אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יובל שבעים ל-תזמורת הפילהרמונית הישראלית


דן לחמן's picture

התזמורת הפילהרמונית הישראלית נוסדה בשנת 1936. הכנר היהודי האגדי ברוניסלב הוברמן אסף רבים מנגני התזמורות הגדולות שברחו מאירופה בזמן ואיחד אותם כאן לתזמורת שהפכה להיות אחת המפוארת בעולם. תזמורת השומרת על רמה בינלאומית לכל אורך חייה הארוכים ומהווה עד היום שליחה נאמנה של תרבות ישראלית בכל העולם. על קונצרט הפתיחה ניצח ארתורו טוסקניני והאגדה מספרת שציפורים צייצו לכל אורך הקונצרט והאיטלקי הרגזן הזה הצליח לא להתרגז הפעם. "אני עושה את זה למען האנושות" ענה כשנשאל מה הוא עושה בחור הנידח ההוא, פלשטינה הקטנה. טוסקניני הכיר חלק גדול מהנגנים שהתקבצו כאן עוד מהימים בהם ניגנו תחת ניצוחו בתזמורות גרמניות בעיקר. מאז ניצחו עליה גדולי המנצחים ומסעות התזמורת בעולם זכו להצלחה אדירה בכל היבשות.

היו לתזמורת ימים קשים בתקופת מלחמות. המנצח אריך ליינסדורף ברח מכאן ללא הודעה מוקדמת כשפרצה מלחמת ששת הימים והשאיר את התזמורת ללא מחליף. זובין מהטה שהיה כבר ידיד גדול של ישראל הגיע במהירות להמשיך את הסדרה.

אחרי מלחמת יום כיפור הביא אתו ארבעה זמרים וניצח על הרקוויאם של ורדי, קונצרט מופלא ברחבת מערת המכפלה בחברון. יצירה סמלית לסיום המלחמות וההרוגים בשני הצדדים.

זובין מהטה הפך ליותר מסתם ידיד. ב1968 מונה ליועץ הפילהרמונית. ב1977 שונה תוארו למנהל מוסיקאלי. בשנת 1981 זכה בתואר לכל חייו. וכך הפך הצעיר ההודי הסוער לחלק מההוויה הישראלית. לאונרד ברנשטיין שניצח פעמים רבות זכה לתואר רב מנצחים. בשנת 1988 קורט מאזור מונה למנצח אורח בר כבוד ומעונת 2001 יואל לוי שעשה לו שם גדול בעולם הפך להיות מנצח אורח ראשי. רשימה שהיא יותר ממכובדת.

נפלא בעיני מה שמוסיקה עושה לבני אדם. היכולת שיש לה יותר מכל כלי הבעה אמנותי לחבר בני אדם ממקומות שונים ברגע נתון אחד. באחד הקונצרטים האחרונים בעונה הקודמת עמד על דוכן המנצחים מנצח צעיר מדרום אמריקה. ליד הפסנתר ישב פסנתרן סיני צעיר. באולם יושבים מאזינים, מכל קצות הגלובוס. המאזינים, רובם מבוגרים למדי. לי חסרים הצעירים, חיילים שהיו צובאים פעם על הפתח ומבקשים שיכניסו אותם חינם. אם חסרונם של אלה, הצעירים, כל כך מורגש כבר בכניסה הרי שזה אומר משהו רע על התפתחות התרבות בארץ.

דודמל נולד בוונצואלה. הוא זכה בפרס ראשון לניצוח על שם מהלר בגרמניה והוא ממש ילד, בן 25. לפני כן הגיע לשלב הגמר בתחרות על שם לורין מאזל, אך נאלץ לפרוש רגע לפני הסוף מסיבות אישיות.

יונדי לי צעיר מדודמל. נער סיני שיחד עם בן ארצו לנג לנג נחשבים היום לשני המבריקים בפסנתרנים החדשים. יונדי לי זכה בפרס תחרות שופן, שזו אחת הקשות והחשובות ביותר בעולם הפסנתרנות.

והנה עומדים על במה אחת שני צעירים ויוצרים יחד מוסיקה נפלאה למען קהל שרובו מבוגר יותר מגיל שניהם יחד. כך גאון מוונצואלה וצעיר סיני מוכשר מנגנים מוסיקה הונגרית רוסית לקהל מרכז אירופי ברובו. זה מה שמוסיקה גדולה יכולה לעשות. לגרום לאיחוד של אנשים מקצוות שונים של הגלובוס לחוויה גדולה משותפת אחת.

