אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תל אביב בשנת 2009


אלי אשד's picture

העיר תל אביב חוגגת את שנת המאה שלה. ולרגל זה יהיה מעניין לראות איך ראו ראשי העיר של תל אביב בעבר את תל אביב כפי שתהייה בשנת 2009. במה צדקו ובמה טעו. שהרי על סמך "קליעותיהם" בעבר לגבי העתיד של עוד חמישים שנה אפשר יהיה להעריך עד כמה, אולי יצדקו החוזים של היום לגבי תל אביב בעוד חמישים ומאה שנה. בחגיגות מלאת 25 שנה להקמתה של תל אביב בשנת 1934 כתב מאיר דיזינגוף ראש העיר הראשון של תל אביב את חזונו כיצד הוא מתאר את תל אביב לעצמו במלאת חמישים שנה לקיומה: כרך גדול המשתרע עד לחדרה בצפון ועד עקרון בדרום ועד לפתח תקווה קלקיליה וטול כרם מזרחה... אוטומובילים גדולים יוצאים בכל יום טעונים נוסעים וסחורות בדרכם לבגדד דמשק וטהרן .. על גדות המוסררה אשר נעשתה לנחל שוטף על ידי חיבור צינורות עם הירקון, יינטע פרק הנקרא גן בינלאומי ובו הרבה בריכות ואגמים.

דיזינגוף חזה שבשנת 1959 תל אביב ביובל החמישים שלה תכיל חצי מליון נפש ונבואתו זאת התממשה. כאשר הגיעה שנת החמישים של תל אביב - 1959 נעתר ראש העיר דאז של תל אביב חיים לבנון לבקשת שבועון "העולם הזה" בעריכת אורי אבנרי ותיאר את תל אביב כפי שתהיה לדעתו בעוד חמישים שנה בשנת 2009. ומאמר זה מבוסס על המאמר שפרסם אז ב"העולם הזה". חיים לבנון חזה עיר של שני מליון נפש מתוך אוכלוסייה של כעשרה מליון נפש (הוא הגזים כיום יש בישראל כ7 מיליון איש). על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2008 חיו בתל אביב מיליון ומאתיים עשרים וארבע אלף איש. דהיינו הוא דייק אבל גם לא היה כל כך רחוק בתחזיתו. לבנון העריך שתל אביב תהווה את המרכז הכלכלי החברתי והתרבותי של הארץ. (נכון מאוד וזה היה נכון כבר בזמן שבו פירסם את התחזית). תל אביב בשנת 2009 תהיה עיר עם נמל עמוק מים שישרת כל המזרח התיכון והארצות השכנות בהוצאת והכנסת סחורות. (התחזית הזאת למרבית הצער לא התגשמה). רכבת תחתית תקשר את העיר לצפון ודרום ומזרח אל כל כנפות הארץ וגם את חלקי העיר השונים בינן לבין עצמן. (כידוע תחזית זאת למרות מאמצים רבים וקולוסאליים לא התגשמה בשנת 2009 וזהו אולי הכישלון הגדול ביותר בתחזיתו שהיא אכן הגיונית של לבנון).שדה תעופה גדול יהיה מרכז הקשר בין תל אביב לשאר ערי הארץ ,ובין הארץ לארצות השכנות .מלבדן יהיו גם שדות תעופה להליקופטרים בחלקים שונים של העיר שיעזרו לתחבורה למרחקים קצרים יותר. בתל אביב יהיו מקומות חניה רבים מתחת לקרקע וגם בתי חניה מיוחדים על הקרקע (התחזית התגשמה).בשנת 2009 יוקמו מעין מלונות למכוניות ובתוכם יוכלו בעלי המכוניות להשאיר את מכוניותיהם. כבישים כעל קרקעיים מנעל גשרים ומעל לבתים הנמוכים ימלאו אז את העיר. (התגשם ). העיר כולה תהיה מחולקת לאיזורים איזורים. יהיו בה מרכזים למסחר, רובעים לתעשייה ורובעי למגורים, אולם כולה על כל חלקיה תהיה שווה בשירותיה ובצורתה.

