אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם היקום ידידותי?


קטגוריה: 

שלום לכל הקוראים.

אלברט איינשטיין, אחד המוחות הגדולים בהיסטוריה אמר שהשאלה הכי חשובה שהאדם צריך לשאול היא, האם היקום הוא מקום ידידותי?

אני שמח להביא לכם את השאלה המדהימה הזאת, שפתחה בפני אפשרות לחוות תגליות נפלאות בחיי ולמצוא שלווה ואמת בעצמי. בוודאי שלא קל לענות ישר על שאלה כזאת. כי זאת אחת מהשאלות האלו שבהחלט מעלים את כל ההתנגדויות והסיפורים שיש לנו בחיים. ביחד איתי אתם מוזמנים להיכנס למסע קצר שבו כל אחד ימצא את התשובה שלו על השאלה הענקית והמדהימה הזאת.אז מה זה בכלל אומר יקום ידידותי? יקום ידידותי אומר שכל דבר אשר מתרחש ביקום, כל דבר ללא יוצא מן הכלל הוא טוב וידידותי. אני מאמין שכאשר אלברט איינשטיין שאל זאת, הוא ידע מה הוא שואל ולמה. היקום נראה כאין סופי, מלא בגלקסיות שמימדיהן בלתי נתפסות במוח האנושי שלנו. כוכבים מתפוצצים, חורים שחורים, תיאוריית המפץ הגדול.. והנה אנחנו בתוך אחד מתוך ביליוני הכדורים, נמצאים על כדור שפורח בחיים, ואנו חיים את חיינו ובתוך עולמנו ישנם הגדרות ומחשבות ואמונות שפיתחנו על היקום הזה. מעניין לתהות לרגע האם היקום הזה שאנחנו חיים בו הוא ידידותי במהותו? כי יקום ידידותי אומר שאין דבר אחד שקורה שהוא לא טוב ושאין לו סיבה טובה שהוא קורה, אפילו מה שאנשים אחרים עושים. זאת אומרת כל מה שעברנו בהיסטוריה וכל מה שנעבור הוא ידידותי וטוב. מרגישים כבר את ההתנגדות? יופי, זה סימן שאתם במקום הנכון.

אז נמשיך...אחרי חשיבה רבה על השאלה, בסופה תגיעו לנקודה שיישארו לכם רק שלוש תשובות שתוכלו לבחור: א. כן, היקום ידידותי לגמרי במאה אחוזים. הכל הוא טוב ללא יוצא מן הכלל ב. היקום לגמרי לא ידידותי במאת האחוזים, הכל קורה לרעה ואנחנו חיים בגיהנום מתמשך.ג. כן ולא. היקום ידידותי בחלקו, ובחלקו האחר הוא לא ידידותי (כל אחד לפי האחוזים שלו). אז מהי לדעתכם התשובה? האם זה בכלל מעניין אתכם לענות על שאלה כזאת ולתת תשובה כנה לעצמכם? האם יכול להיות בכלל שהיקום הוא מקום ידידותי? האם יכול להיות מצב שכל דבר שקורה לנו הוא טוב עבורנו? שלכל דבר שקורה ישנה רק סיבה טובה מאחוריו, ללא שום בעיה? זאת רק שאלה, והתשובה היא שלכם בלבד, והיא אישית ואינדיבידואלית.

האם שמתם לב עכשיו כיצד השכל מתפקד כאשר שואלים שאלה כזאת? מה אתם רואים יותר כשאתם שואלים את השאלה הזאת בכנות, האם את הדברים הידידותיים שיש ביקום או את כל הדברים הלא ידידותיים שקרו וקורים כעת? שימו לב כיצד המחשבות מראות לנו את ההוכחות למה זה נכון שהיקום אינו ידידותי. המוח מראה לנו את ההוכחות דרך תמונות, חזיונות, מחשבות וצלילים וכך באופן לא מודע ותמים הוא משליך שזה מה שיקרה גם בעתיד (אלו בעצם ההתנגדויות שאתם חשים). זה יכול מאוד לבלבל. הרבה דעות ומחשבות על היקום.. כל מה שעברנו, כל מה שעברה האנושות..

