אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קרב המיתלה


אלי אשד's picture

בימים אלו מלאו חמישים שנה למבצע סיני ולקרב המפורסם והשנוי ביותר במחלוקת של מלחמה זאת, קרב המיתלה . להלן ראיון עם שני היסטוריונים. האחד יוצר מיתוסים והשני מנתץ מיתוסים לגבי המיתוס של קרב המיתלה.

"בכל מסע מלחמה הראוי להיזכר מצוי תמיד קרב המושך אליו במיוחד את תשומת-ליבם וחריפותם של בני דורו ושל הבאים אחריהם . לא תמיד מתחולל קרב כזה בנקודות הכובד של המערכה, אך כמעת תמיד על קו-ההכרעה שבה, והוא הופך לשמש ביטוי מרכזי למערכה כולה וסמל לדורות. כזה היה מעשה המלחמה של שלוש מאות בכירי גדעון – וזה של שלוש מאות בני ספרטה ב-תרמופילי, כך נראתה חטיבת הצרפתים החופשיים בקרב ההגנה ליד ביר חכים –וחטיבת הצ'ינדיטים של וינגייט במעמקי בורמה. ככה מזדקרת התגברות יחידת הצנחנים על חתחתי הקרב במיצרי המיתלה במסע הבזק המהולל ברחבי סיני. עלילת קרב הצנחנים במיצרים –יש בה הרבה לקחים אך אולי הגדול שבהם הוא עמידתו ולחימתו של הלוחם הישראלי הצעיר, ותושיית מפקדיו במבחנים חמורים. בזה מעל לכל, טמון ערכו המחנך והמאיר של קרב זה, שתרם תרומה משלו למסורתו-מורשתו המתגבשת של צבא ההגנה לישראל."(ההקדמה למערכות חוברת ק"יג , 1960 , חוברת סיפור קרב המיתלה מאת שרגא גפני )

"הצנחנים תקפו במיתלה". כתב וצייר דני פלנט. הופיע ב-הארץ שלנו 1959 חוב' 1-18.

בימים אלו מלאו 50 שנה למלחמת סיני או "מבצע קדש" או "מבצע סיני" ומלאו גם חמישים שנה לקרב המפורסם ביותר במלחמה זאת "קרב המיתלה". אחד מקרבות הגבורה הגדולים האכזריים והשנויים ביותר במחלוקת שאותו ידע צה"ל מעודו. קרב שווה ערך לכל הפחות לקרב גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים ולקרב החווה הסינית במלחמת יום הכיפורים. זה היה קרב יחיד במינו בתולדות מדינת ישראל, זהו הקרבהראשון והאחרון והיחיד שבו הייתה לצניחה תפקיד חשוב ושבו השתתפו חילות מוצנחים.

קרב המיתלה: העובדות

קרב המיתלה החל ב29 באוקטובר 1956 כאשר הוצנח גדוד צנחנים ליד מזלג הדרכים שבלב חצי האי סיני במוצא המזרחי של מיצרי המיתלה והתבסס שם להגנה עליו. באותה השעה חצתה חטיבת צנחנים בכלי רכב את השטח הבלתי עביר כמעט בגבול הישראלי המצרי ליד כונתילה וכבשה את הנקודה המבוצרת הזאת והמשיכה בהתקדמות מהירה חרף התקפות אוויר כדי להתחבר מהר ככל האפשר עם הגדוד שהוצנח במזלג הדרכים שכוחות מצריים כבר החלו לתקוף אותו. ההתחברות חלה בחצות ליל 30-31 באוקטובר, לאחר שהחטיבה המתקדמת מן הגבול כבשדה תוך כדי תנועתה את מוצבי קלאת א-נחל שחסמו את דרכה. למחרת היום ב-1 בנובמבר יצאו כוחות סיור ממונעים של הצנחנים בפיקודם של מוטה גור לעתיד הרמטכ"ל (ומחבר ספרי "עזית הכלבה הצנחנית ")ו-יצחק חופי ( לעתיד ראש "המוסד ) ממזלג הדרכים לתוך מיצרי המיתלה ונכנסו בלי דעת למארב של שני גדודים מצריים שתפסו עמדות על הצלעות התלולות של המיצר. בקרב העקוב מדם שפרץ שם, אחד האכזריים בתולדות צה"ל, גברו לבסוף כוחות הסיור וכוחות שחשו לעזרתם בפיקודו של רפאל איתן על הכוחות המצריים שעלו עליהם במספרם פי כמה וכמה, השמידום וכבשו את עמדותיהם. בדיעבד התברר שהמצרים לחמו לחימה נואשת כל כך משום שלא הייתה להם אפשרות נסיגה. בקרב נהרגו 260 מצרים, 38 ישראלים ונפצעו עוד 120 פצועים. היה זה הקרב האכזרי והארוך ביותר של כל מערכת סיני. הוא נמשך באופן רצוף 12 שעות תמימות. כאן לחמו המצרים כשם שלא לחמו בשום גזרה אחרת בחצי האי. כאן לחמו כוחות שקולים מבחינה מספרית כאשר למצרים עדיפות שטח והפתעה. והחייל הישראלי שהוכיח גם בהיותו הנתקף והמופתע יודע הוא להתאושש ולהילחם כארי ולנצח. שאר קרבות סיני היו בגדר השוואה לפשיטות ותו לא.

