אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איש הנצח תוצרת ישראל - האדם האחרון, מאת רונן אברמסון


אלי אשד's picture

אזהרה: בביקורת זאת יש ספויילרים על עלילת הספר. 

ספרי מדע בדיוני ישראליים מקוריים הם תופעות שאינן נפוצות. ספרי מדע בדיוני ישראלים בסגנון "אופרות החלל", מותחנים המתרחשים בעתיד הרחוק בחלל הבינגלקטי ועוסקים במאבקים בגזעי חייזרים מרושעים, האהודים מאוד בארה"ב ובגרמניה, נדירים אפילו יותר, ובייחוד בשנים האחרונות, מסיבה לא ברורה. הסופר הצעיר רונן אברמסון פרסם לאחרונה ספר מסוג כזה בדיוק, בשם "האדם האחרון".

רונן אברמסון מנהל את מחלקת אישורי הפרסומות והתוכן של חברת התקשורת "טלעד". הוא גם אחיה של עליזה גולדשטיין, שכתבה את הספר "רגע מגע קשר" שראה אור לאחרונה בהוצאת "מטר" (ומוגדר בידי הדף הפרסומי כ"רב מכר"). הוא מפרסם את ספרו החדש באמצעי חדשני יחסית - סרטון אנימציה תלת-מימדי בן שלושים שניות, אותו מלווה קולו של דני בסן ומופץ ברשת. אמצעי פרסום שהומצא בידי כותב שורות אלוועמיתיו, ויהפוך, מן הסתם, אהוד יותר בעתיד.

הספר "האדם האחרון" הוא ספר מוזר. למעשה יש בו שני חלקים שבמרכזם עומד אותו הגיבור. החלקים מתרחשים בתקופות שונות וממשיכים זה את זה. בו בזמן הם סיפורים שונים זה מזה לחלוטין בכל הנוגע לאופי, תכנים ואפילו בתחום הספרותי אליו הם שייכים.

החלק הראשון הוא סיפור מתח סביר למדי על קשר חובק עולם של טלפתים (קוראי מחשבות) שהחלה מיד לאחר תקופת מלחמת העולם השנייה. בראש הקשר עומד מנהיג יוצא דופן שלו כישורים טלפתיים ושכליים אדירים, הלומד עוד בשנות השלושים אודות היטלר, כישוריו ומזימותיו השטניות כנגד האנושות. המנהיג, לאחר שסרק בכוחו את מוחו של היטלר, מנחש מיד שהיטלר יופל עוד בשנים הקרובות, וממהר להקים ארגון סודי חובק עולם המלקט לתוכו אנשים בעלי כישורים טלפתיים מקרב אוכלוסיית העולם, על מנת למנוע מן ההיטלר הבא לקום. מהר מאוד נופל המנהיג בפח "הכוח משחית וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט". סוכניו המפוזרים בכל העולם פועלים במלוא המרץ ובהצלחה גוברת והולכת על מנת להביא לשלטון עולמי שלו עצמו. אברמסון מתאר את התפתחות ארגון קוראי המחשבות באופן מעניין ואפילו מציאותי למדי, כמו גם את השיטות בהן פועל ארגון כזה ואת האופנים בהם הוא קונה לעצמו שליטה בחוגי הממשל השונים, עד כדי כך שאלו אינן נראות כשייכות לתחום הבלתי אפשרי, (אם נניח את קיומם של קוראי מחשבות באוכלוסייה). אבל, במדינת ישראל נמצא אסיר ושמו מקס קליין. כתוצאה מאכילת אזוב פטרייתי ירוק ונוצץ הגדל על אחד מקירות תאו בבית הסוהר, מקבל מקס קליין כוחות על חושיים עצומים שרק הולכים וצומחים, כשהם מגמדים את כל מה שיש לאנשי הארגון הסודי. על קיום הארגון הסודי נודע למקס מהר מאוד, וכן נודע למנהיג הארגון נודע על קיומו של מקס. במהירות פורצת בינם מלחמה חשאית. לא כל כך ברור מהו אותו אזוב ואיך זה שהוא צומח דווקא על קיר אותו בית הסוהר, וזה גם לא כל כך חשוב. לולא אותו האזוב לא היה מגיע מקס לדרגות הכוח שלו. היתרון שיש לו על קוראי המחשבות, המתאמצים להגדיל את כוחותיהם באמצעים מדעיים שונים, נראה לקוראים כלא הוגן, אבל מי אמר שהחיים הוגנים? מכל מקום, האסיר מקס קליין מתגלה כאדם הגון שכוחותיו העצומים רק הופכים אותו לאדם טוב יותר, אדם שעליו אין כלל ה"כוח משחית" פועל כלל ועיקר. אסיר לשעבר שהפך לדמות משיחית (בעיני אנשי הדת המורמונית, למשל, שמכריזים עליו כעל המשיח. לא נמסר מה חושבים עליו היהודים). בינו ובין ארגון קוראי המחשבות מתחיל מאבק עולמי של ממש. הירייה הראשונה נורית במלחמה על ישראל, שמותקפת לפתע, בהפתעה מוחלטת, בידי שכנותיה ובעידוד העולם כולו, בהשפעת ארגון קוראי המחשבות, הכול יכול כמובן. אולם הגיבור הטוב, מקס קליין, מביא לניצחון כוחותינו (הלוואי שזה היה קל כל כך במציאות). ישראל נעלמת, מכאן ואילך, מהבמה, שעומדת כעת לחלוטין לרשות מקס קליין, הגיבור המשיחי.

