אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגדת מבצע אנטבה


אלי אשד's picture

כתבה מיוחדת לרגל מלאת 30 שנה למבצע אנטבה ביולי 1976.

החטופים שבים הבית.

מבצע אנטבה היה אחד הביטויים המושלמים של מיתוס הצבר הישראלי, ביטוי שהכיל את כל המרכיבים הדרמטיים שתסריט הוליוודי צריך. 30 שנה אחרי לא הייתה עוד טיסה שהולידה כל כך הרבה ספרים (כולל שיחה דרמטית אחרי בין אורי דן ואידי אמין), סרטים (כולל ברט לנקסטר בתפקיד שמעון פרס), ספר מתח שנכתב בידי אחד מכותביו של "איש הקראטה פטריק קים" ובאותו הסגנון, ספרי פעולה לילדים שנכתבו בידי שרגא גפני (בשם בדוי) ואוריאל אופק. אפילו קומיקס פורנוגרפי אחד ומחזמר של אתגר קרת. גם אין ספור ויכוחים וגרסאות שונות של כמעט כל מי שהיה מעורב במבצע.

"ככל שהזמן חולף הופך מבצע יונתן ממבצע לאגדה". שמעון פרס בדיון בכנסת לציון שלושים שנה למבצע אנטבה.

stevenson

stevenson william and uri dan. 90 minutes at entebbe: the first full inside story of operation thunderbolt, the spectacular israeli strike against terrorism.

ב3 ביולי 2006– מלאו 30 שנה ל-מבצע אנטבה המפורסם והמתוקשר שבמבצעים הצבאיים של צה"ל ומדינת ישראל שבו חולץ מטוס נוסעים חטוף בידי טרוריסטים גרמנים ופלסטינאים באוגנדה ארצו של הרודן הרצחני והמטורף אידי אמין (ולשעבר אחד מידידיה הגדולים של ישראל ביבשת). המשמעויות הדרמטיות של המבצע, שכמוהן לא היו בשום מבצע אחר של צה"ל, לא חמקו כמובן משום איש ובעקבותיו החל מחול שדים של הנצחות באמצעי מדיה שונים. כבר שלושה ימים אחרי המבצע הודיעו האולפנים ההוליוודיים והוצאות ספרים על כוונתם להכין ספרים וסרטים על המבצע. אולי שיא עולמי במהירות תגובה תקשורתית עד אז לאירוע דרמטי.

שיטפון הספרים

מבצע אנטבה (או "מבצע כדור הרעם" כפי שנקרא במקור או "מבצע יונתן" כפי שהתכנה לאחר סיומו ולאחר מות מפקדו ולהבדלים בין השמות יש חשיבות) הפך למותג ולבסיס של תעשיית מוצרים שלמה. זהו המבצע הצבאי המתועד ביותר של ישראל, בעברית ובשפות אחרות נכתבו יותר ספרים מאשר על כל מבצע אחר של צה"ל. למעלה מעשרים כאלה (כעשרה מהם בעברית). הראשונים בהם הופיעו כמה שבועות בלבד אחרי המבצע עצמו. כתובים בידי עיתונאים כמו אורי דן (שחיבר ספר בעברית וסייע בספר באנגלית על הנושא והתגאה על כך שהצליח לדבר עם אידי אמין בטלפון זמן קצר לאחר המבצע). זאב שיף וישעיהו בן פורת ורבים אחרים. ונראה שכל אחד מהספרים פרסם גירסה של מישהו אחר מהמעורבים.

לפחות שלושה נוסעים שונים במטוס החטוף פרסמו ספרים ויומנים על חוויותיהם במהלכו. השטף האדיר של ספרים על כל הקשור במבצע לא הסתכם בספרים תיעודיים. בניגוד למרבית מבצעי צה"ל, להוציא מעטים מאוד, נכתבו עליו גם יצירות בדיוניות, רובן לילדים אבל גם למבוגרים.

הסופר שרגא גפני, שהתפרסם בכינוייו 'אבנר כרמלי' ו'און שריג' כמחבר סיפורי "הספורטאים הצעירים" ו"דנידין הרואה ואינו נראה", חיבר סדרה של לא פחות מארבעה ספרים בשם "ידידות ומאבק" שבה תיאר את הרפתקאותיהם של שני נערים המצטרפים למבצע החילוץ של צה"ל על מנת לחלץ ידידים שנכלאו במטוס. את הספרים האלה הוא פרסם תחת השם הבדוי "איתן דרור".

אוריאל אופק, סופר ילדים ידוע אחר, לא טמן את ידו בצלחת ופרסם ספר בשם "הפשיטה הגדולה שלי" (1978) שבו תיאר את הרפתקאותיו של ילד שעובר חוויות דומות אגב צילום סרט שאמור לתאר מבצע צבאי נועז ותוך כדי הצילומים מטוסו נחטף ל"נמל נומבטה" בארץ אפריקנית דמיונית בשם "בורנדה", שהייתה פעם ידידה גדולה ונלהבת של ישראל. שם הם נתקלים ברודן הבורנדי הענק "גנרל עזים", "שעבר אצלנו קורס צניחה וקיבל בטקס חגיגי כנפי צנחן מידי הרמטכ"ל שלנו" וניצל בפעולה צבאית נועזת. המבצע הופך בסוף הספר מיידית לסרט של הבמאי הידוע "גולני". אוריאל אופק שינה את השמות ויצר סיפור בדיוני אבל לכל היה ברור לאיזה ארץ ולאיזה רודן ולאיזה מבצע צבאי הכוונה. בספרו, אם כי אינו יוצא דופן מבחינת איכותו הספרותית, יש התחלה של דיון מעניין על הקשר בין המציאות שעולה על הבדיון הסרט ההרואי שבו משתתף הילד.