המחלוקות

עד עצם היום הזה שנוי קרב המיתלה במחלוקת סוערת ביותר שכן בדיעבד התברר המפקד אריק שרון הורה על מעבר הכוחות למקום ללא כל אישור. שרון קיבל ממשה דיין הרמטכ"ל ומשליחו רחבעם זאבי איסור מפורש לשלוח שם כוחות למרות תחנוניו כל שזאבי הסכים לו היה לשלוח לשם כוח סיור אבל כבר בצאתו מהפגישה עם שרון שבה העביר לו את האיסור הספיק זאבי לראות ששרון מארגן כוח התקפי גדול שהיה גדול מהדרוש לסתם סיור במקום. בעקבות הקרב התעורר פולמוס חריף ביותר בין שרון ודיין .דיין האשים את שרון בפרת פקודה מפורשת לבצע סיור לבדו הוא טען שהקרב היה מיותר וקורבנותיו נפלו לחינם. דיין ושרון שכל אחד מהם הציג גרסה שונה על מהלך האירועים הגיעו לבוררות אצל בן גוריון אך זה הגיע למסקנה שאינו מבין מספיק בעניינים צבאיים מקצועיים וסירב להכריע בין השניים מי צודק. ומן הסתם העובדה שהקרב הסתיים אחרי הכל בניצחון גבורה ישראלית הייתה מכרעת בשבילו, הוא על הניצחון הזה לא היה מוכן להעכיר אפילו בנזיפה לשרון. כידוע איש אינו מתווכח עם ניצחון.

שרון יצא לכאורה בשלום מהפרשה אבל מאז ספג האשמות קשות מאנשים כמו מוטה גור שהאשים אותו על כך שלא עמד בראש החיילים בעצמו בקו האש כמו שהטיף תמיד כדוגמה אישית והעדיף להישאר מאחור במקום בטוח. שרון הסביר תמיד שהקרב לא היה מיותר הוא הפך להכרחי מרגע שהסיור הקדמי הפך למלכודת מוות במיתלה ומכאן ואילך ניהלו הצנחנים קרב הרואי לחילוץ חבריהם מהתופת. סביר להניח לעומת זאת שאם היה הקרב מסתיים בכישלון, כי אז היה מצבו של שרון שונה מאוד. ומן הסתם לא היה שורד בצבא הישראלי וספק רב מאוד אם היה מגיע לעתיד לפוליטיקה הישראלית. המאבק על קרב המיתלה נמשך עד היום ולא רק בין אנשי הצבא המשתתפים שכל אחד מהם הציג גרסה שלו למה שקרה אלא גם בין ההיסטוריונים המקצועיים שעסקו בקרב.

