קולנוע, פרסומים אחרוניםמטעם 24
15/12/2010  דן לחמן
לב החוברת מוקדש לזכרו של פייר פאולו פאזוליני. פאזוליני סופר משורר ובמאי קולנוע נרצח ב2 לנובמבר 1975. שלושים וחמש שנה עברו מאז והרצח ממשיך להדהד. אמרו שנרצח על ידי נער ליווי, אחר כך אמרו שזה היה רצח פוליטי. ועדיין רצח שלא לגמרי פתור וממשיך להעסיק את האיטלקים והעולם.
[ 1 תגובות ]
התחלה – תשובה טובה לשאלה מהו סרט טוב
04/11/2010  מתן אהרוני
מי שראה את הסרט התחלה (Inception) של כריסטופר נולן בכיכובו של דיקפריו אומר כי אסור לספר דבר על הסרט. הוא רק מכריז – "הסרט מעולה" או משהו דומה. הביקורות על הסרט באותו אופן וכמעט פה אחד טוענות כי מדובר על סרט טוב. גם אני מצטרף למחמאות ורוצה לעסוק בנושא הזה – מה הופך סרט טוב לכזה?
[ 4 תגובות ]
גוף ראשון מצלמה / שמוליק דובדבני
02/11/2010  דן לחמן
שמוליק דובדבני, מבקר קולנוע מוערך מרצה לקולנוע בכמה בתי ספר כתב ניתוח מרתק על המתרחש בתחום הקולנוע הדוקומנטרי - אישי – עלילתי. דוד פרלוב והיומן האישי המצולם שלו הוא האב המייסד. לא ראיתי את כל סדרת הסרטים, אך אין ספק שזו יצירה חדשנית יוצאת דופן עד היום. הוצאת כתר.
נעליים אדומות
16/10/2010  דן לחמן
הסרט נעליים אדומות היה יכול להיות בקלות מלודרמת מחול פשוטה בה רקדנית בלט נקרעת בין אהובה ובין אמנותה. נעליים אדומות לא היה סרט הוליוודי אלא סרט אנגלי שנעשה בידי זוג יוצרים יוצאי דופן עד היום. הסרט נוצר ביד מייקל פאוול ואמריך פרסבורגר. זוג מפיקים תסריטאים במאים שעבדו יחד ויצרו כמה מסרטי הקולנוע המרתקים ביותר מסוף שנות השלושים עד החמישים.
שאטר איילנד – חקירה אפלה
02/09/2010  ריקי פרנקל
גיבור הסרט "שאטר איילנד" הוא מרשל פדרלי בשם טדי דניאלס, הנשלח למוסד פסיכיאטרי לעבריינים שביצעו פשעים חמורים (הנמצא בתוך בית כלא על אי ליד בוסטון), במטרה לחקור את פרשת היעלמותה של אחת המטופלות במוסד. במהלך החקירה מתעורר חשדו של הגיבור שבמוסד מתנהלים ניסויים על המוח האנושי.
[ 3 תגובות ]
אחד העם 101 – המהפכה המזרחית החלה?
26/07/2010  מתן אהרוני
התוכנית "אחד העם 101" היא תוכנית מעולה. היא לכאורה תוכנית בידור קלילה ומצחיקה לכל העם, אך במהותה היא גם פארודיה פרועה, שחותרת תחת השיח הקנוני המזרחי הקיים. התוכנית "אחד העם 101" מחזירה את הבורקס ואיתו את השיח המזרחי למרכז הבמה. אולם בניגוד לבורקס הקלאסי של שנות השבעים, שהציג את המזרחי כגיבור החדש.
[ 11 תגובות ]
הכל מתחיל בים / איתן גרין
09/05/2010  דן לחמן
איתן גרין הוא יוצר מעניין ומורכב שמשום מה לא תמיד מצליח להגיע אל הקהל הרחב. אך יש לו צופים ההולכים אחריו בנאמנות. כעת יצא על DVD סרטו האחרון "הכל מתחיל בים" סרט הדורש צפייה קצת שונה מהרגיל בקולנוע. איתן גרין הוא אולי העדין והמעודן שבין יוצרי הקולנוע שלנו. סיפוריו תמיד אנושיים, יש בו עומק ויש בו פשטות. סרטו "הכל מתחיל בים" איננו שונה.
[ 2 תגובות ]
מטען הכאב
11/03/2010  דן לחמן
מטען הכאב הוא סרט די מפתיע, ויותר. ראשית כי הוא סרט מלחמה, שנית, ואם ארשה לעצמי להיות שוביניסט לרגע, ביימה אותו אישה. סרטי מלחמה אינם הז'אנר העולה בראש כיצירה של אישה. קתרין ביגלו הוציאה מתחת ידיה סרט מדהים. מותח מסצנת הפתיחה ועד לרגע האחרון שלו. תוך כדי כתיבה שמעתי שהסרט זכה באוסר, פרס מובן לגמרי והפעם אפילו מוצדק.
[ 3 תגובות ]
סרט לבן
01/03/2010  דן לחמן
נכון שמיכאל הנקה הוא אוסטרי ולא גרמני, אך הסרט כל כך מקושר לגרמניה ולתרבות הגרמנית שהוא הופך להיות כזה. אני חייב להודות שוב ושוב שבכל פעם שאני שומע את צליל השפה הגרמנית משהו קופא בי. גם כאן. הסרט שבשם איננו מתכוון לרמוז לסרט קולנוע לבן. הסרט הלבן הוא סרט בד אותו קושר הכומר על זרועו של בנו הקטן כשהוא מגלה שהילד התחיל לאונן. סרט לבן.
[ 8 תגובות ]
ממזרים חסרי כבוד ו-עג´מי – על רציונאליות ורגשות
16/02/2010  מתן אהרוני
טקס האוסקר לשנת 2010 מהווה עבורי שעת כושר להציג כמה הגיגים שנמצאים בראשי כבר זמן מה ולא מצאתי את הזמן להפוך אותם למילים על שני סרטים שמתמודדים בקטגוריות שונות בטקס- על "עג'מי" הישראלי, שמתמודד בקטגוריית הסרט הזר ו-”ממזרים חסרי כבוד", שמתמודד בקטגוריות הסרט המצטיין, שחקן משנה (כריסטוף וולץ) ובמאי (קוונטין טרנטינו).
[ 2 תגובות ]
מסה על אהבה ו-וודי אלן
08/01/2010  יונתן סופר
בסרט החדש של וודי אלן "מה שעובד" ("whatever works´) הוא מתמודד עם התפיסות האלו, ומציע ראייה חדשה, מהפכנית מעט, של עולם הקשר בין שני אנשים. בסרט זקן יהודי גאון ונרגן בשם בוריס (לארי דיוויד), שמתאהב במלודי, נערה צעירה, דרומית וטפשה, ומערכת היחסים ביניהם מתרקמת לאיטה. הסרט כופר בשלוש אמיתות.
[ 2 תגובות ]
קלינט איסטווד / גרנד טורינו
27/12/2009  מתן אהרוני
כששומעים קלינט איסטווד, מיד חושבים על קאובוי קשוח, על אינדיבידואליסט, על מערבונים ועל המשתמע מהם - כיבוש השממה ועשיית סדר בבלאגן. כך גם מוצג סרטו האחרון של קלינט איסטווד, “גרנד טורינו" (קלינט איסטווד, ארה"ב, 2008). הסרט "גראנד טורינו" עוסק בפן הגלוי שלו בקאובוי עירוני מזדקן שחי בשכונה בדטרויט, שבה זרים רבים מתגוררים.
[ 4 תגובות ]
סינגל מן
23/12/2009  דן לחמן
כדי להתחיל לדבר על הסרט סינגל מן צריך להגיד כמה דברים על היוצר שלו. טום פורד שכתב וביים היה עד לא מעבר אחד ממעצבי האופנה היותר מפורסמים ומשפיעים. הוא פרש מניהול בית "גוצ'י" והחליט לשנות כיוון. קשה להגיד שצפו לו גדולות. פורד קנה זכויות על ספר של כריסטופר אישרווד.
[ 2 תגובות ]
ראיון עם תומר היימן בעקבות בדרך הביתה
15/12/2009  דן לחמן
כעת כשהסדרה "בדרך הביתה" של תומר היימן הגיעה לחצי הדרך שלה בהקרנה ביס דוקו, ובינתיים ראיתי גם את הפרקים הבאים חשבתי שכדאי לפגוש את תומר לראיון. כי הסדרה כמו שכבר כתבתי היא כל כך אישית הפעם שמעניין מה יהיה לו להגיד אחרי השבועות הראשונים.
[ 2 תגובות ]
בדרך הביתה / תומר היימן
17/11/2009  דן לחמן
ימים אלו עולה ביס דוקו הסדרה הדוקומנטרית החדשה בדרך הביתה בת שמונה פרקים. סדרה שנעשתה על ידי תומר היימן. נעשתה כי היא לא ממש תוכננה מראש להיות כזאת. היימן מצלם חומרים שנים רבות וכעת החליט לערוך ולהפוך אותם לסדרה. אני לא רוצה לחשוב כמה שעות צפייה מחדש ואחר כך עריכה השקיע היימן.
[ 4 תגובות ]
לבנון | סרט
16/10/2009  דן לחמן
לבנון הוא סרט קשה. לכאורה הוא סרט "יבש" יותר מהסרטים האחרים. אין בו פאתוס. כמו בסרטי מלחמה אמריקאיים למשל. כל הסרט מתרחש בתוך טנק. כל מה שקורה קורה בתוכו. ארבעה צעירים. הטנק אפל,. מחניק, אולי יותר ממחילות הבופור. והאנשים אינם מצוירים כמו בואלס עם בשיר.
[ 2 תגובות ]
נקודת מפגש: דוסטוייבסקי עד וודי אלן
14/10/2009  ריקי פרנקל
הסרט "נקודת מפגש" של וודי אלן מהווה התכתבות אינטרטקסטואלית ל"חטא ועונשו" של דוסטוייבסקי. (וודי אלן רומז לנו על כך בכך שכריס, הגיבור של "נקודת מפגש" קורא בתחילת הסרט את 'החטא ועונשו' בהתעניינות רבה). בשני הסיפורים מתרחש רצח כפול, של אשה זקנה ואשה צעירה, ובשניהם נופל החשד על עובר אורח.
[ 2 תגובות ]
עג´מי | סרט
04/10/2009  דן לחמן
הסרט עג'מי הוא סרט מדהים. אחד המורכבים ביותר שנכתבו ונעשו בארץ. סרט המערב חיי יהודים וערבים בשכונה יפואית. שכונה של בתים קטנים, צפופים ועניים שמולה ים כחול. מרחב התקווה. הסרט מחולק לחמישה פרקים. כל פרק והגיבור שלו המתחבר לגיבורים האחרים, כולם לסיפור אחד וכולם מסופרים על ידי ילד.
[ 7 תגובות ]
נער קריאה
04/08/2009  מתן אהרוני
הנושא של ייצוג השואה, של מלחמת העולם השנייה, מיקומם ותפקידם של הנאצים ושל העם הגרמני לא מפסיק להעסיק אותי בזמן האחרון בעקבות סרטים הוליוודיים שונים, שבהם אני נתקל לא מעט לאחרונה. כבר טענתי טענות על הכחשת שואה בסרטי שואה קלילים כמו “הזייפנים”. על הסרט נער קריאה.
[ 15 תגובות ]
בן חור הסרט: תיעוד או עריכת היסטוריה מחדש?
03/08/2009  טוני באסילה
במאמר זה אעסוק בניתוח הסרט "בן חור" על היבטיו ההיסטוריים ואבדוק את נאמנותם של יוצריו לאירועים ההיסטוריים. הסרט המבוסס על הספר בן חור (1880), מציג את הגיבור יהודה בן חור (צ´רלטון הסטון) כסוחר ירושלמי עשיר, יהודי מיליטנטי, בתקופת שלטון רומא במאה הראשונה לספירה.
[ 9 תגובות ]
פרנהייט 451 / פרנסואה טריפו
03/05/2009  ריקי פרנקל
הסרט "פרנהייט 451" מתאר חברה עתידנית טוטליטארית, האוסרת על קריאת ספרים, לעומת הצפייה בטלוויזיה, שמוערכת כחלק חשוב בתירבות של האזרחים. על מנת לוודא שאנשים אכן לא יקראו ספרים, קיים גם חוק האוסר על החזקתם. אדם שברשותו נמצאו ספרים נחשב לאוייב החברה, הספרים מועלים באש.
[ 7 תגובות ]
פמיניסטיות ואימה
11/04/2009  רז קולר
התחלה המצב היה כבכל הז'אנרים האחרים; האישה מוצגת כיצור החלש שמותקף על ידי מפלצת וניצלת על ידי גיבור כלשהו. כך בכל הקלאסיקות של התחום: דרקולה, קינג קונג, המומיה, איש הזאב ואפילו בסרטו של אלפרד היצ'קוק "פסיכו" שנחשב לסרט הסלאשר הראשון.
[ 5 תגובות ]
מבצע ולקירי
06/04/2009  מתן אהרוני
לאחר הצפייה בסרט "מבצע ולקירי", התחזקה בי התחושה כי מתחולת מהפכה תימטית (אם אשתמש במונחיו וברעיונו של פופר על מהפכות מדעיות) בשדה הקולנועי בהקשר של סרטים שעוסקים בנושאים של השואה בפרט ושל מלחמת העולם השנייה בכלל.– זוועות המלחמה אינם מצטלמות עוד, הקורבנות לא מעניינים עוד.
[ 11 תגובות ]
מילק - סרט
16/03/2009  דן לחמן
עכשיו הגיע אלינו סרטו האחרון של ואן סנט "מילק" סרט המבוסס על אישיות אמיתית ואירוע היסטורי ממשי העוסק באחת הרציחות הפוליטיות המזעזעות באמריקה. מילק היה המתמודד הראשון שניסה, והצליח להיבחר כהומוסקסואל ידוע ככזה בציבור. והפך למנהיג הקהילה בסן פרנסיסקו וסמל בכל אמריקה.
[ 12 תגובות ]
סוקרטס על למברטה
14/03/2009  אריה קיזל
"סוקרטס על למברטה" הוא סרט מורכב. לכאורה, סיפור פשוט: איש צעיר יוצא למלחמה ולא שב ממנה. שנים רבות אחר כך, בנו הצעיר, שכבר בגר והיה לאיש, מבקש להנציח את זכר אביו בחוברת, אולי אפילו בסרט. עד כאן סיפור מוכר. אלא שמהר מאוד מתברר שהאיש הצעיר שיצא למלחמה היה מהפכן ופילוסוף.
[ 4 תגובות ]
קרחונים בארץ החמסינים - שיחות עם במאים / פבלו אוטין
20/02/2009  דן לחמן
מה מחפש צופה קולנוע מהסרט שהא הולך לראות. איך הוא "קורא" את הסרט. בדרך כלל סיפור טוב. שחקנים שידברו אל לבו, לעתים רחוקות יותר איזו אמירה, ריגוש. בעיקר סוג של ריגוש שלא תמיד יודעים מהם המרכיבים הפנימיים שגורמים לו. אוטין ראיין כמה וכמה מהבמאים החשובים של השנים האחרונות.
[ 5 תגובות ]
אבן השתיה / טלי אוחיון - מקום לידתו וחורבנו של העולם
15/02/2009  אלי אשד
סרטה הדוקומנטרי החדש של טלי אוחיון "אבן השתיה" עוסק במקום המסוכן ביותר עלי אדמות "הר הבית" ובסכסוך הקיים לגביו בין שלוש דתות עולמיות ומנסה להבין מה הסיבות לקדושת המקום והאם הוא אכן יכול להביא לשינוי עולמי מסיבי, לטובה או לרעה. הבמאית יצרה את הסרט מנקודת המבט של מאמינה בקדושת המקום.
[ 12 תגובות ]
קרחונים בארץ החמסינים - הקולנוע הישראלי / פבלו אוטין
03/02/2009  מתן אהרוני
כל יציאה לאוויר של ספר בעברית על קולנוע ישראלי היא חגיגה. ספר אחד כזה יצא לחנויות הספרים בשם "קרחונים בארץ החמסינים – הקולנוע הישראלי החדש. שיחות עם במאים" של פבלו אוטין (בהוצאת רסלינג). ספר זה מציג ראיונות עם במאים ישראלים על סרטים שהופקו מאז תחילת שנות האלפיים ועד ימנו.
[ 1 תגובות ]
פרידמנים, כוזרים ומזרחים - הכוח לכנות בשם
27/11/2008  מתן אהרוני
הרוחות סוערות והצופים תופסים עמדות: סדרות מציאות שונות לא מפסיקות מלעלות את השסע העדתי על פני השטח, לסדר היום הציבורי. כך זה קורה בתוכנית "האח הגדול" בין מחנה עינב - יוסי בובליל לבין המחנה המתדלדל והנעלם של שפרה - צבר, וכך זה מוצג בתוכנית "אבי ביטר חי בסרט".
[ 38 תגובות ]
רואים עולם - לא מספיק
24/11/2008  צבי גיל
המשדר "רואים עולם", בערוץ 1, הוא אחת התוכניות החזותיות הטובות במסגרת הטלוויזיונית, תוכנית שמאפשרת לנו הצצה אל עולם שהוא כה קרוב לנו תקשורתית וכה רחוק מאיתנו פיסית ונפשית. אמנם במדד הרייטינג המסחרי הוא לא נמנה עם עשרת "הגדולים", אך זה רחוק מלהוות אינדיקציה לטיב המשדר.
[ 5 תגובות ]
האחים כהן / לקרוא ולשרוף
13/11/2008  מתן אהרוני
סרטם החדש של האחים כהן, "לקרוא ולשרוף”, הוא סרט מתוחכם שמציג מצד אחד קומדיה חביבה עם רמת ביקורתיות בינונית אך שנונה. אולם, מצד שני מדובר על סרט שמציג טענה הרבה יותר מורכבת וחשובה: הסרט מבקש ליצור מהפך תפישתי רדיקלי, כפי שהדמות הראשית האמיתית בסרט, שמתגלה רק בסופו, מבקשת לעשות.
[ 4 תגובות ]
סוויני טוד – הספר השד מרחוב פליט
10/11/2008  רז קולר
סוויני טוד הוא אחד הנבלים הקלאסיים של עולם האימה שהחריד קוראים, באי תיאטרון וצופים במשך למעלה ממאה ושישים שנה. כעת הסרט המוזיקלי של טים ברטון שוב חושף את הספר השד למליוני צופים ברחבי העולם. כמה מילים על הרוצח בעל סכין הגילוח ועל הסיפורים שסופרו אודותיו.
[ 4 תגובות ]