בספק, היא הייתה מורכבת ממאות ממלכות דוכסויות ונסיכויות, והיסטוריון אחד אמר עליה כי היא "גוף שלא מציית לשום חוק ודומה למפלצת". למרות המצב האבסורדי הזה התקיימה האימפריה קרוב ל1000 שנה, רובן בדעיכה מתמדת, והקיסר האחרון ויתר על כסאו רק כאשר הובס בידי קיסר אחר. כתרו של הקיסר נראה בתמונה שלהלן:

האימפריה הרומית הקדושה,romanum sactum imperium הייתה יצור מיוחד במינו. לאורך רוב תקופת קיומה, היא לא הייתה אימפריה, לא רומית ובוודאי לא קדושה. בשיא כוחה, האימפריה החזיקה במרבית השטחים בהן יושבות כיום גרמניה, אוסטריה, סלובניה, שווייץ, בלגיה, הולנד, לוקסמבורג, צ'כיה, כמו גם מזרח צרפת, צפון איטליה ומערב פולין. האימפריה הרומית הקדושה היא מוסד ייחודי בהיסטוריה העולמית, ולפיכך ישנו קושי בסיסי להבינה. מסיבה זו, ראוי יהיה לציין תחילה מה האימפריה לא הייתה.היא מעולם לא הייתה מדינת לאום. חרף מוצאם האתני-גרמני של מרבית שליטיה ונתיניה, כבר מראשית האימפריה ישבו בשטחה קבוצות אתניות רבות. מוצאם של משפחות אצולה חשובות ורבים מבעלי המשרות באימפריה היה מקהילות שאינן דוברות גרמנית. הלשונות המדוברות בה כללו, לצד הגרמנית על ניביה השונים, גם שפות סלאביות רבות, כמו גם השפות שהפכו לאיטלקית ולצרפתית המודרניות. היא לא הייתה אימפריה במובן של מדינה תחת שלטון אחד עם צבא אחד: האימפריה לא הייתה אלא קונפדרציה רופפת ותו לא. אידיאל הרייך (reich), שהיה ביסודה של האימפריה לאורך רוב שנות קיומה, לא רק שתבע ממשלה קבועה בטריטוריה ברורה, אלא אף שיווה לאימפריה הילה נוצרית חזקה (ומכאן הכינוי "קדושה"). אולם, האימפריה לא הייתה "קדושה" שכן לא הייתה ממש ישות דתית, למעשה, עד 1508, המלכים הגרמנים נזדקקו לאישורו המפורש של האפיפיור, נציג האל עלי אדמות, על מנת שיוכתרו כ"קיסרים הרומיים". הרייך, אם כן, היה בבחינת גשר בין קונפדרציה מדינית לבין ישות דתית-רוחנית.הקיסרים ה"רומיים" שהיו כאמור גרמנים נבחרו לתפקידם, בתחילה על ידי מועצת בוחרים ובהמשך ע"י הרייכסטאג – גוף רופף שייצג את הישויות המדיניות הרבות ב"קיסרות".5. אימפריה ימי ביניימית זו השתרעה על שטחים נרחבים סביב הנהר הגדול. היא נודעה בעושרם האגדי של שליטיה המוסלמיים, בספרייתה ובאוניברסיטה הנודעה. אולי תזהו אותה על פי תמונת אחת המסגדים בעיר הבירה שלה, שהיא אתר שימור של אונסקו.חלק מכם זיהה נכונה כי מדובר באימפריה של מאלי. מאלי, כיום מדינה דלה ועלובה במערב אפריקה, הייתה במשך למעלה מ300 שנה, החל מ1235, מעצמה אדירה. שטחה השתרע על פני למעלה ממיליון קילומטרים רבועים ואוכלוסייתה הייתה יותר מ20 מיליון איש, למעלה ממספר אזרחי רומי בשיא גדולתה.מנסה מוסה ה1, השליט האגדי (משה מלך המלכים), הביא את האימפריה הזו לגדולה. בתמונה נראים בתים אופייניים בטימבוקטו, עיר קדושה ומרכז תרבותי וחינוכי של האימפריה:

6. "אימפריה" מפוקפקת זו שהשתרעה של שטחים נרחבים בשתי יבשות הייתה מורכבת משתי מלכויות וקיסרות אחת, וגם היא התיימרה לרשת את האימפריה הקדומה. האימפריה נודעה לא במלך ולא בקיסר אלא בשליט ששלט בה למעלה מעשרים שנה והביא לחורבנה.איש מכם לא זיהה שמדובר ב"אימפריה" האיטלקית של מוסוליני שאף כינה אותה "האימפריה הרומית החדשה". קיסרות חבש, ממלכת לוב, וממלכת איטליה היוו את השטחים העיקריים של האימפריה.