רפול על קרב המיתלה רפול עמד ראשון ליד פתח המטוס. הוא ראה את הצללים הארוכים, הנמתחים על הגבעות הקירחות של סיני. הוא צנח כבר פעמים רבות בעבר-גם צניחות מסוכנות וגם צניחות חופשיות –ואף על פי כן הייתה ההתרגשות גדולה –הוא עומד להיותה צנחן ישראלי ראשון הצונח צניחה קרבית בשטח אויב! נכון שקדמו לו הצנחנים שהונחתו אל מעבר לקווי הנאצים במלחמת העולם השנייה – אנצו סירני, חנה סנש, חביבה רייק, אבא ברדיצ'ב וחבריהם – אך הם לא זכו להיות חיילי צה"ל, אלא שירתו בצבא הבריטי. מתוך שלושים ושניים הצנחנים בצניחה ההיא נתפסו שנים עשר, שבעה מהם הוצאו להורג. מה היה גורל הצניחה הזאת? מה יהיה גורל פקודיו? מה יהיה גורלו שלו? המחשבות לא נתנו לו מנוח. עוד מעט הם יהיו לבד במדבר ויצטרכו להסתדר עם מה שיש... הנה האות –האור הירוק והוא קפץ. לא רואים מטוסי אויב, לא רואים כוחות, נשמעו יריות. הוא ריחף מעל נקודת הצניחה. אחריו צנח כל הגדוד. (תיאור מבצע הצניחה היחיד של צה"ל ב"הנער מתל עדשים" מאת משה גרנות)

משה גרנות כתב ספר ביוגרפי על חיי רפאל איתן מפקד חייל הצנחנים בקרב המיתלה לבני הנוער.

א.א :מר גרנות, מה הייתה דעתו של רפול על קרב המיתלה שבו כידוע פיקד על המתקפה המוצנחת היחידה בתולדות צה"ל? גרנות: רפול לא ממש נידב מידע על קרב המיתלה. כשראיינתי אותו, שמתי דגש בעיקר על ילדותו, כי בקשר לשאר עלילותיו יכולתי להשיג מידע ממקורות אחרים. הוא לא דיבר איתי על קרב המיתלה, אך אם מותר לי לשער מה הייתה דעתו לגבי קרב שנהרגו בו עשרות ונפצעו למעלה ממאה חיילים - אני חושב שהוא היה מכתיר אותו כקרב של תעוזה, שבו מפתיעה ישראל את אויביה, קרב שניצחו בו, למרות שהתנאים היו נוראים. מי שהשתתף במלחמות (אני השתתפתי בשתיים), יודע ששום דבר איננו מסתדר לפי התכנית, והכול תלוי ברוח הלחימה - וזה היה באותה תקופה בשפע (בניגוד למה שמצטייר מהמלחמה האחרונה).עבור כתבה זאת ראיינתי את שני ההיסטוריונים שפרסמו כל אחד את התיאורים המפורטים והחשובים ביותר של הקרב ושעמדותיהם לגביו הן שונות באופן קוטבי. שני ההיסטוריונים הנ"ל הם מענייינים במיוחד מאחר שאף אחד מהם אינו חלק מהממסד האקדמאי שמתייחס אל שניהם בחשדנות, האחד מהם הוא יוצר מיתוסים והשני הוא מנתץ מיתוסים מקצועי. אורי מילשטיין על הכישלון בקרב המיתלה

ההיסטוריון הצבאי השנוי במחלוקת אורי מילשטיין עסק בתיאור הקרב בספרו "מלחמות הצנחנים " ( הוצאת רמדור , 1968 ) ובכרך השני בסדרת ספרים ידועה על ההיסטוריה של הצנחנים שנקרא "קרב המיתלה: מבצע קדש, פשיטת סמוע ומלחמת ששת הימים" (הוצאת שלגי , 1985) וקריאת הכרך על שמו של קרב זה מראה את החשיבות הרבה שמילשטיין מיחס לו, כרך זה הוא אחד משני התיאורים המפורטים ביותר של הקרב הקיימים. אורי מילשטיין טוען שקרב המיתלה היה "פשלה" אחת גדולה אחת מני רבות בתולדות צה"ל. ודעתו היא כיום דעת קונצנזוס.

