אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הגבלת יצוא בנזין לאירן תמורת ויתורים מפליגים


הגבלת יצוא בנזין לאירן תמורת ויתורים מפליגים של ישראל בסוגיה הפלשתינית

תקציר המאמר

1. אובמה השלים עם העובדה שלאירן יהיה נשק גרעיני. הוא ימנע מעימות צבאי איתה גם אם יהיו ידיעות מבוססות שאירן עומדת להצטייד בנשק גרעיני.

2. ממשל אובמה מתכנן להטיל על אירן סנקציות על יצוא בנזין, כדי לפגוע בכלכלתה ובתמורה הוא דורש מישראל ויתורים מפליגים שיביאו בסופו של התהליך להקמת מדינה פלשתינאית בגבולות 67 שמשמעותה לפנות חצי מליון יהודים מיו"ש, כולל הגושים הגדולים, ומשכונות במזרח ירושלים ומסירת הר הבית לידי נאמנות ערבית בראשות ערב הסעודית.

3. אובמה מבטיח למדינות האזור ולישראל " מטריה גרעינית כנגד איום תקיפה אירנית" או במילים אחרות " מכה גרעינית שניה". הטענה מגוחכת כי אם מדינת ישראל כבר הושמדה לאחר מתקפה גרעינית אז בשביל מה צריכים "מכה שניה"?

4. למרות הסנקציות שהוטלו עליה, אירן הבריחה משך שנים חומרים אסורים ליצוא, באמצעות חברות קש וירטואליות שהוקמו באינטרנט. אין ספק שהאירנים ימצאו גם עכשיו דרכים מתוחכמות לעקוף את הסנקציות החדשות.

5. סין ורוסיה לא תוותרנה על האינטרסים שלהם באירן כדי לרצות את ממשל אובמה. ארה"ב שבויה כלכלית בידי סין ואין שום סיכוי שארה"ב תצליח לשכנע אותה להחמיר את הסנקציות נגד אירן.

ממשל אובמה השלים עם העובדה שלאירן יהיה נשק גרעיני

ממשל אובמה מנסה למכור לנו עיסקה חדשה שחייבת להדליק אור אדום אצל הקברניטים שלנו. היא מבקשת מאיתנו להפסיק לדרוש מארה"ב להפעיל כח כדי לעצור את התחמשותה הגרעינית של אירן. הטענה של האמריקאים היא ש"זה גדול עליכם, תשאירו לנו, מעצמה עולמית, לטפל בסוגיה הזאת"! הם מציעים להטיל "סנקציות חדשות" שימנעו מאירן יבוא בנזין כדי לפגוע בכלכלה האירנית ולכפות עליה להגיע להסדר בסוגית הגרעין. בתמורה הם דורשים מישראל ויתורים מפליגים שיביאו בסופו של התהליך להקמת מדינה פלשתינאית בגבולות 67 שמשמעותה לפנות חצי מליון יהודים מיו"ש, כולל הגושים הגדולים, ומשכונות במזרח ירושלים ומסירת הר הבית לידי נאמנות ערבית בראשות ערב הסעודית.

לאחר שנואש להגיע עם אירן להסדר בסוגית הגרעין, האסטרטגיה החדשה של אובמה מבוססת עכשיו על העקרונות הבאים:

1. אובמה השלים עם העובדה שלאירן יהיה נשק גרעיני והוא ימנע מעימות צבאי איתה גם אם יהיו ידיעות מבוססות שאירן עומדת להצטייד בנשק גרעיני. החשש העיקרי הוא שאם יפרוץ עימות צבאי, אירן תסגור את מיצרי ורמוז וזרימת הנפט מארצות המפרץ תיפסק. אובמה גם לא רוצה להסתבך במלחמה נוספת וחושש לאבד את התמיכה והאמון של ציבור הבוחרים הליברלי שהעלה אותו לשלטון, לאחר שהסקרים האחרונים מצביעים על כך שהתמיכה בו של כלל הציבור האמריקאי ירד ל- 30%;

2. ממשל אובמה מתכנן להטיל על אירן סנקציות על יצוא בנזין, כדי לפגוע בכלכלתה. אירן, בין המדינות הגדולות שמפיקות נפט, נאלצת לייבא 40% מתצרוכת הבנזין כי היא לא השכילה להקים מתקנים לזיקוק נפט. בשלב מאוחר יותר ארה"ב תשקול הטלת סנקציות חריפות יותר, כגון איסור עגינת ספינות איראניות בנמלים במערב ואיסור נחיתת מטוסים איראניים בנמלי תעופה. כל הצעדים הללו נוצרו כדי לרצות בעיקר את ישראל ומדינות ערביות מתונות כמו ערב הסעודית, מצרים ומדינות המפרץ, שמביטות באימה כיצד מתממש לנגד עיניהם התרחיש הגרוע ביותר שיכלו להעלות על דעתם – אירן מחומשת בנשק גרעיני;

