אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תמונות יפואיות: סדרת טלוויזיה על פי מנחם תלמי


אלי אשד's picture

 הג'מעה בהרכב מלא

בשבוע שעבר יצאתי לסיור של המדריך דורון עוזר בעקבות תמונות יפואיות של מנחם תלמי. סיור שהתבצע מסביב לאיזור "השעון" במרכז יפו ובמהלכו סיפר המדריך על מקומות ואישים בתולדות חיי הפשע של העיר בעשרות השנים האחרונות וליווה את הפרשיות בסיפור סיפורים (שאותם הוא יודע בעל פה!) של מנחם תלמי על עולם הפשע והג'מעה של יפו, כל סיפור סופר ליד המקום הספציפי שבו הוא מתרחש באיזור השעון הגדול של יפו.

לאחרונה גם מוקרנים בטלוויזיה, בערוצים שונים, שידורים חוזרים של סדרת הטלוויזיה הוותיקה ומוצלחת תמונות יפואיות על פי סיפורים אלו. אלו הן סיבות טובות לחזור ולהיזכר בסדרה זאת, ובסדרת הסיפורים הקלאסייםשעליהם היא מבוססת.לפני שהייתה סדרת הסופראנוס, שהציגה את אנשי המאפיה בארה"ב כדמויות של אנשים רגילים כמוני וכמוך שבמקרה גם מכים ורוצחים אנשים על ימין ועל שמאל, הייתה סדרת תמונות יפואיות של מנחם תלמי שעשו את אותו הדבר רק עם הרבה יותר הומור והרבה פחות חיבוטי נפש ודיונים פילוסופיים אינסופיים.אמנם גםמנחם תלמי לא היה הראשון בשטח זה. הרבה לפני מנחם תלמי היה דימון ראניון שתיאר בצורה דומה את פושעי ניו יורק על הסלנג המיוחד שלהם (שלא ברור עד כמה היה אמיתי ועד כמה הומצא כולו בידי ראניון) וזה הועבר לעברית בצורה מזהירה בידי המתרגם אליעזר כרמי, שיצר בתהליך עברית חדשה משלו כפי שעשה מאוחר יותר מנחם תלמי. אבל מנחם תלמי, מרגע שהתחיל, הפך את יפו ואת אנשיה ואת חוגי הפשע שבה לעיר שלו.יפו של מנחם תלמייש אולי משהו אירוני בכך שהסופר הפטריוט שהתפרסם תחילה בסיפוריו על חייהם וגבורתם של נערים צבריים אידיאליסטיים התפרסם יותר מכל בסיפורים על טיפוסים שהם בהחלט אינם מסוג הצברים המקובלים ושהם רחוקים מאוד מלהיות אידיאליסטים, והם בכלל פושעים קשוחים. אם כי בדרך כלל (אבל בהחלט לא תמיד) "פושעים בעלי לב זהב".

מנחם תלמי כמעט ולעיתים יותר מכמעט מצליח לחבב עלינו את הדמויות האלה מהעולם התחתון שבחרו להם את הפשע כדרך חיים ומקצוע. הוא נותן לנו לעקוב אחרי סגנון דיבורים אורח חייהם ומעשי הקונדס שלהם הרפתקאותיהם הביזאריות מאוד ותאבונם שאינו יודע שובע וגרונם הניחר תמיד הזקוק למשקה. עבריינים אלו הם אנשים כמעט חביבים גם משום שהפשיעה עבורם היא מעין ספורט עם כללים ברורים ביותר שיש בהם מותר ואסור. איך לקרוא לסיפורים האלו? הם אינם בדיוק פיליטונים וגם לא סטירות ויש בהם מנה הגונה ביותר של פולקלור. אולי כדאי לקרוא להם "הומורסקות פולקלוריסטיות". רבות מהרשימות של מנחם תלמי הומחזו למערכונים משעשעים בחוגי חובבים. אחר כך הוסרטו לטלוויזיה לסדרה תמונות יפואיות. זאת אחת הסדרות הבודדות בעולם הטלוויזיה הישראלי שמבוססות על סדרת סיפורים.