בסופו של דבר, הטובים מנצחים. קוראי המחשבות המרושעים מושלכים אל הירח, לחיות שם במנותק מן המין האנושי, המתפשט ברחבי הגלקסיה. מקס קליין, האסיר לשעבר, הופך למנהיגו הטוב, המיטיב והנצחי של כלל המין האנושי. עד כאן סיפור מתח סביר למדי, שאפילו ריתק פה ושם, בייחוד בתיאור יכולות ההמצאה של מנהיג "הרעים" במאבקו כנגד יריב חזק בהרבה. החלק השני הוא כבר שונה לחלוטין באופיו, ואינו מתחבר באמת לסיפור המופיע בחלק הראשון. זהו סיפור "אופרת חלל" טהורה המתרחשת מאות שנים לאחר עלילת החלק הראשון. סיפור המאבק הגלקטי בגזע מרושע מגלקסיה אחרת, המאיים על עצם קיום המין האנושי. גזע שנוצר לא מזמן בידי תבונת-על כלשהי. מאבק בו משתפים קוראי המחשבות מהירח פעולה עם כוחותיו של אויבם לשעבר, מקס קליין, הגיבור בן האלמוות המנהיג את האנושות במאבקה בחייזרים המרושעים והלא משכנעים. הסיפור מזכיר כעת, יותר מכל דבר אחר, את סיפורי סדרת פרי רודאן הגרמנית, שבה ראו אור עד כה יותר מ- 2000 כותרים, העוסקת במנהיג בן אלמוות של המין האנושי ומאבקו ברחבי הגלקסיה, בכוחות רשע שונים ומשונים, למען האנושות.

כ"אופרת חלל" מדובר בסיפור שהיה נחשב סביר למדי בשנות השלושים ואפילו הארבעים בארה"ב, אבל לא מאוחר מכך. כסיפור בסגנון 'פרי רודאן', הוא בגדר סביר, אבל לא יותר מזה. העלילה בסיסית למדי וכוללת חייזרים המרושעים ובו בזמן האנושיים מאוד. גם בהשוואה לתחכום היחסי של עלילת החלק הראשון, הרי שהחלק השני לוקה בחסר. אם היה המחבר מתמקד רק בחלק הראשון, בתיאורית הקשר המרתקת והמותחת ובעתיד הקרוב, אזי היה הסיפור מהודק יותר ומרשים יותר מכפי שהוא בצורתו הנוכחית. יש לקוות שהמחבר ישתפר בעתיד, כי ניכר שהוא ניחן ביכולת ופוטנציאל לכתיבת מותחנים. קריאת הסיפור מזכירה שוב, כי בה בעת שאנו נהנים בהחלט לקרוא על הרפתקאות גיבורים, ואפילו בני אלמוות, בקצוות המרוחקים של הגלקסיה, אין לנו כל חשק לחיות תחת שלטונו של מנהיג כזה, שחי לנצח, כאן בכדור הארץ. עצם הרעיון לפיו קיים מנהיג כל יכול, בן אלמוות, שכל אשר מניע אותו הוא אך ורק טובת האנושות, אדם שלא ניתן להשחית אותו ובידיו כוח מוחלט, נראה לי בדיוני ובלתי אמין לאין ערוך, יותר מסיפורי המדע הבדיוני הבדיוניים והבינגלקטיים ביותר, העוסקים במסעות מדהימים ביקומים רחוקים.

כתב: אלי אשד

האתר של האדם האחרון

פרק מהספר

עוד פרק

באיסף

ביקורת על האדם האחרון

הספר בסטימצקי

המצאת סרטוני אינטרנט כפירסומת לספרים

פרי רודאן

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.