3. ארה"ב מאמצת את התפיסה של "הרתעה גרעינית" שהיתה קיימת בין בריה"מ לבין ארה"ב, בזמן המלחמה הקרה. אובמה מבטיח למדינות האזור ולישראל " מטריה גרעינית כנגד איום תקיפה אירנית" או במילים אחרות " מכה גרעינית שניה". התוכנית הזאת איננה חדשה, היא הועלתה בתקופת הבחירות לנשיאות בארה"ב. בכיר בממשלו של בוש הגיב אז בביטול להצעה הזו, וטען שהיא מגוחכת וחסרת אמינות: "מי ישכנע תושב במדינת kansas שארה"ב תסתבך במלחמה גרעינית עם אירן בגלל שהעיר חיפה הופצצה? מי בכלל יודע שם היכן נמצאת העיר חיפה? ובשביל מה ארה"ב צריכה להגיב כאשר מדינת ישראל כבר הושמדה לאחר התקיפה האירנית?";

4. אובמה לא כל כך מודאג מהפצצה האירנית כמו שאנחנו מודאגים. כל זמן שהאירנים עדיין לא ייצרו טילים בליסטיים שיכולים לאיים על ארה"ב, וכל זמן שהם לא הצליחו לפתח ראשי חץ גרעיניים, אין איום מיידי על אינטרסים אמריקאים ישירים – כמו אלה שקיימים עם צפון קוריאה שמסוגלת לאיים על הוואי. אם אירן היתה ממוקמת קרוב יותר, למשל באיים הקאריביים, יש להניח שאירן כבר היתה מופצצת מזמן וכל מתקני הגרעין שלה היו מושמדים.

הצעת החוק "h.r. 2194"בבית הנבחרים

בבית הנבחרים האמריקאי מתגבשת בימים אלה הצעת חוק בשם "the iran refined petroleum sanctions act" ומספרה "h.r. 2194". אם תאושר הצעת החוק, הוא יסמיך את נשיא ארה"ב להטיל עונשים כבדים על חברות שימכרו בנזין לאירן, שיספקו אוניות ואמצעי שינוע להובלת בנזין, שיספקו מימון וביטוחים לפעילות הזאת ושיספקו מכונות וחלקים שיאפשרו לאירן לפתח יכולת עצמאית של זיקוק דלק. גם בסנאט מתגבשת הצעה דומה, כמתבקש לפי השיטה האמריקית, שמספרה "s 908".

על פניהן, הצעות החוק, - אם יאושרו, נראות מבטיחות ביותר. מסתבר שעוד בתקופת ממשלו של בוש הוכנה הצעת חוק דומה: "h.con.res 362". הצעת החוק הזו עוררה התנגדות רבה בגלל הסעיף שמסמיך את הנשיא להטיל אמברגו כללי על אירן ו לכפות פיקוח בכח על כל האוניות וכלי תעבורה אחרים שיוצאים או נכנסים לאירן. על פי אמנות בינלאומיות מעשה זה נחשב כאקט מלחמה casus belli. לשם קוריוז, בין אלה שלא חתמו על הצעת החוק, היה הסנאטור הצעיר barack obama, וזה לא במקרה.

האם הסנקציות נגד אירן יצלחו הפעם?

הצעת החוק החדשה היא בעצם הרחבה של החלטות קונגרס קודמות שהטילו סנקציות על חברות שהפרו את החוק iran sanctions act. חברות שונות, כמו חברת הדלק הצרפתית total שוכנעה שכדאי לה להפסיק להשקיע באירן. חברה אחרת, reliance industries שהיא חברה הודית, שמספקת לאירן 25% מהבנזין, הפסיקה בחודש יוני 2009 את ההספקה.

האירנים הם אשפי ההברחות בעולם. על פי הדוחות של institute for science and international security (isis) , מכון בלתי תלוי וא-פוליטי, שבראשו עומד david albright, מי שכיהן בעבר כמפקח מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה האטומית של האו"ם (iaea) באירן, - אירן הבריחה משך שנים, למרות הסנקציות, רכיבים אלקטרונים מסווגים ואסורים ליצוא ושל מתכות כמו טונגסטן וחומרים אחרים לשימוש באביזרי הנחיה של טילים באליסטים.

