אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ישראל והמרחב הערבי - האם אנו בתחילתו של מפנה אסטרטגי?


לאחרונה ניתן פומבי לפגישה שהתקיימה בין בכיר ישראלי ובכיר סעודי, ידיעה שהוכחשה מיד עם פרסומה. מרתק היה לשמוע הבנה לתגובת ישראל על הפגיעה בריבונותה מצד מצרים, ירדן וסעודיה. את תשומת לבי משכה במיוחד הצהרת שר החוץ הסעודי סעוד אל פייצל, שאמר בדיבור שקט, איטי, בערבית מוטעמת היטב, בארשת פנים כבדה ורצינית שהעידה כאלף מלים על הכרת הדובר בערך עצמו ובערך דבריו, כשמבטו מקרין מיושבות, דעתנות, ומודעות מלאה למשתמע מדבריו ולהשלכותיהם על הזירה הבינלאומית והערבית: "סוגיית הפתיחה במלחמה או עשיית שלום עם האויב, אלה חלק מהגדרת הריבונות של המדינה, זו מהותה של הריבונות, ורק המדינה רשאית לעסוק בהם. אלה הדברים שאנחנו אומרים" מדהים! לא נאמר דבר על ישראל, לבנון, איראן או החיזבאללה, ההיגד שכמו נלקח משיעור מבוא במדע המדינה, ביטא בצורה שלא ניתנת להשתמעות לשני פנים - גינוי חמור לנסראללה על הפגיעה בריבונותה של ישראל, והאשימו למעשה בגרימת המלחמה. בין שורותיה של ההצהרה נאמר: תגובת ישראל לפגיעה בריבונותה מוצדקת! הצהרה זו והצהרות דומות לה מצד מובראק נשיא מצרים, עבדאללא מלך ירדן, והצהרות מרחיקות לכת יותר בזכות ישראל ובגנות החיזבאללה מפיו של הנסיך חסן אחיו הצעיר של חוסיין, הצביעו לראשונה מאז קום מדינת ישראל, על מצב חדש, לראשונה התבצע באופן פומבי סחר גלוי באינטרסים בין מדינת ישראל והעולם הערבי הסוני! ביקורה הנוכחי של מזכירת המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס בבירות הערביות במטרה לכונן קואליציה ערבית גלויה נגד איראן מסמנת את אותה מגמה!המלחמה האחרונה הפגישה בצורה מובהקת וגלויה את האינטרסים של מדינת ישראל עם האינטרסים הקיומיים של מספר מדינות מפתח באזור.

הביטוי הפומבי לכך בתקשורת הערבית והבינלאומית התאפשר בגלל ששני שותפיו הקואליציוניים הבכירים של השלטון החדש במדינת ישראל - הם נטולי עבר צבאי מצד אחד ובעלי נטיות יוניות מצד שני. מפגש אינטרסים זה מלמד בדיעבד על השתלבותה האפשרית של ישראל במרחב ועל יכולתן של מדינות ערב להכיל את קיומה הריבוני של מדינת ישראל כמדינה יהודית לצידם - גם בגלוי. באותה מידה שהעולם הערבי הסוני נזקק לישראל כשוט נגד הפלישה של איראן למרחב שלנו באמצעות החיזבללא, כך ארה"ב ומדינות המערב וישראל בכללן זקוקות לוויסות מחירי הנפט בעולם על ידי מפיקות הנפט הערביות במקרה של תקיפה אמריקאית נגד איראן לאורך כל ימי המשבר, כדי למנוע מאיראן אפשרות לפגוע בכלכלת המערב באמצעות הקטנת היקף הייצור. שילוב הידיים נגד איראן הופך אותנו למדינה חיונית, המסוגלת לפעול גם לטובת האינטרסים של שכנותיה באזור. בתמורה נוכל לקבל בעתיד למשל סיוע סעודי בהשגת הסכמי שלום עם הרשות הפלשתינית שיהיו נוחים לישראל. סחר החליפין באינטרסים הודגם היטב במלחמת אירן עיראק. החשש מפני התפשטות רוח המהפכה השיעית בעקבות המהפכה באיראן הביא את ערב הסעודית לתמוך בכלכלת עיראק במהלך מלחמת איראן-עיראק (1980-1988), ולהגדלה ניכרת בתפוקת הנפט שלה במטרה לפגוע בהכנסותיה של איראן מנפט באמצעות על ידי הורדת מחירו בשווקי העולם. באותן