אוריאל

אוריאל אופק / הפשיטה הגדולה שלי

הבדל מעניין בינו ובין הספרים של "איתן דרור" שבהם המחבלים מתוארים כמפלצות אדם נאציות. הרי בספר של אוריאל אופק יש נסיון לתהות על מניעיהם ובין הילד ואחד החוטפים נוצר סוגשל קשר.

גם המבוגרים לא קופחו וקיבלו את מנת "אנטבה" שלהם פלוס סקס ואלימות. "מוות באוגנדה", ספר למבוגרים שפירסם לארשי ס.תונרג (שמו הבדוי של המשורר ישראל גרנות), תיאר את הרפתקאותיו של המיליונר ההרפתקן חובב המין מני לייט שמסתבך עם קבוצת טרוריסטים ומוצא את עצמו לאחר מגוון של משגלים וקרבות קראטה בסגנון פטריק קים (שגרנות היה אחד מהכותבים האנונימיים של ספריו) מעורב במבצע אנטבה. ההוצאה הגאה הצהירה על העטיפה הספר "חושף אור על כל המאורעות סביב "מבצע אוגנדה "ועל התוכנית המלאה של כנופיות הטרור באירופה שחטיפת המטוס הייתה רק חלק ממנה!!!"

מאז פורסמו עוד כמה ספרי קריאה לילדים שעסקו במבצע אנטבה. ספר של מוטה גור שהיה הרמטכ"ל בזמן המבצע,"עזית באנטבה" שבו משתתפת הגיבורה הידועה שלו עזית הכלבה הצנחנית במבצע . והספר של גלילה רון פדר "מבצע אנטבה", ספר מספר 8 בסדרת "מנהרת הזמן"רבת הכותרים שלה, שבו נערים מראשית המאה העשרים ואחת חוזרים בזמן על מנת לחוות את החטיפה והמבצע ב"זמן אמיתי".

קרב הסרטים

ניצחון

ניצחון באנטבה

אך מובן שבכך לא הסתכם העניין במותג "אנטבה". הסיפור היה גדול מידי, דרמטי מידי והוליוודי מידי. הוליווד בעצמה החלה להתעניין במבצע שנראה כאילו יצא מתוך סרטיה; חזק, מהיר אלגנטי וכמעט ללא נפגעים פרט לאחד שניתן יהיה לבכות עליו, תמצית הסרט ההוליוודי הטיפוסי.

לכל ברור היה שכדי לנצל את המומנטום יש לעשות סרט על המבצע מהר ככל האפשר. שתי חברות הוליוודיות שונות רצו לעשות עליו סרט. חברה אחת, "האחים וורנר" תכננה לעשות סרט על המבצע בישראל ושלחה לכאן נציגים ,אך אלו נסוגו כשנתקלו בנבכי הביורוקרטיה הישראלית והחליטו שיהיה זה מהיר יותר וזול יותר לעשות אותו ללא כל קשר לישראל. התוצאה הייתה סרט הטלוויזיה "ניצחון באנטבה" בבימויו של מרוין חומסקי ובהפקת דויד וולפר (המפיק המפורסם של סדרות כמו "שורשים" ו"שואה") עם כוכבים כמו קירק דגלאס, אנתוני הופקינס בתפקיד יצחק רבין, ברט לנקסטר בתפקיד שמעון פרס, ליז טיילור ו-ריצ'רד דרייפוס בתפקיד יונתן נתניהו ועוד שפע של שחקנים בדרגה גימל בתפקידי שרים ישראליים, ידועים פחות, כמו חיים בר לב, יגאל אלון וגד יעקובי.

חברה אחרת יצאה זמן קצר לאחר מכן עם הסרט "הפשיטה על אנטבה" בבימוי של אירווין קרשנר (לעתיד במאי "האימפריה מכה שנית" בסדרת "מלחמת הכוכבים") עם כוכב סרטי הפעולה המפורסם - צ'רלס ברונסון בתפקיד דן שומרון, פטר פינץ' בתפקיד יצחק רבין ועם יפת קוטו בתפקיד אידי אמין. החברה יצאה במסע פרסום ענק שקבע ש"רק צ'רלס ברונסון מסוגל לעשות מבצע אנטבה אמיתי!".

הגירסה השלישית והמפורסמת מכל היתה של מנחם גולן שעשה סרט ישראלי למהדרין עם יהורם גאון בתפקיד יוני, עם קלאוס קינסקי כטרוריסט גרמני, עם שמעון עדן - בעל מועדונים מגרמניה (ושחקן חובב) בתור קברניט אייר פראנס.

