אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טקס גיבור המערב הפרוע


אלי אשד's picture

טקס וילר הוא גיבור סדרת הקומיקס האירופית המצליחה ביותר בעולם

 

טקס וילר הוא גיבור סדרת הקומיקס האירופית המצליחה ביותר בעולם, סדרת מערבונים המתקיימת מזה 57 שנים, יותר מתקופת קיומו של המערב הפרוע עצמו.

לפני כמה חודשים הופיעה בעברית בהוצאת מ.מזרחי מהדורה חדשה של החוברות הראשונות בסדרה, שפורסמה לראשונה בישראל בידי ההוצאה בישראל בשנות השבעים וזכתה אז להצלחה גדולה. בסדרה יצאו 26 עלילות שהתפרשו על 58 חוברות, בנות 64 עמודים כל אחת. סיפורי טקס פורסמו בתרגומו המצוין של גאיו שילוני (מתרגם פורה מאיטלקית) שהכניס אנרגיה רבה לטקסטים, עם המילים המיוחדות שידע ליצור כמקבילה עברית לשפתו הססגונית של טקס (למשל "ברנשים") והמאייר מ.אריה היה צייר הכריכות הקבוע. אולם נראה כי כיום חוברות אלו כבר אינן זוכות להצלחה שהייתה להן בשנות השבעים. יתכן כי אינן לדור הצעיר יותר, המעדיף גיבורי על וסיפורי מנגה יפניים ושוב אינו מתעניין במערבונים, ועוד בשחור לבן. אמנם, הן בהחלט יכולות להתאים לקוראים מבוגרים יותר, גם בגלל שיש להן ערך שאינו נוסטלגי בלבד, אלא גם משום שמדובר פשוט בסיפורים טובים.

כמעט במקביל פרסמה הוצאה אמריקנית ידועה, "dark horse"תרגום לאנגלית של סיפור אודות טקס, אותו אייר הצייר האמריקני הידוע ג'ו קוברט. זהו אירוע נדיר, שכן בארה"ב, בניגוד לצרפת, גרמניה, איטליה, פורטוגל סקנדינביה, ספרד ואפילו בהונגריה, אין המערבונים כ-קומיקס אהודים כלל ועיקר, מערבונים מתורגמים מאיטלקית כגון "טקס גיבור המערב הפרוע" על אחת כמה וכמה. הפעם הייתה תקווה בהוצאה האמריקנית כי מאחר ואמן הסיפור הנוכחי אודות טקס הוא אמן אמריקני ידוע מאוד, יזכה להצלחה. משום מה, עם כל האהדה לסדרה באירופה ובמקומות כמו ברזיל, ניו זילנד, תורכיה וגם ישראל, מעולם לא פורסמה במקום התרחשות הסיפורים, ארה"ב.

זו תופעה מוזרה, שכן באירופה, כאמור, נותרו המערבונים אהודים משך שנים רבות מאוד, מאז ספרי קרל מאי במאה ה-19, אודות גיבורי המערב הפרוע וינטו ויד הנפץ ועד לסדרת הקומיקס הצרפתית הקלאסית של גי'ן גיראוד אודות לויטננט לוברי, משנות השבעים והשמונים, הרבה יותר מכפי שהיו אי פעם בארץ המוצא. אולי בגלל שתיארו סביבה רחוקה ומיתית שבארה"ב, בניגוד לאירופה, כבר ידעו היטב עד כמה הייתה רחוקה מן המציאות ההיסטורית. חובבי הקומיקס האמריקנים אינם מתעניינים במערבונים כלל. עד כמה שידוע לכותב שורות אלו, מספר סיפורי "טקס" ראו אור, משך תקופה קצרה, באנגליה, ואף שם לא זכו להצלחה. אם כבר מתפרסמים שם קומיקסים מערבונים (לרוב מסדרת "ג'והנה אקס", גיבור הקומיקס המערבוני רב הימים מכולם בארה"ב) הרי שכולם מעין מערבוני "אימה" על טבעיים, בדומה לסיפורי "טקס", שהקדים בכך בשנים רבות את האופנה האמריקנית של שילוב פנטזיה ואימה במערבונים. אבל טקס נותר בעיקר סיפור הצלחה ענק מחוץ לעולם האנגלו סקסי דווקא.

