אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהו אימון אישי?


גם הציניקנים שבינינו נכנעים לגחמות התפיסה ההוליסטית, המסייעת להשאיל גישות ושיטות מעולם אחד לעולם הפוך ממנו, כשמדובר ב- coaching: המושג שחדר מעולם הספורט התחרותי בארה"ב לחדר הישיבות ואל שולחן המשרד וכורסת הסלון של כולנו.

במחצית השנייה של שנות ה- 90, הפכתי משכירה לעצמאית. באותה תקופה נרשמתי כיועצת שיווק במאגר היועצים של התמ"ס ונשלחתי, תחת הגדרת החונכות והליווי השיווקי, ללא מעט מפעלים קטנים, יזמיות עם הפנים ליצוא, סטראט-אפים עם שאיפה להצליח ברחבי הגלובוס. עם התמחות מיוחדת (פלסטיקה ו- retail) והרבה ניסיון, הגעתי לכל האנשים הנפלאים הללו וליוויתי אותם שלב אחר שלב בהצבת יעדים, במסלול המימוש, במיקוד לעיקר ובריחה מהטפל, בדרבון לביצוע, בחשיפת יכולותיהם האישיות, בהדרכה, בהקמת ויישום פרויקטים, בהשקות בינלאומיות. הכל התנקז בסופו של דבר לתכנית שיווק שהוגשה לתמ"ס וזיכתה את המאושרים בתקציב שיווק נאה, שאפשר להם להמשיך במסלול המימוש של יעדיהם. אחרי שמונה שנים של עבודה קשה, השתנתה הדיאלקטיקה והסתבר לי שבפועל, אני עוסקת מזה שמונה שנים באימון. ה- buzz word החדש של העולם העסקי.

מושג האימון האישי, "אימון לחיים", צמח מתוך עולם הספורט המקצועי בארה"ב, שם הצליחו מאמנים שוב ושוב לגרום לקבוצות מדשדשות להאפיל אל רום טבלת המנצחים. המאמן, ה- coach, הציב דרישות ברורות לשחקניו, התעלם מהרגלים ודפוסים שמנעו מהם להעפיל במעלה הטבלה, הציע חלופיים, דרש יישומיות גבוהה וביצוע, ידע לדחוף, להניע, לדרוש ולעודד את שחקניו בזמן הנכון ובמקום הנכון. ה- coach הראשון נלקח היישר ממגרש המשחקים אל העולם העסקי, והשאר הוא כבר היסטוריה.

את מקומם של החונכות, הליווי והייעוץ, תפס האימון. הוא אינו תהליך טיפולי, אלא תהליך של כיוון, דרבון והנעת המאומנת. הערך המוסף של האימון הוא ביישומיות הגבוהה שלו, בקצב, בדרישה הבלתי מתפשרת לזוז קדימה למרות המגבלות, הדרישה לתוצאות והתפיסה שהתוצאה של היום היא נקודת הפתיחה של מחר.

ה- coaching, האימון האישי, רענן את המקצוע, הוסיף לו קצב מוגבר והתלהבות. האימון האישי בא להפיק ממך את המיטב שבך ולהעניק לך יכולות לשחזור חוויית ההתקדמות, המימוש העצמי וההצלחה.

למה "אימון לחיים"?

הכישורים והיכולות שמפתחת המאומנת בתהליך האימון, משרתים אותה בכל מקום. מאומנת שבאה לאימון על מנת להגיע דרכו להישג ("פריצת דרך" בלשון האימון) בתחום המקצועי, תדע מעתה ואילך להגבר על מעצורים סובייקטיביים וליצור פריצת דרך גם בחיי המשפחה, הקהילה ובכל תחום אחר בחייה. כי המאומנת היא אותה מאומנת, עם אותם מעצורים סובייקטיביים. אבל ברגע שחלפה מעליהם ופרצה לעתיד דינאמישל קידום אישי מתמיד, היא רכשה לה כלי. אותה מאומנת, עם אותן מגבלות – ועם אותם כלים שיסייעו לה לצלוח אותן!

מה קורה באימון?