שיטות ההברחות המתוחכמות של האירנים מבוססות על הקמת חברות קש באינטרנט. בדובאי הוקמה חברת קש שהבריחה משך שנים חומרים אסורים ליצוא ביניהם מעגלים מודפסים ומכשירי gps מתוחכמים, לצורך ייצורם של מטעני צד שגרמו למותם ופציעתם של אלפי חיילים אמריקאים ועיראקים. לאחר חשיפת חברת הקש, האירנים הקימו חברת קש אחרת במאלזיה שהמשיכה את ההברחות. התחכום הוא כל כך גדול שחברות אמריקאיות שכן שומרות חוק והן מאוד קפדניות, הולכו שולל והן לא ידעו בכלל שמי שעומד מאחורי העסקה הם האירנים. אין ספק שהאירנים ימצאו גם עכשיו דרכים מתוחכמות לעקוף את הסנקציות החדשות וכל פעם שספק בנזין יירתע מהסנקציות של ארה"ב, הם ימצאו ספק חדש.

התנגדות סין ורוסיה להטיל סנקציות מחמירות על אירן

האם הקהיליה הבינלאומית ובראשם שתי חברות במועצת הבטחון, סין ורוסיה, יסכימו לשתף פעולה עם ארה"ב בהחמרת הסנקציות כלפי אירן? כדי לענות על השאלה הזאת כדאי אולי ללמוד משהו מהחלטה 1874 של מועצת הבטחון, שהחמירה את הסנקצית על צפון קוריאה, לאחר שזו ביצעה לפני כחודשיים ניסויים גרעיניים. על פניו ההחלטה נראית החלטה רצינית. וזו לשון ההחלטה:

"the security council - - unanimously adopting resolution 1874 (2009) under chapter vii, - - calling on member states to inspect and destroy all banned cargo to and from that country ‑‑ on the high seas, at seaports and airports ‑‑ if they have reasonable grounds to suspect a violation" .

עיון מדוקדק בהחלטה מגלה לנו שזה היה כשלון טוטאלי ידוע מראש, כי היא אינה מאשרת שימוש בכוח כדי לערוך את הביקורות! לדוגמה, אם אוניה ששטה תחת דגל צפון קוריאני מסרבת לעבור ביקורת, אין כח בעולם שיכריח אותה.

אין סיכוי שסין ורוסיה תוותרנה על האינטרסים שלהם באירן כדי לרצות את ממשל אובמה. מדיניות סין שואפת לשני דברים: חיזוק הכלכלה הסינית והימנעות ממלחמות. שניהם מחזקים את היציבות בארצם. סין תתנגד בנחרצות לכל ניסיון אמריקאי-אירופאי להחריף את הסנקציות על אירן. אבל יותר חמור מכך הוא שארה"ב שבויה פיננסית בידי סין והיא לא יכולה לעשות הרבה כדי להשתחרר מהכבלים הללו.

מעמדה הגיאופוליטי של ארה"ב הולך ומתדרדר בעיקר בגלל המצב הכלכלי. בחודש מרץ 2009 הגיע החוב הלאומי של ארה"ב ל- 11 טריליון דולר! הגרעון התקציבי לשנה הזאת עלה מ- 455 מיליארד דולר לפני שנה ל- 1.7 טריליון דולר. השאלה היותר מסקרנת היא למי היא חייבת כסף? לפי הנתונים העדכניים נכון לינואר 2009, שני הנושים הגדולים הם סין (24%) ויפן (20.6%). בנוסף לכך, סין מחזיקה ברזרוות הבנק המרכזי שלה, טריליון דולר במזומנים! בשנתיים האחרונות, איבד הדולר ביחס לאירו, 40% מערכו. ההנהגה הסינית רואה בחרדה כיצד ערך הרזרוות שלה צונחים מטה. אם סין תצמצם את רזרוות הדולרים שברשותה, כמו שמדינות אחרות בעולם כבר צמצמו, יש סכנה שארה"ב תפשוט את הרגל!

האם ארה"ב תצליח לשכנע את סין ואת רוסיה להחמיר את הסנקציות נגד אירן? אין שום סיכוי לכך, חד משמעית! אירן היא ספקית הנפט הגדולה ביותר של סין, 14% מהנפט שלה מיובא מאירן. גידול צריכת הנפט השנתית בסין מוערך ב- 40% כך שהתלות של סין באירן הולך וגדל.

המנהיגות הסינית למדה מההיסטוריה, שכלכלה חזקה עם עלית רמת החיים, היא ערובה ליציבותה של סין. אם אירן תחסום את מיצרי ורמוז וארה"ב תנקוט בפעולות תגמול עד כדי הידרדרות למלחמה, יצוא הנפט לסין ייעצר, מחיר חבית נפט ירקיע שחקים כפי שקרה אחרי כל המלחמות במזרח התיכון, מחיר הדולר ימשיך להידרדר, אירן תפסיק לייבא סחורות מסין, אם הרווחים מתמלוגי הנפט יצטמצמו וכל זה יפגע בצורה חמורה ביותר בכלכלה הסינית. מאות חברות סיניות ממוקמות באירן ומעורבות בהרבה פרוייקטים, ביניהם פרוייקטים בתחום הצבאי. פגיעה באירן עלול לפגוע ברכוש סיני וממשל אובמה עלול להקלע לעימות ישיר מול מנהיגות סינית כעוסה – שלתוצאות שלה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת לארה"ב.