המאבק בין חברות הסרטים היה כה גדול עד שכותב ספרי וסרטי "הסנדק" מריו פוזו פרסם כתבה ענקית על הנושא בכתב עת אמריקני שבו הזהיר את מדינת ישראל מהתככים ההוליוודים שיגרמו לכך שישראל לא תראה פרוטה מהסרט .עצתו של פוזו לישראל הייתה:

"קחו 200 מאנשי הקומנדו הקשוחים ביותר שלכם העלו אותם על מטוסי התובלה חמושים יחד עם טנקים ותותחים, הנחיתו אותם על המדשאה של מלון בוורלי הילס והציגו את דרישותיכם. אלפי תסריטאים, כוכבים, במאים ושחקנים יזנקו מבתיהם שעל חוף מאליבו ומאחוזותיהם בבוורלי הילס ויצטרפו למאבקכם בדרך אל כספות הבנק של האולפן. ואולי רק אז תזכה ישראל לקבל את האחוזים. הוליווד תתרגז? מה פתאום? אחרי שהעשן יתפזר יטוסו שמונה אילי סרטים לתל אביב ועימם רעיון גדול לסרט חדש: אנטבה חלק ב' הפשיטה על בוורלי הילס"!!!

התגובות לא הצטמצמו רק לעיבודים לאמצעי מדיה שונים. במכירה פומבית של ויצו' נמכר "תיק אנטבה" שכלל בין השאר את הנוסחים המקוריים של נאומי רבין פרס ובגין בנושא בכנסת ב-9000 לירות.

מלחמת הגירסאות: מי נתן את ההוראה?

secret

secret soldier : the true life of israel greatest commando

במקביל לכל זה החלו גם ויכוחים עזים לגבי השאלה מי בעצם היה אחראי להצלחת המבצע. דומה שלמבצע אנטבה יש אבות רבים מאוד, אולי יותר מכל מבצע צבאי אחר. בכירים שונים טענו לאורך השנים כל אחד בספרים ובראיונות שונים לתקשורת לאחריותם הכמעט בלעדית ומלאה על המבצע והצלחתו תוך נסיון למעט ככל האפשר באחריותם של האחרים. בין אלה היו ראש הממשלה יצחק רבין, שר הביטחון שמעון פרס (שכתב ספר שלם על המבצע "יומן אנטבה" (1991), הרמטכ"ל מוטה גור, מפקד המבצע דן שומרון , מפקדחיל האוויר בני פלד, וראש הממשל לשעבר אהוד ברק. בני משפחו של יוני נתניהו, בנימין ו-עידו נתניהו, בשמו של אחיהם המת יוני נתניהו שנהרג במהלך המבצע. שניהם בני היסטוריון המודעים היטב לחשיבות של ההנצחה והזכירה ההיסטורית, שפעולות ההנצחה שלהם היו האפקטיביות ביותר. סגנו של מפקד המבצע יוני נתניהו, מוקי בצר ואחרים.

בני משפחת נתניהו שמו דגש על מרכזיותו של יוני במבצע והפכו אותו לאייקון לאומי שאחיו בנימין נתניהו נבנה ממנו בקריירה הפוליטית שלו בראשיתה. אולי כתוצאה מכך נמצאו מי שניסו לערער על מרכזיותו של יוני במבצע. בין עידו ובנימין נתניהו ובין מוקי בצר סגנו של יוני במבצע התנהל לאורך השנים קרב גרסאות מכוער בשאלה האם יוני נתניהו אכן היה האחראי להצלחת המבצע או שכמעט הביא להכשלתו.

מוקי בצר פירסם גירסה משלו על המבצע שבו טען שהוא זה שתכנן את המבצע וכי יוני נתניהו כמעט שהכשיל את המבצע בטעות חמורה שלו שהביאה למותו. בני משפחת נתניהו ובראשם אחיו של יוני, עידו ההיסטוריון של יוני, הכחישו זאת בזעם ולטענת עידו נתניהו גרסתו של מוקי בצר השתנתה עם השנים עם כל ראיון שנתן בתקשורת. כל צד פרסם את גירסתו כספר. מוקי בצר פרסם את ספרו האוטוביוגראפי באנגלית (ככל הנראה לא נמצא לו אף מו"ל עברי)secret soldier : the true life of israel greatest commando , 1996 שבו תואר כ"גדול לוחמי הקומנדו של ישראל". ספר נוסף שלו מתוכנן בקרוב.

עידו נתניהו פרסם ספר בשם "הקרב האחרון של יוני". (1991) וגם הוא עומד לפרסם ספר נוסף בנושא שיעסוק בעיקר בשינויי הגירסאות השונים והמשונים של מוקי בצר לאורך השנים. גם בספרו של היסטוריון חיל האוויר, אביגדור שחן, "מבצע כדור הרעם" (1993) שאמור היה להיות מחקר אובייקטיבי בלתי תלוי של המבצע שדומה שתמך בטענותיו של מוקי בצר לא הוכרע הויכוח והצדדים השונים ממשיכים להתבצר בעמדותיהם.