בדצמבר הולכת הפילהרמונית לחגוג את יום הולדת השבעים בסדרת קונצרטים מיוחדת שתתפרס בין ה 17 ל 31 בחודש דצמבר. הסדרה תהיה מורכבת משניים עשר קונצרטים שבכל אחד מהם יעמוד צוות אחר, מפואר לבצע יצירות ממיטב הרפרטואר הקלאסי.

על קונצרט הפתיחה שיערך בירושלים אמור לנצח זובין מהטה, אך מכיוון ששבר את ברכו ועבר ניתוח יתכן ויצטרכו להחליף אותו. עדיין לא נתקבלה תשובה רפואית סופית.

כרגע נערכים מגעים אחרונים עם תחנת הטלוויזיה "ארטה" להעביר את הקונצרט בשידור חי. כל הסדרה תשודר ותוקלט ברשת euro artונערכים מגעים גם עם רשת pbs לשידור ישיר בצ'אנל 13 האמריקאי.

בקונצרט הבא ינצח גוסטבו דודמל על הראשונה של מהלר. ולרי גרגייב המצוין והמוכר כבר בארץ מביקוריו הרבים הן כמנצח סולן והן כמי שמביא אתו את בית האופרה אותו הוא מנהל, ינצח על יפים ברונפמן בקונצ'רטו השלישי הכה מסובך לנגינה של רחמנינוב. מקסים ונגרוב ינגן תחת שרביטו של לורין מאזל את הקונצ'רטו לכינור של בטהובן.

דניאל ברנבוים ינגן ברסיטל את הפסנתר המושווה של באך באינטרפרטציה המיוחדת שלו. זובין מהטה יחזור לנצח על הקונצ'רטו לכינור של ברוך ועל הקונצ'רטו לפסנתר מס 1 של ברהמס כשברנבוים וצוקרמן ינגנו כל אחד על הכלי שלו. בקונצרט קאמרי ייקחו חלק מיטב הסולנים כשבעיני מרכז התכנית תהייה החמישייה לקלרנית של ברהמס. דניאל ברנבוים יעלה לנצח ולנגן יחד עם ראדו לופו על קונצרטו לשני פסנתרים של מוצרט ועל הקונצ'רטו המס 3 של בטהובן. את הפסטיבל יסגור קורט מאזור בניצוח התשיעית של בטהובן.

אכן מיני פסטיבל מוסיקלי המבטיח כה רבות. מלבד זאת מבטיחה העונה כמה אטרקציות מיוחדות מעבר לקונצרטים הרגילים. לפתיחת העונה יבוא המנצח פיטר שרייר עם צוות זמרים והמקהלה מפראג. בקונצרט זה יבצעו את המיסה הגדולה של באך. שרייר שהיה זמר נפלא בצעירותו משתייך לאסכולת הניצוח הגדול בניגוד לצורת הניצוח "רזה- אוטנטי" שהפכה להיות מקובלת בשנים האחרונות. שרייר כבר הוכיח שהוא מנצח מצוין ואין ספק שהקונצרט יהיה חוויה.

דניאל אורן הסוער יביא צוות זמרים עליהם ינצח בביצוע קונצרטנטי את האופרה "לה בוהם" של פוצ'יני. מטה ינצח על השביעית של מהלר. סימפוניה מהפחות פופולאריות והיותר קשות ובקונצרט אחר ינצח על לנג לנג בקונצ'רטו של ברטוק. דודמל יחזור לנצח על שירי שוליה נודד של מהלר והסימפוניה החמישית של צ'יק ובסקי. רפאל פרוהובק דה בורחוס ינצח על האופרה הקצרה של דה פאיה "החיים הקצרים".

כמו כן לא יפקדו במשך העונה יצירות קלות יותר ופופולאריות מול פולחן האביב של סטרווינסקי שכבר אינה נחשבת למהפכנית במיוחד והקהל למד לאהוד אותה, לפחות אחרי שהתרגל לשמוע אותה מלווה בבלטים שונים שנעשו לפי המוסיקה. הקונצ'רטו ה2 של פרוקופייב, הקונצ'רטו הראשון לכינור של שוסטקוביץ. בכל קונצרט בעונה ישנה לפחות יצירה אחת מעניינת במיוחד. נראה שזו הולכת להיות עונה של פניני מוסיקה.

קריאה נוספת אימגו:

באך מוצרט בפילהרמונית

מאדאם בטרפליי בפילהרמונית

לה טרוויאטה בפילהרמונית

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.