תמונות יפואיות: סדרת הטלוויזיה

תמונות יפואיות של מנחם תלמי

סדרת הטלוויזיה תמונות יפואיות מתארת את פועלם והרפתקאותיהם של סלומון הגדול, פרוספר, חזוקה, אנג'ל היפה, זאקי שקשוקה וחבריהם ועמיתיהם, בני משפחתם, מקורביהם נציגי העולם התחתון של יפו. את מאבקיהם עם אויביהם נציגי הכנופיות של מקומות אחרים כמו רמלה המנסים לפלוש לשטחיהם ביפו וגם יחסיהם הלא כל כך ידידותיים עם אנשי המשטרה של יפו ששמים עליהם עין פקוחה אם גם סובלנית ולא נמנעים מלהשתמש בשירותיהם בטובים בעת הצורך. סך הכל אנשי הג'מעה של יפו מתוארים בסדרה כמו בסיפורים של מנחם תלמיכ"חברה" שהם בסך הכל בסדר גמור. אמנם הם לא אוהבים לעבוד עבודה פיזית, מעדיפים להתבטל בבית הקפה או המסעדה היפואית כל שעות היום והלילה, ואף פעם לא מהססים להכות או לחסל את כל מי שמגיע לו (שהוא תמיד פושע בעצמו). אבל הם בתוספת גם נציגים נאמנים "אותנטיים" ואהודים של הקהילה היפואית באשר היא ואף פעם לא מהססים להושיט עזרה לאישה יפה או לגברת זקנה בעת צרה. מן הסתם זאת הצורה שהברנשים האלימים של יפו (ושל כל מקום אחר בכדור הארץ מהיאקוזה ב-יפן דרך המאפיה בסיציליה ובארה"ב וכלה בסוחרי הסמים של קולומביה) מעדיפים לראות את עצמם. מסדרה זאת הופקו תריסר פרקים סך הכל, ארבעה ב95 ועוד שמונה ב-96. למרבית הצער לא יותר. אבל ההומור הפולקלורי שלה עובד גם היום. המפיקיםמתי הררי ואריק לוביצקי כתבו את כל הפרקים ביחד עםאביב טלמור בהסתמך על סיפורים שונים של מנחם תלמי שלרוב שולבו כמה לפרק אחד.

"סלומון הוא המוח הסמכותי. עם סלומון איכשהו הכל מסתדר. מה שסלומון אומר עושים" (מתוך תמונות יפואיות 1).

אורי גבריאל. תמונות יפואיות

רוב השחקנים משחקים משחק שגרתי בהחלטופחות מכך חוץ מאורי גבריאל שבתור מנהיג הכנופיה סלומון הגדול הוא משכמו ומעלה, מעל כל השאר פשוטו כמשמעו. אחרי שרואים את אורי גבריאל בתור סלומון שוב אי אפשר לדמיין אותו בשום דמות אחרת. אורי גבריאל ביחד עם ג'וליה מסלאווי בתור חצ'ורה הם שני השחקנים הבולטים ביותר בסדרה, והדמויות נראות כתפורות עליהם.מסלאווי היא אימה של השחקנית פנינה מור שלה הציעו לגלם בפרק זה את תפקיד אחותה של אורנה בנאי. היא לא יכלה לקבל בגלל ניתוח קיסרי ולידה קשה אך הציעה למפיקים לבחון את אימה חסרת הניסיון עד כה וכך החלה קריירת משחק חדשה. מור הופיעה אחר בפרק הראשון כפלורה באסירה בכלא ואחר מכן כאשתו של מלולי השודד. מעניין התפקיד הקבוע של בעל המסעדה שבה יושבים אנשי הג'מעה וסועדים את ליבם ומעבירים בה את היום. בפרקים הראשונים גילם אותו סלים דאו בתפקיד ג'מילי ואחר כך מסיבה זאת או אחרת הוחלף באריה אליאס בתפקיד אבו נאג'י והמסקנה שאליה הצופים יכלו להגיע הייתה שמסיבה זאת או אחרת קצה נפשם של אנשי החבורה מג'מילי ומסעדתו והחליפו מקום. מפיק הסדרה אריק לובצקי:

גדלתי על הסיפורים של מנחם תלמי כילד. יש בסיפורים אוירה מיוחדת במינה של עולם תחתון ביפו שמשלבים אגדה ופנטזיה עם חוכמת חיים ופשע והרבה הומור ובסלנג מאוד מאוד מקורי ויחודי. הכבלים בתקופה זאת מאוד אהבו את הסדרה והלכו על זה. אבל גם טלעד רצו את זה מאוד בשלב מסויים. אורי גבריאל כיכב אבל היו עוד שחקנים ידועים כמו אורנה בנאי, יגאל עדיקא, גלריה ארוכה מאוד של שחקנים ידועים. זאת הייתה הסדרה בין הראשונות של הטלוויזיה המסחרית. היה בה ממש צורת סיפור וביטוי מאוד ייחודית שונה לגמרי. כל פרק היה עיבוד של כמה סיפורים שונים של מנחם תלמי ששולבו ביחד כדי ליצור פרק. סך הכל נראה ש-תמונות יפואיות בהחלט קיבלה את הבמה הדרושה והכבוד המגיע לה בטלוויזיה. א.א.: תלמי היה שותף בהפקה? אריק לובצקי: הוא דווקא לא היה שותף פעיל ואמר לנו תעשו כהבנתכם ולא התערב כי לא הבין את המדיום.

א.א.: למה הסדרה הופסקה אחרי 12 פרקים בלבד? אריק לובצקי: היו שתי עונות. ואחר כך החלטנו לפתח סדרה אחרת את "חלומות נעורים". אבל הסיבה האמיתית להפסקה הייתה הכבלים שהחליטו על ללכת על תכנים אחרים. אותה התקופה הייתה גם תקופה קשה לערוץ הכבלים שהיו עסוקים אז בכל מיני משפטים וכו' והחליטו להיפטר מ-תמונות יפואיות כדי לחסוך בכסף. הם גם טענו שהסדרה לא תופסת את הצעירים והכבלים הם לצעירים.

עמוס לביא בתפקיד מנהיג כנופיה עוינת.

זאת למרות שהמפיקים שעבדו עליה מאוד אהבו אותה וזאת סדרה מאוד ייחודית בין כל אלו שהופק עד היום לטלוויזיה בעברית. תמונות יפואיות הפכה לסדרת פולחן. אני מכיר הרבה אנשים היום שמשננים וזוכרים כל משפט מן סדרה כאילו זה היה מערכון של הגשש החיוור. זאת סדרה שחוזרים ורואים אותה שוב ושוב עד היום אני כל הזמן עוד מקבל תגובות על הסדרה הזאת. א.א.: חשבתם להקים אותה לתחייה באיזה שלב? אריק לובצקי: תמיד חשבנו לעשות מזה או מחזה או סרט קולנוע. אבל תמיד הייתי עסוק בדברים אחרים. ואולי יום יבוא ונחזור לזה אבל היום זה יותר קשה בגלל האופי השונה של הטלוויזיה. האמת היא שהיינו יכולים לעשות עוד עונה נוספת מהסיפורים שנשארו בספרי תמונות יפואיות וגם מהספרים הישנים יותר של מנחם תלמי - כשגבר היה גבר ו-הבונבונים הכי יפים שגם להם היה מימד מעניין ומאוד צבעוני וייחודי וגם מימד פילוסופי בגובה העין. מיכה שרפשטיין המפיק: תמונות יפואיות היא סדרת פולחן בלי שום ספק. זה מתבטא בכך אנשים ישבו יחד וצפו ביחד בפרקים בדיוק כמו שצופים בסרטי פולחן קולנועיים כמו צ'רלי וחצי ו-חגיגה בסנוקר. עד היום והתקשרו אלי עשרות והתחננו לקנות קלטות. אם תמונות יפואיות הייתה מוקרנת בערוץ 2 היא הייתה ממשיכה עוד עונה. זאת הייתה סדרה טובה מאוד והדמויות שמוצגות בה ובראשם סלומון הן דמויות נצחיות וחבל מאוד שהופסקה לפני זמנה.