אביגדור שחן טען למשל שלרמטכ"ל מוטה גור היה תפקיד משני ביותר בכל המבצע וכי הוא בהחלט לא יזם אותו .אולי כדי לסתור טענות אלו פרסם גור את הספר האחרון לאחר שנים רבות בסדרת "עזית הכלבה הצנחנית" שלו, "עזית באנטבה" (1995),שבו משתתפת הכלבה הצנחנית המפורסמת שלו במבצע ואחת הדמויות הבולטות בספר היא הרמכ"ל מוטה גור (המופיע בעצמו בפעם הראשונה בסדרה זאת ובגוף השלישי ) ומתואר כיוזם הבלתי מעורער של המבצע . גור לא הספק בכך וחיבר שורה של מסמכים שהופיעו לאחר מותו בספר ראש המטה הכללי (1998) שבהם הודגש מקומו המרכזי של הרמטכ"ל ביוזמה ובביצוע המבצע.

עידו

עידו נתניהו / "הקרב האחרון של יוני". (1991)

מבצע אנטבה: המחזמר

אך כבר זמן קצר לאחר המבצע החלה דה מיתולוגיזציה שלו. למשל בעיתון "העולם הזה" בתגובה חריפה ל"פסטיבל אנטבה" התפרסם סיפור קומיקס של חנוך מרמרי קובי ניב ודודו גבע בשם "תשוקה באנטבה: סיפור הסרט הפורנוגראפי הראשון והיחיד על מבצע אוגנדה".סיפור מצחיק מעין כמוהו ומדהים בנועזותו ומתאר את הטרוריסטיות כגברות סאדו מאזו המקיימות אורגיות חשק עם השבויים והוא מסתיים עם תמונה ברורה של אחת הניצולות מבצעת מין אוראלי בחייל המציל אותה.

מכה נוספת חטף המבצע בה-1993 עם "מבצע אנטבה – המחזמר" שאותו יצרו אתגר קרת ויונתן בר גיורא. המחזמר זכה בפרס ראשון בפסטיבל עכו ותואר כשילוב של סאלח שבתי עם תותחי נברון. ללא ספק היה לכך קשר לעלייתו של אחיו של יוני לשלטון שהביאה למאמצים רבים של חוגים שונים לפגוע במיתולוגיזציה של המבצע שנראתה כתורמת רבות להצלחתו הפוליטית של נתניהו. מאז הפך המבצע לחלק מהמיתולוגיה הישראלית, אולי הפעם האחרונה שבה היינו באמת צודקים וטובים וגיבורים וכל העולם מחא לנו כפיים.

על המבצע נעשה עוד סרט נוסטלגי תמים (לפחות לכאורה), "מיס אנטבה", שתיאר את התגובות של חבורת ילדים לאירועים המדהימים. היחס בסרט זה לאירוע היה נוסטלגי למדי. אחת השחקניות הילדות הצהירה בכל אופן שהמבצע היה לדעתה "מיותר ומזיק" והביאה בכך תשומת לב תקשורתית רבה לסרט.

אבל דומה שמאז לא זכה שום אירוע בתולדות ישראל והמזרח התיכון למיתולוגיזציה דומה .שהרי אין מבצע דומה בתולדות ישראל שכלל אלמנטים דרמטיים כל כך של חטופים ביד טרוריסטים נבזים, שליט אפריקני מטורף ורצחני ובו בזמן כמעט מצחיק ומבצע נועז ומצליח שעם זאת מפקדו הוא אחד הרוגים היחידים, דבר שמוסיף לו מידה של פאתוס. אם היה תסריטאי מעז ליצור תסריט כזה לפני המבצע הוא היה נזרק מכל המדרגות, מה שמראה שלפעמים מה שמראה שלפעמים המציאות עולה על כל דמיון.

נספח: היסטוריונים על מבצע אנטבה

אביגדור

אביגדור שחן / מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה

כותב שורות אלו ראיין בעבר שניהיסטוריונים שקשורים בצורות שונות למבצע ולמחקר ההיסטורי של מבצע אנטבה. האחד מהם הוא אביגדור שחן, האיש שמחפש את עשרת השבטים האבודים, ואגב כך פרסם אתהספר "מבצע כדור הרעם" הנחשב בחוגים מסויימים (אך לא אחרים) כמחקר ה"מקיף והמוסמך ביותר" על מבצע אנטבה.אביגדור שחן נאלץ לסנן את כל הגרסאות השונות מאוד על המבצע שהוצגו בפרסומים השונים והמרובים וספרו הוא נכון להיום המקיף המעודכן והאובייקטיבי ביותר בנושא.

