אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מזל טוב, הארי פוטר


מזל טוב, הארי פוטר
מזל טוב, הארי פוטר

הארי פוטר יחגוג בקרוב את יום הולדתו העשרים ושישה. על תאריך הולדתו יש כבר מחלוקת. ועוד לא עמדנו על המשמעות המיתולוגית של התאריך בו נרצחו הוריו

מיליוני קוראים יציינו בשבוע הבא את יום הולדתו העשרים וחמישה של בחור צעיר שאיבד את הוריו כשהיה בן שנה ושלושה חודשים. ההורים ניספו בחיסול נקודתי שביצע אויבם הגרוע ביותר, בסיוע משת"פ שניצל לשם כך את ידידותו ארוכת השנים עם האב. הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה בגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמוניםהכרוכה בו. הארי פוטר.

הפעוט ניצל בידי ידידים ונמסר בחשאי לידי קרובים, שתיעבו כל דבר שהיה קשור בו ובעולם ממנו בא. עד שבאה בגאולה בדמות ההתוודעות אל אותו עולם מסתורי והערצת ההמוניםהכרוכה בו. הארי פוטר.

כחלק מהמיתוגרפיה המעצמת על הסדרה,ניטשה זמן מה מחלוקת לגבי התאריך המדויק בו נולד הילדבעל הצלקת (כשחושבים על כך, התיאור הזה בלבד יכול להעלות בדמיון את השודד מוסטפה ג'מאלי מ"חסמבה ושודדי הסוסים"...). ג'יי.קיי. רולינג הבהירה כבר לפני זמן רב כי הארי פוטר נולד ב-31 ביולי - התאריך בו נולדה היא עצמה. בספר הראשון בסדרה, "הארי פוטר ואבן החכמים", נאמר ש"...אז מחר, יום שלישי, יהיה יום הולדתו ה-11 של הארי" (עמ' 51). רוב הקוראים הניחו כי מאחר והספר יצא לאור בשנת 1997 (ותורגם לעברית ב-2000) למד הארי פוטר בהוגוורטס במהלך שנות התשעים. ב-1990 חל ה-31 ביולי ביום שלישי, ומכאן ש-הארי פוטר נולד אחת-עשרה שנים קודם לכן, כלומר בשנת 1979.

אבל התאריך הזה לא מתיישב עם פרט אחר שנזכר בהמשך הסדרה. ב"הארי פוטר וחדר הסודות" מוזמנים הארי וחבריו למסיבה לציון500 שנה למותושל ניק כמעט-בלי-ראש, רוח הרפאים של מגדל גריפינדור שבהוגוורטס. על העוגה המוגשת באירוע נאמר במפורש (עמ' 142)כי ניק מת ב-31 באוקטובר 1492. כלומר, תאריך המסיבה הוא 31 באוקטובר 1992. זהו הספר השני בסדרה, ומאחר שכל ספר מספר על שנה בבית הספר לקוסמים וגיל הכניסה אליו הוא אחת-עשרה, הארי פוטר היה ב-1992 בן שתים-עשרה. לפיכך, הוא נולד ב-31 ביולי 1980. ככל הנראה, הסופרת החמיצה משהו בלוח השנה.

המעניין הוא שה-31 באוקטובר נושא בקרבו גם משמעות אחרת לקוסם הצעיר: בתאריך הזה, בשנת 1981, רצח הלורד וולדמורט את הוריו, ג'יימס ולילי. בעולם המוגלגים היה הארי פוטר הולך ביום כזה לבית העלמין כדי לציין את האזכרה להוריו; בעולם הקוסמים הוא משתתףבמסיבה מקאברית ומדממתשל רוח המסתובבת בבניין גותי מימי הביניים כשראש ערוף כמעט לחלוטין.

