אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היכל התהילה של מלכות היופי של ישראל


אלי אשד's picture

בשבוע זה מלאו שלושים שנה לזכייתה של רינה מור כמיס תבל " ב--11 ביולי 1976. ולרגל התאריך להלן רשימה של מלכות היופי הבולטות והמרשימות ביותר של מדינת ישראל.

ב-11 ביולי 1976 נבחרה הישראלית רינה מור ל"מיס תבל" מלכת היופי של העולם. הישג שעליו הצליחה לחזור מאז רק ישראלית אחת נוספת, לינור אברג'יל, וזאת כידוע בנסיבות עצובות ביותר שהטילו צל על הבחירה (לינור אברג'יל נאנסה לפני התחרות בידי מקורב והיו שטענו שזה השפיע על בחירתה).

לרגל התאריך החלטתי בהזדמנות חגיגית זאת ללמוד משהו על תולדות מוסד המלכות היופי של ישראל, מוסד שמוצאו בתחרות יופי המאורגנת בידי השבועון "לאישה" מאז 1950.

בדיקת חייהן של מלכות היופי כפי שהוצגו בכתבות פרסומיות שונות של "לאישה" הראתה שרובן לא התבלטו במיוחד בחייהן מעבר לתחרות מלכת היופי. ואלו שכן זכו לפרסום כלשהו עשו זאת בעיקר על ידי הופעה במדורי רכילות, על ידי דוגמנות, על ידי נישואין עם אנשי עסקים ונדל"ן עשירים או על ידי קריינות בתוכניות טלוויזיה זניחות וכיוצא באלה. עיסוקים חסרי כל עניין ומשמעות לציבור.

אבל בתחרות מלכת היופי זוכה נבחרת בראש ובראשונה, לפחות באופן תיאורטי, לא דווקא בגלל יופייה המהמם כמו בגלל אישיותה ואופייה המרשימים והמרתקים העולים על אלה של כל המתמודדות האחרות. וברשימה הזאת אני בוחר את מלכות היופי שנראה לי שעשו דברים שהם יוצאי דופן שהם מעבר לתחומי העניין הזניחים של מדורי הרכילות.

אז להלן רשימה של מלכות היופי המעניינות המרתקות המרשימות והחשובות ביותר בתולדות מדינת ישראל. אלו שתרמו או יצרו או ביצעו איזה שהוא דבר מעניין החורג מהשגרה של מלכות היופי כסטטיסטית משנה במדור הרכילות במקומון ושמתבלטות משכמן ומעלה מעל לכל השאר. והנבחרות המובחרות הן:

1. מיכל הראל מלכת היופי לשנת 1951 הייתה נשיאת ארגון ויצו העולמי (זה בתקופה כאשר זה נחשב "אופנתי" להיות עסקנית. כיום כמובן זה "נחשב" ו"אופנתי" הרבה יותר להיות דוגמנית או שדרנית טלוויזיה).

מיכל הראל נישאה ליצחק מודעי לעתיד פוליטיקאי בכיר ושר אוצר. היא גם הראתה עניין בכתיבה וכתבה ספר "יומנה של מלכת יופי" בהוצאת לאישה תשי"ג. מעניין מאוד להשוות אותו עם ספרה של רינה מור על אותו נושא. (לאמיתו של דבר הספר של הראל הוא הרבה יותר חי ומעניין מהספר המקביל של רינה מור, מאידך בהתאם לרוח התקופה שבה נכתב, נושא הרבה יותר מסרים ציוניים).  

2. מרים הדר מלכת היופי ל-1958 הייתה מרצה לקולנוע. במלחמת יום הכיפורים הייתה עיתונאיתש התחפשה לגבר והגיעה עם מצלמות עד לקווי החזית למען כתבותיה. פרט לכך נודעה גם במשך זמן מה כאישתו של חבר הכנסת והפיזמונאי עקיבא נוף הידוע כמחבר פיזמונים כגון "איזבל" (שבקליפ הטלוויזיוני עליו כיכבה דוגמנית צעירה בשם פנינה רוזנבלום).

3. עליזה גור מלכת היופי ל1960 הופיעה בסרטים לצד אלביס פרסלי בסרט "הרפתקאות בגן העדן" ולצד שון קונרי בסרט ג'יימס בונד :מרוסיה באהבה" שבו גילמה בקטע קצר אך זכור מאוד את הצועניה וידה ונוטלת חלק בקרב הנשים המפורסם ביותר של הקולנוע כולו. היא הופיעה גם בסרט עם מיק הנרי - "טרזן והנער הכושי" (אחד מסרטי טרזן היותר טובים) בסדרות טלוויזיה כמו "פרוע פרוע המערב" וסדרת הריגול "האיש מאנקל ".

על פי אחד הדיווחים היא גם כותבת רומאנים ששישה מהם יצאו לאור (ודיווח שהשביעי בדרך) ככל הנראה בשפה האנגלית. אבל לא נתקלתי בשום מידע עליהם במקום נוסף.

 

עליזה גור בסרט "מרוסיה באהבה"

4. גילה גולן סגנית מלכת היופי ו"נערת ישראל" גם היא ב-1960 (שנת מלכות היופי הישראליות שהפכו לכוכבניות קולנוע וטלביזיה) יתומת שואה שהוריה לא ידועים.

 

גילה גולן

הופיעה גם היא בסרטים הוליוודיים וכיכבה בסרט הפנטזיה של ריי האריאוזן ה"עמק של גוואנגי" בתור לוליינית העומדת בראש צוות בוקרים הלוכד דינוזאור בעמק אבוד במקסיקו, סרט פנטזיה לא רע בכלל. היא הופיעה בסרט הריגול "האיש שלנו פלינט" ובסרט "ספינת השוטים" על העידן שלפני מלחמת העולם השנייה. כמו גם בפרקי סדרות טלוויזיה כמו "אני חולם על ג'יני".