תל אביב בשנת 2009 תהיה. כרך של מסחר ותיירות .יהיה בה מרכז לתערוכות ארציות ובינלאומיות, ירידים ותערוכות מסחריות הן עבור תוצרת הארץ והן עבור התוצרת הזרה שתרצה לרכוש לה שווקים במזרח התיכון. תל אביב תהיה מרכז איזורי לתיירות יהיו בה בתי מלון מפוארים ונוחים ומשרדי התיירות של כל הסוכנויות יקימו כאן את מתקניהם לשימוש רבבות התיירים שינהרו לעיר. (התחזית התגשמה). מרכזי העיר לא יהיו רק מעל פני הקרקע. יהיו בעיר מרכזים תת קרקעיים רבים לתנועה למסיר לבידור ולשעשועים. (התחזית הזאת לא בדיוק התגשמה אבל אפשר לראות בקניונים השונים המבודדים מהעיר סביבם \כמעין הגשמה של רעיון זה). הים של תל אביב בשנת 2009 יהיה נקי. הוא ישרת לא רק רק את הנמל אלא גם ישמש כשטח לספורט ולשעשועים .לכל אורך החוף יוקמו מזחים אל תוך הים שישמשו לשעשועים ולהפלגות בסירות לאורך חופי הארץ ,יהיו עליהם בתי קפה ומסעדות שישרתו את הנופשים והמתבדרים. (התחזית התגשמה חלקית.הים אינו נקי אך הנמל של תל אביב בהחלט כהפך בשנים האחרונות למרכז שעשועים). תל אביב בשנת 2009 תהיה עיר של גנים ופארקים של שדרות ופינות ירק. (התחזית התגשמה ). לאורך כל חוף הים מבת ים בדרום ועד לצפון ישתרע גן לצידה של הטיילת לצורך זה תיובש רצועת ים ועל החלק שיכבש מהים יוקם הגן . (התחזית לא התגשמה). לתושבי העיר תל אביב בשנת 2009 לא תהינה עוד בעיות של מים. מכון מיוחד להתפלת מי הים יעמוד על כנו ויספק מים לכל תושבי העיר לכל הצרכים לשתיה ולהשקעה. שאלת הביוב תמצא את פתרונה על ידי מכון נוסף לטיהור המים שיטהר את מי השופכין של הער אשר יוזרמו לנגב וישמשו גם להשקאת פארקים וגנים שבעיר. החלקים היבשים ינוצלו לתעשיית דשנים. אפיק נחל איילון יוטה דרומה ליפו. ובמרכז האפיק הקיים תעבור רכבת שתוביל מהעיר החוצה ולתוכה. (לצערנו הרב זוהי עוד תחזית חשובה והגיונית ביותר שלא הוגשמה).אחד המקומות היפים והמפוארים בעיר תהיה יפו שתהיה מרכז של אמנות תעשייה אמנותית וסחר אמנותי .(לצערנו תחזית זאת התגשמה רק באופן חלקי ונקודתי ביותר. יפו ב-2009 היא עדיין מרכז של עוני בהשוואה לתל אביב).בתל אביב בת המאה יהיו מוסדות בריאות לכל דורש, עזרה רפואית תינתן חינם לכל הנצרכים ובתי יתומים וזקנים יוקמו לצד מוסדות השיקום לחלשים (זאת נבואה שלצערנו איני חושב שמישהו יתאר את העתיד היום יעלה אותה על דעתו, היא מראה את האופי הסוציאליסטי השוויוני של התקופה שבו היא הושמעה, אופי שאבד מאז וחבל מאוד.).