מעריצי הארי פוטר התיישבו כבר לפני זמן רב וערכו כרונולוגיה מסודרת של ההתפתחויות בספרים אלה. ברוח הטשטוש המבודח בין מציאות לפנטסיה, החלטתי לבדוק בעצמי מה קרה בתאריכים הגורליים בחייו של הארי, הלא הם 31 ביולי ו-31 באוקטובר. ובכן, ב-31 ביולי 1980, בדיוק בלילה בו נולד הארי פוטר,נחתה בבסיס החלל בבייקונור שבקזחסטןהחללית הסובייטית "סויוז 36", כשבבטנה (נוסף על הצוות הרגיל, שכלל את ואלרי קובאסוב [בריה"מ] וברטלאן פרקש [הונגריה])גם הקוסמונאוטים ויקטור גורבאטקו (בריה"מ)ופאם טואן (וייטנאם), שעברו אליה מתחנת החלל "סאלוט6" (שאליה הגיעו עם ה"סויוז 37"), בה עסקו במחקר מדעי. האם יש קשר בין האירועים? במלים אחרות, האם הארי פוטר הוא יצור שנוצר בחשאי במעבדות ה"סאלוט 6" על ידי הסובייטים וכחלק ממזימה שטנית נגד המערב? האם היטעו הסובייטים בלילה ההוא את העולם כולו כשסיפרו בדותה מתוחכמת על עובדי תחנת חלל שתפסו טרמפ איתם ארצה ולמעשה הביאו קוסם בתחפושת?

וכאילו לא די בכך, באה "אימפריית הרשע" (ציטוט מרייגן, אל תאשימו אותי) וביצעה באותו יום ממש ובאותה קזחסטן ממש, ניסוי גרעיני. האם יש קשר בין הניסוי הזה לבין היוולדו של ילד שכוחותיו הטמירים מצליחים לעמוד בפני הגדול בקוסמי תבל? האם זהו מעין "סופר סנופר" של העידן המודרני, אדם שחשיפה לקרינה גרעינית מסוג בלתי מוכר הפכה אותו לבעל כוחות על-טבעיים?

ועוד: ב-31 באוקטובר 1926, בדיוק חמישים וחמש שנים לפני היום בו רצח וולדמורט את לילי וג'יימס פוטר ונפגע קשות בשל כוח ההתנגדות המדהים של הארי פוטר התינוק, הלך לעולם שכולו טוב יהודי אחד בשם אריך וייס. וייס דנן היה ידוע יותר בשם הארי הודיני וזכור לנו כיום כקוסם הגדול בהיסטוריה וכאומן הבריחות ממצבים שסכנת מוות כרוכה בהם. גם הארי פוטר, גם 31 באוקטובר, גם הימלטות פלאית ממוות בטוח (מה שמעלה את השאלה האם יתברר יום אחד שגם הארי פוטר הוא בן דת משה). קווי הדמיון גדולים מכדי שניתן יהיה להתעלם מהם.

באותו תאריך 31 לאוקטובר שנת 1517 תלה כומר גרמני העונה לשם מרטין לותר את 95 העיקרים שלו על דלת כנסייה בעיר וויטנברג. ובכך החל תהליך שיסיים הגמוניה של למעלה מאלף שנה של הכנסייה הקתולית. הדבר דומה למכת ברק שניחתה על הכנסייה. בדומה להגמוניה של לורד וולדמורט שקיבל מכה אנושה ורק עכשיו מתחיל להתאושש ולצבור כוח מחודש. אולי הארי פוטר מסמל את הנצרות הפרוטסטנטית כנגד חשכת הקתוליות?

איפה המיסטיקנים וחובבי הקונספירציות כשצריכים אותם...

יום הולדת שמח, הארי פוטר.

Comments

אני לא מסכימה עם זה שהארי פוטר מסמל את הנצרות הפרוטנסטנטית.

להפך. ג'יי קיי רולינג הודתה שוולדמורט מבוסס על היטלר, כי שניהם די דומים: שניהם רוצים שיהיה רק סוג אחד של אנשים בעולם. לעומת זאת, מסדר עוף החול הם היהודים. המון מהם מתו במהלך הסדרה, אך ניצחו לבסוף, כמו ששישה מיליון נרצחים ניצחו את הנאצים יימח שמם וזכרם. עוף החול, חיה שלא יכולה למות,היא למעשה כמו עם ישראל, שלעולם לא ימות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אורי קציר

.