אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רשת אינטרנט חברתית נגד טרור?


טרור עולמי מסוכן דומה כיום במידה רבה בארגון שלו לרשת האינטרנט; ארגוני טרור גדולים שהוכיחו את נזקיהם כמו אל- קעידה מנצלים את רשת האינטרנט לא רק לצורך העברת הוראות. אלא במידה רבה האינטרנט הוא המבנה של הארגון. מבנה כזה הוא מטבעו ממודר ומשתנה כל הזמן, ומתנהל בקודים משתנים ולכן קשה לפיצוח.

ארגוני מודיעין בעולם מקבלים מן הממשלות שלהם תקציבי ענק, כדי למנוע בעזרת האזנה לצורות תקשורת שונות ובעיקר לרשת האינטרנט פיגועים וכך לאסור מחבלים הפועלים כאזרחים רגילים. מן הניסיון המצטבר בעשור האחרון עולה, כי למרות שניתן היה למצוא בתקשורת כולל באינטרנט רמזים רבים על פיגועים לפני שהם התרחשו, פיגועים גדולים רבים לא נמנעו וגרמו להרוגים רבים. כך שהתברר שתקציבי ענק, כאשר הם מופקדים בידי ארגון ממשלתי נגד טרור לצרכי מעקב אחרי תקשורת לסוגיה, מופנים בדרך כלל לפיתוח שיטות מכאניות ואוטומטיות, כמו תוכנות שונות לפיצוח התעבורה התקשורתית, למשל באינטרנט. אולם שיטות אוטומטיות בדרך כלל לא מספיקות לזיהוי מתוך המוני התקשורות ברשת האינטרנט של יעד פיגוע ומחבלים ספציפיים.שכן תקשורת זאת, בעיקר כאשר הטרור כיום פועל כמו רשת חברתית באינטרנט, מתנהלת כמו כל רשת באינטרנט. היא מתנהלת בצורה מהירה, בקודים פנימיים, ובין משתתפים המשתמשים בשמות כינוי למסווה.לכל משתמש באינטרנט, מוסווה ככל שיהיה, ישנן חתימות לוואי שיכולות לזהות אותו. לא רק כתובת המחשב שלו או כרטיס המינוי שלו באתר אינטרנט הם אמצעי זיהוי. אלא גם צורות דיבור או רמזי סביבה ואופי שמאפיינים משתמש מסוים. את המאפיינים האלו, תוכנות הסורקות תשדורות אינטרנט לעולם לא יצליחו לזהות במועד, אלא במקרה הטוב בדיעבד.

שכן הדינאמיות של משתמשי האינטרנט בזהות ובשפה שלהם היא מהירה וגמישה.בעולם ובעיקר במעצמה המובילה בו שהיא ארצות הברית כבר פועלות כיום רשתות חברתיות שהן אלטרנטיבה משלימה למוסדות השלטון, בדיוק במקום בו תוכנות שלו אינן מספיק יעילות ונדרשת האינטואיציה ושיתוף מידע מהיר בין גולשים כדי למנוע פשע.רשתות חברתיות כאלו מנצלות את העובדה שכל חבר בהן יש מחשב אינטרנט ובעיקר אינטואיציה טובה לזהות משתמשים ודפוסי שימוש חריגים כדי להפיק מהם מידע. נערים שבגרו ברשתות הכרות יודעים בבגרותם היטב לזהות משתמש שהוא מתחזה וגם להפיק עליו אינטואיטיבית מידע רב נוסף.

רשת משתמשי אינטרנט חברתית יודעת פעמים רבות על פי רמזים ושמועות של גולש מסוים, לבנות תובנות סבירות. כך שמה שלא יכולים לעשות ארגונים ממשלתיים נגד רשת טרור עולמית מצליחים לעשות לפעמים אתרי אינטנרט ציבוריים. הם משתמשים לעיתים במידע הגולמי שמגיע לידי כל כתב צבאי מצוי שעיקרן שמועות, דיווחים שפורסמו בעיתונות הרשמית, שמץ של אמת ועושים לו השלמת פרטים באמצעות מידע נוסף מן האינטרנט והגיון בריא. שיטה כזאת יעילה פעמים רבות יותר מכל תוכנות הבינה המלאכותית עליהן מוציאות ממשלות הון רב.

דוגמא לשימוש כזה בארצות הברית הוא מעקב אחר פושעים משוחררים ובעיקר פדופילים. הורים מודאגים משתפים מידע וחוקרים זהויות בדויות כדי לחשוף פושעים כאלו. פרטים רבים של כל אדם, גם אם אינו רוצה ומתכוון לכך נמצאים באינטרנט. חיפוש פרטים אלו באמצעות שיתוף מידע, הוא כלי חיפוש רב עוצמה הרבה יותר מחיפוש רגיל במנוע חיפוש אחרי אותם פרטים. שכן הוא משלב את "אוריינות האינטרנט" של הגולש, שמתעדכנת כל העת ורוכשת כל העת תובנות חדשות. אוריינות כזאת לא יכול אף פעם ארגון ממשלתי שעוקב אחרי תופעת טרור בהיקף עולמי לפתח, גם אם הוא קולט לשירותיו כל שנה נערים שראו עד אז יותר מסכי מחשב מאור השמש.כך למשל לפני מספר שנים הכריזו ארגונים לחקר החלל על שיתוף גולשי האינטרנט בעיבוד מידע שמתקבל על ידם מן החלל כיוון שהמידע היה רב וכאוטי מדי ליכולותיהם.באותו האופן ניתן להקים רשתות חברתיות משלימות נגד טרור.

בעולם, שלא כמו בישראל, רשתות טרור גדולות הן מפוזרות, והאינטרנט הוא במידה רבה הארגון שלהם. האינטרנט הוא המדיה בו מתבצע במידה רבה רוב התהליך עד לפיגוע; הוא הכלי בו מתבצע הגיוס, ההזדהות, ההתחברות, הלמידה והעברת המסרים.כל אחד מן השלבים האלו יכול להיות ניתן לאיתור על ידי אזרחים ברשת חברתית נגד טרור. רשת כזאת תוכל לפעול על פי מאפייני כל ארגון מודיעין, רק בלי התבניות המכניות והחברתיות שהארגונים מפעילים ןלכן פעמים רבות לא מזהים את העיקר. ברשת כזאת חלק מן הגולשים יכולים להיות אוספי המידע, חלק מפרשים שלו, וחלק מנהלי התובנות המתקבלות ומטילי משימות איסוף נוספות על השאר. מובן שכאשר יזוהה על ידי רשת מחבל פוטנציאלי בסבירות גבוהה, המידע עליו יועבר על ידי רשת חקירה ציבורית כזאת לשלטונות.סביר כי ארגוני מעקב ממשלתיים וצבאיים בארץ ובעולם יעשו הכל כדי לגמד יזומה כזאת מוקדם ככל האפשר. התנגדות כזאת סבירה לאור התקציבים הגדולים שהם מקבלים למעקב אחרי תקשורת, ולאור התוצאות הדלות שהם מייצרים. התשובה למבקרים מארגונים כאלו ולכאלו המשוכנעים על ידם יכולה להיות ממדינה מפותחת ושסובלת מטרור כמו אנגליה. אנגליה שמה דגש במניעת טרור על שיטה של מצלמות אבטחה בכל קרן רחוב בלונדון. בסופו של דבר, הפיגועים האחרונים של מכוניות תופת נמנעו באנגליה על ידי אזרחים שעברו ברחוב, ראו רכב חשוד, הפעילו הגיון בריא לאור דרך החניה החריגה שלו, והזעיקו שוטר.

והמצלמות? אה, הן הצליחו לאחר מעשה, בעזרת כל התוכנות האוטומטיות לאתר את המכוניות יום קודם שהן היו בדרך ללונדון וכך ללכוד חשודים. הן לא הצליחו למנוע את הפיגועים. באופן דומה רישות ירושלים העתיקה במצלמות לא מנע השבוע אירוע דקירה שם. כמו באנגליה, המצלמות אפשרו לאחר מעשה ללכוד חשודים.את זה אולי תצליח לעשות, רשת אינטרנט חברתית, רחבה ולא מאורגנת מדי, מפוזרת, ולא בלוג היררכי לעשות. רשת שתפעל בדיוק כמו ארגוני הטרור העולמי, באופן מבוזר ודינאמי. רק הפוך, נגדם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ניצן יניב

.