א.א. : לא היו מספיק ספרים על אנטבה שאתה הוספת עוד אחד ? אביגדור שחן: כן באמת היו הרבה ספרים אבל הספר שלי הוא המחקר הסופי בעניין, הדפיניטיבי. את מבצע אנטבה מלמדים היום באוניברסיטאות ופורסמו עליו עשרות ספרים בשפות שונות אבל כולם תיאורים פרטיזאניים ולא אובייקטיביים. אמנם היו שלושה או ארבע שהיו טובים. למשל הספר של עידו נתניהו הוא טוב. אבל יש בו משהו שאני מסתייג ממנו מאוד, אולם מבחינתו הוא עשה עבודה טובה. א.א.: אז למה כתבת את הספר שלך? אביגדור שחן: האמת? זאת לא הייתה יוזמה שלי. ב-1984 פנו אלי קבוצת קצינים בכירים בצה"ל בבקשה שאחקור ואתעד את המבצע כפי שהיה באמת. הם טענו ובצדק שכל מיני אנשים קופחו שלא בצדק בתיאורים שהיו עד אז על המבצע. בכל הספרים עד אז הזכירו רק את הכוח של יוני נתניהו, אבל הוא לא היה היחיד במבצע. חלקו של חיל האוויר למשל קופח מאוד בכל הפרסומים על המבצע ואיש לא הזכיר את העובדה שחוץ מהכוח של יוני היו שם עוד שני כוחות וקרו איתם דברים לא פחות מרתקים. היה שם למשל כוח גולני שעשה עבודה מצוינת. האמת היא שפנו אלי כמה פעמים כדי שאכתוב את הספר הזה כי לא רציתי באמת לכתוב אותו. הייתי כל הזמן עסוק בדבר שעניין אותי באמת, בספר על גורלם ומקום הימצאם של עשרת השבטים שאני עובד עליו מזה 32 שנה. לבסוף לאחר הפצרות רבות הסכמתי. ואתה יודע למה? בגלל כל האנשים האלו שקופחו. למשל אלוף אורי שגיא שאמר לי בכאב שמעולם איש לא הזמין אותו ואת אנשי גולני לכל הטקסים שעשו סביב מבצע אנטבה ואיש לא מזכיר אותם אף פעם. כתבתי את הספר הזה בשבילם להיות להם לפה. שבע שנים כתבתי את הספר על אנטבה כי אני יסודי מאוד. חקרתי, למדתי והפכתי במסמכים מצהיבים, עלעלתי ביומנים אישיים וירדתי לנבכי סיפוריהם של כשמונים חטופים, מתכנני המבצע ולוחמיו. לצורך כתיבת הספר קיבלתי אישור לראיין קצינים במילואים ובסדיר בכל הדרגות. לא להרבה אנשים יש אישור כזה . בסך הכל ראיינתי יותר מ-130 איש. השתדלתי שלא להשמיט שום תג או אות מהמעשים שנעשו ונראו לי חיוניים לשחרור החטופים.

(ניחוש: הסיבה שאליה פנו דווקא לאביגדור שחן על מנת שיחקור ויכתוב את ההיסטוריה הדפיניטיבית של המבצע המסוקר והמפורסם ביותר מכולם, היא דווקא משום שהיה "אאוטסיידר", אדם שלחלוטין מחוץ למערכת. ככזה אפשר היה לסמוך עליו שיהיה אובייקטיבי ושלא יהיו לו פניות והעדפות למקורבים אלה או אחרים בצבא בניגוד למרבית או כל ההיסטוריונים הצבאיים והעיתונאים האחרים שכתבו את תולדות המבצע.)

שמעון

שמעון פרס / יומן אנטבה

א.א.: ולאיזה מסקנות הגעת על המבצע ? אביגדור שחן: הגעתי לאחר המחקר למסקנה שלא יוני נתניהו הכין את התוכנית הגדולה, כפי שנטען עד אז ברוב הפרסומים. גם הרמטכ"ל מוטה גור שמחובתו היה לבדוק ראשון אפשרות של פעולת חילוץ צבאית התחבט בינו לבינו בחיבוטים קשים משך שלושת הימים הראשונים לחטיפה בשל גודל הסיכון במבצע כזה ולא נטה לשחררם באמצעות הצבא שעמד בראשו, אף שמיום שלישי אחר הצהריים ועד יום חמישי בערב היה מעורב בהכנת התוכניות, עולה הרושם שעשה זאת בעיקר בשל לחצו הכבד של שר הביטחון שמעון פרס.

(הערה: בספריו של מוטה גור, "עזית באנטבה" (1995)ו"ראש המטה הכללי" (1998) שפורסמו לאחר מותו של גור ושנים לאחר פרסום ספרו של אביגדור שחן מוצגת גרסה שונה מאוד מזאת על מהלך האירועים שהביאו למבצע ומעורבות הרמטכ"ל בהם שמוצגת כדומיננטית .א.א.)

אביגדור שחן: החלו בזה מוקי בצר ואהוד ברק. אלו בכלל היו קבוצת קצינים בדרג נמוך שהובילו והתמידו בתכנון כמעט על דעת עצמם בלבד בשלושה - ארבעה הימים הראשונים. חבורה זאת הכילה עשר-15 קצינים בדרגות סרן, רס"ן וסא"ל של שלוש הזרועות של צה"ל: חיל הים, חיל רגלים וחיל האוויר. המנהיג של כולם היה אל"מ אהוד ברק.

א.א.: ומי מהדרג הפוליטי היה האחראי למבצע? גם שמעון פרס וגם יצחק רבין לקחו על עצמם את האחריות, אז מי מהם נתן את ההוראה?