מנחם תלמי הסופר התלהב הרבה פחות מהסדרה המבוססת על יצירתו:

א..א.: מה חשבת על הסדרה הטלוויזיונית של תמונות יפואיות? מנחם תלמי: לא התלהבתי. חשבתי שעשו אותה די מאולץ. הם עשו מישמש מהסיפורים. אבל זה גם לא ששנאתי אותה. הם בהחלט עשו את המקסימום האפשרי עם מה שעמד לרשותם. אני עדיין חושב שזה יכול היה להיות טוב יותר אם היו עושים את זה בצורה אחרת ועם תקציב אחר אבל אני גם לא איש סרטים, ובהחלט יכול להיות שדעתי שגויה. דעתי היא שזאת היא סדרה חביבה בהחלט ובכמה פרקים אף יותר מזה, ומצליחה מדי פעם להעביר משהו מההומור המלווה באיום ואלימות של הסיפורים. אילו היו נותנים לה צ'אנס להמשיך לעונה אחת או שתיים נוספות היא הייתה יכולה לזרוח ולהביא משהו מהעוצמה וההומור של הסיפורים למסך הקטן ששם סוג ההומור הפולקלורי הזה הוא בהחלט חסר.

הררי ו-לובצקי חזרו מאז לסיפורי עולם הפשע בסרט בלאק ג'ק גם הוא בכיכובו של אורי גבריאל. ויש לקוות שמישהו אי פעם יקים לתחייה את סיפורי עולם הפשע של תמונות יפואיות. אבל יש להודות הפושעים בעלי לב הזהב נראים אנכרוניסטיים לחלוטין בעולם הפשע המתוחכם והרצחנישל היום.

נספח - תקצירי הפרקים: הוקרנה לראשונה ב-1997 . פרקי תמונות יפואיות. מפיקים מיכה שרפשטיין,עמיתן מנלזון. במאים מתי הררי אריק לובצקי. תסריטאים מתי הררי אריק לובצקי ואביב טלמור . שחקנים אורי גבריאל=סלומון. מוטי בן ישי =חזוקה. גבי דן –פרוספר. סלים דאו –ג'מילי. אריה אליאס -אבו נאג'י. שמיל בן ארי הפקד קביליו. ג'וליה מאסלאווי -חצ'ורה. בתפקיד אורח הופיעו אורנה בנאי, יגאל עדיקא, שמיל בן ארי, עמוס לביא, מיכאלה ברקו, אביבה מרקס ואחרים. פרקי הסדרה הם:

1. הפרוטקשן הגדול( מבוסס על סיפור בשם זה ב-תמונות יפואיות 1) מה סופם של מלוכלכים שבאים לקחת פרוטקשן מהג'מעה ואיך קיבל ג'מילי את המסעדה בתקופת האנגלים? שני "מלוכלכים" בריונים באים למסעדה של ג'מילי בניסיון לסחוט ממנו דמי פרוטקשין. ג'ימילי לא פרייר ומזמין למקום את הלקוח הקבוע סלומון הגדול על תקן של השותף וסלומון ושני עוזריו מהג'מעה חזוקה ופרוספר מחטיפים מכות רצח למלוכלכים ושוטפים אותם קצת בבור עד שיגלו מי שלח אותם. בינתיים במהלך השטיפה ג'מילי חושף לפני הג'מעה איך רכש את המסעדה. זה היה הודות לכייס ידוע מוריס שיום אחד נתפס כשהוא לבוש בבגדי אישה ונכנס לכלא נשים על תקן אישה. שם גילו הנשים את זהותו המינית האמיתית וכפו עליו לעבוד עם כל אחת מהן מיד יום ולהוציא מהן את לחציהן המיניים. כאשר גילתה הסוהרת את העניין הצטרפה לחינגה בעצמה. מוריס יצא משם על תקן של חצי מת והגיע לביתה חולים שם עבד ג'מילי הצעיר. שם הודות לטיפול טוב שנתן לו ג'מילי העביר לו ארנק מלא כסף שבו השתמש ג'מילי לקנות את המסעדה. בינתיים הבריונים ההמומים מגלים את השם של שולחם דויד הקפיץ מרמלה. וסלומון שולח אותם לדויד בתוך ג'ורה בצירוף אזהרה: מי שמתחיל עם יפו גומר עם סלומון הגדול.