נשר הלילה

ארץ

טקס ווילר (במקור אמור שם משפחתו היה להיות "קילר", הרוצח באנגלית, אך שונה מסיבות מובנות) הוא אולי ההתגלמות העילאית של לוחם הצדק במערב הפרוע. בסיפורים הראשונים על עלילותיו היה טקס פושע, אולם במהרה הפך לאיש חוק אמיץ, "ranger" המשמש, "מהצד", מנהיג שבט אינדיאני של הנבאחוס במדינת אריזונה ומכונה בפיהם "נשר הלילה". טקס הוא לוחם אמיץ למען הצדק, המשתמש לעיתים קרובות בשיטות כלל לא אורתודוכסיות, ובכללן שימוש נפוץ ומאוד לא פוליטיקלי קורקטי באלימות וניבולי פה, כשהוא עושה שימוש באקדוחיו כמעט כל הזמן.

נשמעו אף טענות כי דמותו של טקס מבוססת על דמותו של איש מערב פרוע אמיתי אחד,ג'ון קופי הייז או קפטין ג'ק, הנחשב ל-טקסס רנג'ר המפורסם ביותר של כל הזמנים, אך נראה כי הדמיון הוא מקרי. גם תקופת פעילותו של טקס אינה ברורה בדיוק, פרט לכך שהיא מתרחשת לאחר מלחמת האזרחים (בה נטל טקס חלק), אי אז במחצית השנייה של המאה ה-19 (כמה עשרות שנים לאחר תקופת הפעילות של זאגור, גיבור אחר שנוצר בידי משפחת בונאלי).

במסעותיו מלווה טקס ברנג'ר זקן המתלונן תמיד, קיט קרסון, (שלמרות שמו לא ברור אם יש לו קשר אמיתי לסייר המפורסם בשם זה שהופיע גם בסדרת קומיקס מקבילה, "תולדות המערב הפרוע").

בעברית הופיעהסדרת חוברות אודות דמות בשם "קיט קרסון" בהוצאת רמדור,1962,תשכ"ג, 68 עמודים. למרות השם לא היה כל קשר בין גיבור הסדרה, שהיה אקדוחן רודף חוק וצדק שגרתי, לאיש המערב, הצייד והגשש הידוע בעל אותו השם.

החוברות היו:

1. הסומבררו השחור, מאת ג'ורג הודיהק. 2. הפרש האלמוני, מאת רוי וינצ'סטר. 3. השליפה המכרעת, מאת רוי וינצ'סטר. 4. במלכודת השטן, מאת רוי וינצ'סטר. 5. הפרש האלמוני, מאת רוי וינצ'סטר. 6. פגישה עם המוות (לא ברור באם יצא לאור)

קיט קרסון

הערה: סיפור קומיקס אודות עלילות קיט קרסון בשם "עיר השודדים" הופיע בסדרת הקומיקס "בוקי", בחוברות 107-109. דמותו הנאמנה למציאות יותר של קיט קרסון הופיעה בחוברות של סידרת הקומיקס האיטלקית המתורגמת "תולדות המערב הפרוע", שיצאה בהוצאת מזרחי, בחוברת מס' 3, "הנהר הגדול", כנער, בחוברת 4, "אלמו", בחוברת 7, "המקסיקנית הנוקמת", בחוברת 8, "שכירי חרב", בחוברת 14, "הצייד", ובחוברת 15 "מרכבות המדבר".

טקס מלווה גם בידי לוחם אינדיאניאמיץ משבט הנאבאחו, ג'ק הנמר, ובידי בנו קיט, בן לנסיכה האינדיאנית לילי שנרצחה (לאחר מותה לא נישא עוד טקס וככל הנראה גם לא ניהל כל קשר רציני נוסף עם אישה).

קיט הנ"ל, שהוא באופן יוצא דופן מאוד בסדרות מערבונים בן תערובת לבן ואינדיאני (לרוב, בתקופה בה פורסם טקס לראשונה, הוצגו בני תערובת כטיפוסים שליליים באופן מוחלט) הוא בן עשרה תמידי, שאנשי ההוצאה שקלו בשלב מסוים להפוך אותו לגיבור סדרה משלו (נערים כגיבורי מערבונים היו אהודים מאוד באיטליה בשנות החמישים), אך לבסוף ויתרו על הרעיון והותירו אותו בן לוויה תמידי לאביו.