מילשטיין: זה היה קרב מיותר. אחד הקרבות הגדולים בתולדות ישראל ואחד השגויים ביותר. ומכל קרבות סיני, קרב הצנחנים במיתלה היה המבולבל ביותר. מספר ההרוגים בו היה הגדול ביותר והישגים לא היו לו אם נתעלם מאגדות מורשת הקרב שצמחו סביבו וסייעו לטשטש את מה שאירע שם באמת.הלוחמים נשלחו למיתלה כדי לתת לאנגלים ולצרפתים תירוץ להיכנס ללחימה כדי להפריד בין הישראלים והמצרים כביכול ולהשתלט על השטח. שרון שלא הכיר את תוכנית מבצע קדש, לא הבין כלל את משימתו וחשב שהיא להיכנס לתעלת סואץ. הוא רצה להיכנס למיצרי המיתלה כדי להיערך לקראת התקפת שריון אפשרית של המצרים. אבל כשהחיילים הגיעו לשם הם לא ידעו שכבר נמצאים שם מצרים ושהשטח אינו ריק. הם היו צריכים לדעת כי יחידת סיור שהייתה במקום דיווחה על כך לרפול והוא לא העביר את המידע כנדרש . אולי פשוט שכח. כמו תמיד אצלנו מידע חשוב פשוט נפל בין הכיסאות. התפקוד של המפקדים היה גרוע ביותר, שרון העדיף להישאר בעורף. מוטה גור שהוא זה שהכניס את גדודו למלכודת ובילה את רוב זמן הקרב בעיקר בניסיון לתפיסת מחסה. החיילים וגבורתם היו אלו שהצילו את המצב. א.א.: אז לדעתך הקרב היה כישלון? מילשטיין: זה היה קרב גבורה בדרג הטקטי אך הפיקוד היה גרוע ובגדר כישלון.

מנועים על סיני

זמרו מנועים ,מהירים וקלים בשמי הר-קדומים ,הר סיני המטירו אש תופת ,כנפים זונקות על בני עמלק משנאי .

שוב שמשון אל עזה שוב בן דן הגבור זעזע צירי שערה . שוב שלמה אל אילת , שוב בנו של דוד ופרוץ מפרצה ,מצורה!

דרומה וימה צבאות ישראל העולים במסע, במעוף קדימה צבאות ! ימוגר המצרי בערי הפלישתים וים סוף! (משירי מבצע סיני)שרגא גפני על הניצחון בקרב המיתלה

הסופר וההיסטוריון הצבאי שרגא גפני

היסטוריון צבאי אחר חושב את ההפך ממילשטיין לדעתו העובדה שהיה זה קרב גבורה היא המכרעת. האיש שיצר יותר מכל אחד אחר את מה שמילשטיין רואה כ"מיתוס על קרב המיתלה" היה הסופר וההיסטוריון הצבאי שרגא גפני, שחיבר מאמר ענק על הקרב שהפך לחוברת מיוחדת של כתב העת "מערכות" הגיליון היחיד בתולדות כתב העת הזה שהוקדש כולו למאמר אחד על קרב אחד. מבחינות רבות גיליון זה של מערכות והמאמר של גפני בו עיצב את התפיסה הציבורית של קרב המיתלה במשך עשרות שנים.

גפני: קרב המיתלה היה קרב חשוב כי בו שברנו את הצבא המצרי. המצרים ביצרו את המיתלה עם ביצורים שנחשבו לא חדירים אומנם שולם מחיר כבד אך המקום נכבש והציר לתעלה נפתח ותוכנית המלחמה הוגשמה. בלי קרב המיתלה כל המבצע היה נכשל.

המבצע המוצנח הראשון בדברי ימי עמנו –משפט זה מצלצל בוודאי כמליצי אך יש בו, אולי, כדי למסור משהו מטעמה של האווירה שררה ערב מערכת סיני במטה יחידת הצנחנים. מפקד הצנחנים אריאל שרון (אריק) ומפקדי המשנה הבכירים שלו, היו האנשים שנשאו מזה שנים בעול טיפוחו והכשרתו של כוח זה למלחמה. במאמץ ממושך ורצוף מוקשים יצרו את היש – כך וכך יחידות צנחנים שכל אנשיהם מתנדבים, והם מאומנים, מחושלים ושבעי תרגילים, תמרונים ולחימה במסגרת פעולות התגמול בגבולות. עתה, משגזרו הנסיבות התמודדות כללית שנייה בין צה"ל והצבא המצרי, הוטל עליהם, זו הפעם הראשונה בתולדותיהם, להגשים בתנאי מלחמה ממש את ייעודם האמיתי של כוחות מוצנחים –היעוד שלשמו יצרה אותם ארצם ושלמו עמלו והתכוננו הם עצמם זמן כה רב- לצנוח בעורפו של האויב ולבצע את המהלך הפותח של המבצע, אשר נועד לתרום תרומה חיונית ביותר להצלחת המערכה כולה" (מתוך חוברת קרב המיתלה מערכות מאת שרגא גפני)