7. אימפריה חשאית זו שלטה בגלקסיה כולה אולם קיומה ידוע רק למתי מעט – אלו שמגיעים לדרגה חשאית בדת או הכת המוזרה. אם אתה מגיע לדרגה זו מספרים לך שהאימפריה הזו התקיימה שמונים טריליון שנים. זמן רב בהרבה מאורך חייו של היקום.כאן מדובר באימפריה חשובה באמת, הידועה, אויה, רק למתי המעט שזכו להארה של כת הסיינטולוגיה. רק מי שמגיע לדרגות גבוהות בכת, זוכה לשמוע את ההיסטוריה האמיתית של היקום.ההיסטוריה הקוסמית לפי הסיינטולוגיה:החל משנת 1963 רון האברד, מייסד כת הסיינטולוגיה, התחיל לפרסם סדרת מכתבים בהם טען כי לפני 75 מיליון שנה הגיע לכדור הארץ עריץ בשם זנו (xenu) מהחלל. הוא שתל בהרי געש נשמות של חייזרים ואחר־כך הפציץ הרי געש אלו בפצצות מימן. אחרי חורבן החיים על־פני האדמה נותרו רוחות החייזרים שנהרגו בהפצצה ואלו נצמדו ונצמדות עד היום לבני אדם ומתנהגות כטפילים נפשיים. הם מכונים "תטאנים גופניים" (body thetans) והשלבים המתקדמים ביותר בטיפולים סיינטולוגיים עוסקים בסילוקם.אמן כן יהי רצון8. במשך תקופה קצרה התקיימו בו זמנית שלוש אימפריות שנשאו את שמה של האימפריה הגדולה מכולם, ואף לא אחת מהן שלטה בעיר הנושאת את שמה. כאן עוסקים אנו בשלישית ובפחות ידועה מכולם, שנקראה גם בשם רומניה, למרות שלא היה כל קשר לרומנים.איש לא ידע שמדובר באימפריה הלטינית. בזמן מסעי הצלב, כבשו הצלבנים חלקים מן האימפריה הביזנטית. (חשוב שנדע, כי הביזנטים לא ידעו שהם כאלה, וכינו עצמם בשם האימפריה הרומית). וב1204 השתלטו על בירתה קונסטנטינופול. במקום הקיסר הביזנטי מונה קיסר "לטיני" – קתולי ומציית לאפיפיור. יוצא מכך שבשנים אלה היו שלוש אימפריות רומיות, האימפריה הרומית הקדושה שמרכזה בגרמניה, האימפריה הלטינית מרכזה בקונסטנטינופול, והאימפריה הביזנטית שמצאה מקלט בניקיאה. שמה הלטיני של האימפריה הזו היה רומניה. למותר לציין, כי גם ברומניה היא לא שלטה ימיה של האימפריה הלטינית לא ארכו. בירתה נכבשה ב1261, והיא חדלה להתקיים.9. הייתה זו האימפריה הגדולה מבין השלוש, והיא נקראה על שם האיש שבתמונה. משום מה, אצלנו היה לה שם אחר לגמרי. זוהי כמובן האימפריה הסלווקית, אחת משלוש האימפריות שנוצרו לאחר מותו של אלכסנדר מוקדון וידועות כמדינות הדיאדוכים.במסורת ישראל ידועה האימפריה הזו כ"יוון הרשעה" למרות שמעולם לא שלטה ביוון.

10. אימפריה זו התקיימה רק שלוש שנים, והיא ידועה במיוחד בציור המנציח את הוצאתו להורג של הקיסר. את הציור שמייד נדבר עליו, מכירים רבים, אולם את סיפורה של האימפריה המכסיקנית השנייה מכירים מעטים בלבד. נפוליאון השלישי, קיסר צרפת ביש הלא יוצלח וביש המזל, ניסה לשחזר את תהילת האימפריה של דודו הנודע, וכבש את מכסיקו בשנת 1864. בתמיכת אוסטריה וספרד, הובא הארכי-דוכס מקסימיליאן מאוסטריה והוכרז כקיסר המכסיקני מקסימיליאנו הראשון.מקסימיליאנו הראשון היה גם האחרון. מלחמת האזרחים שבה תמך רוב העם (וארה"ב של לינקולן) במתנגדו המהפכן בניטו חוארז, נסתיימה לאחר שלוש שנים בנפילתו בידי המורדים.לאחר משפט ראווה שנערך לו נידון מקסימיליאן להוצאה להורג. שליטים ודמויות בולטות מאירופה (ביניהם הליברלים ויקטור הוגו וג'וזפה גריבלדי) שלחו מכתבים ובקשות להקלת גזר הדין, אך חוארז לא נשמע להם, כיוון שחפץ להעביר מסר ברור של "במקסיקו לא ישלוט אף כוח זר", וגזר הדין בוצע במלואו ב-19 ביוני של אותה שנה.ב-19 ביוני, כאמור, הוצא מקסימיליאן להורג יחד עם שני הגנרלים שלו בירייה. מילותיו האחרונות היו "קרלוטה המסכנה!". על אף ששיחד מקסימיליאן את היורים שלא יירו בראשו, אחד מהם עשה כך. גופתו של מקסימיליאן נחנטה, ונקברה בתחילת השנה הבאה בקריפטה המלכותית שבווינה.

הצייר הצרפתי , אדואר מאנה, צייר את הוצאתו להורג של הקיסר מקסימיליאן הראשון, קיסר מקסיקו. פרופ מיכאל הרסגור מציין כי בגרסאות אחדות של הציור, החיילים היורים הם בעלי מדים צרפתיים. בכך ביטא הצייר את מורת רוחו מארצו, צרפת, שלא הושיטה עזרה לקיסר, ששלחה אותו למלוך על מקסיקו. התנהגותה גרמה לכך שייפול בשבי הרפובליקנים ויוצא להורג. גורל שהיה בלתי נמנע, לאחר שהקיסר הורה בעבר, כי שבויים רפובליקניים יוצאו להורג. ולכן כאשר הוא נפל בידם הוא הוצא להורג.sic transit gloria mundi

קישוריםחולית – עולם הג'יהד האינסופי – מאמרו של אלי אשד במגזין אימגוסופה במדבר – על התמוטטות אכד, מתוך המגזין "גליליאו" מסע tv למאלי באתר מסע אחרמוסוליני – מאמרו של דן לחמן במגזין אימגומקסימיליאן הראשון באתר גלי צה"ל און ליין

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רמי נוידרפר

.