גם רוסיה מושקעת באירן ויש לה אינטרסים כלכליים וצבאיים נרחבים שעלולים להיפגע במקרה של עימות עם ארה"ב. לרוסיה ולאירן יש רזרוות הגז הגדולות ביותר בעולם והן בין המדינות הגדולות בעולם בתפוקת הנפט. העובדה הזאת מעודדת אותם לשתף פעולה ביצוא ובהקמת מפעלים לזיקוקי נפט וגז. יחסי המסחר הבילטראליים בין שתי המדינות, הגיעו ב-2007 לשלושה מיליארד דולר!

אבל לרוסיה יש מדיניות גיאופוליטית ואינטרסים קצת שונים מאשר זו של סין שמשפיעה על יחסיה עם אירן. היא לא רואה באירן איום אלא שותף אסטרטגי ad-hoc וזאת כדי להקטין את השפעתה של ארה"ב בעולם. רוסיה ואירן מקדמות אסטרטגיה של "רב-קוטביות" הן במזרח התיכון והן בעולם ומתנגדות לתפקיד של ארה"ב להיות מעצמת העל היחידה בעולם. באמצעות האסטרטגיה הזו, הן מבקשות לצמצם את עוצמתה של ארה"ב, למזער את השפעתם של מוסדות פיננסים עולמיים ולהחליש ולנטרל את נאטו.

רוסיה רוצה לחזור להיות מעצמה עולמית. המפלות שהיא ספגה בשנים האחרונות, כמו עצמאותה של קוסובו, – חבל ארץ ריבוני של סרביה, בת ברית של רוסיה, שנקרע ממנה בצורה גסה ובסיועם של כידוני צבא נאטו; הצטרפותם של מדינות אירופה המזרחית לשעבר לנאטו – מעשה שמכעיס מאוד את רוסיה כי היא רואה בהן מדינות שעדיין נמצאות תחת השפעתה התרבותית והכלכלית; הקמת מערכת מכ"ם בצ'כיה ופולין לצורך התרעה נגד איום הטילים מאירן, ועוד.

סיכום

בהנחה שהסנאט האמריקאי יאמץ את ההחלטה להטיל אמברגו על אירן, הפעלת האמברגו יחול רק על ארה"ב, אירופה ומדינות שהן תחת השפעתם. אירן תמצא דרכים להפר את האמברגו בכל מיני שיטות מתוחכמות ובסיועם של הסינים והרוסים, לחרם כמעט ולא תהיה כל השפעה על אירן.

אפשר לתמצת את הסיכום כדלהלן:

1. אירן שואפת להיות מעצמה עולמית בעלת מושב קבוע במועצת הביטחון בשם האיסלם והדרך היחידה להגיע למעמד הזה הוא להחזיק בנשק גרעיני;

2. שום סנקציות לא ישכנעו את אירן לסגת משאיפותיה;

3. סין ורוסיה לא יסכימו לאשר שום החלטה במועצת הביטחון שיפגע באינטרסים שלהם באירן;

4. רק הרס מתקני הגרעין, מערכות ההגנה והתשתיות של אירן יגרמו להפסקה טוטאלית של העשרת האורניום ותרתיע את אירן לממש את שאיפותיה;

5. אין כל סיכוי שארה"ב תצא למלחמה נגד אירן וזאת מהטעמים הבאים:

1) ארה"ב איבדה מזמן את היכולת שלה לכפות את מדיניותה בעולם;

2) לממשל אובמה יש אידיאולוגיה פייסנית והיא לא תיזום כל פעולה מלחמתית נגד אירן;

3) ארה"ב מסובכת כבר בשתי מלחמות שבהן היא לא מצליחה לנצח, והיא לא מעוניינת לצאת למלחמה נוספת;

4) ארה"ב לא יכולה להרשות לעצמה כלכלית מלחמה נוספת.

6. הענות ישראלית להצעת התמורה האמריקאית תסכן את עתידה של ירושלים, עתידו של מפעל ההתיישבות ביו"ש ועצמאותה וריבונותה של מדינת ישראל והיא לא תמנע את התחמשותה של אירן.

רובי בוזגלו[email protected]

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רובי בוזגלו

.