גפני: את תיאור קרב המיתלה כתבתי עם רפול מימיני, שרון משמאלי הם נתנו לי כל מה שרציתי כל פרט מידע הקטן ביותר. א.א.: זאת היצירה החשובה ביותר שלך של היסטוריה צבאית? גפני: החוברת על קרב המיתלה היא באמת הבולטת מכולם ואם כי כולה עובדות ואמת יש בה גם יסודות ספרותיים רבים ויש בו גם ספרות ולא רק אווירה מקצועית. את החוברת שכתבתי על קרב המיתלה תירגמו לשפות אחרות ולקורסי פיקוד ומטה. היא זכתה לתגובות בעיתונות האזרחית: חיים גורי ב"דבר" כתב שהוא רואה למול עיניו שבעקבות תיאור הקרב שם מיתוס יווני קדום.א.א.: איך הגעת להיות היסטוריון צבאי? גפני: הייתי היסטוריון צבאי מהרגע שהחזקתי עט ביד, וכבר בגיל 9 ייסדתי עיתון ושם תיעדתי את הקורה מסביב ותיארתי את הנעשה בשכונה במלחמות הכדורגל.במלחמת העצמאות הייתי חייל בגבעתי וכתבתי בעלון את קורות הגדוד כסופר שהכל בוער באש עצמותיו. בגמר מלחמת העצמאות יחידת ההיסטוריה של צה"ל חיפשה אנשים שאוהבים היסטוריה צבאית כדי שיעבדו אצלה והם שלחו מכתב חקירה בעניין. הייתי מעוניין בתפקיד אבל הייתי מפקד שלא יכלו לוותר עליו והמפקד יהודה וולך לא רצה לוותר עלי. ואז העבירו אותי לתפקיד אחר ואז ורק אז הוא הציע אותי. ושלחו לראיין אותי. אסא הגלילי בא לראיין אותי וקראו את מה שכתבתי וחטפו אותי. הייתי שם משנות החמישים, איש כתב העת "מערכות" וכתבתי שם על פרשיות צבאיות רבות.מלחמת ששת הימים העבירו אותי למחלקת ההיסטוריה הצבאית והמשכתי לשרת שם עד אחרי מלחמת יום הכיפורים. למדתי מההיסטוריון הצבאי מרשל שאחרי הקרב אנשים זוכרים 80 אחוז מהקרב. שבוע אחרי הקרב 40 אחוז וחודש אחרי הקרב 40 אחוז ממה שהיה ו40 אחוז ממה שהיו רוצים שיהיה. לכן יש לחקור אחרי הקרב כל פרט כל חייל ויש לשלבהכל לבסוף בתשבץ הענק של תיאור כל פרט בקרב. כמו בתיאור קרב המיתלה איך כוח עברי שנפל במארב של מצרי ענק הצליח לעבור את המיצר ולטהר אותו. א.א.: היום ההיסטוריונים טוענים שהקרב היה מיותר ושהקורבנות שבו מתו לשווא.גפני: הם לא מתו לשווא. הם מתו עבור מטרה חשובה. הם הראו לאויב שהחייל העברי אינו נסוג גם במצבים הקשים ביותר ושמהחייל העברי יש לפחד. עצם התדמית הזאת של הגבורה יש לה חשיבות עצומה במאבק הפסיכולוגי מול האויב. זאת הייתה הצלחה במחיר יקר אך זאת הייתה הצלחה אחת הגדולות של חיל הרגלים העברי אז . היינו עוד עברים לפני שייהדו אותנו.צריך להבין קרב המיתלה הקרב הכי חשוב במורשת העברית. בקרב המיתלה הגיעה לשיאה ההגשמה העצמית והיעוד והשאיפה של הלוחם העברי להגיע לגרון האויב ולמלוק אותו. לדעתי זה פשע שלא מצרפים אתתיאור הקרב הזה לספרי קריאת חובה של תיכוניסטים לדעתי זה צריך להיות פרק נוסף בתנ"ך על מורשת הגבורה העברית.תנופת המסע עם דברי הפרשנים שהדגישו את מהירותה המפליאה של מלחמת סיני . שטף המסע הצבאי המהיר כמו סער שאין לו אח אך רק הלוחם שזחל במטר –אש ועל גבו רעו שעוד בו נשמה ידע מה ארכו השניות העוברות בסך עד התקפל תחתיו עוד שעל אדמה שטף המסע בלי עוצר זונק וסוחף ומכניע ורק החיל האפור ,שחתר מאובק ומיוגע ידע איך הזמן כמו נצח קופא וניצב ללא ניע ברגע האחרון אשר לפני קרב המגע. מרגעים אחרונים ומפרכים של חמת הבקעות עמלה, מרגעים של כריעה וזחילה ופריצת גדרות תיל סבוכות כמו יער, מדחיפת מכונות כבדות גוף ,בידיים בלא שביל ומסילה , מהלוך מתנדנד ואיטי של נער נושא את רעו הנער מכל אלה ,מאלה יחדיו מצטרפת סופת התהילה של צבא ישראל בזנקו ובשטפו את אויביו כסער. נתן אלתרמן,מתוך מדור "הטור השביעי , 1956. (מוגש כאן באדיבותו של נתן סלור)

