אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אש על פני תהום / ורנור וינג


אלי אשד's picture

האינטרנט כמטפורה ליקום : אש על פני התהום

ביקורת על הספר "אש על פני תהום" מאת ורנור וינג´ בתרגום רחביה ברמן ,הוצאות כתר וינשוף ,2007.

 

אש על פני תהום / ורנור וינג´. תרגום רחביה ברמן, הוצאות כתר וינשוף ,2007.

אש על פני תהום / ורנור וינג´. תרגום רחביה ברמן, הוצאות כתר וינשוף ,2007.

 

לפני מספר חודשים זכה הסופר האמריקאי ורנור וינג´ בפרס הוגו המפורסם לשנת 2007. הפרס הוענק לו על ידי אגודת חובבי המדע הבדיוני העולמית, עבור ספרו Rainbows End שנבחר לספר הטוב ביותר שנכתב בשנה הקודמת. מדובר בפרס היוקרתי ביותר בעולם המדע הבדיוני וזו הפעם השלישית שרומן של ורנור וינג´ זוכה בפרס.

ובמקביל בימים אלו גם יצא לאור בעברית אחד הספרים הקלאסיים של מדע בדיוני שכתב ורנור וינג´, היום פרופסור למתמטיקה בדימוס, בשנות התשעים לחייו. "אש על פני תהום", בתרגומו של רחביה ברמן. זהו גם הספר הראשון של וינג´ שזכה בפרס הוגו, והוא נחשב לספרו המפורסם ביותר עד היום. בעברית הופיע עד כה מיצירותיו של וינג´ רק סיפורו הקצר : לונג שוט " בתוך המבחר של וולהיים, בתרגום עודד פלד, שרונה עדיני.י הוצאת אלישר ,1981.

וינג´ מוכר כאחד המדענים הראשונים שחזו ביצירה ספרותית את האינטרנט ואת השלכותיו. בשנת 1981 הוא פירסם נובלה בשם "שמות אמיתיים" (TRUE NAMES), שבה תיאר לראשונה את מה שאנו מכירים כיום כסייבר ספייס - סביבה ממוחשבת, שבה מסתובבים משתמשי מחשב שונים בזהויות דמיוניות ומתקשרים זה עם זה. מה שתיאר אז וינג´ בגדר העתיד הקרוב, הוא היום לחלוטין בגדר ההווה. לאמיתו של דבר כמעט כל מה שמתואר ברומן כבר התממש ואף התיישן. קורא שיקרא היום את הסיפור מבלי לדעת את תאריך הוצאתו לאור, לא יעלה בדעתו שהסיפור אמור לתאר עתיד.

בהמשך, וינג´ יצר תפיסה עתידנית פילוסופית בשם הפילוסופיה של הסינגולאריות. תפישה זו גורסת שבתוך כמה עשרות שנים יעברו בני האדם, כתוצאה מהתפתחות טכנולוגית מואצת ללא הרף, לשלב חדש של התפתחות שאיננו מסוגלים כרגע להעלות על הדעת - שלב הסינגולאריות. בלתי אפשרי בזמן זה בו אנחנו נמצאים לשער מה יהיה מעבר להתפתחות ולשינויים אלה, שכן המין האנושי יטפס בסולם האבולוציה שלבים רבים קדימה.

קשה לתאר ביצירה ספרותית את בני הדור הסינגולארי. ב"אש על פני תהום" וינג´ עוקף את הבעיה בכך שהוא מתאר יקום שבו ישויות שונות עוברות למצב של סינגולאריות אך גיבורי הסיפור בני אדם וחייזרים נשארים בדרגה של התפתחות שלנו אנשים שאותם אנחנו יכולים להבין ולהזדהות עימם מה שאינו נכון לגבי הישויות שעברו "העלאה "ויצאו מתחום שלנו לסוג כל שהו של "אלוהות.

"אש על פני תהום" (1992) היא לדעתי אחת מהיצירות הבולטות ביותר של ספרות המדע הבדיוני בשנות ה-90. ברוחב היריעה הקוסמי שבה ביכולת הסיפור וגם בתשומת הלב שלה זכתה באותו העשור.

בספר זה יצר וינג´ סביבה מרשימה ביותר של עתיד רחוק שבו יש מעין "רשת אינטרנט" גלקטית, בדומה למאגר אינסופי של ידע וגזעים שונים מאלפי עולמות המתקשרים זה עם זה דרכה, לאורך מאות אלפי שנות אור ובמשך מליוני שנים.

