אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סוד הצלחתו של הספר הסוד ודומיו


אנשים רבים במדינות מערביות ובישראל הופכים כיום למה שמכונה בתרבות ההודית "ברהמינים": אנשים המוותרים כתוצאה מהחלטה רוחנית על כל רכושם הקיים, בהבטחה כי כתוצאה מכך תגיע הגאולה כולל הכלכלית מעצמה.

מה סוד הצלחתו של הספר הסוד, שהפך אותו לרב מכר בישראל ובעולם? המחברת שלו שהפכה למיליונרית כתוצאה מהפיכת הספר לרב מכר טוענת שזאת הארה אישית שהיא חוותה בעקבות קשיים שלה. האמת כרגיל יותר מסובכת.

פעם בכמה שנים מופיע רב מכר תורן שכמו הספר הסוד טוען כי אם נתרכז ונשדר באופן לא מודע שאנחנו רוצים להיות הכי עשירים בעולם, זה יקרה מעצמו.

ספרים אלו מופיעים לראשונה או הופכים לרבי מכר בעיקר בארצות הברית, כיוון שהכלכלה שם מעודדת סיפורי הצלחה כאלו: סיפורים של אנשים שאיבדו הכל, דבקו ברצון נחוש בכוונה להיות עשירים, והפכו לכאלו. כבר לפני כמאה שנה החלו להופיע רבי מכר כאלו בארצות הברית. חלקם הם רבי מכר עד היום כמו הספר של נפוליון היל. הפיכת הכלכלה העולמית לכלכלה בדגם האמריקאי , כלכלת חלומות בהם יש המון חסרי בטחון כלכלי ומעטים שהצליחו הופכת את הספרים האלו לכלי חינוכי יעיל של ההמון לוותר על ההווה לטובת העתיד. השבוע למשל ראיתי בסופרמרקט קופאית, שעל הקופה היה מונח ספר כזה שהיא לקחה מדף הספרים בסופר. היא קראה אותו בין הקונים. קראה וחלמה על הבטחה שתמורת הווה מבזה בקופת הסופר, היא בעתיד תעקוף אולי את נוחי דנקנר ברשימת העשירים במגזין הכלכלי. אנשים רבים במדינות מערביות ובישראל הופכים כיום למה שמכונה בתרבות ההודית "ברהמינים": אנשים המוותרים כתוצאה מהחלטה רוחנית על כל רכושם הקיים, בהבטחה כי כתוצאה מכך תגיע הגאולה כולל הכלכלית מעצמה. הם מוותרים פעמים רבות על משרות, ומעמד כדי להשתתף במשחקי פירמידה . בעבר זה היה שיווק מוצרי הרזיה ומגנטים והיום זה הקמת סטרט אפ. זאת בתקווה לעושר אם רק ישכנעו בלא מודע שהוא הסוד שלהם, את העולם להכיר בעושרם. רוב האנשים האלו נותרים בחוסר כל, וראש הפירמידה לוקח את הכל. עד לספר הבא שיבטיח את ההתמכרות הזאת מחדש.כל ספרי השכנוע הכלכלי האלו, נועדו כאמור בבסיסם למטרה אחת. להעשיר יותר את העשירים ולרושש יותר את העניים, באמצעות מיסיונריות מתוחכמת בצורת ספרים שתגרום להמון להאמין בדת חדשה, דת הלא מודע.לדת החילונית החדשה של הלא מודע, יש שורשים עמוקים בכל הדתות והמדעים. ראשיתה בתורות מזרחיות הודיות וסיניות שמאמינות כי האדם הוא חלק מן הסביבה. לכן הוא גם יכול באופן רוחני וחיובי לשדר את מטרותיו לסביבה והסביבה, הטבע והאדם יספקו את צרכיו מאליהם.

התורות המערביות ובעיקר באמצעות הפסיכולוגיה של פרויד, הפכו את הרכיב הלא הכרתי של הקשר עם הסביבה לתיאוריה של הלא מודע. המדעים המערביים המשלימים כמו ביולוגיה ורפואה עדיין מתקשים לתאר מנגנונים של הקשר הזה. כך שאחרי מאה שנות פסיכולוגיה, הכף נוטה חזרה לרכיבים רוחניים דתיים ומזרחיים, וזאת גם כתוצאה מעלייה חוזרת של כוחו הכלכלי של המזרח.אחד המנגנונים המעניינים להשפעה על אנשים אחרים, תואר לאחרונה בגישה מערבית מעניינת חדשה המכונה נוירו- פסיכו-אנליזה, בין השאר על ידי פרופסור ירמיהו יובל מאוניברסיטת חיפה. לפי גישה זו אחד ההסברים הרפואיים המדעיים היחידים להשפעה של אדם על אחרים הוא רמת החומרים הגורמים לרגשות מוחיים של הנאה המכונים אנדורפינים אצלו, והרמה שהוא גורם ליצורם אצל אחרים במפגש. חומרים אלו שתוכנתו בעיקר לשימור הקשר בין אם לילוד, ואחר כך בין שני אוהבים, נמצאים בגרעון בגלל האופי המבדל והמפריד של הכלכלה המערבית שמפרידה קהילות ליחידים כיוון שכך קל לה יותר לשלוט בהם. כך הדבר למשל גם בתופעת היחידים והפיצול לדירות החדש בתל אביב כיום. התוצאה היא כי באופן בסיסי קיימים אצל אנשים מערביים , בעיקר הכמהים לביטחון כלכלי ותעסוקתי גרעון מתמיד בחומרים מוחיים גורמי עונג אלו, האנדורפינים, והתוצאה היא התגברות החיפוש לעושר דרך לאושר, ומנגד הדיכאון ותוצאותיו.הפתרון המקובל כיום במזרח ובמערב כאחד, הוא שימוש בחומרים חיצוניים שונים כדי לעורר או להחליף את נוכחות חומרים אלו במוח. אופיום וסמים קלים יותר אלכוהול לסוגיו ותרופות פסיכיאטריות מגוונות, כולם מיועדות לאותה המטרה למרות הדרכים השונות להשיג אותה.קיימות גם שיטות עצמיות להגברת יצור חומרים אלו. שיטות ותיקות יותר דוגמת מדיטציה ושיטות חדשות יותר דוגמת ביופידבק. כל השיטות האלו מחנכות למעשה למטרה אחת. להינתק בסופו של תהליך לימוד ממורה וסמכות ולהיות מסוגלים להפיק חומרים אלו לבד.

