אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נזיר מגלי - ראיון


קטגוריה: 

ראיון עם העיתונאי הערבי הבכיר נזיר מג'לי, במסגרת סדרת הראיונות "אם תירצו (יש לי חלום)" -- ראיונות עומק עם אנשי ציבור, אינטלקטואלים, אמנים ופעילים חברתיים בעלי מעשה ואמירה חשובה על עתיד האדם והחברה שלנו, על זהות, תפישת עולם, ערכים, חלומות והדרכים להגשמתם.

נזיר מג'לי הוא סופר, עיתונאי ופרשן בכיר לענייני ישראל בעיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט", היוצא בלונדון, ובכמה ערוצי טלוויזיה ערביים. שוחחנו בביתו שבשכונה חדשה ויפה בנצרת, "שיכון הפועלים הערבים", כשנצרת כולה והרי הגלבוע נשקפים מהגזוזטרה. השיחה התקיימה יום לאחר אירוע פוליטי פנימי משמעותי בישראל, ונקטעה מדי פעם בשיחות טלפון מתחנות רדיו בארצות ערביות שונות, שביקשו לשמוע את דעתו על המתרחש.

מג'לי הרשים אותי מאוד לא רק בעצמאות המחשבה ובאומץ הלב שלו, אלא גם ביכולתו להתמודד עם המורכבות הגדולה של המציאות הפוליטית והחברתית של אזורנו בכלל ושל הציבור הישראלי-ערבי בפרט ולצאת מהתמודדות זאת עם "חמימות ביחס האנושי, אהבה אמיתית מתוך הלב, נדיבות וראש פתוח כמו המדבר, שאין בו שום גבולות". את תכונות אלו, שהוא מייחס לתרבות הערבית, מצאתי מגולמות באיש עצמו.

נזיר, מי אתה?

עמיר: נזיר, מי אתה? איך אתה תופס את הזהות שלך?

נזיר: אני אדם, וזה קודם כל. אחר-כך אני ערבי, פלסטינאי, וישראלי.

עמיר: מה אומרת לך כל אחת מהזהויות האלו? מה פירוש, למשל, היותך ערבי?

נזיר: אני ערבי-פלסטינאי ואני אומר את זה באהבה וגם קצת מתפאר בזה. אני מאוד גאה בשורשים הערביים שלי, ואוהב את המסורת ואת התרבות הערבית. כמובן שיש בתרבות הערבית הרבה דברים רעים שאני נלחם בהם, ואין לי בעיה לדבר על זה בגלוי, אבל בעיקר התרבות הערבית היא בשבילי מקור לגאווה. אני רוצה לחזור לתרומה של הערבים לציוויליזציה האנושית, כמו שהייתה בתקופה שהם היו בראש הפירמידה שלה. לכן אני כערבי מאד רוצה שנגיע לשלום אמיתי בכדי להתפנות מהסכסוך הערבי-ישראלי, להתפנות מהעיסוק בנושא הפלסטינאי, להשאיר אותו מאחור כמה שאפשר יותר מהר כדי שנוכל לחזור לדברים העיקריים בתרבות שלנו. אני רוצה שהתרומה הערבית לאנושות תחזור, לא בנפט אלא בהומניזם שנמצא במסורת שלנו, שהוא מבחינתי ברמה מאוד גבוהה, מאוד נעלה. חמימות ביחס האנושי, אהבה אמיתית מתוך הלב, נדיבות וראש פתוח כמו המדבר, שאין בו שום גבולות.

עמיר: ומהם הערכים שקשורים בהיותך ישראלי?

נזיר: ראשית כל זה לא לשקר לעצמי ביחס לעובדה שאני אזרח מדינת ישראל, ושזו לא אזרחות שנכפתה עלי. אתה תשמע אצלנו, אצל הערבים הישראלים, המון שיגידו שלא איכפת להם שישראל תפסיק להתקיים, אבל מי שאומר את זה הוא שקרן, הוא אומר את זה כדי לרצות את הקיצוניים, הפנאטים, ושאר כוחות החושך בקרב האומה הערבית. אני לא חושב שיש כמעט ערבים ישראלים שרוצים בחיסולה של מדינת ישראל. רובם הגדול רוצה שהיא תתקיים ותישאר חזקה, כדי שלא יצטרכו להיות חלק ממדינה אחרת.

אני הולך עוד יותר רחוק מזה. אני רוצה שמדינת ישראל תהיה חזקה כי רק כך היא תוכל ללכת בדרך השלום, ואני רוצה שמדינת ישראל תשגשג, כדי שתמשיך להיות אתגר בפני העולם הערבי, כדי שתשמש לעולם הערבי כבת-תחרות. ישראל יכולה להיות אתגר חשוב לאומה הערבית, וגם לשאר מדינות העולם השלישי, כי היא נותנת דוגמה לכך שאפשר להקים מדינה מודרנית, עם שגשוג כלכלי, למרות כל המלחמות שעברה.

אני רוצה שיהיה ברור – אני מאד ביקורתי כלפי ישראל, והיא רחוקה מלהיות המדינה האידיאלית בעיני. להפך, אני רואה בה הרבה טעויות, ויש המון דברים במדינת ישראל שאני לא מוכן לקבל. אבל יש בה הרבה דברים טובים, וכמו שאני גאה להיות ערבי-פלסטינאי אני גם גאה להיות ישראלי – בחשיבה שלי, בסולם העדיפויות שלי, ברצון שלי לראות את החיים כאתגר, לחשוב תמיד על התפתחות בכל תחום, החל מניקיון הרחובות ועד להעלאת אורך החיים הממוצע. וגם מהצד הרוחני.

עמיר: מה זאת אומרת?

נזיר: תראה, אני אוהב את המסורת הערבית, והרבה דברים אני לוקח ממנה, אבל אני גם מגלה דברים יפים ביהדות, דברים שאני מוכן לאמץ מהצד הרוחני. למשל, כשאני שומע את "ואהבת לרעך כמוך", זו מבחינתי סיסמת חיים. שום דבר לא יכול להיות יותר הומאני ועילאי מאשר האמירה הזאת. הלוואי שכל היהודים יחשבו כך, וכמובן שאני רוצה שגם הערבים יתנהגו לפי זה. זו אמירה שמסכמת את מהות האנושיות, את כל היופי שבאנושות. ולולא הישראליות שלי, לא הייתי מגיע לשם.

ערך האדם מעל לכול

עמיר: דיברת על משמעות היותך ערבי-פלסטינאי וישראלי. מהם הערכים שלך שקשורים בהיותך בן אדם?

נזיר: בשבילי, שום דבר לא עולה על הערך של האדם – לא הערביות, לא הפלסטינאיות ולא הישראליות. ערך האדם הוא בעיני מעל לכול, ואני רוצה להגיע לכך אצל כולם. אני גם מאמין שהאדם עדיין לא ניצל הרבה מהיכולות שיש בו, ואני לא מדבר רק על הדברים החומריים. זה ידוע שאנחנו לא ניצלנו יותר מכמה אחוזים מהשכל שלנו, אבל אני חושב שאנחנו גם לא ניצלנו יותר מכמה אחוזים מהאנושיות שלנו, מהרוחניות שלנו. ובסופו של דבר זה העיקר, וזה מה שאני רוצה להגיע אליו.

בינתיים המצב הוא שאנחנו עצמנו שמים מוקשים בדרכנו, ולא מגיעים לממש את היכולות האלו. אבל תמיד צריכים לזכור שיש לנו אותן, ושאנחנו לא מממשים אותן רק בגללנו, בגלל כל מיני הגדרות אחרות שמגבילות אותנו, כמו ההגדרות של ערבי, פלסטינאי, יהודי, ישראלי. אבל כל הגדרה שמגבילה אותנו בלאומיות או בסוג אחר של שייכות מונעת מאיתנו מלהגיע להכרה האמיתית בכך שאנחנו קודם כל בני אדם.

אני מאוד אופטימי

עמיר: האם אתה רואה התקדמות בכיוון הזה בעולם הערבי?

נזיר: חד משמעית. אמנם זה לא ברמת הרצוי, אבל יש התקדמות אמיתית. אני רואה התפתחות של זרם חברתי ותרבותי מתקדם בעולם הערבי, שמורכב מעיתונאים, פוליטיקאים, אנשי מדע, אקדמאים, ספורטאים, אמנים וכולי, שפתוחים אל העולם ומתחילים להניע את החשיבה ההומאנית בציבור כולו. רבים מהם למדו במדינות מערביות וחוו מציאות אחרת, חזרו למולדתם והביאו איתם דברים חדשים, וזה מתבטא בכל השטחים.

הם גם חושבים לעתיד ורואים שהעולם עסוק בחיפוש אחרי מקורות אנרגיה חדשים, והם שואלים את עצמם: אם ולכשיפסיק הנפט להוות מקור אנרגיה ראשי בעולם, מה יהיה עם המדינה שלנו? האם אז נחזור למדבר? לא, אנחנו חייבים לחפש מקורות אחרים לפרנסה. והנה, מדינת איחוד האמירויות הערביות, דובאי, הפכה להיות דוגמה בינלאומית לשגשוג, והנפט מהווה רק 22% מההכנסה שלה.

אבל לא רק בכלכלה. בעולם הערבי יש למעשה מדד טוב מאוד להתפתחות, שנקרא "מדד הדמוקרטיה". הוא מיושם מאז שנת 2002, על ידי גוף שמורכב מיותר ממאה אינטלקטואלים ערביים שעובדים ביחד עם אונסק"ו, ומודדים איך העולם הערבי התפתח משנה לשנה בשלושה תחומים עיקריים: דמוקרטיה וחופש העיתונות, חינוך ומעמד האישה. תראה רק כמה ששלושת הדברים שנבחרו הם חשובים ויסודיים, וכמה שהם רחוקים מהמנטאליות השלטת. אני מתלהב כל פעם מחדש מהמדד הזה, מפני שאני חי את החברה שלי ויודע כמה שזה לא פשוט וקל בשבילה לתפוס את מעמד האישה, את חופש העיתונות והדמוקרטיה ואת החינוך כמדדים להתפתחות. ואני גם מתלהב ממנו כי הוא מראה שיש התפתחות בכל התחומים האלו משנה לשנה, בעיקר במעמד האישה. אז אני מאוד אופטימי.

כל הזכויות שמורות לעמיר פריימן © 2009

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת

.