אחת מהסיבות להצלחה הגדולה של סיפורי טקס הייתה שהוא נלחם לא רק בפושעי מערב פרוע "רגילים" כמו כנופיות פושעים (וכמו כנופיית הפראים של קיד וקסידי, סיפור שבאופן יוצא דופן התבסס על עובדות היסטוריות), חוואים שתלטנים, בנקאים מושחתים, קציני צבא אכזריים, אקדוחנים רצחניים וכיוצא באלה, אלא גם באויבים פנטסטיים לחלוטין : פושעים כמו פרוטאוס, שהיה מסוגל לשנות את תווי פניו ולהתחפש לכל אדם ו"מלך השבטים", מיליונר שחור, נסיך ממאלי שבאפריקה, שתכנן לאחד את שבטי האינדיאנים של ארה"ב עם השחורים והסינים תחת הנהגתו ולהנהיגם למלחמה כנגד הלבנים.

טקס וידידיו התמודדו גם עם כוחות על טבעיים ואויבים פנטסטיים שונים. הם ביקרו בארץ שורצת דינוזאורים ושבטי בני אדם קדמונים, מתחת לאדמה, נתקלו ב-חייזר מן החלל החיצון ובחנית שלה כוחות כישוף, התמודדו עם מדען שגידל אריות למימדי ענק, וכמובן נלחמו שוב ושוב ושוב (ושוב) באויבו המסוכן ביותר של טקס, המכשף מפיסטו, בעל הכוחות העל טבעיים האמיתיים. מפיסטו היה קוסם במה שעשה שימוש בכוחותיו ההיפנוטיים לביצוע פשעים. מאוחר יותר למד אצל כוהן טיבטי והשיג דרכו כוחות כישוף אמיתיים.

טקס נאלץ להיאבק לא רק עם מפיסטו אלא אף עם בנו, יומה ובתו, לילי, מכשפה בפני עצמה. בסיפורים שלא תורגמו לעברית התמודדו טקס ועמיתיו עם המכשף "הברון השחור", שהטיל קללת מוות על קיט, עם כתות סודיות מסתוריות ומכשפי וודו, גילו עיר אבודה של בני המאיה ביוקאטן, הגיעו לעיר אבודה של חיילים ספרדיים מימי פיזארו, שאסטרולוג החצר בה כונה נוסטרדמוס והוצפה בסופו של עניין, נאבקו בפלישת חייזרים ואפילו נלחמו באנשי נמלה גמדיים. הם אף הסתבכו בצרות שנלקחו מסרטי אימה שונים, בין השאר עם מתים חיים.

האמריקני המפורסם ביותר באיטליה

באיטליה סדרת "טקס" היא הסדרה האהודה ביותר בקומיקס, למעשה סידרת המערבונים ארוכת הימים ביותר בהיסטוריה. היא אהודה מאז ראשיתה, בספטמבר 1948, ("טקס" היא הסדרה היחידה ששרדה באיטליה מאז התקופה בה נוצרה) ורואה אור עד עצם היום הזה, דהיינו מזה 57 שנים רצופות בעת כתיבת שורות אלו.

נכון לחודש דצמבר 2005, יצאו באיטליה 542 חוברות טקס שונות. עד היום יצאו קרוב לאלף חוברות וחמישה מהדורות שונות של טקס, סיפורים מתקופות שונות.

הסיפורים הם ברובם המכריע בשחור לבן אבל בשנים האחרונות כל חוברת 100 עגולה יוצאת לאור בצבע. כעת יוצאת לאור המהדורה החמישית של טקס באיטליה. ארבעים החוברות הראשונות יצאו בספר אלבום, בגודלו של אטלס.

הקוראים את מערבוני טקס כיום, לא יוכלו להזדהות עם חוסר הקורקטיות הפוליטית שלהם. טקס מתנהג לעיתים קרובות כבריון אלים ואינו נמנע להכות אנשים בשל החשדות הקלושים ביותר. אם כי הוא מוצג כידידם של האינדיאנים, הוא אינו נמנע מביצוע מעשי הרג המוניים בשבטים אינדיאניים עוינים ללבנים. מה שאולי היה חמור הרבה יותר בעיני בני התקופה בה נכתב, הוא אינו נמנע מלנבל את פיו (במושגי התקופה ההיא, לכל הפחות), ולכן אין פלא שהסדרה עברה צנזורה חמורה בשנות השישים. אך בסופו של עניין, כל זה היה מקובל למדי בסיפורי מערבונים מכל הסוגים בשנות ה-40 ועד ה-70. כיום הסיפורים נראים תמימים למדי. מכל מקום, יש מקום להניח כי לדמותו של טקס הייתה השפעה מסוימת על סרטי מערבוני הספגטי המפורסמים בכיכובו של קלינט איסטווד, כמו "בעבור חופן דולרים", ו-"הטוב הרע ומכוער", שהבימאי שלהם, סרג'יו ליאונה, היה מעריץ ענק של מערבוני טקס. הגיבורים האלימים באופן מיוחד שלהם נראים כהקצנת הדמויות המופיעות בסיפורי "טקס".

יוצר טקס היה הסופר ומו"ל הקומיקסג'ובני לואיגי' בונלי, שיצר כמה סיפורים מקוריים ויוצאי דופן בהחלט, שבוססו מחד על מחקר פרטני ביותר אודות תולדות המערב הפרוע ומאידך על הצגת המערב הפרוע האמריקני כעולם אחר, פנטסטי, בו הכול יכול לקרות...וקורה. ג'ובאני בונאלי נפטר לפני כמה שנים וכיום כותבים את הסיפורים אנשים אחרים ובראשם קלאודיו ניזי. בסיפורים כיום יש יותר סקס ופתיחות ויותר אלימות, אבל לדעת החובבים הם נופלים ברמתם מה"טקסים" המקוריים ונופלים בהרבה מאותם שראו אור בעברית.

האמן הקבוע והמוערך ביותר של סיפורי טקס היה אורליו גלפיני (המכונה "גלפ"), שהחוברות אותן אייר נחשבות לטובות ביותר. לדעת מומחים, עד מספר 300 הסיפורים של גלפיני וליטרי הם טובים. אחר כך מתחילה הסדרה להתדרדר ולחזור על עצמה, אם כי גלפיני ממשיך לצייר עד 400, ובכלל זה סיפור העוסק בטקס כת החונקים מהודו. בונלי וגאלפיני פירסמו ביחד יותר מ-200 חוברות, שראו אור בסדרת "המיטב של טקס". ציירים אחרים כוללים את ליטרי, שיש הרואים בו את הצייר מספר 2 של טקס, אחרי גלפיני. הוא צייר כמה מן הסיפורים שפורסמו בעברית, כמו "תעלומת החנית", פרוטאוס וסיפור ידוע שלא תורגם אודות הקוסם מוריסקו, קוסם טוב הנאבק במפיסטו הרע ובמשפחתו. צייר ידוע נוסף של סיפורי טקס הוא טיקי, שצייר את "איש ללא מצפון" ו"שריפת הכפר". צייר נוסף שסיפוריו ראו אור בעברית הוא ניקולו, שצייר את "הסוס המופלא", "נתיב המוות", ו"השועלים". המו"ל הוא בנו של בונלי, סרג'יו, שיצר דמות מערבונים מפורסמת משלו, זאגור.

סיפורי טקס הטובים ביותר :

לסיפור טקס הטוב ביותר נבחר בידי החובבים הסיפור אודות "הפנתר השחור" ו"מלך השבטים" (שתורגם לעברית). למספר 2 נחשב "גוב האריות", שתורגם גם הוא, אודות מדען מטורף שגידל אריות למימדי ענק .מספר 3 מספר על מפיסטו והברון השחור, לא תורגם ונחשב לסיפור הטוב ביותר של מפיסטו, אם כי "עמק החיצים" טוב יותר. מספר 4, לדעתו של כותב שורות אלו, הוא "ארץ הנחש", העוסק בארץ המצויה מתחת לאדמה ושורצת דינוזאורים. ישנם סיפורים משובחים נוספים, ביניהם הסיפור אודות העיר האבודה של החיילים הספרדיים וסיפור על מומיות אינדיאניות הקמות לתחייה. הטובים ביותר יצאו ב-63 החוברות הראשונות ורובם תורגמו לעברית.