נספח:

רשימת ביבליוגרפית על הספרים על מבצע סיני.

מנחם תלמי: כך לחמנו בסיני. עמיחי, 1957. תיאור הקרבות של מבצע סיני. אלבום סיני. ערך והקדים הקדמה בנימין גפנר. הוצאת לדורי, 1957 . אלבום על מערכת סיני, יצא בעברית באנגלית ובצרפתית.שלמה ברר כיום סופה: סיפורו של איש מילואים במבצע סיני / [מאנגלית עמי שמיר ; ציורים סני וינטראוב,הוצאת מערכות ,1957 ארתור . ג'ימס ברקר .7 ימי סואץ .תרגם מרדכי ברקאי ,מערכות .תשכ"ז רוברט הנריקס מאה שעות אל סואץ; תרגם - עמירם לבטוב ; [ציורים - יהודה הררי]., ,ירושלים קרית ספר, 1957.ג'ואן קומי ששת הימים של מערכת סיני עברית יצחק שנהר [תל-אביב] : חברה ישראלית להדפסה ולהוצאת ספרי אילוסטראציה, 1957, אלבום צילומים עם דברי הסבר בעברית, אנגלית וצרפתית.מבצע סיני: מבחר פרקים על המערכה בחצי-האי סיני וברצועת עזה / כתובים בידי סופרים, כתבים צבאיים ולוחמם תל-אביב : מ. בירן, תשי"ז’ 1956, יוסף ברסלבי מרצועת עזה ועד ים סוף הקבוץ המאוחד, תשי"ז 1956 שבתי טבת , מסע צה"ל לסיני, שוקן ,1957 . אברהם צפתי האמת על מבצע סיני . מחלקת ההסברה של מפלגת "מאזני צדק". ,1957. חוברת של 16 עמודים. ספר מלחמת סיני .כתבו לוחמי מבצע קדש ,ערך בנימין גפנר ,הוצאת לדורי , בשיתוף גלוסר 1957. צבי סוסליק (עורך ) יומן "דן " במערכת "קדש" , האגף ליחסי ציבור,1957 , מרי וסרז' בורמברגר ,סודות המסע למצרים ,עברית ש. גילאי , הוצאת מודיעין, 1957 . אביעזר גולן מערכת סיני: 5.11.1956 - 29.10.1956 , שרטוט המפות מאיר הלוי , הוצאת משרד הביטחון ,1958 (יצא במהדורות נוספות ב1966 וב1973 וב-1977 ).דוד בן גוריון מערכת סיני, הוצאת עם עובד, 1959. שרגא גפני , חוברת שלמה של כתב העת "מערכות " על קרב המיתלה מספר קכ"ד ,תש"ך שרגא גפני הקרבות המפורסמים בתולדות ישראל . מזרחי, 1962 שרגא גפני הכרעת מערך רפיח ב"קדש" סקירה חודשית מספר 10-11 15.12.86 סיפורי מלחמת העצמאות ומלחמת סיני ( לכל הגילאים ). אין מו"ל ,1962. משה דיין יומן מערכת סיני ,עם הספר ,1965 משה שמיר בעקבות לוחמי סיני : אנשים ונופים במבצע "קדש" / רישומים: שמואל כץ : רשימות: משה שמיר ; אחרית דבר: מרדכי בר-און. תל אביב] : משרד הבטחון, (תשכ"ז 1966. אלבום ליום השנה העשיר למבצע "קדש". בסופו: אחרית דבר : סקירה על מבצע "קדש". הרשימות של משה שמיר הן מתוך "פרקי סיני " בספר "בקולמוס מהיר" בהוצאת ספריית הפועלים. משה ינוקה מקיביה ועד המיתלה ביתן 1967 . סיפורו של לוחם על אירועי 1952-1956 ושיאם קרב המיתלה. כולל שירי לוחמים של התקופה . יוסף עברון ביום סגריר :סואץ מאחורי הקלעים .אותפז, 1968. מרדכי נאור השבח להם :סיפורי הקרבה וגבורה משרד הביטחון ,קצין חינןך ראשי , 1969. קדש –סיפורים מהמערכה . משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1971 הסיפורים בחוברת זו הובאו מתוך "השבח להם" מאת מרדכי נאור אוריאל רינגולד "המסע לשארם א שייך :עם חטיבה 9 במערכת סיני ,הוצאת ספריית מעריב ,1966. מוטה גור פלוגה ד' :סיפורה של פלוגת צנחנים משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1977 .: suez 1956: a personal account london : jonathan cape, 1978 lloyd, selwin אורי מילשטיין קרב המיתלה:מבצע קדש ,פשיטת סמוע ומלחמת ששת הימים "(הוצאת שלגי , 1985 קרויזר גד הקרב במעבר המיתלה במערכת קדש : מערך שעור / מיפקדת קצין חינוך ראשי, ענף תורה והסברה, מדור מורשת קרב, 1986 יוסף עברון סואץ 56 במבט חדש ,מודן, 1986. יצחק שטייגמן מבצע קדש :חיל האוויר בשנים 1950-1956:התעצמות ופעילות משרד הביטחון ההוצאה לאור ,1990. מרדכי בר און אתגר ותגרה : הדרך למבצע קדש -1956 אוניברסיטת בן גוריון ,1991. מרדכי בר און בשערי עזה :מדיניות הביטחון והחוץ של מדינת ישראל 1955-1957 הוצאת עם עובד, 1992. משה שמש ואילן טרואן ( עורכים ) מבצע קדש ומערכת סואץ :עיון מחדש, הוצאת המרכז למורשת בן גוריון ,1994. אייל כפכפי מלחמת ברירה : הדרך לסיני וחזרה :1956-1957 המאבק' בין שתי אסכולות מדיניות בישראל בשנות החמישים. יד טבנקין ,עמותה להנצחת משה שרת ,1993.. מוטי גולני תהיה מלחמה בקיץ : הדרך למלחמת סיני -1955-1956 ,משרד הביטחון ,1997 . בשני כרכים . אורי בן ארי נוע נוע! סוף :המאבק על דרך השריון . משרד הבטחון - ההוצאה לאור, 1998 the 1956 war :collusion and rivalry in the middle east / edited by david tal, london : frank cass, 2001 משה גרנות, הנער מתל עדשים. דני ספרים 2006. הסיכום המקיף והעדכני ביותר על מה שמכונה "המיתוס של קרב המיתלה " הוא מאמרו של מוטי גולני "קרב המיתלה "בחינה היסטורית של מיתוס גבורה ישראלי" אלפיים מספר 19, 2000

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.