אז כדי לסדר את העניינים מצאתי לנכון שהכי קל להתמודד קודם עם התשובה השניה. האם יכול להיות שהיקום הוא לא ידידותי בעליל? כלומר הכל קורה לרעתנו במאת האחוזים והכל זאת מתיחה אחת גדולה של אלוהים שרוצה להתעלל בנו ובסוף לצחוק עלינו כאילו אנחנו בתוך תא העינויים הקטן שלו? ישנם אנשים מסוימים שברגעים מסוימים יאמרו שזהו המצב, וזה מאוד מכאיב לחיות ככה. לא נראה לי שהאנושות היתה יכולה לשרוד במצב כזה, וזאת לא החוויה שלי בכל אופן ומבחינתי זאת לא התשובה. אם אתם מסכימים עם דעתי, ברשותכם נעבור לבדוק את התשובה השלישית שאומרת שהיקום הוא ידידותי בחלקו האחד ובחלקו האחר הוא לא ידידותי, שווה בשווה או לפי ראות עינכם. כמובן שבהגדרתם של רוב בני האדם קורים דברים קשים בעולם. ישנם מלחמות, אכזריות, מוות, פרידות, נטישות, רעב וכו'... אך אחרי הכל ישנה אהבה, יופי, יצירתיות, פריחה, לידה, טבע, אחדות. לכן אשאל כאן, האם זה באמת יתכן שהיקום, אלוהים, הטבע, הרוח הגדולה או כל שם שתרצו לקרוא לו, יכול להיות גם ידידותי וגם לא ידידותי באותו הזמן? האם היקום הוא מפוצל בכוונותיו? או שכל זה הוא רק הפירוש של המחשבות שלנו למצבים של מקריות חסרת סדר? האם היקום שהוא מסתורי כל כך בדרכיו, מלא בסתירות ובדרך שנראית לאנושות ככאוס אחד גדול, האם הוא יכול להיות דו כיווני בכוונותיו? או האם בעצם יש לו רק תשובה אחת ברורה של מאה אחוזים? האם אלוהים יושב מאחורי שולחן וצוחק עלינו כשקורה לנו משהו רע? הוא אומר: "כן, ניתן להם קצת שמחה ואושר, נעשה שיהיה להם כיף ואז נדפוק אותם ונצחק עליהם מאחורי הגב." האם נראה לכם שזהו המצב?

שוב, התשובה היא אישית מאוד, במידה ותרצו לדעת את האמת יהיה עליכם לענות בעצמכם. איני מנסה לכפות עליכם שום תשובה, אך גם איני ממליץ לכם להסתפק ב"אני לא יודע". זאת שאלה מאוד חשובה לכל מי שרוצה לגלות על עצמו מהו אושר אמיתי. כי אם החלטתם שהיקום הוא גם ידידותי וגם לא ידידותי באותו הזמן, אז כאן החיפוש שלכם הסתיים ואתם ממשיכים לחיות בעולם שהוא גם טוב וגם לא טוב. ומה זה אומר עליכם? האם משהו השתנה? האם חידשתם לעצמכם משהו בכך שאתם יודעים שהעולם הוא גם ידידותי וגם לא ידידותי? כמובן שלא.