מלך

סביב חוברות טקס התפתחה תרבות חובבים נרחבת באיטליה ובארצות אירופאיות אחרות, עבורם התחביב הינו מרכזי ביותר. הם מתמקדים באספנות המהדורות ראשונות של חוברות טקס, שהן כיום יקרות מאוד ונדירות מאוד, כמעט בלתי ניתנות להשגה. כיום שוות החוברות בין 1000 ל-20000 יורו. מלבד זאת, בברזיל ובפורטוגל, ניו זילנד ו-תורכיה, מתפרסמים פעם בשנה סיפורי טקס מקוריים המאוירים בידי ציירים מקוריים. עד היום יצאו כ-300 חוברות מסוג זה.

טקס בשפה האנגלית

טקס, כאמור, לא זכה להצלחה כבירה בעולם האנגלוסקסי, לפחות עד שנת 2005, אז פורסםאלבום טקס בידי חברת dark horse, עם ציורים מרהיבים של הצייר היהודי המפורסם ג'ו קוברט. הסיפור מצוין: טקס יוצא לבדו לרדוף אחר ארבעה פושעים שרצחו משפחה שלמה של ידידים. הסיפור מתאר כיצד הוא לוכד את הפושעים בזה אחר זה. הסיפור בבירור מיועד לקהל מבוגר יותר מסיפורי טקס שיצאו לאור בישראל בשנות השבעים, וכולל ניבולי פה ורמזים ברורים למין. מה שחבל הוא שהדמויות הקבועות, ידידיו של טקס, קרסון, ג'ק הנמר והבן קיט, לא מופיעים כלל, אבל העניין מכוון : בהקדמה מוסבר כי המו"לים הזמינו מראש את הצייר קוברט לצייר את הסיפור כדי למשוך את הקהל האמריקני. מכיוון שהגיעו להחלטה שהקהל רק יתבלבל בשל קיומן של דמויות כמו קיט קרסון (השונה, כאמור, מן הסייר האמריקני ההיסטורי המפורסם), החליטו לוותר על כולן ולהתמקד בסיפור רק בטקס עצמו. אך בסופו של דבר שינה המו"ל את דעתו. האלבום פורסם אך לא הופץ בארה"ב, מתוך הנחה שהחובבים האמריקניים לא יגלו עניין בקומיקס איטלקי.

סביב טקס התפתח מגוון שלם של מוצרים נלווים כגוןבובותבדמות גיבורי הסדרה, ואף הוסרט סרט קולנוע (יחיד ככל הנראה) המבוסס על עלילותיו בשנת 1985 "טקס ואדוני המעמקים", המבוסס על חוברות טקס חודשיות איטלקיות שמספרן 101 – 103 (שלא תורגמו לעברית). בסרט כיכב לא אחר מאשר כוכב המערבונים האיטלקי הידוע ג'וליאנו ג'אמה, שהתפרסם בשנות השישים הודות למערבוני "רינגו" שלו ששימשו מקור השראה לסדרת ספרי מערבונים ישראלית ארוכת ימים בשם זה (לא פחות מ-270 ספרים וספרונים, בהוצאת "רמדור"). בסרט נלחמים טקס וחבריו נלחמים כרגיל כנגד יריבים פנטסטיים במיוחד, בני שבט אצטקי קדום המתכנן להשתלט על המערב ולזרוק משם אחת ולתמיד את הלבנים כולם, ונעזר גם במספר אלים קדומים לשם כך. בתפקיד המספר, אינדיאני זקן, הופיע לא אחר מאשר יוצרו של טקס, ג'ובאני בונאלי. את הסרט, החביב בהחלט, אם כי רחוק מאוד מלהיות "טוב" גם במושגים של סיפור טקס ממוצע, ניתן להשיג גם בקלטת ישראלית, שבזמנו נמצאה בתחנה המרכזית בתל אביב, במחיר 10 ש"ח. חוץ מכל זה, יש רחוב במילאנו, המקביל לבית ההוצאה, הנקרא על שמו של טקס. על פי השמועות, בשלב מסויים הייתה אף תוכנית להפגיש את טקס עם גיבור העל האמריקני המפורסם מכולם, סופרמן, אך הקוראים באיטליה נגעלו מן המחשבה והנושא ירד מן הפרק. ניצחון מוחץ לטקס, שלא צריך להשתמש בחליפה של סופרמן. גם בישראל שימש טקס מקור השראה לפרודיה אכזרית שלהקומיקאי אורי פינק על הרוצח ברוך גולדשטיין, שהופיעה בספרו "ספר הג'ונגל 3", ספר סטירות פוליטיות.אמנם לא ברור אם הוצאת מזרחי תמשיך להדפיס את חוברות טקס, אבל חבריקומונת טקס וזאגור של תפוז החליטו ליזום וכעת מתרגמים את הסיפורים לעברית בעצמם ומעלים אותם לרשת עבור כל אותם חובבים ששוב אינם יכולים בלי סיפורי טקס בשפת הקודש.