שנים חלה ירידה משמעותית במחירי הנפט. מהלך זה אמנם ערער זמנית את יציבות הכלכלה הסעודית אך הקטין באופן משמעותי את הכנסות הנפט האיראניות ומנע ממנה ניצחון על עיראק. סחר החליפין באינטרסים תורם ליציבות האזור. אחת התוצאות מרחיקות הלכת של מלחמה זו, היא התקבלותנו הגלויה לשוק הסחר החליפין האזורי הזה. התקבלנו לשוק הזה בצורה גלויה משום שהכינו את החיזבאללא אבל הדבר התאפשר גם בגלל האיוש המהפכני של שתי המשרות הבכירות ביותר במדינת ישראל, בו זמנית בנבחרים אזרחיים נטולי רקורד צבאי. איראן כמו ברה"מ בעבר שפעלה באמצעות המפלגות הקומוניסטיות בעולם החופשי כדי להשיג השפעה גלובאלית, פועלת באמצעות החיזבאללה כדי להגיע להגמוניה אזורית. המערב יכול למנף את הסכסוך ההיסטורי בין סונים ושיעים וליצור קואליציה מובהקת עם ערב הסעודית, מצרים, טוניסיה, ירדן, מרוקו והנסיכויות נגד הסכנה של צמיחת אימפריה שיעית מטורפת, שאם חזון הכסילים האמריקאי לדמוקרטיזציה של העולם הערבי, יעלה יפה, תבלע באמצעות בחירות דמוקרטיות את עיראק השיעית ותשתרע מפקיסטאן עד ירדן.

ייצוב השלטון בעיראק לא יוכל להיעשות בלא שיתוף פעולה הדוק עם מפיקות הנפט הערביות, ערב הסעודית ומדינות המפרץ. ראוי לתת לליגה הערבית תפקיד יותר משמעותי בניהול המשבר בעיראק. ככל שיקדימו האמריקאים להפנים שלא כל תרבות ניתנת ללמידה בקורס אוניברסיטאי או במהלך כמה שנים בקמפוסים של הרווארד או ברקליי, כך ייטב לה, למערב ולישראל. מוטב להפקיד את שיקום עיראק וייצוב משטרה בידי נשיא מצרים ומלך סעודיה ולהבטיח את המשך השלטון הסוני בעיראק ולהכשיל את לידתה של אימפריה שיעית שתשתרע מאפגניסטן ופקיסטאן במזרח ועד גבול ירדן במערב. איראן שואפת תחת מטריה גרעינית עתידית לבלוע את עיראק ולאחריה את ירדן. ולהביא את כל יכולותיה הכלכליות והצבאיות לידי חיכוך טריטוריאלי ישיר עם ישראל. במידה ותצליח להשיג מסדרון טריטוריאלי רצוף ל-סוריה, עלולה אימפריית הטרור השיעית לסכן את כל המשטרים בעולם הערבי המתון, לפורר את היציבות האזורית ואת הסכמי השלום עם מצרים וירדן שעמלנו עליהם מאז קום המדינה ולאיים ישירות על קיומה של ישראל גם בלא לעשות שימוש פעיל בנשק להשמדה המונית. כדי להתמודד כנגד האיום האיראני, ארה"ב יכולה לקדם תוכנית המעניקה "מעין זיכיון" לשבע עד עשר שנים למצרים לשמש מעין חונך לעיראק, או מעין ארץ מנדטורית במושגים של תחילת המאה ה-20, עד להבאתה לידי עצמאות פוליטית. הכנסת עיראק בשק המצרי, תאפשר את יציאת הכוחות האמריקאים והכנסת חיל משלוח מצרי. תוכנית מעין זו תעניק לאליטות הכלכליות של מצרים אפשרות להתעשר ולפתח אינטרסים כלכליים, פינאנסיים וטכנולוגיים לטווח ארוך, שיעשירו את מצרים ויתרמו להמשך התמערבותה ותפתח אפשרויות חדשות לשחקנים חדשים, שככל הנראה רק הם יוכלו לייצר את חבילת הפתרונות הנכונה לחבילת הבעיות שיש כיום בעיראק.באופן פרדוכסלי, ישראל זקוקה למצרים חזקה לצדה כדי לשמר את הסכמי השלום. היחלשותה של מצרים במרחב הערבי מסכנת את השלום עמה וכפועל יוצא גם את בטחון ישאל. בנסיבות הנוכחיות כאשר האיום האיראני מכניס את מצרים סעודיה וישראל לשק אחד, התחזקות מצרים במקטע הזמן הנוכחי עולה בקנה אחד עם האינטרסים של ישראל.