נשארתם עם אותם הוכחות ואותם מתחים כמו שתמיד היו לכם. הרי זה הסיפור של האנושות. טוב ורע, אלוהים והשטן. גן עדן וגיהנום. אולי הדברים שנראים לנו לא ידידותיים הם רק הסיפור שלנו על המציאות ובעצם היקום הוא כן ידידותי ורק אנחנו מפרשים אותו אחרת? ככל שאני חושב על זה יותר זה מרגיש שאני משחק את תפקידו של אלוהים, כאילו אני יודע כל ויכול לראות את התמונה הרחבה של היקום. הרי בסופו של דבר, אם מישהו עשה לנו משהו רע אנחנו מאשימים, דוחים או כועסים, ובכך עושים את המציאות שלנו למה שהיא. אני תוהה, אולי עלינו לבדוק את עצמנו. האם יכול להיות שמה שאנו חושבים שקרה לא באמת קרה, ושאנו רק מדמיינים זאת? בדומה לסיפור הנחש שהיה אשליה והתגלה כחבל. אולי יהיה חשוב לשאול, מה אנו חושבים על אותם דברים לא ידידותיים? אילו מחשבות ממשיכות לתת לנו הוכחות שהן צודקות? ובכך משאירות אותנו על הצד הלא ידידותי שלנו ושל העולם. אז חברים, אם החלטתם שהתשובה לא יכולה להיות שהיקום הוא גם ידידותי וגם לא ידידותי אז כאן אתם יכולים לעבור הלאה אל התשובה האחרונה שנשארה- היקום הוא ידידותי באופן מוחלט. כלומר כל דבר שקורה, קורה מתוך מקום טוב ללא שום צל של ספק, אפילו הדברים שלכאורה נראו לנו קשים בהתחלה. ככל שאני חושב על התשובה הזאת יותר, צפות בי יותר תובנות לגבי כל הפחדים שלי על החיים. הבחנתי שכאשר אני סובל, אני זה שלא רואה את המציאות כמו שהיא ולא בוחן עד הסוף את האמת מתוך חוסר רצון לקחת אחריות על מעשיי. כי אחרי הכל אם אסתכל לרגע לעומק אגלה שמה שנראה לי בעבר כקשה, כיום הוא כבר לא. כי למה שהאמנתי בעבר אני לא מאמין היום. דבר המראה לי כיצד האמונות בחיי שהאמנתי להם בתמימות רבה היו שונות לגמרי מהמציאות וגרמו לי לראות את העולם בעין לא ידידותית.למזלי היום אני רואה דברים בצורה שונה, מבין את החיים יותר לעומק, מבין את עצמי יותר. כל יום שעובר היקום מלמד אותי עוד שיעור על מה זאת אהבה. הוא מלמד אותי כיצד לאהוב את עצמי ואת האחרים ללא תנאים, ולמען האמת אני חושב שאין הוכחה טובה יותר מזאת. ללא ספק היקום שאנו חיים בו הוא ידידותי במאת האחוזים. כי אם אני לומד בכל יום מחדש כיצד לאהוב, זה סימן רק לדבר אחד, שהיקום בהחלט אוהב אותי וכולו טוב. אני מגלה שכל פחד שהביא לי לסבל, הוא לא יותר מחוסר רצון לקבל על עצמי את האחריות לומר את האמת, והיא שאני בעצמי עושה את אותם דברים שאני פוחד שהחיים עושים לי ושזה לא באמת שהעולם עושה לי אותם. הפחד הגדול הוא לראות שיש לי שליטה מלאה להחליט למה להאמין, מה שאומר שיש לי כוח עצום בתוכי ושאני לא פחות עוצמתי מהיקום עצמו. ואם אני היקום עצמו אז השאלה הגדולה שנשאלת בסוף היא: האם אני ידידותי?

אלברט איינשטיין על השאלה "האם היקום ידידותי?"

"i think the most important question facing humanity is, ‘is the universe a friendly place?’ this is the first and most basic question all people must answer for themselves."for if we decide that the universe is an unfriendly place, then we will use our technology, our scientific discoveries and our natural resources to achieve safety and power by creating bigger walls to keep out the unfriendliness and bigger weapons to destroy all that which is unfriendly—and i believe that we are getting to a place where technology is powerful enough that we may either completely isolate or destroy ourselves as well in this process."if we decide that the universe is neither friendly nor unfriendly and that god is essentially ‘playing dice with the universe’, then we are simply victims to the random toss of the dice and our lives have no real purpose or meaning."but if we decide that the universe is a friendly place, then we will use our technology, our scientific discoveries and our natural resources to create tools and models for understanding that universe. because power and safety will come through understanding its workings and its motives."

ליאב ינימנחה סדנאות של שיטת העבודה של ביירון קייטימוסיקאי, יוצר וכותבhttp://havoda.blogspot.com

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת