אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדונה והארי הקדוש


אלי אשד's picture

הזמרת המפורסמת מדונה היא כידוע גם מעריצת תורת הקבלה המפורסמת ביותר בתבל השפעתה של תורה זאת ( או לפחות גרסה מסויימת מאוד שלה) ניכרת היטב ביצירות שונות שלה . ואולי יותר מכל השפעה זאת ניכרת בפזמון שנוי במחלוקת במיוחד שלה בשם "יצחק ". חוקר הפילוסופיה היהודית והמומחה למוזיקה קבלית ירון ליבוביץ יצא לבדוק שיר זה ואת השערורייה שעורר בקרב חוגים מסויימים שאף השמיעו את הטענה "שיש איסור הלכתי" על פזמון מעין זה .

האומנם ?

יצחק isaac מאת מדונה וסטיוארט פרייס. שרים מדונה ויצחק סינוני מהאלבום confessions on a dance floor :

written by madonna and stuart price produced by madonna and stuart price additional vocals by yitzhak sinwani

mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu el hai el hai maromam 'al karuvim kolam baruchu ya'alu [the creator is living above the angels and they are all nourished from his spirit] wrestle with your darkness angels call your name can you hear what they are saying will you ever be the same mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu el hai el hai maromam 'al karuvim (yitzhak sinwani spoken:) the generous truly know what will be given if they don't stop, you know the gates of heaven are always open and there's this god in the sky and the angels how they sit, you know, in front of the light and that's what it's about im nin'alu daltei n'divim daltei n'divim daltei marom [even if the gates of the rich will be closed, the gates of heaven will not be closed] im nin'alu im nin'aaalu im nin'alu im nin'aaalu im nin'alu im nin'aaalu im nin'alu im nin'aaalu staring up into the heavens in this hell that binds your hands will you sacrifice your comfort make your way in a foreign land wrestle with your darkness angels call your name can you hear what they are saying will you ever be the same mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu mmm mm mm im nin'alu im nin'aaalu remember, remember, never forget all of your life has all been a test you will find the gate that's open even though your spirit's broken open up my heart and cause my lips to speak bring the heaven and the stars down to earth for me im nin'alu daltei n'divim מדונה והאר"י הקדוש :isaac" של מדונה: וריאציה על נושא מפורסם

הפזמון isaac של מדונה הלקוח מתוך אלבומה confessions on a dance floor עורר פולמוס לפני כשלוש שנים. השיר עוסק לכאורה במקובל המפורסם מהמאה ה-16 יצחק לוריא האר"י,

ככל הנראה מעורבותה של הזמרת מדונה בשיר גרמה לרב רפאל כהן, ראש ישיבת האר"י בצפת, להצהיר בפני עיתונאי ששאל אותו בנושא הפזמון מבלי ששמע אפילו את השיר ש"חל איסור הלכתי לעשות שימוש בשמו של האר"י הקדוש לשם עשיית רווחים. המעשה שלה פשוט לא מתאים, ולא נותר לי אלא לרחם עליה בגלל העונש משמים שהיא תקבל. האר"י הוא קדוש וטהור, ואנשים לא צנועים לא יכולים לשיר עליו". משום מה הרב כהן לא מצא לנכון לציין איפה במקורות היהודיים נמצא אותו איסור הלכתי חמור שהוא דיבר עליו. עניין "האיסור ההלכתי" החמור פורסם בחו"ל ועורר שם הדים שהגיעו גם לידיעתה של מדונה. מדונה בתגובה טענה שאין מדובר בפזמון באר"י הקדוש כלל אלא בשמו של יצחק סינוני איש מרכז הקבלה והפייטן שמשתתף אתה בביצוע השיר ובהופעות.

מדונה טענה ש"האבסורד הוא שזה לא מה שהם חושבים שזה. זה לא שיר על יצחק לוריא. איני יודעת דבר על יצחק לוריא, לכן אינני יכולה לכתוב עליו שיר. השיר נקרא 'יצחק' מפני שזה שמו של האדם עליו אני שרה. אני חושבת שמישהו החליט לצאת ולהכריז שאני קשורה במעשה אסור, וזה פשוט לא נכון".נסיונות של עיתונאים לבדוק את העניין עם יצחק סינוני ועם חברי מרכז הקבלה של מדונה בלונדון ובלוס אנג'לס מצאו שהללו, משום מה, מסרבים בתוקף להסביר במה בדיוק עוסק השיר אם הוא עוסק באר"י או לא. כפי שנראה בהמשך מבט חטוף במילים מעמיד בספק רב את הטיעון שהשיר אינו עוסק באר"י הקדוש אלא באדם בן ימינו. כנראה שמדונה נבהלה מן ההד השלילי שהשיר יצר על הרב בצפת ועל כן היא יצאה עם התירוץ הקלוש הזה. נראה שלמעשה שיקרה בתגובתה לתקשורת מחשש אותו "איסור הילכתי" .

האם קיים איסור הלכתי על פזמונים על האר"י ?

קודם כל, יש לבדוק את טענת הרב כהן שגרמה לבהלה כזאת אצל מדונה. . האם אכן חל איסור הלכתי להשתמש בשמו של האר"י לשם עשיית רווחים ?ביצעתי בדיקה בעניין. בדקתי בספרי הלכה , במאגרי מידע בתקליטורים , ובאינטרנט . בשום מקום לא הוזכר איסור מעין זה על האר"י או כל אישיות דתית יהודית אחרת. שאלות בנושא בפורומים דתיים וחרדיים שונים באינטרנט לא העלו אף אחד שידע על או שמע את שמעו של איסור הילכתי מעין זה. שאלתי את שועי רז מרצה לפילוסופיה ותלמיד חכם ידוע שאני מכיר וגם את הרב שלי שלמה שפר הרב של אוניברסיטת בר אילן. שניהם נדהמו ואמרו שמעולם לא שמעו על איסור הילכתי כזה.

שועי רז העיר שאיסור כללי מעין זה היה מביא אוטומטית לפסילת פזמונים ידועים על רבנים דגולים כמו שמעון בר יוחאי ו-רבי עקיבא ושלום שבזי שנמכרים בתקליטים ובדיסקים ושאיש לא היה מעלה על דעתו למצוא בהם פגם בעולם הדתי.יש להדגיש, שהטענה לא הייתה שאין ליצור שירים על האר"י עקב "חרדת קודש", כלומר שיש נושאים שצריך להתייחס אליהם בצורה שלא תביא לידי זילות. אפשר אולי להתווכח על השאלה האם למדונה "מותר" לכתוב שירים על האר"י. אולם שוב זאת לא הייתה הטענה של הרב כהן.

הטענה שלו הייתה שיש "איסור הלכתי" להשתמש בשמו של האר"י לצורך רווח. וזאת, אם אכן העיתונות מסרה את דבריו נכונה, טענה שגויה. חבל שהדברים נאמרו בצורה כזאת. חבל שהרב אמר את דבריו בלי שטרח אפילו להאזין לשיר לפני שיצא למתקפה עליו. ואם דבריו של הרב כהן נמסרו בצורה שגויה מצער שלא טרח להכחיש את הדברים השגויים שנמסרו בשמו ובכך הביאו להטעיית אנשים לשווא. שכן אין שום איסור הלכתי מעין זה. לא מן הנמנע שהפרשה הזאת רק הביאה לכך שמדונה וזמרים אחרים ימנע ולהבא ליצור שירים נוספים על דמויות יהודיות מחשש ל"אותו איסור הלכתי" דמיוני וזה חבל. בכל מקרה אני חושב שהייתה כאן סערה בכוס מים..

יצחק

"יצחק" עצמו מעניין למדי מבחינה מוסיקלית, לטעמי, וניתן לזהות בו שלוש שכבות.

ביסוד השיר עומד הפיוט "אם ננעלו" של ר' שלום שבזי, שבזמנו זכה לגרסה ידועה של הזמרת עפרה חזה ושמושר כאן בפי הפייטן יצחק סינואני. נעימת הליווי המבוססת על הלחן של הפיוט מורכבת מסולם של צלילים יורדים. והלחן מזכיר לחנים של מוסיקה צופית. בכלל, ניתן לומר שהקטע הזה נועד המשרה אוירה מדיטטיבית, שהמילים עשויות לשמש כמנטרה. המלים עצמם, מלבד מילות הפיוט המשמשים כאמור, בסיס, הם פשוטות יחסית והפונות לדמות שאליו הזמרת פונה שהיא, יותר מקרוב לודאי, האר"י. המילים עצמן, מתאימות לאיש אשר למד דברים רבים ומדהימים בקבלה, דברים שהשאירו עליו רושם חזק, וזה בא לידי ביטוי במילות השיר: "לוטש עינים מעלה אל תוך השמים/ בתוך גיהינום זה הכובל את ידיך/ התקריב את נוחותך/ ותפלס דרכך בארץ נכר/ נאבק עם החשכה שלך/ מלאכים קוראים בשמך/ התוכל לשמוע את שהם אומרים/ האם תהיה עוד מי שהנך//.

המילים, כך נראה, מיועדות לאדם הנחשב כדמות חלוצית המחפשת דרכים אל תוך הלא – נודע. נראה גם שהיא דמות מיוסרת הנלחמת עם עצמה. הפניה אל אותה דמות נמשכת גם בבית הבא:" זכור, זכור, אל תשכח/ כל חייך היו ניסיון/ עוד תמצא את השער הפתוח/ גם אם נשברת לך הרוח/". בבית הרביעי מדובר כבר על בקשה ישירה: "פתח את לבי לרווחה/ והבא את שפתי לדבר/ הבא את השמים והכוכבים/ למטה אל האדמה למעני/".

השיר הזה נשמע כמו תפילה או בקשה, ונראה שהדמות היא לכל הפחות בשיעור הקומה של האר"י וכנראה היא אכן הרב יצחק לוריא הלא הוא הארי"י הקדוש שהשיר נכתב במטרה לכבדו .

פסק הדין מאת ירון ליבוביץ'

"יצחק" לא הרשים אותי במיוחד.

אמנם הוא קטע עשוי היטב, כמו רוב היצירה של מדונה. היא לא מקורית אבל היא טובה בלקחת מוטיבים ידועים ולעשות מהם מוצרים שהם נעימים לאוזן בדרך כלל. הצרה היא שהקטע הזה מנסה לייצר אוירה ניו – איג'ית מיסטית משהו. אני דווקא אהבתי יותר את היצירה המוקדמת הריאליסטית שלה.

לא אהבתי את השיר הזה מכיוון שלטעמי הוא יומרני מדי. המלים של השיר בנאליות. ומדונה מנסה להיות כאן רוחנית אינטלקטואלית, אבל בסופו של דבר, המלים הם בסך הכל חיבור של מתלמדת של קבלה בשנה הראשונה שלה. אני מודה שאני צריך לשמוע את "קרן אור" שלה שנחשב האלבום הטוב ביותר שלה, אבל אני אישית אוהב יותר את התקליטים הראשונים שלה שהיו מוסיקה לריקודים טובה עם מלים סבירות אבל לא יותר מזה.

סיכום מאת אלי אשד

אני רואה את כל הפרשה הזאת בחומרה. אני משחזר את מה שקרה כך:

הרב רפאל כהן רק שמע את שמה של מדונה מהעיתונאי שראייין אותו "ראה אדום" ומיד פלט את מה שפלט בלי לחשוב בכלל האם זה נכון או לא.: כל התנהגותו בעניין אינה ברורה לי. הוא הרי שמע על מדונה. וידע שהיא מאמינה אדוקה בקבלה ומן הסתם ידע שהיא ביקרה בקבר הארי". האם הוא ברצינות חשב שהיא תשמיע שיר שיפגע בזכרו של האר"י הקדוש.

מה שהוא הצליח לעשות היה לגרום לכך שאמנים זרים יחשבו עכשיו אלף ואלפיים פעם לפני שיפיקו פזמונים נוספים על האר"י ודמויות יהודיות אחרות מחשש .שחס וחלילה יפגעו באיזה "כלל הלכתי" בלתי קיים.

השיר של מדונה על האר"י רק הביא אותו ואת חייו לתשומת ליבם של אלפים ומליונים שלא היו שומעים עליו ללא פזמון מדונה. וכעת הודות לרב כהן ופליטות הפה שלו כבר לא יהיו יותר פזמונים כאלו..

אני קורא בזה לרב רפאל כהן לסגור את הפרשיה בצורה מכובדת ולעשות את המתבקש ולהתנצל בפניה של מדונה.

קישורים

יצחק שיר של מדונה על האר"י הקדוש יצחק הקליפ המקורי של מדונה בריטני ספירס שרה את "יצחק" על השיר "אם ננעלו" דיון על מדונה והשיר" יצחק" מדונה והרב שלום שבזי יצחק סינוני דיון בחו"ל על מדונה והשיר על יצחק לוריא רבני צפת נגד מדונהתגובתה של מדונה לרבני צפת תגובה על טענות רבני צפתמדונה טובה ליהודים ( ולאר"י הקדוש ) תגובות יהודיות לפזמון דן לחמן מבקר את המופע של מדונה ליאור ניב מבקר את האלבום של מדונה יצחק ואסתר :נדב טסלר על "יצחק" אם ינעלו קליפ של עופרה חזה פורום מדונה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.