אביגדור שחן: משנודע שהחטופים הונחתו באוגנדה, שניהם הגיבו מיידית בבדיקת האפשרות של מבצע צבאי לשחרורם. אך בעוד כשראש הממשלה ראה והסיק את הקשיים המיידיים למבצע כזה: לוגיסטיקה וחוסר במודיעין ובבסיס קרוב ליעד באחת המדינות השכנות לאוגנדה שיחזיק את המטוסים, לא היה שר הביטחון פרס מודע ל"פרטים הקטנים" האלה "שלרוב מכריעים את הקרב לשבט או לחסד. תחת זאת נתן דרור לדמיונו ראה את המבצע בכללותו כבר ביצוע ולא הרפה מללחוץ לביצוע. רבין שאחריות לחילוץ החטופים הייתה מונחת על כתפיו התמיד בעקשנותו ותבע פתרונות משכנעים עד אחרון הפרטים. תקיפותו זאת תרמה להכנת תכנית מושלמת ובה פתרונות למירב ההפתעות שעלולות לצוץ בדרך אל היעד, תוך כדי הקרב ואחריו. זכור, הייתה זאת אחריות כבדה ליטול הכרעה לחייהם של כמאה חטופים ועוד כמאתיים לוחמים על נשקם ומטוסיהם. בנוסף, הטלת יוקרתה של המדינה על פור המבצע. לכן יותר משנדרש אומץ רוח מהמצעים הוא נדרש מהמחליטים לבצע. יוני נתניהו הכין את תוכנית הפריצה הספציפית לתוך בניני שדה התעופה ועשה זאת יוצא מהכלל.

בחוגים שונים ספרו של אביגדור שחן עורר סערה מאחר שקבע שהיו טעויות שונות בשיקול הדעת של יוני נתניהו בעת המבצע, ורמז שהם שתרמו להריגתו. היה בכך מעין ניפוץ מיתוסים שהרגיז במיוחד את בני משפחתו של יוני נתניהו שאביו ההיסטוריון בן ציון נתניהו ואחיו בנימין ועידו שכתב ספר על חיי יוני מודעים היטב לחשיבות של שימור פרטים היסטוריים.

אביגדור שחן: ביבי נתניהו פנה אלי כמה פעמים בהצעה להתראיין לספר אבל העדפתי שלא להיפגש איתו. הגעתי למסקנה שעדיף לי כך, על מנת לשמור על אובייקטיביות מוחלטת במהלך הכתיבה ועל כן יש לשמור על מרחק עד כמה שאפשר מבני משפחת נתניהו. היו שם 200 גיבורים מעורבים לא רק גיבור אחד ויחיד ששמו יוני נתניהו כמו שנטען עד אז. אני חשפתי את מעשי כולם. מבצע אנטבה היה שבוע ימים ואני מתאר אותו כל יום וכל שעה וכל דקה וכל שניה. לדעת אורי שגיא לשעבר ראש אמ"ן בספר זכרונותיו "אור בערפל", זה הספר הטוב והמדויק ביותר על המבצע. היום כבר כל הנושא הזה משעמם אותי. כל מה שאפשר לומר עליו כבר נאמר ובאמת אין לי מה להוסיף.

פרופסור בן ציון נתניהו על אנטבה

פרופסור בן ציון נתניהו

לאביו של יונתן נתניהו, פרופסור בן ציון נתניהו שהוא היסטוריון מקצועי מבין החשובים בעולם על יהודי ספרד בימי הביניים האנוסים והאינקוויזיציה, יש דעה שונה מאוד לגבי הספר של אביגדור שחן. להלן התייחסותו הפומבית היחידה אי פעם בתקשורת של הפרופסור לגבי המבצע ולגבי הספרים שנכתבו על המבצע:

א.א.: בנך יונתן נהרג במבצע אנטבה ב-1976. מה אתה כהיסטוריון חושב על הספרים המרובים שנכתבו מאז על המבצע? נתניהו: רובם ככולם חסרי כל ערך. היה אחד, אביגדור שחן, שכתב ספר על המבצע שהוא גיבוב הבלים שרלטני בזוי. בין השאר הוא מגזים מעל ומעבר בערכו של אחד, מוקי בצר, שהיה סגנו של יונתן. האיש הזה כמעט הרס את המבצע. מה שלא ידוע ברבים בגלל הגירסאות השונותוהמגוונות של מוקי בצר, זה שמשתנות אחת לכמה חודשים, הוא שהמבצע עמד להיכשל בגלל שאותו בצר נעצר באופן פתאומי ובלתי מובן במהלך ההסתערות ורק יונתן הוא זה שהציל את המבצע כאשר המשיך מיידית בהסתערות שבמהלכה נהרג.

בני עידו כתב ספר מקיף ביותר על המבצע שמבוסס על מחקר בן שלוש שנים וראיונות מוקלטים עם כל אדם שהשתתף במבצע, מחקר מדוקדק של המסמכים והוא הטיפול המוסמך ביותר בנושא.

משה דיין באנטבה

שמו של מי חסר מרשימת נוטלי הקרדיט על ההצלחה באנטבה? נכון מאוד. משה דיין, מי שנחשב לאיש הצבא הישראלי המפורסם והמוכר ביותר בעולם, מיתוס אמיתי בפני עצמו ואולי בראש ובראשונה בגלל עינו החסרה. מייד לאחר המבצע נשמעו טענות נזעמות מכיוון מקורביו של משה דיין על כך שניסיונו הרב לא נוצל בתיכנון המבצע. ראשי מפ"אי הסבירו בתגובה שהסיבה לכך הייתה שמשה דיין לא היה אז חבר בוועדת חוץ וביטחון שבה כיהנו חברים אחרים מסיעתו "רפי".

מאוחר יותר הכריז שמעון פרס שהוא דווקא דיווח למשה דיין לפני המבצע המתוכנן על מה שעומד להתרחש, אולי כדי שלא ליצור את הרושם חס וחלילה שמר ביטחון הישראלי והגיבור המפורסם מכולם, משה דיין, לא ידע דבר על מבצע אנטבה. עוד מישהו שהתבלט בשתיקתו לגבי המבצע היה אריאל שרון שגם לגביו לא נודע על כל קשר אל המבצע. מאידך גם דמויות בדיוניות מפורסמות של התקופה שהיו פעילות במבצעים בטחוניים שונים כמו דנידין הרואה ואינו נראה וחבורת חסמבה לא השתתפו במבצע עד כמה שידוע והשאירו את שדה הפעולה לחלוטין בזרועותיה של עזית הכלבה הצנחנית.

עוזי כהן באנטבה

האם הפוליטיקאי הססגוני מרעננה וכוכב בשנה אחת של ארץ נהדרת, עוזי כהןהיה גם הוא באנטבה או לפחות בגירסה המצולמת שלה? לדברי כהן, או בכל אופן בהצהרות המופיעות בשמו, הוא גילם את אידי אמין באחת הגירסאות זאת של מנחם גולן). בנימין נתניהו אף אישר זאת והצהיר פעם בכנס לכבוד עוזי בדברי שבח לעוזי, על כך שהתוודע אל דמותו לראשונה בסרט "מבצע יונתן" שם שיחק כהן את אידי אמין, לדברי נתניהו עוזי הוא סטנדאפיסט מבוזבז. על פי גירסה נוספת שהופיעה ברשת הוא היה ניצב ,קצין אוגנדי ושומר ראש של אמין לפי גירסה שלישית.על פי הגרסה הרשמית ברשת של הקרדיטים של הסרט עוזיכהן הופיע בסרט אבל לא שיחק בסרט את אידי עצמו אלא חייל ישראלי שהתחפש לאמין.

לאחרונה יצא טיול לאנטבה של אנשים שונים שהיו קשורים למבצע או לסרט עליו כולל יהורם גאון על מנת לחוות שוב את האיזור בעצמם. סביר להניח שהשלב הבא בעתיד יהיה יצירת הדמיות וירטואליות של המבצע אולי עם הכנסת אלמנטים חדשים כמו שימוש בדמותו של טרזן איש הקופים שכידוע מתגורר באזורי אוגנדה כעוזר במבצע.

ספרים על מבצע אנטבה (הוכן בעזרת רחל אליה- אחונוב)

בן-פורת ,ישעיהו ,איתן הבר וזאב שיף טיסה 139 הוצאת זמורה ביתן , 1976. יצא לאור במהדורה מורחבת כ:מבצע אנטבה-טיסה 139 : התיאור המלא על חטיפת מטוס אייר פראנס –הסיפור האנושי של בני הערובה ומבצע ההצלה באנטבה זמורה ביתן, 1991. דן,אורי מבצע אוגנדה : הסיפור שמאחורי הקלעים כתר , 1976. stevenson ,william and uri dan, 90 minutes at entebbe: the first full inside story of operation thunderbolt, the spectacular israeli strike against terrorism. (new york: bantam books, 1976 ינאי בן ארי ( עורך ) אגדת אוגנדה :ספרון מיוחד הוצאת פלג ,1976. עופר, יהודה מבצע יהונתן מסדה פרס, 1976. פז, אברהם מבצע אנטבה : פרשת לכידתם ושחרורם של חטופי מטוס האיירבאס הצרפתי בסוף יוני, תחילת יולי 1976". הוצאת צ.פרטר, 1976. דוד, יצחק חזרתי גם מאנטבה : סיפורו האישי של אחד החטופים שנפצע בעת החילוץ תל אביב : זוהר, [תשל"ז. דודזון ,שרה אנטבה 1976 : יומן אישי ,מסדה, 1977. ( מהדורה שניה הוצאת רשפים 1986) williamson, tony counterstrike entebbe london : collins, 1976. salomón lewinsky ... [et al ) operación uganda : los 53 minutos de entebbe sedmay ediciones : [distribuidora, maydi, 1976 america speaks : "a legend is born" : what americans have said and written about the israel defense forces’ rescue operation at entebbe airport in uganda on july 4, 1976 new york : america-israel friendship league, [1977?]. knisbacher, mitchell the entebbe operation (reprint) : a legal analysis of israel's rescue action photocopy from: journal od international law and economics, v. 12, 1977, pp. [57]-83 הנרי קימבה אידי אמין נשיא ורוצח מאנגלית ס"ש אורי ,הוצאת ברונפמן ,1978. יונתן נתניהו מכתבי יוני בעריכת בנימין ועידו נתניהו , הוצאת ידיעות אחרונות ,1978. aziz, philippe entebbe : le début de la riposte genève : famot, c1978 היסטינגס,מקס יוני ( יונתן נתניהו ) עידנים , 1979. יצחק רבין עם דב גולדשטיין פנקס שירות ספרית מעריב ,1979. שמעון פרס לך עם האנשים :שבעה דיוקנאות עידנים ,1979. ( כעולל פרק על יוני נתניהו ו-מבצע אנטבה) menarchik, edward douglas the politics of the israeli rescue operation at entebbe : crisis resolution between state and terrorist organizations thesis (ph.d.)--george washington university, 1983 דודזון,שרה אנטבה 1976-1986 עשר שנים אחרי רשפים ,1986. נתניהו ,עידו הקרב האחרון של יוני ספרית מעריב, 1991. פרס, שמעון יומן אנטבה עידנים , 1991. abraham, ben de varsóvia a entebbe ( sao paulo] : sherit hapleita, 1992 שחן,אביגדור מבצע כדור הרעם :הוא מבצע אנטבה נסב שמו למבצע יונתן מסדה, 1993. yoni netanyahu :commando at entebbe bydevra newberger speregen philadelphia-jerusalem : the jewish publication society, 1995 betser moshe and robert rosenberg secret soldier : the true life of israel greatest commando simon and shouster, 1996. p.s. kuijper. het wonder van entebbe kampen : g. goudriaan, 1997 סיפור הולנדי לילדים . מוטה גור ראש המטה הכללי ערך צבי עופר ,הוצאת מערכות ,1998 . בן כספית ואילן כפיר ברק :חייל מספר 1 תחקיר מיכל קאופמן , עורך דני דור ,אלפא תקשורת ,1998. אילן כפיר ברק: הביוגרפיה עורכים דני דור ויהודה שיף, אלפא תקשורת, 1999 משה זונדר סיירת מטכ"ל כתר,2000 netanyahu, iddo.entebbe: a defining moment in the war on terrorism: the jonathan netanyahu story, new leaf press, 2003 בני פלד ימים של חשבון מודן ,2004.

ספרות יפה על מבצע אנטבה

לארשי ס. תונרג (שם בדוי של ישראל גרנות) מוות באוגנדה יעד, 1976. "עברית י.סורוזו: (ספר בסדרה של לפחות שלושה ספרים על המיליונר ההרפתקן מני לייט שכאן נוטל חלק במבצע אנטבה כמו "יהלומים בצבע דם" ו"הטעות האכזרית" ו"אימה למכירה " בהוצאת קליאו " ,גרנות חיבר גם ספרי פטריק קים). דרור, איתן ( שם בדוי של שרגא גפני). סדרת "ידידות ומאבק" הוצאת עמיחי: 1.דודו ומירי נחטפים לאוגנדה. 1977. 2.עוזי ודני במבצע יהונתן. 1977. 3.ידידות ומאבק בשערי אנטבה. 1977. 4. ברק ורעם באוגנדה. 1977. אופק אוריאל הפשיטה הגדולה שלי איורים יעקב קימחי , זמורה ביתן, מודן ,1978. קרת, אתגר ויונתן בר גיורא מבצע אנטבה: המחזמר 1993 זכה בפרס ראשון בפסטיבל עכו היה הכלאה בין "תותחי נאברון" ו"סלאח שבתי". מוטה גור עזית באנטבה ידיעות אחרונות, 1995. (מוטה גור היה הרמטכ"ל של ישראל ובין האחראיים ל-מבצע אנטבה) גלילה רון פדר. מנהרת הזמן 8 : מבצע אנטבה מודן , 2000

קישורים

מבצע החילוץ שהדהים את העולם

הזרוע הארוכה הפכה למיתוס מבצע אנטבה בויקיפדיה בעברית מבצע אנטבה בויקיפדיה באנגלית

אתר לזכרו של יוני נתניהו

יוני נתניהו באתר מט"ח

יוני נתניהו בויקיפדיה באנגלית

קישורים על יוני נתניהו

יוני לוחם וסופר

אידי אמין בויקיפדיה

אידי אמין וישראל מוטה גור על אנטבה

בני פלד על אנטבה דן שומרון על אנטבה מתן וילנאי סגן מפקד המבצע על אנטבה

מוקי בצר על אנטבה הספר של מוקי בצר סורין הרשקו פצוע באנטבה קברניט המטוס שנחטף עוד ראיון עם הקברניט עקיבא לקסר חטוף באנטבה

טייסי מבצע יונתן משחזרים את המבצע

השבויים שנהרגו באנטבה

מה קרה באנטבה ?: דיון

הויכוח על אנטבה בוינט

גיל הראבן על המאבק על מבצע אנטבה רון מייברג על הסרט "יוני "

מאיר שניצר על הסרט "יוני" אביגדור שחן ועשרת השבטים האבודים

פרופסור בן ציון נתניהו 30 אחוז מהציבור לא יודעים מהו מבצע אנטבה יומן אנטבה באנגלית הכלבה עזית באנטבה מאיר שניצר על הסרטים על מבצע אנטבה הסרט "ניצחון באנטבה" פשיטה על אנטבה הסרט פרטים על פשיטה על אנטבה

הסרט "מבצע יהונתן " של מנחם גולן הסרט מיס אנטבה מבצע אנטבה המחזמר מירב אברהמי כוכבת מיס אנטבה

טיולים לאנטבה בית ספר באוגנדה על שם יוני האמנים במבצע באנטבה

תגיות: 

Comments

רשימת חטופי אנטבה

מחפש את הרשימה המלאה של חטופי אנטבה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.