2. איך הפסיק לוי להיות טורנבול (סונד) (מבוסס על סיפור בשם זה ועל לוי הקטן מחזיר את הכבוד ללונה ב-תמונות יפואיות 2) ציטוט: "יפו זה לא תל אביב ביפו זו עיר של נימוסים כאן הכל הולך בקלאסה שום דבר לא בוער". טורנבול הוא פחד של דבר מתי שבא הירח המלא הכישוף מתחיל לעבוד על הטורנבול מוציא אותו מהמיטה לטייל על הגגות וחוטי חשמל. גם לוי המסכן נתפס במחלה ורק הג'מעה יכולים לרפות אותה ולמה הפחד הוא השדכן הטוב ביותר של האדם? לוי נשוי לבת המכוערת עד זוועה (אורנה בנאי באיפור מזעזע במיוחד) של חצ'ורה הזקנה הקשוחה המטילה את חיתתה על כל יפו והיא ידידתם הטובה של אנשי הג'מעה. וסלומון מספר כיצד הגיע למצב הנורא הזה. פעם הוא וחבר נתפסו בידי דוד הקפיץ מרמים בקלפים. החבורה של דוד הקפיץ רדפה אחרי לוי שהגיע לבית של חצ'ורה ונשכב במיטה של הבת ושם הזדעזע לראות עם מי הוא יושן אך נתפס בידי חצ'ורה ובניה ואולץ באיומים להתחתן עם הבת ולא יימסר לפושעים בחוץ שחטפו התקף לב כשראו את האישה המכוערת. וכך קרה גם עם הרב שחיתן את השניים. בינתיים גם עמיתו של לוי עבר הרפתקאות כשנרדף בידי דוד הקפיץ למועדון לילה ושם מצא את עצמו כנגן חצוצרה בפעם הראשונה בחייו על מנת להציל את חייו.3. מלאך המוות של יפו. (מבוסס על "יש גופה ביפו" ב-תמונות יפואיות 3 ) מי הבנאדם שיותר קשה לו להדליק סיגריה מלכבות חיים של בנאדם? למרות שהוא נחשב בידי כל יפו לרוצח מקצועי והכל חוששים ממנו הרי גיבור הפרק אינו באמת רוצח וכך כאשר הוא מקבל משימה לבצע חיסול הוא ממהר להציע למישהו מבת ים שידוע כרוצח את החיסול. אבל גם זה אינו בדיוק רוצח וממהר לתת את החיסול למישהו שלישי שדווקא ידוע לו כרוצח (ובמציאות המרה גם הוא לא).4.נוסעים לברכה אמבולנס (מבוסס על סיפור בשם "לוח הכפל אצל ברכה אמבולנס " ב-תמונות יפואיות 1)בנו של בעל בית הקפה חיים ג'מילי, חיים פצע הוא באמת ילד טוב אבל מה ראש בטון נכשל בלימודים, עוד מעט בר מצווה ועוד לא יודע את לוח הכפל. וההורים לא יודעים מה יצא ממנו. ג'מילי בוכה איך לפתוח את הראש בטון של הילד. אבל חברים בזה לא רק בשביל ארק. ואם ג'מילי בצרה הג'מעה באים לעזור. חברי הג'מעה מחליטים לקחת את הילד לזונה ברכה אמבולנס בתקווה שזה יעשה ממנו גבר ויוציא ממנו את השטויות מהראש והפצעים מהפנים . בדרך הם יוצאים לבקר עמית וותיק שיצא זה עתה מביתה סוהר ופוגשים אצלו את חברי הג'מעה היריבה מרמלה. ואיתם הם מסתבכים בכמה התערבויות.

5. תעלומת שני היהלומים חלק א'. כתבו לוביצקי הררי ואביב טלמור.ציטוט: בבורסה של יפו לכל דבר יש מחיר ורק לכבוד אין ואת הכבוד אי אפשר לזרוק סתם כך לרחוב. מושן השתין וגם ירק על הכבוד שלך הג'מעה ועכשיו צריך לסגור חשבון. הג'מעה ומושון(יגאל עדיקא)מורידים מכה גדולה על הסניף המרכזי של הדואר גונבים מכספת בלגית שני יהלומים ענקיים כל אחד בשווי חצי מיליון. אך שוד ושבר איך שמתחילה החגיגה לפתע נעלם השלל! כולם שוברים את הראש: איפה היהלומים וברור שאחד מהשלישייה העלים אותם אבל איך בדיוק: סריקה שעושה סלומון על השלושה לא מוצאת כתום גם לא בבטן ובצואה. אבל בג'מעה כששואלים שאלות רוצים גם לדעת את התשובות. מתברר שמושון העביר את היהלומים לאיש שהציג את עצמו כשוטר וביקר בדירה והלה היה סוחר יהלומים. הג'מעה נחושים לנקום על הדריכה בכבודם ולסגור חשבון עם מושון.