כולם ירוויחו מזה, מצרים כמדינה תזכה בפרסטיז'ה תקשורתית ותחזור למלא תפקיד מרכזי במזרח התיכון, מצרים תשוב להיות מעצמה אזורית כמו בשנות השישים והשבעים והאליטות שלה יוכלו להבנות מהשתלטות על תעשיית הנפט העיראקית, לארה"ב ולבריטניה יתאפשר להחזיר בצורה מכובדת את כוחותיהם הביתה ולטעון אפילו ל"ניצחון אסטרטגי" אם לא ישאירו ריק שישאב לתוכו את איראן בזכות האוכלוסייה השיעית, וירוויחו מבחינתם את הכנסת בעיית עיראק למדף כדי להתפנות לטפל באיראן וישראל תהא פטורה מהכורח לבצע מכה מקדימה כנגד איראן, "בלא לנקוף אצבע" יחוסל חלום הבלהות של הקמת אימפריה שיעית מגורענת בעלת הנהגה המודרכת על ידי חזון דתי אפוקליפטי הרואה בחיסולה של מדינת ישראל מטרה דתית ראשונה במעלה. הצעה זו מגלמת יתרונות נוספים למדינת ישראל שהשתיקה יפה להם, אבל הרווח המשמעותי ביותר של הצעה זו הוא, מתן אפשרות ריאלית לנשיא ארה"ב להלום באיראן במידה ויחליט לעשות כן, מבלי שהמשקולת העיראקית תכביד עליו ומבלי שההתבוססות הצבאית האמריקאית בעיראק תמנע או תדחה את החלטתו, או תצמצם את עוצמת תגובתו במידה ויחליט להגיב. התפנות צבא ארה"ב מעיראק כיום, הוא אינטרס ישראלי מובהק, שכן כל זמן שארה"ב שקועה בעיראק, האיום האיראני לא "זוכה" לתגובה ראויה. ישראל צריכה להחליש מגמות של הסתגרות הקיימות מזה דורות בארה"ב. הדימום האמריקאי המתמשך בעיראק מעודד לא רק קריאות להסתלקות מהירה משם, אלא לחזרה לעידן הישיבה על הגדר שקדם למלחמת העולם הראשונה. נשיא איראן כמו היטלר לפני האנשלוס, נסחף לתהליך של סחרור עצמי, בגלל שאף אחד לא מעמיד אותו במקומו. אם זה לא ייעשה עתה, אחר כך, זה יהיה מאוחר. נטרול איראן משאיפותיה הגרעיניות הנו מהלך שאינו ניתן עוד לדחייה. בנסיבות הנוכחיות רק ארה"ב יכולה להרשות לעצמה לעשות זאת. כדי לקדם התמודדות חזיתית נגד איראן, ואולם כדי לעשות כן, ארה"ב צריכה להיות עם ידיים משוחררות ולכן ככל שצבאה יקדים להתפנות מעיראק יעלו בהתאמה הסיכויים לנכונות הממשל האמריקאי לעשות מעשה אלים להסרת האיום האיראני מעל מדינות האזור וישראל בכללן, בזמן הקרוב.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.