רשימת חוברות טקס בעברית

סדרת טקס, גיבור המערב הפרוע, 1972-1978, מאת לואיג'י בונלי, בהוצאת מ. מזרחי ובעריכת גאיו שילוני. עורך גרפי ומאייר הכריכות, מ.אריה.בעברית ראו אור 26 עלילות טקס, המשתרעות על פני 58 חוברות:

1. מצודת האינדיאנים 2. דם בריו בראבו 3. עמק החיצים 4. השבט המכושף 5. גשר הדמים 6. המרדף הגדול 7. אש בערבה 8. לוחם הצדק 9. ארץ הנחש 10.נקמת אל האש 11.איש ללא מצפון 12.מרחץ הדמים 13.שריפת הכפר 14.נקמת בת השבט 15.כנופיית הפראים 16. מוות בשלג 17.הסוס המופלא 18.כוכב הכסף 19.אימה על גבול מכסיקו 20.המלך 21.אי הכרישים 22.פעמון הכסף 23.הנצחון 24.תעלומת החנית 25.העין הקסומה 26.פרשי המוות 27.הבריחה לתוך הלילה 28.עברו של טקס 29.אלוף הזירה

עטיפת טקס מספר 14, איור מקורי של מ.אריה

30.הפראים 31.הפנתר השחור 32.מלך השבטים 33. הבגידה 34.מותה של לילי. 35.שבועת הנוקמים 36.הרדיפה 37.הכדור האחרון 38.אש על המים 39.נתיב המוות 40.קריית תופת 41.טקס חוזר 42. קלף הגורל 43.חולות נודדים 44.השועלים 45.שודדי המערות 46.האות המסתורית 47.הפתרון 48.זהב נוצץ 49.בקר ואש 50.החץ השחור 51.אליל המדבר 52.בגוב האריות 53.עמק האימה 54.המפלצת 55.בקעת הירח 56.המרד 57.עיר ללא חוק 58.תופת בחוצות

מס’ 59 בסדרה, "טקס לוחם", לא ראה אור

קישורים

הקדמה לסיפורי טקס מאת יוסי סאוני

דורון כהן על טקס וזאגור

טקס בישראל

עטיפות חוברות טקס בעברית מידע באנגלית על טקס

וגם אתר הבית של ההוצאה לאור שלו באיטליה:

תשובות לשאלות על טקס

50 שנות טקס המחבר של סיפורי טקס לואיג'י בונלי

עוד על ג'ובני בונלי פרטיו האישיים של טקס טקס מוכר בכל העולם היסטוריה של חברת בונלי

טקס וילר האמיתי

פרטים על טקס אתר ברזיליאני באנגלית על טקס וחברת בונאלי

אתר הולנדי על טקס טקס הכרך באנגלית

טקס ווילר בארצות העולם סרט על טקס ווילר עוד על הסרט גם על הסרט

פרטים נוספים על הסרט

ספר פיני על טקס עוד על הספר הפיני על טקס

בובות טקס

עוד על הבובות טקס מאת ג'ו קוברט

טקס בעיתון של אוקלהומה

פורום ישראלי טקס וזאגור תולדות המערב הפרוע דורון כהן על ז'אנר ההרפתקאות בקומיקס מ.אריה המאייר של טקס בישראל הוצאת מ.מזרחי

טקס וילר לראשות הממשלה!

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.