5.מושית ציפורין, מלכת היופי ל-1970 הייתה אמנית פסלת בברונזה ובאבן שהציגה בתערוכות. האמנית הויזואלית היחידה בין מלכות היופי הישראליות.

6. לימור שריר. מלכת יופי ל1973. לימור שריר תיזכר תמיד הודות לאירוע בטחוני שאירע בעת הטקס שבו התמודדה על תואר "מיס תבל" ביוון כאשר מחבל חטף בני ערובה ואיים לחסלם אם לא תסולק מהתחרות. היא התעקשה להישאר.

מאז היא הפכה לרופאה ולסופרת. פרסמה שני ספרים לא רעים בכלל: "הבית על שפת האגם" (2004) ו"אלוהים ואלוירה" (2006 ). לימור שריר היא מלכת היופי היחידה שעסקה הן ברפואה והן בספרות יפה בשפה העברית.

7.רינה מור, מלכת היופי לשנת 1976 ו"מיס תבל " של העולם כתבה (ביחד עם סופר צללים) ספר אוטוביוגראפי בשם "מלכה לשנה אחת" ופרסמה במשך זמן מסויים טור עיתונאי.

8. ורד פולגר מלכת היופי ל-1979. למדה משפטים, עבדה תקופה מסוימת כעורכת דין והפכה רשמת בבית המשפט. בגיל 36 מונתה שופטת בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת. מלכת היופי היחידה שהיא שופטת.

9. אילנה שושן, מלכת היופי ל1980. בת למשפחה ענייה. למדה משחק בסטודיו של לי שטסברג בניו יורק קולנוע באוניברסיטת לוס אנג'לס. שיחקה בסרט "דואר צבאי חוף אילת". עבדה כתסריטאית והיום עובדת כמלהקת וכמפיקה הוליוודית בחברה של משה דיאמנט, בעלה. הפיקה סרטים כמו "גיבורים דמיוניים" עם סיגורני וויבר (2004) ואף שלחה את ידה בתרגום מחזות לעברית. השתתפה בתרגום ההצגה "ביום בהיר אחד" מאת ג'ון קולונבאך.

10.דבי הס, מלכת היופי ל1982. הופיעה כשחקנית בסרטי סטודנטים. עשתה תואר שני בפסיכולוגיה ועבדה כפסיכולוגית קלינית של מתבגרים ומורה ל-פסיכולוגיה התפתחותית. במשך תקופה מסויימת ריכזה את פרויקט נע"ן (נוער עונה לנוער).

11. הילה קלמן .מלכת היופי ל1985. נשואה לשי האוזמן (מבעלי הוצאת הספרים והמפות "כרטא") עבדה בעמותה לילדים אוטיסטיים.  

12. ימית נוי, מלכת היופי של 1987. וגם שחיינית מצטיינת חברה בנבחרת השחייה העירונית של ראשון לציון שהגיעה לאליפות הארץ לשחייה לנוער.

13. יאנה חודירקר – כנפו, מלכת היופי ל-1993. הייתה פעילה במפלגה של אביגדור ליברמן. רצה כמועמדת לכנסת בבחירות 2006 כמספר 4 במפלגת חרות של מיכאל קליינר. אך כידוע מפלגה זאת לא עברה את אחוז החסימה .מלכת היופי הראשונה מאז מיכל הראל שניסתה לעסוק בתחום הפוליטיקה.

14. יאנה קלמן, מלכת היופי ל1995. אחות מעשית במחלקה האונקולוגית באיכילוב. הגישה את מהדורת החדשות ברוסית.

15. לינור אברג'יל, מיס ישראל ומלכת עולם ל-1998. הפכה מאז לשחקנית והופיעה בהצגות כמו "החדר הכחול ו"מקווה". (לינור אברג'יל נכנסה לרשימה זאת לא כל כך בגלל זכייתה בתואר מיס תבל כמו בגלל קריירת השחקנית שלה שהיא נדירה למדי אצל מלכות יופי).

ובתור תוספת שלא באמת שייכת אבל גם אי אפשר בלעדיה בכל רשימה של מלכות יופי ונערות זוהר ישראליות בולטות:

16. פנינה רוזנבלום שלא זכתה בתחרות מלכת היופי וגם לא השתתפה בה. אבל בשלב מסויים בראשית שנות השבעים הייתה מועמדת להשתתף ותמונתה הופיע ב"לאישה " כמועמדת" עד שהחליטה לבטל בפתאומיות את השתתפותה מתוך הנחה שכישלון בתחרות כזאת לא יעשה לה טוב לקריירה (והיא צדקה). במהלך הקריירה המדהימה שלה פנינה רוזנבלום הופיעה בכמה סרטים זניחים ובקליפ לשיר של עקיבא נוף על "איזבל". שרה בעצמה כמה שירים זניחים, הייתה עיתונאית שראיינה אישים מעניינים באמת כמו פנחס שדה, פרסמה שני ספרים (אחד מהם אוטוביוגראפי כמקובל), הקימה חברת תמרוקים ורצה בראש מפלגה לכנסת שהייתה חסרה רק כמה אלפי קולות כדי להיכנס. כיהנה כחברת כנסת קצרת ימים במיוחד מטעם הליכוד.

אלו המועמדות שלי ל"היכל התהילה" של מלכות היופי הישראליות.  האם לכם הקוראים יש מועמדות טובות יותר?

אתר וינט על תחרות מלכת היופי

ועוד סקירות היסטוריות של וינט על התחרות
מלכות היופי של ישראל באנגלית
רינה מור זוכה בתפקיד מיס תבל

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.