פרק 6. תעלומת שני היהלומים: חלק ב' ( מבוסס על "האדם שראה איך הורגים אותו" תמונות יפואיות 3) איך זה שיצא בנאדם שקברו אותו בבור סיד לסגור חשבון עם הג'מעה? הג'מעה לוכדים את מושון וזורקים אותו לבור סיד לעולם הבא. אך להפתעתם מושון חוזר כעבור שנה ממה שנראה מהעולם הבא שודד מישהו אונס את האחות של פרוספר. סלומון מסרב להאמין אך לבסוף לוכדים שוב את מושון שמגלה שהוא ידע שסוחר היהלומים ילשין עליו וחיסל אותו והסתתר וצפה ב"חיסולו" וחזר כדי לנקום. (פרק זה הוא כמעט היחיד שבו מתגלים הג'מעה כפושעים קשוחים שאינם מהססים כלל לבצע מעשי רצח, אם כי אלו הם רק למי שמגיע להם, פושעים אחרים).

פרק 7. למה אין מפתח בבית של חצ'ורה? (מבוסס על סיפור בשם זה בתמונות יפואיות 2 ועל "השועל סוגר חשבונות" בתמונות יפואיות 3) ביפו יש הרבה אגדות רצות על האוצר של חצ'ורה הקשוחה (ג'וליה מאסלאוי) שהיא מחביאה מתחת לבלטות ומשגעות לאנשים את השכל התוצאה: כל ערב מגיע איזה מלוכלך הופך לה את הבית עושה נזק ולא מוצא כלום. כל הזמן פורצים לבית של חצ'ורה הזקנה וגורמים לו נזקים קשים. היא באה עם הבעיה לסלומון. הג'מעה מחליטים לעשות לזה סוף. חקירה של הג'מעה מגלה שהשמועות הן לא לגמרי חסרות בסיס. מסתבר שחצ'ורה הסתירה את הפושע הנמלט הפצוע חיים אקילה השועל (אוזן אריה עמוס) וסעדה אותו. מאז הוא שולח לה כסף ותכשיטים מחו"ל כתמורה. תצפית על הבית חושפת שלבית של חצו'רה פורצים אנשים כמו מנהל התזמורת של יפו העגלון ואפילו הגבאי של בית הכנסת האשכנזי בחיפוש אחרי האוצרות. סלומון ופרוספר מבקרים אצל כל המכובדים הנ"ל וכופים עליהם לשלם עבור שיפוץ הבית ולא....

הפקד קביליו שמיל בן ארי לוכד עבריין

פרק 8 .היכטה של פאפויו (מבוסס על סיפור בשם זה בתמונות יפואיות 1) זמרת אופרה יפה (הדוגמנית מיכאלה ברקו) באה לסלומון בבקשת עזרה לחפש אחרי אימה שנעלמה עם בחור יפואי. סלומון סורק את יפו ומגלה שהאם והיפואי נמצאים על יכטה על החוף. הם באים לחשפם ולהפתעתם מנגלים שהאם (אביבה מרקס) כלל אינה רוצה לעזוב את הבחור שהוא חבר של הג'מעה הרמלאית. הוא מספר להם את הסיפור כיצד ניסה לפרוץ לביתה של האישה ונתפס בידי המשטרה אך הצליח לשכנע אתהאישה התרבותית והמתוחכמת באהבתו אליה ושוחרר. האם בינתיים מתוודה לפני הבת שהעבריין היפואי מצליח לספק אותה כפי ששני בעליה המתוחכמים לא הצליחו ואין לה חשק לעזוב אותו כלל.פרק 9. המכונית הממולכדת של חזוקה. (מבוסס על המכונית הממולכדת של בנז'ו בתמונות יפואיות 3) אחד הפרקים הטובים ביותר. חזוקה מסרב להצעה שאין לסרב לה של מנהיג כנופיה יריבה (עמוס לביא) להפסיד בקרב הורדת ידיים. הנקמה לא מאחרת לבוא ומנסים למלכד את מכוניתו. אבל המלוכלכים לומדים על בשרם שאת חזוקה לא עשו בבקבוקים של האוניברסיטה. חזוקה ואביו תופסים את הממלכד אלברט מכניס אותו למכונית וממלכדים אותה. כל מי שיגע במכונית יביא לפיצוצה. ומכאן ואילך שני הממלכדים מתייבשים במכונית ועוברים מסע עינויים בניסיון להשתחרר מהמכונית שמולכדה בידי חזוקה.