בתי נוער יוקמו באיזורים השונים לשירותן של המשפחות מרובות הילדים ובכל רחבי העיר יהיו מגרשי ספורט עירוניים שלא יהיו שייכים לאגודות. נחל הירקון יהפוך למרכז שעשועים ובידור, ומשני צידיו יוקמו מרכזי הספורט של העיר אצטדיון ענק יוקם בו יערכו המכביות ואולימפיאדות. תל אביב תהיה אז המרכז הרוחני של הארץ. זאת תהיה עיר של תורה. מלבד בתי הספר העממיים והגבוהים יהיו בתי ספר מיוחדים עם פנימיות שאליהם ישלחו יהודים את ילדיהם ללמוד מכל רחבי העולם. (התחזית התגשמה חלקית).תהיה בה אוניברסיטה מפותחת ובה פקולטות להנדסה למכרות לימאות ואמנויות. (כדאי לזכור שבתקופה שבה הושמעה הנבואה רק החלו לתכנן את אוניברסיטת תל אביב. מאז הנבואה כמובן הוגשמה. אך אין פקולטות למכרות ולימאות ומן הסתם גם לא יהיו מאחר שמקצועות אלו אינם מבוקשים עוד כפי שהיו אז בשנות החמישים).בתל אביב של שנת 2009 יהיו פזורים מוזיאונים לרובו ובהם מוזיאונים ארכיאולוגיים שיציגו לראווה את ממצאי החפירות שיעשו עד אז ויציגו לראווה את עברה של תל אביב ויפו. (התחזית התגשמה במלואה ובראש ובראשונה במוזיאון ארץ ישראל שבימים אלו מציג תערוכות על הארכיאולוגיה של תל אביב).מספר התיאטראות והאופרות בתל אביב של שנת 2009 יגדל ולכל אחד מהם יהיה בניין משלו. וכן יוקם גם תיאטרון בלט קבוע. (התחזית התגשמה. יש תיאטרון אופרה קבוע הלא הוא בית האופרה, ויש מרכז מחול הלא הוא מרכז סוזאן דלל. לעומת זאת לבלט הקלאסי דווקא שאליו כיוון לבנון אין בית קבוע מאחר שהתחום נשאר משני מאוד בתרבות הישראלית ). מחוץ לתזמורות הקיימות תתקיימנה תזמורות שכונתיות וכן מקהלות .כאן יתפתח השיר העברי המחול העברי והזמר העברי. ויווצר נוסח חיים אחר וסגנון חיים אחר שיהיה אפייני לעם ולמדינה. צביונה המיוחד של העיר יקבע גם על ידי "חדשי תרבות" שיתקיימו בעיר ובהם יערכו שיעורים קונצרטים והרצאות לעם ויחוזק הקשר עם התנ"ך והתלמוד. (התחזית התגשמה באופן חלקי, יש הרצאות רבות בנושאי יהדות ומכללות שעוסקות בנושא כמו "עלמה" אולם אין "חודשי תרבות" כאלו שחשב עליהם לבנון ובכלל העניין בתנ"ך ובתלמוד רק הולך ופוחת בציבור החילוני בתל אביב של שנת 2009).מאחר שעד אז כבר לא תתקיימנה העדות השונות אפשר יהיה לבנות בתי כנסת גדולים ומפוארים שישרתו את יוצאי כל הארצות. (קשה להעריך עד כמה תחזית זאת התגשמה. העדות ממשיכות להתקיים אולם יש גם בתי כנסת מעורבים. בכל מקרה נראה ששיעור המשתמשים בבתי הכנסת בתל אביב של 2009 רק נמצא בירודה). תל אביב תשמש אז כמרכז לחבל המאוכלס בצפיפות מרחובות בדרום ועד להרצליה בצפון. לבנון סיכם : תל אביב של עוד חמישים שנה תהייה כבר עיר בעלת צביון מקורי ומיוחד. לא תהיה זאת עיר של מגרדי שחקים. כך אני רואה את תל אביב בעוד חמישים שנה. אולם להגשמת הרבה דברים לא יהיה צורך לחכות עד אז. חלומות רבים יתממשו כבר בשנים הבאות.ואני מסכם:רוב התחזיות של לבנון התגשמו כמעט במדוייק. להוציא כמה חשובות ומרכזיות.נושא הרכבת התחתית, ונושא ההתפלה.. ולצערנו המגדלים בניגוד למה שצפה לבנון רק ימשיכו להתפתח וזה הכרחי בגלל חוסר במקום.

אולם אין ספק שכפי שחזה לבנון לעיר תל אביב של 2009 יש צביון מקורי ומיוחד כאחת מערי התרבות העיקריות של העולם.

עטיפת הרומן המדעי הבדיוני "ישראל בשנת 2000" מאת "ס. גולדפלוס " שחזה בשנות החמישיםן איך יראו ישראל ותל אביב בשנת 200 הרחוקה.

ראו גם חיים לבנון תל אביב בויקיפדיה איך תיראה ישראל בשנת 2000 ( ברומן מדעי בדיוני משנות החמישים ) ארץ ישראל בשנת 2040 מדינות ישראל העתידניות מסע בזמן לתולדות תל אביב

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.