אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

להחלים באמצעות האמנות


בביה"ח בילינסון הוצגה למשך יומיים תערוכה ייחודית של אמניות שהציגו עבודות בעקבות התמודדותן עם סרטן השד.

בימים א' ו-ב' השבוע, הוצגה בכניסה למגדל גור שאשא בביה"ח בילינסון תערוכה מיוחדת במינה. לראשונה, הוצגה בביה"ח תערוכה שבה הציגו אמניות עבודות שנעשו בעקבות התמודדותן עם סרטן השד, עם הכאב, עם החרדה ועם אובדן הנשיות, ומצד שני, עם הבחירה בחיים. "ובחרת בחיים" היא גם הכותרת של הצילומים שמציגה אשכר אלדן-כהן, שצילמה מצד אחד את הגוף כמות שהוא, בלי ליפות ולשנות, וכן את המשפחה ואת הטבע סביבה. "הבחירה בחיים היא תהליך תמידי, וצריך לבחור בהם כל פעם מחדש" היא מסבירה. העבודות שלה הן בעצם מיצב, הכולל רצועות בד לבנות, ספק תחבושות ספק וילונות של בית חולים, ספק חושפים ספק מסתירים.

טליה שליט ועבודתה

גם לימור עצמון משתמשת בתחבושות גבס וכותנה, ויוצרת את מה שנראה במבט ראשון כציור מופשט גיאומטרי, המורכב ממלבנים וריבועים, אך למעשה העיסוק במחלה ובהתמודדות נמצא מתחת לפני השטח.

מירי פלמון מציגה את תהליך ההחלמה בסדרת ציורי עירום מפחם, המתארים את הגוף עם השד החסר, כשבכל פעם מצורף אלמנט אחר במקום השד החסר – פרח, סימן שאלה ועוד – המתארים את שלבי ההתמודדות. הציור האחרון בסדרה הוא ציור צבעוני, של גוף שלם, שנושא את הכיתוב "זאת אני".

מרה בן דב מציגה ציורים צבעוניים, אקספרסיביים ועזי תנועה, שבהם דמויות נשים מונומנטליות הממלאות את הקנבס כולו.

אילנה מורד-בוזגלו מציגה פסל קרמיקה שבו האישה נושאת בידיה את כל הנשיות שלה, כל מערכת הרבייה, או, כדבריה, "כל המערכת שמעניקה, נותנת ומחבקת, כל מה שמוגדר כנשי", וכל גופה הכאוב נושא את המערכת הזו מתוך חמלה, כשעיניה מביטות בתקווה לשמיים.

הפסלת טליה שליט, אוצרת התערוכה, מציגה פסל מרגש של אישה ששערה נשר, אך הכיתוב מעיד "אני על הדרך הנכונה! אני אנצח"! היא מספרת כי הרעיון הנולד מן הקשר שנוצר בינה לבין האחות פרידה אוחיון, מתאמת נושא בריאות השד בבית החולים. "הרעיון שלי הוא לתת במה לכל אישה שהתמודדה עם המחלה ועוסקת ביצירה. לכל יוצרת מגיע להיות פה" היא אומרת "לגביי, זו החלמה. האמנות הייתה אחד הצעדים החשובים בחזרה לחיים".

גם דבורה אגרנוב, ציירת רב גונית ועטורת פרסים, שהשתתפה בלא מעט תערוכות בינלאומיות, מציינת "התרפאתי באמצעות הציור". אגרנוב מציגה נופים דמיוניים, סוריאליסטיים, בגווני פסטל בהירים ואופטימיים.

דבורה אגרנוב ועבודתה

גם תמר יוסף עוסקת בהיבט הריפוי והאופטימיות. היא מציגה מנדלות, ציורים שמקורם במסורת ההודית. פירוש המילה "מנדלה" בסנסקריט היא "מעגל קדוש", והציורים, המתחילים מנקודת האמצע ומתפתחים באופן מעגלי וסימטרי, משמשים כאמצעי לריפוי עצמי.

עוד מציגות בתערוכה: פנינה שטיינברג מזרחי, עליזה שושן, סימה בן דוד והמשוררת חנה תורגמן-רומנו, שאין מילים מתאימות יותר מדבריה כדי לחתום את הכתבה הזו: "מכאובי נושאת/ כי רוצה אני להאמין/ עוד ייחם לי מעט / כי לאור פותחת לבי".

אוצרת התערוכה טליה שליט, האמניות וצוות בית החולים מקווים שהתערוכה תתארח ותוצג במקומות נוספים בארץ.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עטרה מוסקוביץ

.