פרק 10. הנקמה המתוקה של חצ'ורה. חצ'ורה מגלה לבסוף שהבעל של ביתה, לוי הקטן בוגד בה עם רומניה ונוטש את בתה המכוערת לאנחות. לא חצ'ורה תעבור על כך בשתיקה היא תחזיר את הכבוד של המשפחה שלוי הקטן דרך עליו ברגל גסה. עם קרוב משפחה היא מוציאה במנוף את המיטה שבה ישנים הבעל הבוגד ואהובתו ומביאים אותו לדירת הג'מעה שם נמצא הבעל של הרומניה והשניים מוצאים עצמם כשהם מתעוררים מטרה ללעג הכל.11. הכיסא הריק של פרוספר(מבוסס על "הכיסא הריק של אמסטל" ב-תמונות יפואיות 2" ו"בבית קברות בליל ירח" ב-תמונות יפואיות 3) כמידי יום הג'מעה מבלים במסעדה ומתבטלים רק פרוספר נעלם. מסכן פרוספר נכנס בו השד והתחיל פתאום לעבוד. מתברר שבלחץ המשפחה הוא הלך לעבוד בטיוח. הג'מעה המזועזעים יוצאים לאסוף את האובד האומלל. ומעלים זכרונות מהימים שבהם לפרוספר היה עושה מעשי צדקה בבית הקברות כצדיק נסתר בבית קברות מקבל משימות מאנשים ומביא להם תוצאות באמצעים מאוד לא על טבעיים של אלימות ובשביל כמה לירות היה פותר לכל אחד את הבעיות. וגם כאשר הופיע מתחרה בחצי מחיר בקבר אחר ידע להתגבר על התחרות בעזרת הג'מעה והכאת המתחרה. פרוספר נמצא עובד בבניין. הג'מעה לא מצליחים לשכנע אותו לחזור ומבטיחים לחשוב על עצת השוטר חביליו להצטרף אליו למשך שנה או שנתיים.

12. עסקת חליפין. מי המלוכלך שנכנס לבחורות בלילה למיטה, מעצבן את המשטרה ושובר לג'מעה ולכולם את השקט והשלווה? אנס מזעזע את יפו תוקף רווקות שודד דירות. השוטר חביליו (שמיל בן ארי) מבקש מהג'מעה לעזור בלכידת האנס וליתר חיזוק לוכד את חזוקה ומחזיק אותו בבית הסוהר. בינתיים אחיו של פרוספר נוטש את אישתו מדריכת הקרטה אדירת הכוח ומעדיף לבלות עם אלמנה רוסיה. אשתו לוכדת את האנס ודורשת בתמורה שבעלה יוחזר אליה.

רשימת ספרי סיפורי יפו מאת מנחם תלמי: 1.כשגבר היה גבר. צייר זאב. מסדה ,1971. 2.הבונבונים הכי יפים .צייר זאב, מסדה. 1978. 3.תמונות יפואיות . צייר שמואל כץ .ספריית מעריב.1979. 4. תמונות יפואיות : סיבוב שני . צייר שמואל כץ. ספרית מעריב .1981. 5. יפו סבאבה: תמונות יפואיות סיבוב שלישי. צייר שמואל כץ , ספרית מעריב , 1983.. 6. פעמיים תורכי .צייר שמואל כץ . ספרית מעריב, 1986.

קישורים: מנחם תלמי משורר עולם הפשע של יפו המפיקים הררי ולוביצקי כתבה על אורי גבריאלכוכב תמונות יפואיות. ראיון ענק עם אורי גבריאל עוד ראיון עם אורי גבריאל אורי גבריאל מקבל פרס ג'וליה מאסלאוי בתפקיד חצ'ורה פנינה מור הבת של ג'וליה פנינה מור באנגלית תמונות יפואיות הפתעת המדד

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.