החיים בגלקסיה נמשכים על מי מנוחות במשך מליארדי שנים, כשהגזעים השונים מתקשרים זה עם זה באמצעות הודעות ברשת האינטרנט הגלקטית, עד שמגיע רגע בו הם מוצאים עצמם מאוימים בידי ישות עתיקת יומין ונוראה, "השואה" שהוקמה לתחייה לצרכי מחקר מדעי ממידע בארכיב עתיק יומין אי שם ברשתות המידע הגלקטיות, וישות זאת מתגלה כאדירת כוח יותר מכל ישות אחרת בהיסטוריה הרשומה של היקום. השואה משמידה ומשעבדת בדרכה מיליוני יצורים וגזעים שלמים ללא כל מטרה נראית לעין (וכנראה אין כזאת) בחדווה של נער המשמיד ושורף קן נמלים.

מה אפשר לעשות כנגד ישות מפחידה כל כך? כנגדה יוצא צוות זעיר; ספרנית אשר מתפקידה לסקור את "מאגרי המידע" של הגזעים השונים ברשת, וללקט מתוכם מידע מסונן וממוין עבור מעבידיה החייזרים; ובן אנוש "ברברי", שהוקם לתחייה משינה בת אלפי שנים (הספר הבא שכתב וינג´ שגם עליו זכה ב"פרס הוגו", "שקע בשמיים", מתאר את הרפתקאותיו אלפי שנים קודם לתקופתו של הסיפור הזה). השניים יוצאים לכוכב מרוחק שבו התרסקה ספינה שבה נמצאת כנראה דרך להתמודד עם האיום הכל כך מסוכן. אבל הם נחשפים לצרה צרורה כשמתברר כי על הכוכב קיימת תרבות בדומה לראשית הזמן החדש של גזע דמוי כלבים, שכל כמה מהם הם בגדר ישות אינטליגנטית אחת, והם מקיימים תרבות מפותחת משל עצמם שנמצאת כעת בעיצומה של מלחמת אזרחים אכזרית.

ומכאן ואילך מתולל על פני הכוכב מירוץ נואש כנגד הזמן באבק להשיג מתרבות הכלבים את הידע הנדרש על מנת לעצור את "השואה" שצבאותיה מתקרבים לכוכב בכל רגע וניצחונה עלול להיות איום שלא יתואר על החיים האינטליגנטיים בכל מקום .

ספרו של וינג´ שופע דמיון עשיר והוא מעביר את קוראיו אל עתיד רחוק ונעלם כפי שמעט מאוד ספרים עשו בעשרות השנים האחרונות.הוא מצליח להעביר אל הקוראים דרך הקריאה את התחושה של "הפליאה" לעומת יקום עצום מימדים שופע בגזעים מסתוריים שאנחנו יכולים לקלוט משהו מהם דרך הדמיון.זוהי התחושה שמושכת את רוב חובבי המדע הבדיוני אל הז´אנר הזה מלכתחילה וקשה מאוד למצוא אותה ביצירות שמחוצה לו .

ואל תיקחו זאת כדבר מובן באליו, זאת תחושה שכבר כמעט אינה קיימת בספרי וסרטי מדע בדיוני מודרניים שלוקחים יותר מידי כמובן מאליו את היקום רחב הידיים שאותו מגלות הדמויות במהלך הסרט והופכים אותו לעיתים קרובות למשהו יותר מידי דמוי ארה"ב בראשית המאה ה-21 ( ראו בתור דוגמה את סדרת המדע הבדיוני שזוכה ליותר מדי תשבחות "בטלסטאר גלקטיקה" ששם כל הדמויות אנושיות ואנדרואידיות אם כי הן אמורות להיות תוצר של מערכת כוכבים רחוקה לבושות ומתנהגות ומדברות ומתלוננות ומקללות כמו אמריקנים מקליפורניה בשנת 2007 לספירה).

הספר מיועד בעיקר למכורים למד"ב אבל גם אחרים יוכלו להנות ממנו. אני אישית כמידען מצאתי שהספר מעניין מאוד בדרך שבה הוא מטפל בנושא הספרנים והמידענים של העתיד שמוצגים כגיבורים שאינם נופלים מהארכיאולוג השפילברגי אינדיאנה ג´ונס בחיפושי המידע שלהם ברשתות מידע עתיקות ומלאות סכנות סתומות. עם זה אני בהחלט יכול להזדהות.

אבל מצד שני ...הספר שהיה מרשים כל כך בשנות התשעים כאשר קראתי אותו לראשונה באנגלית כבר עושה רושם מרשים פחות בקריאה 15 שנה מאוחר יותר בתרגום העברי . יש בו כמה וכמה פגמים שמתבלטים יותר לאורך השנים ( וכנראה עם התבגרות המבקר).

נתחיל עם התרגום: התרגום של רחביה ברמן הוא בדרך כלל בתחומי הנסבל אם כי שום דבר שאפשר לכתוב עליו שבחים נלהבים, בכל אופן יש לי בעיה חמורה עם תרגום המילה: "BLIGHT ל"שואה" בעברית מאחר שהיא יכולה לעורר קונוטציות שאינן במקום. המילה "המשחית" או "המשמיד" הייתה יכולה להתאים הרבה יותר עבור הקורא הישראלי. זאת צרימה שאפשר היה לתקן אותה בקלות בידי ההוצאה בשלב העריכה.