זאת גם הסיבה מדוע למרות התפוצה הגוברת של שיטות מזרחיות במערב לאחרונה ובעיקר היוגה, עדיין רוב הציבור אינו מתרגל אותן לבד. במונחים כלליים הסיבה היא אותה סיבה שגורמת לקופאית בסופר לקרוא את הספר הסוד בין הקונים . כפי שמכנה זאת הכלכלה "היד הנעלמה" משדרת כל העת, ובכל צורת תקשורת מסר ברור אחד. בהווה תחלמו, ואנחנו נתעשר. אחר כך כבר נקדם במדיה שממילא שייכת לנו כיום, ספר אחר, וכמו אצל מהמרים נשדר, שהפעם זה בטוח יצליח. וחוזר חלילה.ספרים דוגמת הסוד שהוא הרב מכר התורן מבוססים איפה תמיד על הנחה פשוטה: למרות שתורות מערביות מסבירות זאת אחרת מתורות מזרחיות, הקשר שלנו עם העולם אינו רק בדיבור מדע אלא גם בשפת הגוף. קשר זה נקרא במערב לא מודע וכך מגדיר זאת בהתאם הספר הסוד. המזרח מגדיר זאת כאמור במונחים הוליסטיים יותר, וגם הם מסבירים כיצד אני מתקשר לעולם באופן לא מילולי כדי להשיג את מטרותיי.האם יש סיכוי שתפסק תופעת רב המכר התורן בנוסח הספר הסוד ולא יתפרסם רב המכר הבא בנושא? לא סביר.

כל עוד בני אדם הם יצורים חברתיים תמיד יהיו להם מנהיגים ותמיד המנהיגים יפעילו מניפולציות רוחניות של הבטחה במשהו מופשט בעתיד, כדי לשלוט בצאן מרעיתם בהווה. בעולם הכפר הגלובלי ההבטחה הזאת היא בצורת ספרים והשיווק שלהם הוא באמצעי התקשורת.האם יש אפשרות להבין יותר טוב את התופעה, מדוע מצד אחד אנשים עוזבים את עבודתם כדי להיות חברים בפירמידת שיווק מגנטים או בשמים עד שהם מגלים במוקדם או במאוחר שהרוב התרוששו ורק מעטים התעשרו בהסבר רחב יותר מן הקיים לו כיום?

דיפאק צ'ופרה

כן. יש כיום חוקרים שונים שמנסים להבין יותר טוב את מנגנון השפעה כלכלי הזה. אמנם חלק גדול מן החוקרים הופכים את עצמם לגורו, בלי מרכאות. אבל חלקם עושה זאת באופן אבסורדי דווקא מתוך הסבר של המנגנון הזה, ולא מתוך מטרה ראשונית של מניפולציה כלכלית. רובם גם פעילים בארצות הברית שם המנגנון הכלכלי הופך כל אדם התומך במטרותיו לגורו, בעיקר על ידי שיווק שלו במדיה.אחד "החוקרים שהפכו לגורו" הפעילים כיום והמעניינים בגישתם הרחבה לנושא הוא דר' דיפאק צ'ופרה. רופא ממוצא הודי, שיצר הסבר מקורי וטוב יותר מקודמיו, מדוע בכל זאת אנשים הפועלים בספר מתכונים להצלחה כלכלית דוגמת הסוד, מצליחים לפעמים להתעשר.ההסבר שלו משלב רכיבים שכבר ידועים ברפואה המערבית והמזרחית, באמצעות תורת היחסות של אינשטיין. מבלי להלאות את הקוראים יוסבר קשר זה בכך שבמצבים של הרפיה נפשית וגופנית, שאחד מתוצאותיהן כאמור הוא רמת אנדורפינים מוגברת במוח, הנוכחות של האדם מתזמנת לטובתו אירועים בסביבה, כולל הגשמת מטרותיו הכלכליות. מתוך הסבר בין תחומי זה המופיע בחלק מספריו, כתב דר' צופרה כמה מדריכים בנוסח "הסוד" בעצמו של איך תגיע להצלחה כלכלית שהפכו גם הם לפי התור של תוכניות האירוח בטלוויזיה לרבי מכר בתורם. מדריכים שיתרונם הוא אולי היושר בהסבר רחב יותר לכך שהמנגנון שגורם לאדם להשפיע על אחרים ליישם את מטרותיו הכלכליות אינו מוסבר במושגי רק במונחי הרפואה והפיזיקה, אלא גם מוסבר בתורות רוחניות מזרחיות. יושרם של מדריכים כאלו, הוא ביכולת להבין לעומק כיצד אנשים כמו למשל הדלאי למה, משפיעים במהירות ומייד על כל אדם. גם אם הסבר כזה הופך בספרים אחרים למתכונים מהירים בסגנון הספר הסוד.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ניצן יניב

.