האימון הוא סידרה של שיחות, בהן יוצרת המאומנת, בשיתוף עם המאמנת, רשימה של המטרות העיקריות בחייה, בתחומים כמו: זוגיות, קריירה, רווחה כלכלית, תחושת שלווה פנימית, צמיחה מקיפאון, שינויים מהותיים בחיים ועוד. האימון מתחיל בהצהרת ה"אני" של המאומנת ופורט את המטרות שהציבה למשימות, אשר ביצוען בין פגישה לפגישה מאפשר להן לקרום עור וגידים ולהתממש. תהליך הצבת היעדים, שיפור היכולת האסרטיבית לבטא צרכים ורצונות ולהוביל את עצמה דרך תחנות שונות לפריצת דרך אישית, והשחרור מחסמים אישיים על ידי עבודה קצבית העוקפת אותם, הם לב ליבו של האימון האישי לחיים.

מה תפקיד המאמנת?

המאמנת מנווטת את האימון כדי להביאך לגלות את מה שאפילו לא ידעת שאת לא יודעת - על עצמך ועל מקומך מול העולם ועל מה שאת מסוגלת לעשות על מנת לקדם את עניינייך. תפקידה לשקף לך את משאבייך הפנימיים והחיצוניים ולמפות איתך את הידע הדרוש לך להגשמת יעדיך. תפקידה להקשיב, להבחין ולהתאים את גישתה לצרכיך ולאישיותך הייחודיים, לחשוף, לעודד ולפתח את הכישורים, המשאבים והיצירתיות שכבר נמצאים אצלך וכאלו שלא ידעת שיש לך. תפקידה גם לעודד ולדרבן אותך ברגעי השיא – כמו ה- coach בקבוצת ספורט. ולפעמים – להביע אי שביעות רצון, להעמיד ציפיות גבוהות מאילו שאת חושבת שאת מסוגלת לעמוד בהן. להעלות את הרף.

בין הכלים בהם משתמשת המאמנת במהלך האימון: העמדת תנאים (חלקם נוקשים וברורים) לאימון, הצבת גבולות ומסגרת לצורכי תיעול מאמצייך, הקשבה ממוקדת, שאלות מעוררות מחשבה, בקשות לחקירה פנימית, אמפתיה והבנת המצב לעומקו, הבהרת עמדותיך, אינטואיציה ודימויים מבהירים, סיעור מוחות, תרגילים המעודדים חשיבה "מחוץ לקופסה", משימות מחוץ למסגרת האימון שעל המאומנת לעמוד בהן - לעיתים כתנאי הכרחי, אתגרים עבורך, וכל זאת תוך כדי "זרימה" איתך בהתאם להוויה שישנה בעת הפגישה.

למה "אימון אישי"?

כי אני לא יכולה להתאמן "עם" מישהי אחרת, על קשייה הסובייקטיביים, אלא רק באופן אישי, לידה ומולה. האימון האישי בא לקדם את האינדיבידואל. גם בקבוצת ספורט, עובד/ת ה- coach על שיפור ביצועי כל שחקן או שחקנית בנפרד, כמו גם פועל לפיתוח יכולותיהם כ- team players.

האם זו גם משמעות ה "אימון אישי בקבוצה"?

פריצת דרך אינה קורית בחלל חברתי, משפחתי או עסקי ריק. היא אינה מתרחשת בואקום. אימון אישי בתוך חלל קבוצתי, מאפשר את המיטב משני העולמות: אימון אישי מחד, ואימון קבוצתי הכולל תרגול מעשי ומשוב, מאידך.

בדרך כלל, רואה המאמנת את עולמה של המאומנת דרך משקפיה של זו. למאמנת ידע, ניסיון וכישורים המאפשרים לה לתרגם את אותו מראה לייעוץ שיקדם את המאומנת בחיים האמיתיים. ובכל זאת – אימון אישי בקבוצה משפר את נקודת התצפית ומחדד אותה, תוך שהוא מאפשר למאומנות לקבל משובים אחת מהשנייה, יוצר דינאמיקה ספונטאנית של קבוצת תמיכה עבורן ומעניק הזדמנות למאומנת להתאמן בקבוצה על הישגיה, בתנאי "מעבדה" ועם משוב מהמאמנת, לפני שהיא פורצת איתם אל דרכים חדשות.

הכותבת היא עורכת משנה ב"הדרך למעלה", יועצת שיווק ומאמנת

לפרטים על אימון אישי בקבוצה

קישורים

רשימת ספרים על אימון אישי

ארכיון המאמרים בגלובס בנושא קואוצ'ינג / אימון

nlp

קורסים online

טיפים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת חנה בית הלחמי

.