ואשר לספר עצמו "גזעי החייזרים שאותם מתאר וינג´ בספרו ובראשם גזע דמויי הכלבים הם כמעט משכנעים בשונות שלהם מאיתנו ,אבל לא משכנעים לחלוטין.

זאת בעיה קבועה בספרי המדע הבדיוני שהישויות החייזריות הן עדיין אנושיות יתר על המידה וכך גם ב"אש על פני תהום" אבל נראה שסופרי מדע בדיוני לעולם לא יוכלו להתגבר על הבעיה הזאת ולהציג גזע שונה מאיתנו באמת ולכל היותר יוכלו להציג ואריאציות על הגזע האנושי.
 
עוד בעיה בהיגיון של הספר היא מדוע "השואה" שהיא ככל הנראה סוג של וירוס מחשב בדרגות אלוהיות ממש מתעניין כל כך גם הוא בישויות הנחותות סביבו. מדוע אינו ממשיך לעסקיו כמו כל שאר הישויות שעברו לסינגולריות?

אלא שהשאלה הזאת מדוע ישויות עליונות יבזבזו את זמנן היקר בהצקה לבני גזעים נחותים שהם בהשוואה אליהם כמו חרקים כבר מכניסה אותנו לתחומים תיאולוגיים שוינג´ מעדיף שלא לעסוק בהם ולשאלות של מקור וסיבת הרשע שמעסיקות את האנושות מאז ומתמיד.
 
ובכל זאת אחד הדברים המרגיזים בספר הוא שלעולם איננו לומדים כפי שהיינו רוצים לדעת על "הכוחות" הישויות העליונות ועל "השואה" מדוע היא מתנהגת כפי שהיא מתנהגת בטירוף אכזרי של ילד קטן ומרושע.

זהו פגם באמינות הספר וב"הסכם" הקיים בין הסופר והקורא להסביר לו בצורה הגיונית את המתרחש בעולם הבדיוני המשכנע שיצר. אבל אפשר לראות בזה גם ריאליזם. גם במציאות איננו יודעים את כל מה שהיינו רוצים לדעת.

גם הסיום אינו משכנע. הוא שייך לאותם "סיומים" שמכונים מאז ימי אוריפידס "האל מתוך המכונה"; זהו סיום המציג פרשנות שאינך מסוגל להתמודד איתה, והנך צריך להיסמך על איזו ישות אלוהית שתפתור עבורך את הבעיה. זה מה שפחות או יותר קורה בספר הזה.

אבל מצד שני כנראה שלהתמודדות עם ישות כמו "השואה" אין באמת אפשרות להציג לקורא פתרון אחר.

קיימת גם בעיה קטנה נוספת עם העובדה שהספר שופע הדמיון שפורסם בשנת 1992, התיישן מעט במרוצת חמש-עשרה השנים שעברו. למשל, הפורומים שבהם מתכתבים בני גזעים שונים בעתיד הרחוק של כך וכך מליוני שנים,שהם בגדר מטאפורה ליקום כולו יותר מידי מזכירים את הפורומים של הרשת של שנות ה-90 בכדור הארץ, כולל ההודעות המטופשות, המבולבלות והסתם ביזאריות.

בכל זאת, בן זמננו הקורא היום את הספר אינו יכול שלא לתמוה איך זה שבני הגזעים העתידניים לא היגיעו לשלב ההתפתחות של בלוגים גלקטיים?

פרק ראשון
blipanika.co.il
ביקורת של רן בר זיק
blipanika.co.il
וינג´ בויקיפידיה
wikipedia.org/wiki/Vernor_Vinge
בואה של היחודיות
blipanika.co.il
עדכון מ2003
rohan.sdsu.edu
סקירה על וינג´
biblio.com
אתר חובבים של וינג´
mindstalk.net
יובל דרור על וינג´
haaretz.co.il
עמי בן בסט על הסינגולריות
notes.co.il
סינגולריות קץ העידן האנושי
ynet.co.il
מהלודיטים ועד הבלוגרים
notes.co.il
הספר בויקיפדיה
wikipedia.org
הספר באמזון
amazon.com
ביקורת של המהדורה המיוחדת
books.slashdot.org
ביקורת שנייה
urbanophile.com
ביקורת שלישית
rambles.net
ביקורת רביעית
dannyreviews.com
ביקורת חמישית
eyrie.org
ביקורת שביעית
defectiveyeti.com
ביקורת שמינית
sfreviews.com
ביקורת תשיעית
scwu.com
ביקורת עשירית
members.cox
הספר והרשת
mindstalk.net
שקע ביקום
sprynet.com

אנשי הקדם נגד הסינגולאריות

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.